Масакрот кај Смиљковско езеро | Осудените пуштени да се бранат од слобода

Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Језда Зоки Божиновски не е за верување, ама има поента, башка снимката на Сител/Пресс24 апла беше со сила да се пренасочи вниманието на луѓето што нагодуваат албанци се албанци се, и пуштено беше како патка уште пред цајканите да појдат таму.
 
Член од
14 април 2010
Мислења
4.678
Поени од реакции
5.935
Некако чудна е работава е све повеќе мислам дека полцијата знае кој е убиецот само чека на смирување на тензиите и да кажат а и има нешо некако многу убедени се Радишани дека се убиени од албанци децава
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.180
Поени од реакции
25.832
Језда Зоки Божиновски не е за верување, ама има поента, башка снимката на Сител/Пресс24 апла беше со сила да се пренасочи вниманието на луѓето што нагодуваат албанци се албанци се, и пуштено беше како патка уште пред цајканите да појдат таму.
Полицајци во цивил извршиле масакар, онака ради реда? Тоа може само Божиновски да го смисли. И доколку не се Албанци, сигурно се криминална структура, а не полицајци.
 
Член од
18 октомври 2011
Мислења
43
Поени од реакции
5
Некој прееска спомна да се пратат нуркачки екипи во езерото јас мислам дека е тоа добра идеа бидејќи таму има малце минувачи кој одат кај тоа езеро и ако има фрлено труп во езерото таму најмалце некој би го забележил . ако е поради тоа тогаш навистина нашава држава е катастрофа.а како што ми казаа на фб таму била пронајдена полициска легитимација и тоа најверојатно од убијците.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
86
Поени од реакции
15
Ако дојдам јас во цивилна облека....дуксерка, куси пантолони и остало...и ти речам дај ваму бе лична карта да те легитимирам - ке ми ја дадеш?
Па и не мора да значи дека биле легитимирани пред да бидат убиени, може напаѓачите отпосле извадиле од нечиј новчаник лична карта може ги интересирале податоци за децата име презиме националност...во случајов се е можно можеме само да нагаѓаме а полицијата сигурно нема да изнесе вакви податоци до детали во јавност...
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.478
Поени од реакции
9.429
Јбг,едно од многуте нагаѓања во темава,но да оставиме да открие полицијата (ако воопшто окрие нешто) да каже точно што како било,кој биле,зошто биле кога биле како биле,без лаги и извртувања на вистината да им олеснат барем малку на нивните родители кој што прерано се збогуваа од своите синови.
Но едно од најпаметните нагаѓања.... јас сепак мислам дека на правдата можеби и треба време, но секогаш се спроведува! Ако не ги стигне тука на овој свет, (да се тешиме) дека ке платат на другиот! Мора да има некаква правда...
 
Член од
9 февруари 2012
Мислења
24
Поени од реакции
20
Логично е, ама по твое видување, зошто на толку најсвиреп и најгрозен начин би биле убиени?
Единствна причина за убиство е да биле сведоци на друго убиство. (или евентулано чистење на траги од друго убиство). Ако ги елимираме етничките призвуци, и останме само во криминално-мафијашки води.
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Па и не мора да значи дека биле легитимирани пред да бидат убиени, може напаѓачите отпосле извадиле од нечиј новчаник лична карта може ги интересирале податоци за децата име презиме националност...во случајов се е можно можеме само да нагаѓаме а полицијата сигурно нема да изнесе вакви податоци до детали во јавност...
Нема шанси, после злостор кој ќе седи ќе преарува, ризикот е голем. Одма бегаат по логика
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.639
Поени од реакции
26.162
Не. Тој што го сторил овој гнасен чин треба да одговара со нешто најблиску до смртна казна, затоа што сум против тоа. Најголемото мачење и казна да го снајде и да пати до крај на својот живот во најтешки услови, се надевам затворски!
Лека ноќ на сите.
Епа мене ми прават разлика мене намерите, дека доколку е етинички мотивирано убиството, тогаш јас сум таргет со самото тоа што сум Македонец. И доколку ние како таргетирана група ќутиме и не се браниме со некаква си реакција, тогаш ќе бидеме лесен таргет. Но ако им се даде на знаење дека и нивни невини можат да загинат, тогаш ќе припазат малце на нивните постапки и можеби ќе иницираме малце поголема осуда (стравот го чува лозјето) на ваквите настани во нивната етничка група. Пошто очигледно е дека со другата метода што ја применувавме до сега дојдовме до дереџе да не егзекутираат во буквална смисла на зборот.
 
Член од
7 март 2009
Мислења
247
Поени од реакции
32
Мој пријател денес беше кај семејството на еден од загинатите да изрази жалење за загубата. Тоа што семејството му го кажало е дека децата цело време иделе на тоа езера да ловат риби. Исто така кажале дека локалните Албанци често им правеле проблеми на децата( и на останатите рибари) бидејќи го сметале езерото за нивно. Езерото било под концесија на Македонец, што дополнително ги иритирало Албанците. Нормално, семејството не знае ништо со сигурност( и они шпекулираат), меѓутоа не може да им текне друга причина за убиството. Како и да е, ако ова е вистинската причина, тогаш МВР не би требало да има проблеми да ги најде убијците, освен ако веќе не се избегани зад границите.

Во секој случај, мене ми е тешко да поверувам дека некој би убил 5 луѓе затоа што постојано ловеле риби во ''нивното'' езеро. Делува премногу психопатски, дури и за необразовани wild wild west тип на Албанци.
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
Кој систем господине ??? Кој
Како може по убиството на двајцата Албанци тие да се соберат на протест и пред себе да кршат и тепаат се во тетове, да извикуваат УЧК УЧК, Смрт Каури, и да носат учк маици, како може по 100000 тепачки низ автобуси во Скопје, да фатат двајца Албанци и да ги пуштат по една недела, како може на протест да идат граѓани на Косово и да извикуваат против Македонија, палење на 100 знамиња овде, во Косово и во Албанија, тепачки насекаде во рок од 1 месец...

12.04.2012
Убиство на 5 мина Македонци, се зборува дека се убиени од Албанци со кои претходно се расправале, Македонци одат на протест ги апси наша Полиција, Медиумите не известуваат навремено освен рака на срце 24вести алал нека им е, прее одам да се стрижам и на радио таму КАНАЛ 77 радио и кажува вести, криза Грција, Русија прави нов космодром и НАЈВАЖНАТА вест државата незнам кој забранува да се омаловажува делото на пророкот Мухамед, за децава ништо....По Фејсбук Албанци јавно се исмеваат со убиените кажувајќи колку било добро тоа, каде е сега ИНТЕРНЕТ АРМИЈАТА на МВР да им врачи пријави нив како што им правеше на Македонците со тоа со Јаким.....За кој ситем ми зборуваш за СЕЛЕКТИВНИОТ....Како млад граѓанин на земјава сакам да се расчистат многу работи овде оти е никаква државата а и системот, ако не да даде господ да заминам негде надвор оти секој млад ко мене го посакува ова, овде тие што не нападнаа во 2001 ни се газди сега...ЈАС НЕ ВЕРУВАМ во системов- ми го дкажал ова многу пати.....ти како сакаш.....
Кој систем ??? хм....зависи што играле „големите браќа“ на балканското првенство во 6 та Шчкипериска лига .... најлесна била за местенки....не верувам во некој фикс повеќе ми личи главните пари се фрлени на Швицарски систем е сега кој ке погоди кој кантон каде ке биде ке се офајди дебело...
Како може по убиството на двајцата Албанци тие да се соберат на протест и пред себе да кршат и тепаат се во тетове, да извикуваат УЧК УЧК, Смрт Каури..??? Многу лесно ние самите им го предадовме и дозволивме да играат на домашен терен...јбг друже домашен си е домашен терен па макар бил и најголем педер судијата....домаќинот е у право и кога аздисува гостинот у своја куќа..
Како млад граѓанин на земјава сакам да се расчистат многу работи овде ...не ти се исплати пријателе за да исчистиш толку големо срање во никој случај нема да останеш млад а прашање е дали ке ти стигне еден човечки живот..затоа полни патиките со гориво додека не почнало со суво злато и платина да се плаќа и шибај гордо у прегратките на старата курвештија Јуропска додека уште не гледаат како ...Југословени...
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
нуркачки екипи искрено незнам зашто би пуштиле

прва работа. - телата се најдени на копно наредени еден до друг + има 2 возила пронајдени, едното на жителот од смилковци другото на дечките од радишани. да сакале да го заташкаат ова односно да го одолговлечат ке ги фрлеле труповите во езерото и би добиле на време - и онака тоа време се стемнува па у темница нема ништо да се забележи во езерото.

втора работа. читам горе пронајдена полициска легитимација - од толку многу џандари можно е на некој да му испаднала легитимацијата сосема случајно, станува збор за професионално убиство и скептик сум дека некој со полициска легитимација би отишол да изврши таков чин.

трето. сакате анализа од местото каде се би можеле да избегаат сторителите. епа драги мои познавајки го тој реон можам да кажам дека минимум во 3 4 правци можат да отидат од тоа место.

бутел им е на помалце од 2 минути макар и пешки пошле, тука им е радишани исто, љуботен, љуботенски пат, арачиново им е малце подалеку но ако биле со кола за помалце од 10 минути се таму, стајковци смилковци раштак им се исто во близина, сингелич и железара им се во близина, бродец им е во близина, можам да кажам дека дури и за некои си 30 до 40 минути можда фатиле и пат за косово. така да правецот СЕАКДЕ може да води.
 
Член од
18 октомври 2011
Мислења
43
Поени од реакции
5
еве јас лично имам едно мислење иако не е добро сакам да го кажам.
јас мислам дека ова го има полицијата за сите погледи и кон тепачките што беа и по пропаѓањето на македонија поради етнишки проблеми е направено ова од екперти.
глупо мисленје али такво е .
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
86
Поени од реакции
15
Нема шанси, после злостор кој ќе седи ќе преарува, ризикот е голем. Одма бегаат по логика
Па со оглед на тоа дека имале време да ги наредат можно е и ова ако е воопшто вистина дека е најдена лична карта а и местото не е баш ризично зашто ете по неколку саати на местото дошле првите луѓе.Ова е мое мислење.
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.813
Би кажал за некои работи кои не ми се логични од сознанијата кои се пласират во медиумите:
1. По мое не бил само стариот сведок туку сите се сведоци на нешто големо и затоа сите се ликвидирани.
2. Према Сител децата отишле по риба околу 19ч. (Во тоа време одат само криволовци по риба), значи пошто децата биле поштени тие нјаверојатно таму биле многу порано од 19ч, а истото го мислам и за постариот.
3. Викаат дека рибари ги пронашле околу 22ч??? Исто ми е сомнително?

Некој спомна предходно, покрај пребарување на траги во околните ниви, треба и езерото да се пребара детално.

Почнуваме :) :

1.Ако има вистина твојава теорија....тогаш тоа треба да е ептен голема работа....уствари па кога ќе видиш кој толку рано би правел такви работи покрај обиколница(прометна-непрометна битно минат возила):confused: .

2.Нема брат криволовци не-криволовци...таму немаш што посебно да уловиш...тоа кој знае која бара е,не оти е езерце.....плус децата глеаш(како што во интервју кажаа нивните родители) биле на ноќно рибарење....значи со цел и цела вечер да ја преседат покрај езерото.....значи еве за нив не е битно макар и во 18h да имаат отидено.

Приказната малку лошо иде со сведокот кој е последен застрелан.....значи тој му се јавил на својот брат околу 18h изгледa,и рекол дека си доаѓа дома.....


А пак селаните кој што слушнале истрели,велат дека тоа се случило пред 19h.


Е ај сеа некој нека направи анализа,кој би бил тој што покрај обиколница,и езерце кое го посетуваат рибари,да земе во сред ден(се стемнува после 19h)...да распореди 4ца....и да си ги егзекутира....и плус да трчаат по последниот сведок,и да го пукаат во трчање.



3.Тоа во 22h веќе ги нашле.....битното е што во сред бел ден таму се случила масовна егзекуција.



Многу е заплеткана работава.....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom