Масакрот кај Смиљковско езеро | Осудените пуштени да се бранат од слобода

Lil Lamb

Сакам да се родам одново.
Член од
7 април 2014
Мислења
258
Поени од реакции
282
Пишав онаму дека не си оригинален лик, туку некој кој се заебава, т.е. трола* и прво шо напраи е да покушаш да предизвикаш реакција од мене на ваква тема.
Патетично и провидно.

* иако секој член ваљда више сконтал, до сеа
Јас навистина не сфаќам ти каков проблем имаш со мене, воопшто не те ни разбирам што се обидуваш да ми кажеш. Но нема врска, ти простувам за се. Сигурно си имаш некои тешки денови, еден од лошите периоди, се надевам ќе ти биде подобро. Довиџења!:cautious:
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.491
Поени од реакции
5.025
Јас навистина не сфаќам ти каков проблем имаш со мене, воопшто не те ни разбирам што се обидуваш да ми кажеш. Но нема врска, ти простувам за се. Сигурно си имаш некои тешки денови, еден од лошите периоди, се надевам ќе ти биде подобро. Довиџења!:cautious:
Berik е православен албанец и мисли дека и ти си.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.654
Поени од реакции
82.440
LoL, си се најдовте?
топ сте заедно
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.605
Поени од реакции
748
Ic nema. Vo Pariz radikalni muslimani gi izvrsija ubistvata. Vo Skopje marsovci.
И јас се согласувам со тебе до некаде, да даде Господ овие уапсените да бидат вистинските убијци, али Американскиот амбасадор не мислеше така, па реков да те потсетам нешто..


Волерс: Македонските власти не треба да бидат глуви пред протестите за Монструм
Американскиот амбасадор во заминување, Пол Волерс, денека ги потсети македонските власти да не бидат глуви околу загриженоста на илјадници граѓани кои пред неколку месеци протестираа против случајот Монструм.

Демонстрирањето на незадоволство на граѓаните е доказ дека пред законот не се сите граѓани исти, а затскривањето на проблемот претставува влошување на состојбата, смета Волерс.

„Јасно е дека голем дел од ова општество не верува дека има еднаков третман пред законот. Интерес на владата е ова да се разбере и да преземе чекори за да ја намали загриженоста. Ако проблемот се стави под тепих, тој уште повеќе ќе се зголеми. Еднаквиот третман на сите граѓани ја гради меѓусебната доверба и ги намалува тензиите меѓу етничките и религиозните групи“, рече Пол Волерс за време на неговиот говор за потребата за борба против тероризмот во целиот свет на денешната церемонија во Меморијалниот центар на холокаустот во Скопје.

Денеска тука се потпиша Меморандум за соработка по повод одбележувањето на Меѓународниот ден за борба против фашизмот и антисемитизмот. Меморандумот го потпишаа Еврејската заедница во Република Македонија, Институтот за културно и духовно наследство на Албанците-Скопје, Институтот за национална историја - Скопје и Меморијалниот центар на холокаустот на Евреите од Македонија.

Волерс изрази жалење дека македонски граѓани учествуваат на боиштата во Сирија и Ирак.

„Пред неколку недели беа нападнати поддржувачите на ЛГБТ центар во Скопје. Ги охрабруваме властите да спроведат истрага, да ги идентификуваат и да ги изнесат пред правдата одговорните за овој напад. Треба да испратиме јасен сигнал дека насилството никогаш не е начин за справување со разликите“, рече Волерс.
http://www.mkd.mk/makedonija/politika/volers-makedonskite-vlasti-ne-treba-da-bidat-gluvi-pred-protestite-za-monstrum
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.991
Поени од реакции
5.620
Требаше како во Франција, нашиве да ги скинат као случајно...

Sent from my HUAWEI P6-U06 using Tapatalk
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.605
Поени од реакции
748
Требаше како во Франција, нашиве да ги скинат као случајно...

Sent from my HUAWEI P6-U06 using Tapatalk
Работата е што МКД нема цврсти докази дека се соочува со исламскиот радикален тероризам, макар што за жал и јас мислам дека не станува збор за тероризам туку за нешто друго, а инаку недај Боже доколку навистина имаше вакво нешто во ова мала земја, едноставно немаше вакви убиства да се случува надвор од градот Скопје,туку ќе имаше бомбашки напади во трговски центри каде што има најмногу луѓе за да има еден куп човечки жртви, или пак ќе имаше заложнички случаи како во Париз например, така да поради овие причини САД и НАТО не веруваат дека МКД се соочува со радикален ислам или у опште со тероризам. Поентата ми е дека неможе да се докаже толку лесно дека ова земја се соочува со меѓународниот исламски тероризам.
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.817
Поени од реакции
40.999
И јас се согласувам со тебе до некаде, да даде Господ овие уапсените да бидат вистинските убијци, али Американскиот амбасадор не мислеше така, па реков да те потсетам нешто..


Волерс: Македонските власти не треба да бидат глуви пред протестите за Монструм
Американскиот амбасадор во заминување, Пол Волерс, денека ги потсети македонските власти да не бидат глуви околу загриженоста на илјадници граѓани кои пред неколку месеци протестираа против случајот Монструм.

Демонстрирањето на незадоволство на граѓаните е доказ дека пред законот не се сите граѓани исти, а затскривањето на проблемот претставува влошување на состојбата, смета Волерс.

„Јасно е дека голем дел од ова општество не верува дека има еднаков третман пред законот. Интерес на владата е ова да се разбере и да преземе чекори за да ја намали загриженоста. Ако проблемот се стави под тепих, тој уште повеќе ќе се зголеми. Еднаквиот третман на сите граѓани ја гради меѓусебната доверба и ги намалува тензиите меѓу етничките и религиозните групи“, рече Пол Волерс за време на неговиот говор за потребата за борба против тероризмот во целиот свет на денешната церемонија во Меморијалниот центар на холокаустот во Скопје.

Денеска тука се потпиша Меморандум за соработка по повод одбележувањето на Меѓународниот ден за борба против фашизмот и антисемитизмот. Меморандумот го потпишаа Еврејската заедница во Република Македонија, Институтот за културно и духовно наследство на Албанците-Скопје, Институтот за национална историја - Скопје и Меморијалниот центар на холокаустот на Евреите од Македонија.

Волерс изрази жалење дека македонски граѓани учествуваат на боиштата во Сирија и Ирак.

„Пред неколку недели беа нападнати поддржувачите на ЛГБТ центар во Скопје. Ги охрабруваме властите да спроведат истрага, да ги идентификуваат и да ги изнесат пред правдата одговорните за овој напад. Треба да испратиме јасен сигнал дека насилството никогаш не е начин за справување со разликите“, рече Волерс.
http://www.mkd.mk/makedonija/politika/volers-makedonskite-vlasti-ne-treba-da-bidat-gluvi-pred-protestite-za-monstrum
кој фактор е американскиот амбасадор? Тој да не ја водел истрагата случајно, во америка гледам како се справуваат со протестите кога тепаат невооружени црнци кога ќе им текне
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.991
Поени од реакции
5.620
Работата е што МКД нема цврсти докази дека се соочува со исламскиот радикален тероризам, макар што за жал и јас мислам дека не станува збор за тероризам туку за нешто друго, а инаку недај Боже доколку навистина имаше вакво нешто во ова мала земја, едноставно немаше вакви убиства да се случува надвор од градот Скопје,туку ќе имаше бомбашки напади во трговски центри каде што има најмногу луѓе за да има еден куп човечки жртви, или пак ќе имаше заложнички случаи како во Париз например, така да поради овие причини САД и НАТО не веруваат дека МКД се соочува со радикален ислам или у опште со тероризам. Поентата ми е дека неможе да се докаже толку лесно дека ова земја се соочува со меѓународниот исламски тероризам.
Како не беше тероризам?
Поради што беше убиството тогаш, со каква цел? Сигурно не беше за риби.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.491
Поени од реакции
5.025
Како не беше тероризам?
Поради што беше убиството тогаш, со каква цел? Сигурно не беше за риби.
Што добија тогаш убијците кога еден од нив изгуби неколку хектари атрактивно земјиште кое го зеде под концесија за 40 год? И го стори убиството баш во тоа место?

Не постои терористички напад за кое не превзеле терористите одговорност после.

Да не беше полицијата како ние ќе знаевме дека е верски терористички напад. Читајте ги првите мислења во темава, ниту еден ниту помислуваше дека ова можеби бил терористички напад со верска позадина. А знаеме какви се верските напади, го сторат делото, се снимаат себеси, извикуваат Алаху Екбер пред или после и се убиваат и самите себеси за да одат во рајот.
Само од полицијата ние дознавме дека е верски напад само затоа што дома имале куран убијците. Прво викаа верски фанатици, после се одмаздува за Гостивар (тврдење на обвинителството).
Знам дека не мора да биде верски за да е тероризам, поентата ми е што немаше цел кое им одеше во прилог на албанците.

Овде најмногу изгубија семејствата на загинатите, но размислете што добија албанците генерално со овој масакар? - едно големо ништо.

Не викам дека овие не се убијците, просто не верувам дека се до толку глупи за да го монтираат ова, ама сепак мотивот има големи дупки.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.091
Поени од реакции
17.959
Мое мислење дека ова не беше радикален исламизам,туку радикални браќа;)Затоа и Американците се однесуваат као никој не виде никој не чу.
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.991
Поени од реакции
5.620
@puno , сеедно дали е или не е радикален тероризам... требаше да ги убијат на лице место.
 
Член од
4 октомври 2014
Мислења
173
Поени од реакции
54
Мое мислење дека ова не беше радикален исламизам,туку радикални браќа;)Затоа и Американците се однесуваат као никој не виде никој не чу.
Америте се газдите на кучињата што ги утепаа децата.
НИшто не се случува без благослов на вашингтон.
Очекувам пак да има нешто пролетва....како ќе почне да се затоплува.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.491
Поени од реакции
5.025
@puno , сеедно дали е или не е радикален тероризам... требаше да ги убијат на лице место.
Toa најчесто е прелесна казна за убијците.
Прво треба да се знае зошто и кому му е во корист, за да се реши проблемот и да не се повтори.
 
A

Ali Pasha

Гостин
Ова вест не го гледам во македонскте медиуми, а во ФБ страницата на Николва е објавен линкот до albeu.com

на кратко е цитирано дека: "Во вашите молитви да ги мислите и децата од Смилковско езеро, бидејќи не се убијците, тие што беа обвинети. Грујо, време е да се знае вистината!"
smilkovo.PNG
линкот:
http://m.albeu.com/lexo.php?kat=120&nr=187841
 

Kajgana Shop

На врв Bottom