Масакрот кај Смиљковско езеро | Осудените пуштени да се бранат од слобода

Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
врати се на темата. До каде е процесот кога ќе одлучува апелација.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
1.604
Поени од реакции
4.097
http://www.milenko.parahodot.mk/#!НОВОГОДИШНАТА-ПЕТАРДА-НА-ЗАЕВ/c1xei/B08BCEAF-B40C-45EB-ABEF-38261A9CCEB0

Иако е само шпекулација на партиски настроен новинар, сепак и родителите на децата по пресудата спомнаа нечии мобилни телефони за кои обвинителството премолчило, а и навистина е чудно стишувањето на Заев по најавата за некаква „бомба“ која силно би влијаела на меѓуетничките односи.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
14.025
Поени од реакции
36.800
Ме плаши тоа дека власта може да заташка и вакво нешто без да има последици за неа.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.757
Поени од реакции
44.104
ПОЛИТИЧКИ ЖРТВИ
По повеќе од две и пол години од велигденскиот масакр, екипа на „Фокус“ разговараше со семејствата на убиените момчиња кај Смилковското езеро кои откриваат дека до нив допираат шокантни информации за тоа кој сѐ е извалкан со крвта на нивните деца

mal tizer za najavuvanata Bomba ...
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
ПОЛИТИЧКИ ЖРТВИ
По повеќе од две и пол години од велигденскиот масакр, екипа на „Фокус“ разговараше со семејствата на убиените момчиња кај Смилковското езеро кои откриваат дека до нив допираат шокантни информации за тоа кој сѐ е извалкан со крвта на нивните деца

mal tizer za najavuvanata Bomba ...
Нема логика...не знам. Единствено што би имало логика некаква е дека некој од ДУИ бил замешан ама како поединец и него да го изоставиле од постапката. Да тоа би било скандалозно и страшно и некој треба да одговара. А некаква друга организирана група со друго сценарио е некако нелогично затоа што после тој настан не гледам дека некако се помести политичката сцена, сите партии се на истите позиции и мислам дека соодносот на сили е ист.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.654
Поени од реакции
82.441
Сосема е можно бомбата да се однесува на ова. Времето ќе покаже.

^Инаку нема логика човек да почне да се брише, а сеуште не ни почнал да сере.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Сосема е можно бомбата да се однесува на ова. Времето ќе покаже.

^Инаку нема логика човек да почне да се брише, а сеуште не ни почнал да сере.
Кој се брише? Па погледни им ја петардата што ја објавив. Ако имаат вакви "докази" и за Смилковско....Сега за сега ја не видов ниту една релевантна институција да има забелешки за процесот Монструм. Како што знаеш сомнежот ако го распламтуваме ние они ќе имаат дупло повеќе повод за да се жалат дека се невини. Затоа реков барем некаква логика да има во тоа што се збори не мора доказ. Само логика.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.654
Поени од реакции
82.441
Јас до сега немав никаков сомнеж околу случајов.
Понатаму, ќе видиме. Прво, да видиме колку ќе лежат и кога и дали нашата власт ќе ги земе од Косово другите.[DOUBLEPOST=1417184686][/DOUBLEPOST]Првата асоцијација за тоа што би можела да биде „бомбата“ ја даде Заев кога рече дека доказите задираат длабоко во меѓуетничките односи. На ова се надоврзаа шпекулациите по социјалните мрежи за случајот Монструм. Наводно, за време на истрагата за овој случај биле пронајдени шест мобилни телефони, чие сопствеништво или листата на повици од тие телефони биле ептен поврзани со луѓе од раководството на ДУИ. Овие податоци брзо биле „заборавени“ во истрагата. Проценка е дека какви било нови информации за случајот Монструм кои би ги објавил Заев би го натерале Ахмети да го напушти Груевски.
 
Последно уредено:

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.757
Поени од реакции
44.104
Кој се брише? Па погледни им ја петардата што ја објавив. Ако имаат вакви "докази" и за Смилковско....Сега за сега ја не видов ниту една релевантна институција да има забелешки за процесот Монструм. Како што знаеш сомнежот ако го распламтуваме ние они ќе имаат дупло повеќе повод за да се жалат дека се невини. Затоа реков барем некаква логика да има во тоа што се збори не мора доказ. Само логика.
toa familiite na decata gledaj so kakvi izjavi izleguvaat, toj vika ja do sea ne vidov zabeleski od instituciite ... koi institucii be druze ? Ima nekoja nezavisna, koja ne e kontrolirana, koja e objektivna, a ne subjektivna, koja ne funkcionira kako marionetka ? Uste da kazese, ja ne vidov i sitel, 5ka, alfa da izvestat nesto za ova ... :)
Od koga oni stanaa relevantni, osven za plakatolepacite so amebi u glava, namesto mozok, u pravo bea onie komentari na temava uste koga ova se desi, mnogu pobiten e naracatelot, otkolku izvrsitelot na ova delo, ali ajde otom potom, ke vidime sto ke izleze na povrsina periodov sto sledi, ako voopsto i izleze nesto, a najavite se takvi.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.227
Поени од реакции
26.014
Личи Заев на бомбаш-самоубиец, да. Ама не верувам дека е толку отиден со мозокот...
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.757
Поени од реакции
44.104
Личи Заев на бомбаш-самоубиец, да. Ама не верувам дека е толку отиден со мозокот...
Na koja osnova e otiden so mozokot, vo slucaj da dostavi info koe drzi voda ?
Gore vo tekstot na milenko ne gledam sto se kazuva a e analogno na petarda, on vika

И за двеве петарди-бомби сознанијата, доколку ги има, можат да се обезбедат само по пат на прислушкување на телефони, следење на електронска пошта и слични разузнавачки алатки. Во Република Македонија со закон и Устав право на прислушкување имаат само органите на прогонот, но исклучиво со судска писмена наредба. Со официјален документ кој кажува кого, кога, како и пред се зошто треба да се прислушкува. Се надвор од тоа е незаконско, е криминал и е злоупотреба...

znaci kakov i da e muabetot eventualen, on e dobien so prisluskuvanje, ne gledam kako ova gi trga od odgovornost onie koi bi bile direktno ili indirektno involvirani vo ovoj slucaj, mene seedno mi e dali e toa kriminal, nezakonsko, zloupotreba, pred Se semejstvara na zaginatite, koi projavuvaat golem somnez za ovoj slucaj, a potoa i site ostanati, imaat pravo da ja znaat Vistinata odnosno da ja vidat Golemata slika, makar za istata i Zaev pravi obidi da ja dostavi. Kako i da ja vrtime oni se najgolema opoziciska partija vo momentov, i toa e toa, tret nema, za mediumite muabet da ne pravam, onie sto ne se padnati pod vlijanie na vlastite, da se drznat da kopaat za vakva osetliva rabota, gi ceka ona sto go dobi kezarovski.

Sekako, muabetov e edno golemo Ako, sve sega se bazira na spekulacii koi kruzat niz javnosta, ali toa so mediumite spomnato gore vo tekstoto na Milenko ne veruvam da e zasto najavite se deka ona sto ke protece vo javnosta ke zadira dlaboko vo megjuetickite odnosi, a vaka od strana koga gi slusas eden po eden, i citas mediumi bliski do niv, sve nekako nalaga na Smilkovsko ezero.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.227
Поени од реакции
26.014
Na koja osnova e otiden so mozokot, vo slucaj da dostavi info koe drzi voda ?
Gore vo tekstot na milenko ne gledam sto se kazuva a e analogno na petarda, on vika

И за двеве петарди-бомби сознанијата, доколку ги има, можат да се обезбедат само по пат на прислушкување на телефони, следење на електронска пошта и слични разузнавачки алатки. Во Република Македонија со закон и Устав право на прислушкување имаат само органите на прогонот, но исклучиво со судска писмена наредба. Со официјален документ кој кажува кого, кога, како и пред се зошто треба да се прислушкува. Се надвор од тоа е незаконско, е криминал и е злоупотреба...

znaci kakov i da e muabetot eventualen, on e dobien so prisluskuvanje, ne gledam kako ova gi trga od odgovornost onie koi bi bile direktno ili indirektno involvirani vo ovoj slucaj, mene seedno mi e dali e toa kriminal, nezakonsko, zloupotreba, pred Se semejstvara na zaginatite, koi projavuvaat golem somnez za ovoj slucaj, a potoa i site ostanati, imaat pravo da ja znaat Vistinata odnosno ja vidat Golemata slika, makar istata i Zaev pravi obidi da ja dostavi.

Sekako, muabetov e edno golemo Ako, sve sega se pazira na spekulacii koi kruzat niz javnosta, ali toa so mediumite spomnato gore vo tekstoto na Milenko ne veruvam da e zasto najavite se deka ona sto ke protece vo javnosta ke zadira dlaboko vo megjuetickite odnosi, a vaka od strana koga gi slusas eden po eden, i citas mediumi bliski do niv, sve nekako nalaga na Smilkovsko ezero.
Ако „бомбата“ е за тоа што се алудира, е јавна тајна за поупатените. Ете и Миленко споменал, а имаше и предходно медиумски натписи за тоа. Не е проблем доколку Заев го актуелизира случајот или го нападне Груевски. Проблем, и тоа безбедносен, би настанало доколку ги спомене имињата. Бидејќи нема да постигне апсолутно ништо, сем што ќе им руши позиции на нашите служби за безбедност. Ќе добиеме македонски Асанж или Сноуден, ама не верувам дека тој ќе најде Еквадор или Русија.

Истите сознанија ги имаше и Црвенковски, од истиот извор, кој е добро познат и сеа е во затвор (иако Миленко се прави мутав за тоа), па реши да не може да изведе таква вратоломна пируета без последици. Овој ќе видиме што ќе одлучи, ама веќе се стави во позиција да не може да се повлекува. Мислам дека зимава ќе ја дознаеме целата вистина, која воопшто нема да биде убава и нема да им ги затвори устите на радикалните, туку напротив, само ќе им ги потврди сомнежите и ќе ги донесе меѓуетничките односи на иста точка како во 2001.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Syn
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
toa familiite na decata gledaj so kakvi izjavi izleguvaat, toj vika ja do sea ne vidov zabeleski od instituciite ... koi institucii be druze ? Ima nekoja nezavisna, koja ne e kontrolirana, koja e objektivna, a ne subjektivna, koja ne funkcionira kako marionetka ? Uste da kazese, ja ne vidov i sitel, 5ka, alfa da izvestat nesto za ova ... :)
Od koga oni stanaa relevantni, osven za plakatolepacite so amebi u glava, namesto mozok, u pravo bea onie komentari na temava uste koga ova se desi, mnogu pobiten e naracatelot, otkolku izvrsitelot na ova delo, ali ajde otom potom, ke vidime sto ke izleze na povrsina periodov sto sledi, ako voopsto i izleze nesto, a najavite se takvi.
Како прво не прочитав ништо ќе чекам електронското издание на фокус да искочи за да прочитам. Како второ и претходно имам напишано дека едниот од родителите го повторува тоа откако заврши судењето. Уштре тогаш кажав дека тоа не му оди во прилог на никого особено откако е свеж случајот (тогаш само ќе ги поттикнеш оние неандрталцине што кршеа да направат поголем лом)(. Еве сега оправдано е до некаде да дава такви изјави иако треба отворено да каже кој му пренесува такви информации. многу е лесно да играш со чувствата на вакви семејства. Нормално некои од нив нема никогаш да се помират со загубата. Еве пошто единствено јас изгледа го пратам детално случајов, зошто уште никој ништо не рече за братот на постариот рибар убиен на тој ден? Два пати му го искршија возилото во Радишани (во македонска населба). Што е работата?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.654
Поени од реакции
82.441
Шокантно сведоштво на родителите на убиените кај Смиљковско: Али Ахмети знае се и молчи
Објавено: 19:22, 30/11/2014 Прегледано: 22,269 пати.



3059 2


Пред две и пол години Македонија беше во шок од велигденскиот масакр кај Смиљковско езеро. Четирите момчиња Александар Наќевски, Цветанчо Ацевски, Кире Тричковски и Филип Славковски, како и рибарот Борче Стевковски беа брутално ликвидирани.

Обвинетите за грозоморниот злостор Алил Демири, Африм Исмаиловиќ, Агим Исмаиловиќ, Фрејзи Азири, Хаки Азири и Сами Љута добија доживотен затвор, но родителите во шокантно сведоштво за последниот број на неделникот „Фокус“ тврдат дека на слобода се уште се шетаат неколкумина врз чии раце се наоѓа крвта на нивните деца.



Тие се сомневаат дека некој во случајот „Монструм“ има статус на „заштитена мечка“.

„Лично сметам дека Али Ахмети знае се и молчи. Знаеме и дека скриените телефонски броеви кои што се наведуваат во пресудата, а преку кои осудените разменувале телефонски пораки, се од луѓе од владејачката коалиција“, велат за „Фокус“ родителите на убиените Александар и Филип.

Тие прашуваат кој е Али Ахмети да бара во целиот судски случај да се вклучи ФБИ.


Фото: Фокус

„Зарем ние немаме институции. Нелогично е Ахмети да плука по сите македонски институции, да нема верба во нив, а од друга страна да уживаа во привилегиите што произлегуваат од тие институции. Али Ахмети продава ветер и магла. И она што премиерот Груевски дополнително го изјави дека Апелација може да одлучи дали да дојде ФБИ, е исто така, продавање магла“, велат родителите.

Тие обвинуваат дека нивните деца биле жртви на политички интереси.

Родителите велат дека нивните деца се убиени за пет пари.

„Ние повеќе не можеме да молчиме и допрва ќе кажеме се што знаеме“, вели еден од родителите.

Роднина на еден од осудените за Порталб изјави дека вистината за „Монструм“ полека се открива.

„Ние отсекогаш верувавме дека целата работа е за договорот за земјиштетот што го направивме. Не знам кој ќе гради и што ќе гради, само знам дека обвиненијата за убиство имаат врска со 39 хектари земјиште кои беа земени под концесија на 30 години во 2006-та“, изјави Бедри Ајдари за Порталб.

Родителите имаат право да ја знаат вистината без оглед дали ќе затресе или ќе урне нечија фотелја, пишува „Фокус“.​
 

Kajgana Shop

На врв Bottom