Македонци во Германија

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.196
Поени од реакции
21.347
Dali moze da mi preporacate agencija ili nekoj sto se zanimava so toa okolu naogjanje rabota vo Germanija? Situacijata e deka poznanik dobi viza za srede Mart ama nema uste dogovor. Posto za viza ke mora da pokaze dogovor kolku sto znam. Blagodaren sum za sekoja informacija.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.169
Поени од реакции
3.467
Ако ти е за Мекдоналдс и таква некоја работа, нека се обрати во Контекст. Секако нека праша, нема што да изгуби, можеби и за нешто друго ќе му помогнат.


За друга агенција не знам да ти кажам. Едино по групите на ФБ, ама не знам колку е тоа сигурно.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.768
Македонските печалбари откако слушнаа дека владата го покачи минималецот, масовно ја напуштаат Германија и се враќаат во своите огништа.

pecalbari.jpg
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.102
Поени од реакции
16.317
Дечки откако ќе ве ослободат од zustimmung после 24 платни листи/versicherungslauf. Дали можи една личност да работи само Teilzeit наместо vollzeit ? И како делува тоа на продолжување на визата? Прашвам за жената затоа што има добра понуда за работа Teilzeit а би заработувала повеќе него на vollzeit.
 

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.705
Поени од реакции
5.336
Дечки откако ќе ве ослободат од zustimmung после 24 платни листи/versicherungslauf. Дали можи една личност да работи само Teilzeit наместо vollzeit ? И како делува тоа на продолжување на визата? Прашвам за жената затоа што има добра понуда за работа Teilzeit а би заработувала повеќе него на vollzeit.
teilzeit + mini job може... само teilzeit мислам дека не може, зашо покасно ќе има проблеми со следно продолжување на визата...
 

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.705
Поени од реакции
5.336
Дечки откако ќе ве ослободат од zustimmung после 24 платни листи/versicherungslauf. Дали можи една личност да работи само Teilzeit наместо vollzeit ? И како делува тоа на продолжување на визата? Прашвам за жената затоа што има добра понуда за работа Teilzeit а би заработувала повеќе него на vollzeit.
teilzeit + mini job може... само teilzeit мислам дека не може, зашо покасно ќе има проблеми со следно продолжување на визата...
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.102
Поени од реакции
16.317
teilzeit + mini job може... само teilzeit мислам дека не може, зашо покасно ќе има проблеми со следно продолжување на визата...
Фала многу :)
 
Член од
21 април 2022
Мислења
2
Поени од реакции
2
Zdravo decki.. Mi treba pomos i odgovor od iskustvo ako ne e problem...

Dobiv rabota na recen brod (CH kompanija), dobiv raboten dogovor, grantnovno pismo, go ispolniv VIDEX zahtevot i go popolniv formularot za cekanje za termin za " D" nacionalna viza.... ( Mi treba germanska viza bidejki brodot najvekje plovi tamu )

Pocetokot na rabota mi e na 30 MAJ ( spored dogovorot )... Me interesira nekoj da me upati da li e ubrzana postapkata za nas koji barame viza za rabota na brod ili? Imam se potrebno od dokumenti samo me interesira kako ide so terminite za ova..
Blagodaram odnapred.
 

F.E.A.R.

The Harem King
Член од
11 јуни 2015
Мислења
776
Поени од реакции
1.161
Дали на аеродром од кај нас стриктно бараат да си вакциниран за да патуваш Германија или можи со негативен тест?
 
Член од
21 јануари 2018
Мислења
142
Поени од реакции
148
Здраво. Гледам погоре прашано и одговорено за teilzeit, нешто што ме интересира и мене. Јас добив понуда на 30 часа работа неделно. Е сега колку часа неделно се водат како teilzeit, а колку како vollzeit ?
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.102
Поени од реакции
16.317
Здраво. Гледам погоре прашано и одговорено за teilzeit, нешто што ме интересира и мене. Јас добив понуда на 30 часа работа неделно. Е сега колку часа неделно се водат како teilzeit, а колку како vollzeit ?
Јас сум 37.5 часа неделно на vollzeit :)
 

jasisamojas

Не ми треба титула
Член од
26 ноември 2008
Мислења
762
Поени од реакции
423
Здраво. Гледам погоре прашано и одговорено за teilzeit, нешто што ме интересира и мене. Јас добив понуда на 30 часа работа неделно. Е сега колку часа неделно се водат како teilzeit, а колку како vollzeit ?
зависи од браншата и договoрот. Во принцип Vollzeit e помеѓу 36-40 часа неделно, под 36 часа е Teilzeit.
Ама ако во договорот стои дека ти следува целосна плата за 30 часа работа, тогаш е Vollzeit. Но ако платата е адаптирана на помаку часови (во твојот случај 30) тогаш е Teilzeit.
 
Член од
21 јануари 2018
Мислења
142
Поени од реакции
148
зависи од браншата и договoрот. Во принцип Vollzeit e помеѓу 36-40 часа неделно, под 36 часа е Teilzeit.
Ама ако во договорот стои дека ти следува целосна плата за 30 часа работа, тогаш е Vollzeit. Но ако платата е адаптирана на помаку часови (во твојот случај 30) тогаш е Teilzeit.
Значи според ова, ако во договорот пишува дека земам целосна плата, без разлика колку саати работам, нема да има проблем. Сега да не се под 30. Им пишав во ауслендербехорде, ама на ѕидот да пишам, побрзо ќе врати. Инаку се работи за во ресторан, за во кујна. И треба да почнам на 1 август, така да имам само недела дена да средам. Инаку, фала на одговорите @DeviAngel и @jasisamojas
 

Kajgana Shop

На врв Bottom