Македонци во Германија

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.435
Поени од реакции
22.778
Tri sobi i kujna, valjda se racuna kako dvosoben na taa kvadratura.
toa e kokosarnik... vo aus so 55 kvadrati bi imal poteskotii da zemes kredit zasto tolku mala kvadratura ne e bas zdrava za ziveenje... tuka toa bi bilo ednosoben stan (dnevna ne racuname za spalna ovde)... ludnica
 
Член од
24 септември 2023
Мислења
778
Поени од реакции
1.217
toa e kokosarnik... vo aus so 55 kvadrati bi imal poteskotii da zemes kredit zasto tolku mala kvadratura ne e bas zdrava za ziveenje... tuka toa bi bilo ednosoben stan (dnevna ne racuname za spalna ovde)... ludnica
Stan od 55 kvadrati voopshto ne e loso za 2 osobi, taman e.
Dve sobi, dnevna i kujna.
Toaletot e premal, zatoa sobite se pogolemi.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.435
Поени од реакции
22.778
Stan od 55 kvadrati voopshto ne e loso za 2 osobi, taman e.
Dve sobi, dnevna i kujna.
Toaletot e premal, zatoa sobite se pogolemi.
najverojatno e taka u evropa se e nekako malo i tesno... sto znam ne mislam deka nekad bi mozel da ziveam pak vo tolkav prostor.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.224
Поени од реакции
21.486
Пуштете обрачун околу доплаќање ќе ви објасна каде е проблемот. Овие суми се нереални освен ако не сте плаќале со месеци.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.989
Поени од реакции
35.857
Пуштете обрачун околу доплаќање ќе ви објасна каде е проблемот. Овие суми се нереални освен ако не сте плаќале со месеци.
Којзнае каква тарифа имаат потпишано, некоја go green струја за шминкери. :pos:

Во 4 години колку што живеев Германија 2 пати ми вратија пари, 2 пати доплатив некои 100тина евра.
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.368
Поени од реакции
2.282
Za 4-5 meseci greenje 3800 evra nachzahlung ? 200-300 kvadrati da ne greete vie ? :)
100 kvadrati trosoben sprat od kukja, ali ne e samo greenjjeto i za struja doplata i voda.
Автоматски споено мислење:

Којзнае каква тарифа имаат потпишано, некоја go green струја за шминкери. :pos:

Во 4 години колку што живеев Германија 2 пати ми вратија пари, 2 пати доплатив некои 100тина евра.
Ако живееш во еднособен стан од 15 квадрати каде имаш и кујна и вц во истиот тогаш можно е и да шпараш.
 
Последно уредено:

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.989
Поени од реакции
35.857
100 kvadrati trosoben sprat od kukja, ali ne e samo greenjjeto i za struja doplata i voda.
Автоматски споено мислење:


Ако живееш во еднособен стан од 15 квадрати каде имаш и кујна и вц во истиот тогаш можно е и да шпараш.
55 квадрати беше станот. Дневна, спална кујна и купатило.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.348
Поени од реакции
7.411
Којзнае каква тарифа имаат потпишано, некоја go green струја за шминкери. :pos:

Во 4 години колку што живеев Германија 2 пати ми вратија пари, 2 пати доплатив некои 100тина евра.
Во тоа време Господ одеше по земја, сеа друга песна е.
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.368
Поени од реакции
2.282
Razbirlivo e nekolku stotini evra nachzahlung, se menuvaat cenite a i moze da se potroshi troa povekje/pomalku.
No za da ti dojde 3800 evra da doplatis toa moze samo ako imas ukluceno mashini da kopaat bitkoin.
Не знам читав во групана Македонци во Германија дека на многу им стасувало над 2 3к нахцалунг, не сме едини.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.733
Поени од реакции
9.799
3800 Nachzahlung може ако си плаќал 5 евра месечно, грееш 30 степени, копаш биткоин и машината за перење ја користиш како вибратор. Тоа ти се над 300 евра доплата месечно на основната цена споредено со лани, и тоа за цела година пресметано (сигурно не грее човек на сред август).

Еве за споредба, 70 квадрати стан, централно во средно голем град (250+ илјади жители), греење на гас (22-23 степени температура), работа од дома (повеќе струја се троши ама јбг мрза)...сметките отсекогаш ми биле 100-150 месечно евра за струја, гас и вода заедно, или на нула или минимална доплата, понекогаш и враќале.

Или сака некој некого да сјебе или некој некого лаже.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom