Македонците со една нога на плажа

Член од
28 јануари 2010
Мислења
493
Поени од реакции
117
На мене Бело Море ми е на 100 км од Петрич. Неколко саботи одих. На плажа чадар со шезлонга чини 3 евра, и ти дават бира или кафе со минерална вода за това.
Водата топла како чаи, чисто и тивко. Колата под дрво на сенка. Никои не ме е прашал кои сум шо сум. Даваш ли пари, сите те гледат добро.
По кафаните инаку е огин. Нема луге. И во супермаркетите е по скапо. Така што од мене геиците са на фаида со 3 евра на ден. Ке ода 5 дена на Црно море и 5 дена високо во Пиринот. На ладно.
Ама наи ефтино е во Турциа ама е малце далеко
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Море сите се правите патриоти... а да имате парички сите ќе одите во Грчка !!!
 

demmian

Попиванов
Член од
9 јули 2008
Мислења
1.613
Поени од реакции
53
Море сите се правите патриоти... а да имате парички сите ќе одите во Грчка !!!
Со парите што ги даваат за у Грчка,може комотно да отидат на одмор во некоја поегзотична земја како што е Тунис...не дека е Холивуд таму,но сепак е на друг континент,сосема поинаква култура ќе видиш,цените не се воопшто напумпани како во Грција,патот не е кој знае колку скап (сепак се работи за држава на друг континент) и авантурата таму е најбитна,затоа што ќе доживееш нешта,што во грчкото секојдневие нема воопшто да ги доживееш.И годинава се мислам за Тунис одлично е таму... Во Грција никогаш не би отишол на одмор,единствена грчка локација каде што би отишол е Миконос ама само колку да ми мине меракот :) :) :)
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.108
На мене Бело Море ми е на 100 км од Петрич. Неколко саботи одих. На плажа чадар со шезлонга чини 3 евра, и ти дават бира или кафе со минерална вода за това.
Водата топла како чаи, чисто и тивко. Колата под дрво на сенка. Никои не ме е прашал кои сум шо сум. Даваш ли пари, сите те гледат добро.
По кафаните инаку е огин. Нема луге. И во супермаркетите е по скапо. Така што од мене геиците са на фаида со 3 евра на ден. Ке ода 5 дена на Црно море и 5 дена високо во Пиринот. На ладно.
Ама наи ефтино е во Турциа ама е малце далеко
Дај си рака сеа- ептем кејф ми напраи со ова-гејците-:smir:
 
Член од
28 јануари 2010
Мислења
493
Поени од реакции
117
Дај си рака сеа- ептем кејф ми напраи со ова-гејците-:smir:
Батка во БГ исто не ги сакаме малјаките. Во пиринот и особено во петричко често иадат тепачка.
Така што сме на едно мислине поне за това
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
ви се чудам на муабетот детскиЛерин и Воден се македонски и таму може да се оди а Солун и Кавала се ГРЧКИ и таму не смее???

1.разграничивме и имаме ли појма што е национален интерес? или обединета Македонија е само онаа на картите за кочоперење по форуми ??? убаво рече човекот на 70 км има море, да дај господ да почне со викенди и одмори па на крајот КУКА да си купи

2.ние ке сме ја сапасувале грција, знае некој кој се бројките во грција, го знаете нашиот процент???

3.Охрид, прајслессс, требало да летуваме во Охрид :vozbud: :vozbud:.... мртов можеби....

4.чекам да ми се изнаредите мене како што се постираше претходно од некој патриоти, само кажете ми за кој реон ке ме**** ??? за солунско, за леринско, за воден, костур за крајбрежјето или индустриската зона во зиндос???? тоа ти е колектива матрица која не е способна ниту духовно ниту ментално да се обедини, камо ли територјално. одбрамбен механизам кој не можам да го разберам
 
B

Borg_Drone

Гостин
Од една страна разбирам зошто нашите не летуваат во Охрид, но од друга страна не можам да разберам зошто летуваат во Грција.Па попрво би ја одбрал Хрватска него ли Грција иако ќе платам поскапо, барем ќе знам дека нема некој додека ми го служи пијалокот да ме гледа попреку и да ми ја колне секоја голтка што ќе ја пијам од пијалокот.
Додуша секоја година се пишува едното - исто но бесполезно е, исто како да му пишуваш на дрво а не на луѓе.
 
Член од
25 јули 2010
Мислења
3
Поени од реакции
3
А најтрагично е тоа што во Грција одат буџетаната која работи во администрација и министерствата, и која ја води политиката на Македонија. И кога таков народ ти оди таму без грам гордост за својата земја која не е признаена од нивните домаќини и се однасуваат како LG, што можете да очекувате понатаму.:tapp:
toa e se ok sto go vikate vie znaete li kolku makedonci postoime vo grcka sto rabotime letno vreme kolku i da idat nasive i da trosat nie duplo zimame i si ja punime makedonia nemojte da mislite deka site idat za turizam tuka ima nad 1500 mk sto rabotat letno vreme 4 meseca i posle si se vrakaat u mk pa napravete matematika prosecna plata na plaza da rabotis ti se 30 evra + baksis mozes da izvadis do 60-70 evra na den pomnozi go po trieset i ke izvadis mesecna plata pomnozi po 1500 i ke dobies plata na site i posle pomnozi puta 4 i kazi kolku imas nie gi dupime grcite ne oni nas nie im gi lapame parite i si ja punime makedonia ja znam bar 700 makedonci so rabotat tuka garantiran deka se nad 1500 luge vo cela grcka so rabotat taka da nie niv gi izigrafme ne oni nas fuck greece long live united macedonia
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
Од една страна разбирам зошто нашите не летуваат во Охрид, но од друга страна не можам да разберам зошто летуваат во Грција.Па попрво би ја одбрал Хрватска него ли Грција иако ќе платам поскапо, барем ќе знам дека нема некој додека ми го служи пијалокот да ме гледа попреку и да ми ја колне секоја голтка што ќе ја пијам од пијалокот.
и ова беше поставено како непроверена компарација

прво за да разбереме 90% од Македонцитекој летуваат во Егејско се семјства,

1. Хрватска не можеш да си ја дозволиш, и затоа изборот не би бил дали би платил повеке туку дали ти и твоите деца ке одите воопшто на одмор! хрватска не вреди за парите, има прекрасно копно но срање плажи претаерано многу пат.

2. Црна гора, далеку е, патот е лош , скапа е, на исто ниво со Грција, а услугата и погледите тука ке бидат најпопреку,

3.Бугарија, кој сака мочуриште со ефтино пиво и 15 часа автобус..бујрум

4.Турција, Тунис, Сицилија, Шпанија, овие дестинации чинат двапати повеке од Грција но се сто пати подобри, кој може да си дозволи, летува тука

5.таа што ја викате Грција, грците ја викаат МАКЕДОНИЈА, првенствено збориме за егејскиот дел на Македонија кој е резревиран за Македонците Србите и источноевропјаните бидејки е далеку поефтин од островите кој се резервирани за западноевропеците

- никој нема попреку да те гледа, напротив ке наидеш на многу македонци и срби, а и да ти погледене или пререче, не си ментален инвалид бре мајку му, тој таму е на твоето не обратно.
- 2-3 саати пат еднаков во времетраење со патот до Охрид
- за недајбоже доколку би патувал со деца, би можел за неколку часови да се вратиш назад, додека патот дотаму децата би го издржале
- и главната причина зошто одиме на море - МОРЕТО, густо топло чисто и бело, неспоредливо со јадранот или црнана бара

Грција на жалост го доби нашето крајбреже со преубаво и топло море погодно за фамилии, од друга старана сите места во грција се селски шупи споредени со остатокот од медитернаот. МАКЕДОНИЈА била е и ке биде ПРИРОДНА географкса целина која е невозможно да се подели со граница,сакале нејкеле ке се тргува летува и живее во рамките на таа целина.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.561
Од една страна разбирам зошто нашите не летуваат во Охрид, но од друга страна не можам да разберам зошто летуваат во Грција.Па попрво би ја одбрал Хрватска него ли Грција иако ќе платам поскапо, барем ќе знам дека нема некој додека ми го служи пијалокот да ме гледа попреку и да ми ја колне секоја голтка што ќе ја пијам од пијалокот.
Додуша секоја година се пишува едното - исто но бесполезно е, исто како да му пишуваш на дрво а не на луѓе.
Не разбирам како мене никој не ме гледа попреку во Грција,ниту ми правел проблеми,ниту ме колнел.Или сите што пишувате вакви работи никогаш не сте биле во Грција или јас имам чест да налетувам на пријатни луѓе.Причините зошто се оди во Грција ги објасни Македонцки од збор до збор.
За мене несфатливо е да се препорачува Бугарија,а да се плука по Грција како кул што прави.Ако плукаш,плукај по сите со кои имаме проблеми,а не Бугарите да ги препорачуваш,а Грците да ги колнеш.
 

Sluzbarski

Македонец
Член од
21 јули 2009
Мислења
3.364
Поени од реакции
77
скоро беше другарче во Парга(околу Крф негде),баш го запрашав каков беше односот со тамошните.....со угостителите немало никакви недоразбирања,напротив,меѓутоа меѓу грчките туристи не било сосем пријатно
 
Член од
18 јули 2010
Мислења
278
Поени од реакции
177
Неможам да разберам македонците колку се глупи и одат во грција им го полнат џебот а го празнат сопствениот. Како алтернатива имаме прекрасно јадранско море и црна гора и хрватска а тука е и турција која во последно време е одлична со понудите. Што сте запнале со грција зарем толку ги сакате?
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
474
Многу добро кажано македонцки,

Ако сите ние имаме доволно пари нема да не интересира каде ќе ги потрошиме само тоа да биде квалитетно,брзо и убаво на крајот на краиштата.

Познавам јас и македонски бизнисмени кои инвестираат во Грција па што сега тие не се патриоти и предавници .

Не велам дека и Охрид ,Албанија и Црна Гора нема некогаш да бидат топ дестинации ама сега засега Грција е поим за туризам =време+сместување+избор+пат.

Ако ви е поефтино земете си камп-приколка и храна а таму платите за сместување.

А за нас балканците Турција е измислена затоа што Турците најдобро ги ценат парите што ги оставаме.

На крајот сите кога би имале многу пари би прошетале до Куба ,Шпанија ,Канарски Острови итн.........

Немаме проблем за туризмот туку парите кои тешко ги заработуваме од таму и нашите фрустрации...........................
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.162
Поени од реакции
4.131
Македонцки,ја заборави Албанија,Ај кажи ни што не чини таму и зошто да ја избегнуваме.
 

Sluzbarski

Македонец
Член од
21 јули 2009
Мислења
3.364
Поени од реакции
77
абе кажете оти Охрид и регионот СЕ повеќе се избегнуваат.....после криви ни биле гејците а беееееееее
 

Kajgana Shop

На врв Bottom