Македонците со една нога на плажа

Член од
20 мај 2008
Мислења
1.099
Поени од реакции
1.078
Да бе,фино изгледа,само немој да кажуваш дека си од Македонија пошто ќе те удават со крива историја...и може малце ќотек,онака домаќински.
Туку дај некоја слика од она камповине цигански каде што одат нашинциве.Може да пратиш некоја слика од тоа клозетите полски што ги фалат,најдобра импресија од цел одмор...сум бил у чисто WC...ма ти незнаеш колку чисто...абе милина,да седнеш и жал да ти е да го пуштиш :pos2:
А од друга страна па и таков народ сме,пред камера сите слини бре бре У грција више никогаш живи зошто се тешки педери...и таа мисла така си ја носиш по пат,на граница чекаш 10 саати и си викаш ова грциве сварно педери биле...и одиш таму...и пак те дупчат и ти онака уште попатриотски си велиш море сварно грциве педери тешки се...и се враќаш дома...и одма на кафе у комшии да раскажеш всушност колку убаво било таму.До година пак...на грчки секссссссссс.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Well...spreak up.
Може да ми излезе некоја пара па се мислам да одам некаде подалеку.
Па да знам кај да (евентуално) не гибам.:)
Македонските туристички агенции (или барем некои од нив, во случајов конкретно “Пет“) се лотарија. Како имаш среќа...
На кратко, во овој случај кој ми беше раскажан, имало три менувања на аранжманот, по избор на агенцијата, а најкул дел е кога на аеродром им кажале дека всушност ќе летуваат на третата локација. :)

Значи ако те прашаат каде одиш на одмор, речи не знам, ама платив толку и толку, па ќе видиме. :icon_lol:
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.615
Поени од реакции
11.983
Како за споредба во хрватска да поставиш шатор е околу 8 евра а во грција е околу 10-15 (15 евра е најскапиот) со невидена хигиена во wc-ињата, топла вода, и што е најважно.. МОРЕ Е!
Добра цена, но само шатор...треба да се јаде, излезе, седне некаде на мезе, пиење... а тоа Хрватска е...далеку над нашите просечни можности-уште подалеку од цените во Македонија.

LovedGirl сликите кои ги постираше, убави слики но за рана пролет, есен...кога е посвежо. Летниот период е пекол, нема ниедно дрвце (може да се забележи и на првата слика), чадор за сонце на тој пекол не помага. Поштено се испрживме, барем ние каде што бевме (Сарти, Ситонија), а не беше нешто ниту ефтино ниту од типот групно летување на македонци (како делот десно од Солун).

Трето... АЛБАНИЈА !!!... Таму туризмот не е нешто посебно ( пошто сега се во изградба многу хотели ) но спак е даааалеку поубаво од Охрид... Единствено што е лошо во Албанија се патиштата... Барем така имам слушано од мои пријатели и другари.. па сега видете вие колку поголем избор имате за разлика од нашите јужни "ПРИЈАТЕЛИ"
За Албанија во моментов...не би идел сеуште. Над Валона (значи од неколкуте центри како Мали Робит) до Драч беа огромни гужви и доста нечисто. Цените (одовде дознавме за 20-30 евра) беа високи. За втор-трет ред згради ни бараа 40-50 евра за соба. Таа од 40 евра требаше еден пар да спие во заедничка дневна, значи за 50 евра требаше да мирисаме ѓубре од контејнерите и ѓубре на плажа (ставени во огромни купови на краевите од плажата). Надолу одма под Валона има фини мали плажи со приватни хотелчиња/пансиони-таму е добро, но треба да се има среќа или контакт телефон за резервација за соба. Добро е и Саранда и Ксамили, ама патот е...спремај нови амортизери, ја моите возејќи на еднодневна тура од Драч до под Валона ги искршив :)

Бугарија не знам, не сум бил.

Значи врти сучи, ако си без авион :) односно ако си за во "околината" за тие пари пак Охрид, евентуално ЦГ (но таму разбрав од тие што се вратија дека е малку посолено).

Башка при ова би требало да се прави разлика и помеѓу езерски, планински и морски туризам. Секое нуди нешто што другите го немаат, а охридско и преспанско-езерскиот нудат и добра клима, на доста висока надморска висина.

Македонските туристички агенции (или барем некои од нив, во случајов конкретно “Пет“) се лотарија. Како имаш среќа...
Агенциите се ...Адамс фемили шоу. Двапати уплаќавме преку агенција, двапати дубари.
 
Член од
14 август 2006
Мислења
42.449
Поени од реакции
76.013
За Албанија во моментов...не би идел сеуште. Над Валона (значи од неколкуте центри како Мали Робит) до Драч беа огромни гужви и доста нечисто. Цените (одовде дознавме за 20-30 евра) беа високи. За втор-трет ред згради ни бараа 40-50 евра за соба. Таа од 40 евра требаше еден пар да спие во заедничка дневна, значи за 50 евра требаше да мирисаме ѓубре од контејнерите и ѓубре на плажа (ставени во огромни купови на краевите од плажата). Надолу одма под Валона има фини мали плажи со приватни хотелчиња/пансиони-таму е добро, но треба да се има среќа или контакт телефон за резервација за соба. Добро е и Саранда и Ксамили, ама патот е...спремај нови амортизери, ја моите возејќи на еднодневна тура од Драч до под Валона ги искршив :)
Да.
Нехигиената, туризам во развој, несреденост и тн., беа причините заради кои ја исклучив Албанија од овогодишниот избор. Тоа ми беше битно , пошто идам на одмор со мало дете.
Моментот со немање контејнери и трупање ѓубре на одредени места (покрај било која бандера), го има исто така и во местата по Охридска Ривиера. Истото и за неорганизираноста, пренатрупаноста и гужвите во услови на лоша инфраструктура. Лани бев во Десарет и видов.
Огромниот хотел беше до даска полн, но неговата организација и инфраструктура работеше како да има само сто гости во него...

Бугарија ја исклучив зашто уште не ми е јасно дали таму може или не да се патува со сопствена кола (а да се вратиш со неа).

Ми испадна бесплатно сместување кај другар во северна Истра (на 39 км од Трст). И отидов.
12-13 саати возење, 1100 км со граници.
Истра е друг свет во однос на остатокот од Хрватска. И многу е поскапо од остатокот од Хрватска. Полицајците што беа таму, пратени на работа во сезона, од други делови на Хрватска, се жалеа дека не им е доволна платата преку лето.
Леб у продавница 80 ден., јогурт 120 ден. и така...
На Истра цените се високи и заради фестивалите и настаните што се одржуваат таму, ова време: ATP Умаг, Пулски Филмски Фестивал и ред други помали фестивали, од разни категории.

У ресторан, за чудо, цените се колку во скопските поскапи ресторани (Далма, Камник, Тоскана...): 500-1000 ден. само порција. Но храната е далеку подобра одколку во веќе споменативе наши ресторани. На пример кај нас плаќаш бифтек 800 ден., да речеме, а прилогот го гледаш дека е од замрзнатине мешавини со компир, грашок и сл. Таму све е свежо и нема шанси да е претходно замрзнато и ред други работи, пред се финеси кои и те како играат улога, а за кои кај нас не се води сметка. Е остатокот од ресторанските нарачки (пиење, десерт, салати...) е далеку поскап.

Ботом Лајн: На Истра има многу работи да се видат и вкусат, али одмор со деца не е одмор.

ова држи вода:
... а тоа Хрватска е...далеку над нашите просечни можности-уште подалеку од цените во Македонија.
Грчка не ја ставам уопште како опција и не би идел таму, али не им се љутам многу на тие ко мене со мали деца/дете што отишле таму, пошто другите опции се сумњиви (за некој што иде на одмор со мали деца).
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.615
Поени од реакции
11.983
Ми испадна бесплатно сместување кај другар во северна Истра (на 39 км од Трст). И отидов.
12-13 саати возење, 1100 км со граници.
Истра е друг свет во однос на остатокот од Хрватска. И многу е поскапо од остатокот од Хрватска. Полицајците што беа таму, пратени на работа во сезона, од други делови на Хрватска, се жалеа дека не им е доволна платата преку лето.
Леб у продавница 80 ден., јогурт 120 ден. и така...
На Истра цените се високи и заради фестивалите и настаните што се одржуваат таму, ова време: ATP Умаг, Пулски Филмски Фестивал и ред други помали фестивали, од разни категории.
Ај сега беља, ми отвораш стари сеќавања :)
Како студент имав идено Пиран, Умаг (пошто Истра спомена) на одмор. Многу добри спомени, посебно од Пиран. А тоа градче е феноменално за одмор, посебно ако се најде место во пансионите во боровата шума (ако сеуште постои) над самиот град. Тука блиску е и Трст, може да се скокне и до таму (со виза нормално).
Се на се (не гледајќи ги цените) Хрватска овозможува добар одмор, одлична забава...се носи со подобрите туристички одредишта во (јужна) Европа.
 
Член од
22 март 2009
Мислења
25
Поени од реакции
0
Зависи што т'рсиш: ако т'рсиш релакс, со мало дете си и т.н. оди у Грчка, там е спокојно,
ако си млад и т'рсиш live, нај-добро место е Сл'нчев брјаг БГ -абсолутно не те негират!, пулно дискотеки, ефтина пијачка, девојчета от цела европа...лајф до зори.
http://www.namore.info/index.php?category=30
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.023
Поени од реакции
17.769
За викендот колони автомобили кон Грција


Македонците и овој продолжен викенд не можеа да му одолеат на Егејското Море, не штедеа пари и масовно во долги редици заминаа за Грција.
Иако патувањето го започнаа од ноќеска по полноќ, долги колони возила имаше и во утринските часови на двата премина Богородица и Евзони.
Според македонските погранични органи во Грција влегле 11.500 патници од нив 80 насто биле македонски државјани.
„Продолжен викенд 5 дена, а таму кај пријатели одиме без пари јадеме, пиеме“ рече турист.
„Одиме само 3 дена во недела вечер се враќаме“ рече турист.
И македонските и грчките погранични органи имаа полни раце работа, овој бран за нив бил очекуван и за тоа ги активирале сите ленти за влез во Грција.
„За излез од Република Македонија работиме во 8 ленти а за влез во 6, односно сите ленти се опфатени со патници. Нема долги чекања добро сме организирани, сите што ќе дојдат со уредни патни исправи ќе им биде дозволен излез односно влез во Република Македонија“ рече Никола Стамнов командир на полициска станица Богородица.
Во споредба со лани, оваа лето патувањата за Грција се зголемени за околу 35 насто. Само во јули и август преку граничниот премин Богородица во Грција влегле околу 1 милион патници.


http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=113083


------------------------------------------------------------------------


Немаат гајле Грците од економска криза, со вакви соседи како нас. Изгледа само на Кајгана си лаеме, а караванот си врви...


И после некој референдум за името ќе распишува. Ќе биде успешен 100% за промена на името.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.615
Поени од реакции
11.983
Немаат гајле Грците од економска криза, со вакви соседи како нас. Изгледа само на Кајгана си лаеме, а караванот си врви...
Мака ми беше кога гледав како гори во Грција. Не само за луѓето туку нема да има кај да се иде за одмор :wink:
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.162
Поени од реакции
4.131
Абе нека одат,ама уште се палат на Грција?Па таа дестинација одамна е изживеана.:toe:
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.108

Песимист

Добро информиран оптимист
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.676
Поени од реакции
181
Јаооо читам и не можам да се начудам......Да не ме укапирате погрешно и јас не одам за Грција немам желба ни па сум некогаш имал да одам таму...ама гледам ногу критики за тие шо идат у Грција.Заш бе да не идат ако му одговара цена и ако му се свига заш да не иде..ради спорот со името ли .....не ми е јасно....Мене не ми се јасни младите шо идат таму од други причини....дека е скапо а за тие пари нема никакви бенефиции со тие пари можеш да идеш на ногу поубаво место со ногу повеке ај забава да кажеме.А кога слушнам муабети у стило ЕВАААААА ојдел за Грција тај улав ли е знае ли шо ни праат они на нас ногу ми глупо звуче.И сериозно уште ли се верува дека постоат кај нас патриоти.Сакал би да запознаам еден.
 
H

HITCH

Гостин
Јаооо читам и не можам да се начудам......Да не ме укапирате погрешно и јас не одам за Грција немам желба ни па сум некогаш имал да одам таму...ама гледам ногу критики за тие шо идат у Грција.Заш бе да не идат ако му одговара цена и ако му се свига заш да не иде..ради спорот со името ли .....не ми е јасно....Мене не ми се јасни младите шо идат таму од други причини....дека е скапо а за тие пари нема никакви бенефиции со тие пари можеш да идеш на ногу поубаво место со ногу повеке ај забава да кажеме.А кога слушнам муабети у стило ЕВАААААА ојдел за Грција тај улав ли е знае ли шо ни праат они на нас ногу ми глупо звуче.И сериозно уште ли се верува дека постоат кај нас патриоти.Сакал би да запознаам еден.
Еве јас ќе се жртвувам и ќе ти објаснам убаво :jaj: Значи, ти (или поубаво кажано твоите родители, оти младите во Македонија ретко кој е вработен) `рмбаш цела година `ко стока, си кратиш од се` за да одиш на одмор. Значи, кога ќе собереш пари одиш во Грција на одмор. Таму им ги даваш парите кои си ги заработил тука и им ја помагаш економијата. Тие како благодарница дека им помагаш тебе ти викаат дека си Скопјанец и не те услужуваат како што треба. Ееееее сега, проблемот е што си отишол на одмор за да си поминеш `ко на одмор, бидејќи тие се изживуваат со тебе си поминуваш ужасно и наместо да се одмориш ти се уморуваш, оти тие те третираат `ко нешто најдолно. Затоа не треба да одиш кај циганиве на одмор. Иако, многу Македонци кои одат таму на одмор одат кај Македонци, нивни роднини или пријатели, на нив им е оправдано, ама оние што одат кај циганите да даваат пари за да бидат понижувани, нив ги делкаме на форумов.

п.с. Ако имаш пари за одмор на море иди во Турција, истите пари се, ем ќе ти се клањаат.

п.п.с Да има и политика во навредите, ама се е оправдано!
 

MiloBilderce

Bukake anyone ?
Член од
7 ноември 2009
Мислења
1.238
Поени од реакции
70
Sum bil 6 leta vo Grcija i samo ednas , izoliran incident vo fliperi , mi imat prefrleno deka ne sum makedonec tuku Skopjanec ( mada Stipjanec sum :) ) .. Ne sum bil vo poslednite 3-4 godini i ne znam tocno kako e sega so uslugata i ostalo , ali jas koa bev bese dobro . nemase problemi , te gledaa ko obicen turist . ( kolku da razjasnam , ne gi branam Gejcite , asmo kazuvam licno iskustvo )
 

Песимист

Добро информиран оптимист
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.676
Поени од реакции
181
Еве јас ќе се жртвувам и ќе ти објаснам убаво :jaj: Значи, ти (или поубаво кажано твоите родители, оти младите во Македонија ретко кој е вработен) `рмбаш цела година `ко стока, си кратиш од се` за да одиш на одмор. Значи, кога ќе собереш пари одиш во Грција на одмор. Таму им ги даваш парите кои си ги заработил тука и им ја помагаш економијата. Тие како благодарница дека им помагаш тебе ти викаат дека си Скопјанец и не те услужуваат како што треба. Ееееее сега, проблемот е што си отишол на одмор за да си поминеш `ко на одмор, бидејќи тие се изживуваат со тебе си поминуваш ужасно и наместо да се одмориш ти се уморуваш, оти тие те третираат `ко нешто најдолно. Затоа не треба да одиш кај циганиве на одмор. Иако, многу Македонци кои одат таму на одмор одат кај Македонци, нивни роднини или пријатели, на нив им е оправдано, ама оние што одат кај циганите да даваат пари за да бидат понижувани, нив ги делкаме на форумов.

п.с. Ако имаш пари за одмор на море иди во Турција, истите пари се, ем ќе ти се клањаат.

п.п.с Да има и политика во навредите, ама се е оправдано!
Се е тоа ок.....ама ваљда до мене е како шо кажа и погоре не сум бил у Грција и не сум компетентен да зборам...ама ете оваа година неколку луге шо се врнаа од Грција на прашањето како си поминате на одмор одговоро беше супер..значи без никакви забелешки па дури и покрај прашањето ..(абе како е сотуацијата доле а?).Затоа ми беше чудно дека лугето се вракат задоволни од Грција.(или јас сум налетал на фрикови).Како и да е да не ја претварам темата у каша тука се одјавувам.Поз.
 

nako

No1
Член од
22 јануари 2006
Мислења
918
Поени од реакции
35
........па нели се жалат дека е рецесија,криза,се нема пари,сиромаштија:uvo:.ццццццццццНЕ СМЕ ЗА ЖАЛЕЊЕ:tapp:.............
А и "стечајците" нешто слабо... гарант се на некоја плажа ладат г’з на некоја плажа.
Млекарите не верувам дека ќе идат на одмор, и овој пат ги заеба владата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom