Македонците со една нога на плажа

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.108
Македонците со една нога на плажа

Македонските туристи веќе почнаа да уплаќаат за летните одмори преку граница, но хотелиерите се жалат на скромните најави за летување на странци кај нас. Од туристичките агенции велат дека овој период е најповолен за резервирање, поради попустите што ги нудат. Иако, за повеќето туристи се уште е рано за планирање на летниот одмор, некои од нив не сакаат да ги пропуштат попустите, кои изнесуваат од 6 до 12 проценти. Овие попусти се однесуваат на хотелското сместување, како и на автобуските карти.
- Попустите што се однесуваат за хотелските аранжмани можат да достигнат и до 150 евра за двокреветна соба.Се разбира, тие можат да бидат и помали во зависност од периодот од летото, локацијата и од рангираноста на хотелот. Во минатите години немавме големи попусти, но за оваа година моравме да најдеме начин да ги заинтересираме туристите.
Како и лани, се уште е најпожелна Турција, а цените се различни, од 35 евра за ноќевање во хотел со две ѕвезди до 200 евра во најелитните хотели, велат во „Савана“.
Од агенциите известуваат дека во споредба со лани многу е поголем интересот за летување во Грција.
- Лани имавме случаи кога моравме да откажеме повеќе тури кон Грција, поради недоволен број туристи. Не можевме да собереме доволно туристи за да го исполниме минималниот број патници во автобусите. Оваа година, уште сега имаме доволно уплати за дестинации како Лефкада и Крф “ велат во „Аурора“.
Од друга страна, Македонскиот туризам во најмала рака е во застој. Заинтересирани за летување во Македонија најмногу има од Србија и од некои балкански земји. Грчките туристи избегнуваат секаков премин преку јужната граница, велат од агенциите. Хотелиерите велат дека бројот на странски туристи кај нас уште повеќе ќе се намали доколку бугарската влада го прифати предлогот за укинување на визниот режим со Србија и со Македонија. Претседателот на хотелската асоцијација, Дончо Таневски, изјави дека лани Охрид бил преполн со странци од целиот Балкан.
- Охрид е привлечна дестинација за Србите поради тоа што не им требаат визи за влез во земјата. Ако Бугарија ги укине визите, нивниот туризам би забележил пораст на сметка на нашиот. Морето е попривлечно, отколку на езеро - вели Таневски.
Проблемот може да се лоцира и во недоволната информираност за туристичките можности во Македонија. Упатените објаснуваат дека недоволно се инвестира во туризмот, хотелите не нудат привлечни услуги. Потребни се инвестиции, но се потребни и туристи за инвестициите да станат исплатливи.

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=8&tabid=1&EditionID=1674&ArticleID=111560
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.231
Браво за Грците. Е тоа ти е народ. А не нашиве кои пак ке ги пунат Педерските плажи.
 

/gone/87

+++FOR CLEAN SKOPJE+++
Член од
30 март 2009
Мислења
1.769
Поени од реакции
119
........па нели се жалат дека е рецесија,криза,се нема пари,сиромаштија:uvo:.ццццццццццНЕ СМЕ ЗА ЖАЛЕЊЕ:tapp:.............а за тоа у грчка:МАКЕДОНЧЕТО е НАУЧЕНО да пати и да трпи од непријателот НО СЕПАК НЕГО НАЈМНОГУ ќе го САКА отколку самиот СЕБЕ:toe:
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.895
Кој ќе отиде во Гејлада жив да не се врате од таму маме му ебем.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.108
Кој ќе отиде во Гејлада жив да не се врате од таму маме му ебем.
И јас го велам истото, но глупавите немаат рогови за да ги распознаваме.
 

Fama

Bombin' thru the speakaz
Член од
10 февруари 2009
Мислења
518
Поени од реакции
19
Како ли можат да одат во гејлада. Што ли ги привлекува.. наместо да ги искористат убавините на нашата земја и да го развијат туризмот, тие ќе ги обогатуваат грчките гниди..
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.231
Како ли можат да одат во гејлада. Што ли ги привлекува.. наместо да ги искористат убавините на нашата земја и да го развијат туризмот, тие ќе ги обогатуваат грчките гниди..
Стара навика од Југославија што некои неможат да ја отргнат. Како единствена земја со море да е.
 

Fama

Bombin' thru the speakaz
Член од
10 февруари 2009
Мислења
518
Поени од реакции
19
Стара навика од Југославија што некои неможат да ја отргнат. Како единствена земја со море да е.
Толку преовладува патриотизмот кај овие луѓе. Или пак не се доволно информирани за други летни дестинации што чисто сумњам.
 
R

RAYTHEON23

Гостин
Македонците со една нога на плажа

Од агенциите известуваат дека во споредба со лани многу е поголем интересот за летување во Грција.

ne ova ne e mozno vo uslovi na kriza namesto nie da si pomogneme-nasite neizziveani stoki sakaat da se falat eve bile u grcija:(:(:(
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
506
Поени од реакции
25
Јас не гледам така лошо на ова.Неубавата страна е што ги оставаме парите таму,ама сепак тоа се приватни одлуки и немам право никого да го осудувам.Покрај ова,има една друга позитивна работа,а тоа е фактот што Македонците ја посетуваат Егејска Македонија.Ова е нова ситуација,кога и самиот Павле си дозволи да зборува на Македонски јазик на грчки медиум,и треба да ја искористиме за да имаме допир со тие луѓе таму.
Е сега,повеќето одат да се избањаат и да каснат гиро и освен транзитот низ Егејот друг евентуален контакт (дружба) со нашинци и немаат,ама да се надеваме дека тоа ќе се промени во најбрзо време.
Јас лично попрво би ја одбрал Хрватска за на лето да бидам искрен...
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Стара навика од Југославија што некои неможат да ја отргнат. Како единствена земја со море да е.
Батко за време на Југославија сите одеа на јадранско море, а гејлада е тренд од почетокот на 90-тите:smir:
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.231
Батко за време на Југославија сите одеа на јадранско море, а гејлада е тренд од почетокот на 90-тите:smir:
На Јадран иделе посиромашните (иако не се забележувало како сега) а побогатите иделе во Грција. Тие што биле побогати си продолжиле и после во 90тите па и сеа а тие што биле на Јадран си почнале или во Грција или во Охрид.
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
На Јадран иделе посиромашните (иако не се забележувало како сега) а побогатите иделе во Грција. Тие што биле побогати си продолжиле и после во 90тите па и сеа а тие што биле на Јадран си почнале или во Грција или во Охрид.
Немора да значи, јас секоја година одам на Јадран или во Охрид како и луѓето од мое опкружување, а денес во Грција е точно дека одат оние на "повисока нога" шатро бизнисмени и кремци :kesa:
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.022
Поени од реакции
17.764
Администрацијава е полна со пари, во септември баш по одморите ќе има ново зголемување на платите, зошто да не си дозволат полуксузен одмор од лани во 'Грчка'.
 

Fama

Bombin' thru the speakaz
Член од
10 февруари 2009
Мислења
518
Поени од реакции
19
Администрацијава е полна со пари, во септември баш по одморите ќе има ново зголемување на платите, зошто да не си дозволат полуксузен одмор од лани во 'Грчка'.
Тоа е се Ок. Ќе имаат пари а со тоа ќе можат да си приуштат полуксузен одмор. Но зашто во Грчка? зарем тоа ли е единствено место каде што ќе можат да си дозволат луксузен одмор..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom