Македонски специјални единици (полициски и воени)

M

.:makedonec:.

Гостин
Abe kako sto jas znam MVR gi imaat edinicite tigri,alfi, a ARM gi ima volcite,leopardite(koj sto momentalno se na misii vo afganistan),rendjerite i skorpionite e ako ima nekoja druga edinica pisete ako nekoj znae?.....
 
С

Спенсер

Гостин
Abe kako sto jas znam MVR gi imaat edinicite tigri,alfi, a ARM gi ima volcite,leopardite(koj sto momentalno se na misii vo afganistan),rendjerite i skorpionite e ako ima nekoja druga edinica pisete ako nekoj znae?.....
Да,ама ти праша за специјални единици :) а специјални се само Тигрите и Волците... Мвр ги има и ЕБР и ПЕП.

Едит:

Еве од членот Војник ископирано

Имаш воени:
Прва Механизирана Пешадиска Бригада Шкорпиони
Втора Механизирана Пешадиска Бригада Леопарди
Трета Резерва Бригада
Батаљол за ПВО(Против воздушна одбрана)
Тенковски батаљон Тенкови Т-72
Инженерски батаљон
Батаљон на Воена Полиција
Батаљон за Врски
Самооден артилериски батаљон
АБХО батаљон
После иде ПСО(Полк за Специјални Опрерации)
ЕСН Волци
Реџерски батаљон
И вВинг

Полициски
ЕСЗ Тигри
ЕБР
ПЕП
 
M

.:makedonec:.

Гостин
toa si e ok ama site so gi ja napomena a i ti se edinici koi imaat svoja specialna namena i zaradi toa se SPECALNI EDINICI bez razlika pod 4iva komanda se :)
 
M

.:makedonec:.

Гостин
hahahahahahaaha ne si nesto vo tek so nastanite ama ok zaboravi nema vrska epa za ESZ tigar,PSO volci, leopardite i ta natamu da ne gi nabrojuvam .........

--- надополнето ---

Aha pogore imas napisano ok ok ne sum videl ok :)

--- надополнето ---

ne sum videl deka si mi pisal ok e
 
M

.:makedonec:.

Гостин
Sekoja cest za volcite !

Negativnosti:

mal broj obuceni volci (mislam deka bea 400-500 max)
golem odliv na volcite vo na vremeto tigri, podocna lavovi denes leopardi
mali plati i nedovolna motiviranost
i pokraj ogromnite zaslugi, uspesi i dokazanost nitu eden orden na Makedonija ne e na gradite od nasite volci

Tigrite :(
zalam, ne e samo fokus, ednostavno ja predadoa RM na site frontovi.. gi gledame pred kameri za slikanje so po nekoj makro ili apsenje na smilenski... vo vojnata potfrlija, odbija direktna naredba i sabotiraa eden kup akcii. Tie sto bea spremni i so srce najgolemiot del prebegaa kaj lavovite.
Ama zatoa bea dokazani i seuste se dokazuvaat pri sobiranje reket, formiranja na osila i slicni security gnezda, tepanje niz diskoteki i verna sluzba na stranski (citaj severi) razuznavaacki i kontrarazuznavacki sluzbi :(

Lavovite imaa srce imaa i uspesi no imaa i mani.. aj poveke sleden pat
Brainbug dokolku ne si dovolno informiran kazi jas sum uveren deka na forumov ke se najde nekoj koj sto ke ti pomogne.Ti izgleda ne gi razlikuvas poimite specialna policiska edinica i specialna voena edinica ovie dve edinici imaat razliki vo svoeto deluvanje tigrite ne mozat da rabotat zaedno so volcite ili so bilo koja druga voena edinica bidejki nemaat isti naredbi i vo sustina tie nemaat takva voena masinerijaso ti znam tamu tenkovi,voeni helihopteri,i taka natamu za da mozat da deluvaat tolku dobro i efikasno kako vojskata tie sepak se del od policijata pozzzzz :)
 
С

Спенсер

Гостин
Brainbug dokolku ne si dovolno informiran kazi jas sum uveren deka na forumov ke se najde nekoj koj sto ke ti pomogne.Ti izgleda ne gi razlikuvas poimite specialna policiska edinica i specialna voena edinica ovie dve edinici imaat razliki vo svoeto deluvanje tigrite ne mozat da rabotat zaedno so volcite ili so bilo koja druga voena edinica bidejki nemaat isti naredbi i vo sustina tie nemaat takva voena masinerijaso ti znam tamu tenkovi,voeni helihopteri,i taka natamu za da mozat da deluvaat tolku dobro i efikasno kako vojskata tie sepak se del od policijata pozzzzz :)
Точно... оние најспремните рекетари и слично се приклучија во Лавовите... а не најспремните борци...

Да нечинеа,оддамна ке ги расформираа Тигрите,исто како што направија со лавовите...
 

RaZ-R

Артилерец
Член од
8 ноември 2009
Мислења
3.394
Поени од реакции
2.431
Ај некој ако сака нека ми прате некој линк со видеа од нашите спец.единици
 
Член од
20 јули 2010
Мислења
13
Поени од реакции
1
Видите сега АРМ е поделена на бригади и има 1 бригада(Шкорпиони)2 бригада(Леопарди)3 Резервна Бригада.Тие се обични бригади со професионални војници.Е сега има и Полк за Специјални Операции.Тој е составен од ЕСН Волци и Ренџери.Волците се 1994 формирани а Ренџерите 2006 тие се составени од бивши извидници Рисови и од Волци.Значи АРМ има 2 специјални единици кои некогаш настапуваат заедно а некогаш посебно.Полицијата има ЕСЗ Тигри ЕБР и ПЕП.Е сега Тигрите се специјална единица а ЕБР има 4 чети.1 и 2 чета се Антитероризам 3 и 4 се ЈРМ(Јавен Ред и Мир).
 
M

.:makedonec:.

Гостин
Видите сега АРМ е поделена на бригади и има 1 бригада(Шкорпиони)2 бригада(Леопарди)3 Резервна Бригада.Тие се обични бригади со професионални војници.Е сега има и Полк за Специјални Операции.Тој е составен од ЕСН Волци и Ренџери.Волците се 1994 формирани а Ренџерите 2006 тие се составени од бивши извидници Рисови и од Волци.Значи АРМ има 2 специјални единици кои некогаш настапуваат заедно а некогаш посебно.Полицијата има ЕСЗ Тигри ЕБР и ПЕП.Е сега Тигрите се специјална единица а ЕБР има 4 чети.1 и 2 чета се Антитероризам 3 и 4 се ЈРМ(Јавен Ред и Мир).
Aha ok ok :)

--- надополнето ---

ima nekoi raboti koi so ne sum giznael :)
 
С

Спенсер

Гостин
Видите сега АРМ е поделена на бригади и има 1 бригада(Шкорпиони)2 бригада(Леопарди)3 Резервна Бригада.Тие се обични бригади со професионални војници.Е сега има и Полк за Специјални Операции.Тој е составен од ЕСН Волци и Ренџери.Волците се 1994 формирани а Ренџерите 2006 тие се составени од бивши извидници Рисови и од Волци.Значи АРМ има 2 специјални единици кои некогаш настапуваат заедно а некогаш посебно.Полицијата има ЕСЗ Тигри ЕБР и ПЕП.Е сега Тигрите се специјална единица а ЕБР има 4 чети.1 и 2 чета се Антитероризам 3 и 4 се ЈРМ(Јавен Ред и Мир).
Ако не грешам,во Ренџерите се дел од поранешниот 501ви Падобрански одред (вака ли беше??)... како и да е,од падобранците...

--- надополнето ---

Aha ok ok :)

--- надополнето ---

ima nekoi raboti koi so ne sum giznael :)
затоа сме тука :) никој незнае се,но дознаваме полека :)
 
Член од
20 јули 2010
Мислења
13
Поени од реакции
1
Да има дел и од 501 Падобрански одред.Секако затоа сме тука слободно прашајте ке гледам да одговорам.:)
 
Член од
25 јули 2009
Мислења
229
Поени од реакции
170
mozi prasajnevo ne e za ovde ama neznaev kaj da pisam na drugo mesto.
se dumam za odejne vojska e sega nesto me maci tuka imam problemi so vidot t.e nosam naocari , kako ce vliaj toa a na primer da gi ispolnuvam site drugi uslovi, dali ce me primat so kako...
i kako odi prijavuvajneto usluvi za prijavuvajne ...
ako mozi nekoj da odgovori bi bilo super. tnx:salut:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom