Македонски специјални единици (полициски и воени)

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.021
Поени од реакции
1.018
Вашиш кубурот и праиш димнаљ завеса од црниот барут.[DOUBLEPOST=1433752267][/DOUBLEPOST]
Кога веќе зборуваме за деца:icon_lol:
Raka na srce imprsivno vo JNA beshe norma 2.00 minuti.
Na natprevar da idesh beshe norma pod 1.45 min.
Natprevar na nivo na kasarna ili vojno pomorska oblast itn.
 
Последно уредено:
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.268
Поени од реакции
958
Клинтон другар јас за мене м16 и м4 се најголемите срања некогаш направени,ептен ги хејтам.Додека за хк 416 мојата омилена,капа свалам за пушката.Сите специјалци ако би бирале пушка сите бираат хк416, американските специјалци штом го исфрлија срањето м4 и ја зедоа 416 значи нешто.И ако погледнеш последните 3 години од исаф мисијата едно 85-90 % од специјалците на нато државите беа со хк416 и што имам читано ниту една поплака.Пушката е нешто совршенство
 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.557
Поени од реакции
1.502
Клинтон другар јас за мене м16 и м4 се најголемите срања некогаш направени,ептен ги хејтам.Додека за хк 416 мојата омилена,капа свалам за пушката.Сите специјалци ако би бирале пушка сите бираат хк416, американските специјалци штом го исфрлија срањето м4 и ја зедоа 416 значи нешто.И ако погледнеш последните 3 години од исаф мисијата едно 85-90 % од специјалците на нато државите беа со хк416 и што имам читано ниту една поплака.Пушката е нешто совршенство
Си ги користел М4 и М16 и HK416?
 

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.021
Поени од реакции
1.018
OBSE go home
http://www.dnevnik.mk/default.asp?ItemID=632D40BA71EDCB4896EB3AFF06C23629
http://infomax.mk/wp/?p=31857


Мисијата на ОБСЕ (Организација за безбедност и соработка во Европа) во Скопје три недели пред да се случи нападот на терористите на полициската станица во Гошинце знаела дека се подготвува поголема акција во реонот на Липково и дека лица што се претставувале како ОНА барале логистичка и друга поддршка за стационирање поголема вооружена група во таа област. Сето ова, според нашите информации, ОБСЕ го премолчала, и не ги предупредила македонските безбедносни служби. Дека Мисијата на ОБСЕ знаела за вооружената група и подготовката на акција во Липковско стои во извештај на самата меѓународна организација, а кој се однесува на вонреден состанок на претставниците на дипломатскиот кор и меѓународните мисии во државата, одржан 24 часа по настанот во Гошинце т.е. на 22 април. Од ОБСЕ немаа коментар за ваквиот скандал за премолчување на безбедносна закана за државата иако една од нејзините цели е токму системот за превенирање вакви институции и следење на состојбите во пограничните области.


Терористичкиот напад не ја изненади ОБСЕ

- Од ОБСЕ известуваат дека имаат теренски податоци дека во текот на последните три недели се подготвува поголема акција во реонот на Липково. Нападот во Гошинце не е неочекуван. Нивниот извештај содржел податоци од месното население во Липково, но и од претставници на ДУИ во општината Липково кои зборувале за ова со теренските офицери на ОБСЕ во изминатите три недели пред инцидентот да се случи. Локалните жители на теренските офицери на ОБСЕ им пријавиле дека во реонот на Липково, лица кои се претставувале како ОНА барале логистичка и друга поддршка за стационирање поголема вооружена група во таа област – раскажува за „Дневник“ висок дипломат, ставајќи ни го на увид извештајот од ОБСЕ од состанокот од кој всушност и ни ги цитира податоците.

Ваквите информации, според извори од безбедносните служби, не биле разменети со ниту еден државен орган како МВР или другите безбедносни структури.

Се работи за извештај што не е класифициран како доверлив, но кој Мисијата на ОБСЕ или амбасадорите што присуствувале на состанокот не го објавија јавно. Во извештајот уште се вели дека ОБСЕ има индиции дека вооружената група можно е с` уште да се наоѓа во областа. Претставникот од грчката канцеларија за врски, пак, според дипломатскиот извор го отворил прашањето на сличностите со настаните во 2001 година.
 
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.375
Поени од реакции
1.956
OBSE go home
http://www.dnevnik.mk/default.asp?ItemID=632D40BA71EDCB4896EB3AFF06C23629
http://infomax.mk/wp/?p=31857


Мисијата на ОБСЕ (Организација за безбедност и соработка во Европа) во Скопје три недели пред да се случи нападот на терористите на полициската станица во Гошинце знаела дека се подготвува поголема акција во реонот на Липково и дека лица што се претставувале како ОНА барале логистичка и друга поддршка за стационирање поголема вооружена група во таа област. Сето ова, според нашите информации, ОБСЕ го премолчала, и не ги предупредила македонските безбедносни служби. Дека Мисијата на ОБСЕ знаела за вооружената група и подготовката на акција во Липковско стои во извештај на самата меѓународна организација, а кој се однесува на вонреден состанок на претставниците на дипломатскиот кор и меѓународните мисии во државата, одржан 24 часа по настанот во Гошинце т.е. на 22 април. Од ОБСЕ немаа коментар за ваквиот скандал за премолчување на безбедносна закана за државата иако една од нејзините цели е токму системот за превенирање вакви институции и следење на состојбите во пограничните области.


Терористичкиот напад не ја изненади ОБСЕ

- Од ОБСЕ известуваат дека имаат теренски податоци дека во текот на последните три недели се подготвува поголема акција во реонот на Липково. Нападот во Гошинце не е неочекуван. Нивниот извештај содржел податоци од месното население во Липково, но и од претставници на ДУИ во општината Липково кои зборувале за ова со теренските офицери на ОБСЕ во изминатите три недели пред инцидентот да се случи. Локалните жители на теренските офицери на ОБСЕ им пријавиле дека во реонот на Липково, лица кои се претставувале како ОНА барале логистичка и друга поддршка за стационирање поголема вооружена група во таа област – раскажува за „Дневник“ висок дипломат, ставајќи ни го на увид извештајот од ОБСЕ од состанокот од кој всушност и ни ги цитира податоците.

Ваквите информации, според извори од безбедносните служби, не биле разменети со ниту еден државен орган како МВР или другите безбедносни структури.

Се работи за извештај што не е класифициран како доверлив, но кој Мисијата на ОБСЕ или амбасадорите што присуствувале на состанокот не го објавија јавно. Во извештајот уште се вели дека ОБСЕ има индиции дека вооружената група можно е с` уште да се наоѓа во областа. Претставникот од грчката канцеларија за врски, пак, според дипломатскиот извор го отворил прашањето на сличностите со настаните во 2001 година.
Абе нека не јадат гомна, мамичето лицемерно, покварено, куропушачко да им го ебам.

ОБСЕ -мобсе, НАТО-мато, домашните предавници, странските непријатели, сите се криви, само Грујо и фамилијата не се. Они се спасителите, они спасија 8000 луѓе, и покрај сите ујдурми кои им ги правеше надворешниот, во спрега со внатрешниот непријател.

Јас друга поента на текстов, не гледам.
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.268
Поени од реакции
958
Холи не сум и што има врска и дали сум пукал со нив
 

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.021
Поени од реакции
1.018
Абе нека не јадат гомна, мамичето лицемерно, покварено, куропушачко да им го ебам.

ОБСЕ -мобсе, НАТО-мато, домашните предавници, странските непријатели, сите се криви, само Грујо и фамилијата не се. Они се спасителите, они спасија 8000 луѓе, и покрај сите ујдурми кои им ги правеше надворешниот, во спрега со внатрешниот непријател.

Јас друга поента на текстов, не гледам.
Treba od site agli da se pogledaat neshtata.
No zashto ako znaele ne ja informiaral diplomatijata pa da se reshi set ovoj cirkus poinaku.
Inaku obse ima misja za da preveniara konflikti a ne da gi prai pogolemi.
 
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.375
Поени од реакции
1.956
Treba od site agli da se pogledaat neshtata.
No zashto ako znaele ne ja informiaral diplomatijata pa da se reshi set ovoj cirkus poinaku.
Inaku obse ima misja za da preveniara konflikti a ne da gi prai pogolemi.
Кој е тој друг агол?

МВР и ДБК знаеле за групава и порано и повеќе од ОБСЕ. Ја следеле подолго време.

Куртонот, што со текстов, сака да не убеди дека ОБСЕ се криви што не ја известиле МВР, па поради тоа заврши работата така како што заврши, е гомно.

Такви гомна, патем речено, кога ќе загусти, џенем фаќаат, никаде ги нема. Кога ќе заврши гужвата се враќаат и продолжуваат да го прават единственото нешто што го знаат, да им ги лижат газовите на властодршците, да лажат, да манипулираат и да продаваат муда за бубрези.
Недај боже да се оствари тоа што го предвидуваат некои јузери на форумов, ако си го заборавил ова што го пишав погоре, ќе си го повториш, ќе се потсетиш...

Околу ОБСЕ. Имам впечаток дека многу народ, меѓу кои и ти, има погрешна претстава за таа организација. Ги преценувате. Прашај некој што работел за нив, што имал посериозен контакт со нив. Пичкин дим организација е тоа, друже.

Не ми се зборува за случајов, за Куманово.. Со еден збор ќе се обидам да кажам што мислам. Катастрофа. Некој треба да плати за тоа што ни се случи таму. Дебело.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
4.454
Клинтон другар јас за мене м16 и м4 се најголемите срања некогаш направени,ептен ги хејтам.Додека за хк 416 мојата омилена,капа свалам за пушката.Сите специјалци ако би бирале пушка сите бираат хк416, американските специјалци штом го исфрлија срањето м4 и ја зедоа 416 значи нешто.И ако погледнеш последните 3 години од исаф мисијата едно 85-90 % од специјалците на нато државите беа со хк416 и што имам читано ниту една поплака.Пушката е нешто совршенство
абе брат ми ми кажува бурекот во Врање многу сладок бил, му викам бато ти јадеше ли? ми вика: не јадев јас ама еден другар ми кажа дека кога минел од кај Врање видел човек како јаде бурек и многу слатко му било
избор на оружје е нешто што го прават сите посебни единици, тоа може да биде показател или политика, со америчките оружја најчесто е политика
 

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.021
Поени од реакции
1.018
Бизнис .
Бизнис
За жал не пазарат оружје војници туку дебелогазести политичари.
 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.557
Поени од реакции
1.502
Холи не сум и што има врска и дали сум пукал со нив
Епа како знаеш тогаш дека не чинат, еве јас имам читано дека кога се тестирале M4, HK416 и мислам дека беше FN SCAR, така што биле испукувани илјадници куршуми од сите три и најмалку застои имала баш M4, Американциве во Авганистан по видеата кои ги користат М4 карабин, САС користи М4 сите верзии и C8 (канадска М4), чиј производител е Diemaco (сега е Colt Canada бидејќи Diemaco e купена од Colt). И јас имам слушано разни муабети за M4 дека е лоша и многу добра, исто како и Таворот, каде што некои кажуваат дека прима секаква муниција во 5.56X45mm (зрно SS108 европско и M885 америчко), а некои кажуваат дека нема врска туку прима само израелска муниција, некои кажуваат дека, купувачот по свое барање ги сака да работи пушката на домашниот производител на муниција, некои кажуваат дека е правен да биде отпорен на вода и прашина, некои кажуваат нема врска, некои кажуваат дека често заглавува, некои кажуваат дека нема врска незнаеш кого да го слушаш. За сите пушки слушам разни муабети, единствено само за калашниковот имам слушнато мислење кое сите се согласни со кои сум зборувал и го користеле кажуваат дека нема пушка која му парира во издржливост. Од многу луѓе имам слушано дека го репетирале со нога од што немале време да ги чистат и не се десило да заглави, и никогаш не заглавил кога било најпотребно.
 

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.021
Поени од реакции
1.018
Верувај на патачи не на гатачи/
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
2.733
Поени од реакции
1.226
Него јас вака како изгубен случај да си прашам, верувате во ова дека ке киднапирале високи лица од МВР?
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.268
Поени од реакции
958
За мене хк416 и за многуте спец опс во светот е најдобра.И холи можеби ти имаш читано некаде ама гледај реално и читај и на други страници зошто хк 416 и скарот се совршенства за разлика од срањето м4.Ако не ми веруваш мене прашај некој од есн или рб тој убаво ќе ти каже какво гомно имаме.подобро ќе ни беше со старите м90 и м70 кои се божјо дело
 

Kajgana Shop

На врв Bottom