Македонска фудбалска репрезентација

Член од
6 мај 2021
Мислења
699
Поени од реакции
1.290
 
Член од
1 април 2018
Мислења
2.056
Поени од реакции
4.031
Член од
25 декември 2019
Мислења
1.743
Поени од реакции
2.665

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.335
Поени од реакции
57.913
Да се вратиме некои десетина години во времето, да видиме како беше третиран Пандев на форумов. Подгответе си пуканки и читајте:

 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.546
Поени од реакции
21.524
Да се вратиме некои десетина години во времето, да видиме како беше третиран Пандев на форумов. Подгответе си пуканки и читајте:


Brej samo interasive go branat pandev :)

Па се знае кои се прави фанови... :D

@Syn и @beneamata војни воделе против цел форум за Пандев.
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.749
Поени од реакции
12.764
Да се вратиме некои десетина години во времето, да видиме како беше третиран Пандев на форумов. Подгответе си пуканки и читајте:

Toa e toj destruktiven mentalitet (so isklucok na interasite koi ocigledno sme superiorna rasa). Imashe period i kire vo rakomet koga go plukaa. Mnogu sutiral ili neshto slicno.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.007
Поени од реакции
55.270
Тоа беше време кога @Syn беше на вистинската страна, сега брани исти ставови со Бивас и Батхед, не знам како живее со себе си :cautious:
Мизерно како и увек. Психички нестабилно, со тенденции за самоубиство.
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.412
Поени од реакции
42.670
Реални да сме, Пандев пред да се пензионира по прв пат не брилјираше нешто посебно за репрезентацијата, дури би рекол многу пати и знаеше да потфрли. :)
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.546
Поени од реакции
21.524
Реални да сме, Пандев пред да се пензионира по прв пат не брилјираше нешто посебно за репрезентацијата, дури би рекол многу пати и знаеше да потфрли. :)
Тоа е повеќе така затоа што сега конечно има среден ред со солиден квалитет.
Претходно какви се бош играчи се вртеа низ репрезентација дури и Марио Ѓуровски ни беше ѕвезда еден момент.
Еве една листа на повикани играчи во 2008ма. Па Тихомир Костадинов е Иниеста за пола играчи од средниот ред.
И тоа овие од 2008ма се значително подобри од оние од 2014та, 15та. Абе Муарем Муарем кога ќе ми текне дека беше повикуван за репрезентација. Милован Петровиќ, Артим Положани...бреј бреј кој се не играл за Македонија. :confused:
Борче Маневски играше таму некаде Тајланд или не знам која точно држава азиска кога беше повикан за репрезентација.


1624621731665.png
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.412
Поени од реакции
42.670
Тоа е повеќе така затоа што сега конечно има среден ред со солиден квалитет.
Претходно какви се бош играчи се вртеа низ репрезентација дури и Марио Ѓуровски ни беше ѕвезда еден момент.
Еве една листа на повикани играчи во 2008ма. Па Тихомир Костадинов е Иниеста за пола играчи од средниот ред.
И тоа овие од 2008ма се значително подобри од оние од 2014та, 15та. Абе Муарем Муарем кога ќе ми текне дека беше повикуван за репрезентација. Милован Петровиќ, Артим Положани...бреј бреј кој се не играл за Македонија. :confused:
Борче Маневски играше таму некаде Тајланд или не знам која точно држава азиска кога беше повикан за репрезентација.


Прегледај го приврзокот 299636
Јасно, ама знаеше и самиот Пандев да утне зицер, еден на еден со голманот, да уопропасти контра и слично.. Небитно, со партиите после неговото враќање од пензија, голот против Грузија и настапот на ЕП си го зацементира местото за најдобар македонски фудбалер на сите времиња. :)


Иако и по клубски успеси беше најдобар.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.546
Поени од реакции
21.524
Јасно, ама знаеше и самиот Пандев да утне зицер, еден на еден со голманот, да уопропасти контра и слично.. Небитно, со партиите после неговото враќање од пензија, голот против Грузија и настапот на ЕП си го зацементира местото за најдобар македонски фудбалер на сите времиња. :)


Иако и по клубски успеси беше најдобар.
Па тоа е и поентата на она што го кажувам. Многу е битно соиграчите да не се боси. Ако ставиш дрво во тим со 10 супер добри играчи, и тој ќе изгледа солидно.
Така и Пандев, он отсекогаш бил класа над сите, ама он не е тип на играч како еве да речеме Мхтиријан кој сам го носи тимот. Пандев е повеќе тимски играч и највеќе втор напаѓач/крило. Да имаше покрај себе некој напаѓач од рангот на Митровиќ (скромно ова) ќе растураа.
Друг проблем беше што скоро сите селектори бараа од него да биде носител на играта и класичен напаѓач.
Затоа Мурињо е голем тренер. Он добро знае на некои играчи да им погоди позиција и да извлече максимумот како никој претходно. Таа позиција која ја играше во Интер 2010та е неговата природна позиција.

По клупски успеси не се ни споредува со некој моментално. Ма да како тргнал Елмас, ваљда ќе има и подобра од него со малку среќа.
Пандев на 21 мислам дека играше уште за Анкона а Елмас има зад себе ЕП, ЕП-У21, две сезони во Турска Супер Лига и 2 сезони во Наполи со ептен солидна минутажа и кај двата клуба. Згора на тоа и Наполи плати милиони за неговиот потпис.
Затоа треба да се има трпение за Елиф. Допрва најдоброто ќе следи.
 
Член од
6 мај 2021
Мислења
699
Поени од реакции
1.290
Благоја Милевски од 1. август нов селектор на македонската А репрезентација.


Муамед Сејдини - претседател на Фудбалска федерација на Македонија:

„Најпрвин, од мое лично и од име на Управниот одбор на Фудбалската федерација на Македонија упатувам благодарност до Игор Ангеловски за неговата работа и придонесот кој го даде за успесите со македонската А репрезентација.

„Игор Ангеловски самиот најави дека по завршувањето на Европското првенство ќе бара нови предизвици во својата кариера и сега е време ние да ја почитуваме неговата одлука и да ја покажеме нашата благодарност за неговата работа и страст во сите овие години на чело на македонската А репрезентација“.

„Визијата за нашата фудбалска иднина со Благоја Милевски на местото селектор на македонската А репрезентација е кристално јасна. Тој е човекот кој го регенерираше македонскиот фудбалски крвоток, создаде неверојатна група на фудбалери кои зад себе веќе имаат настап на две Европски првенства, младинско и сениорско и уверени сме дека тој пат мора да продолжи“.

„Му даваме доверба на Благоја Милевски да ја предводи македонската А репрезентација поради неговиот карактер, работната етика и човечките квалитети. Тој е тренер кој става личен печат на тимовите кои ги предводи и човек со дисциплина и исклучителна ментална сила“.

„Македонската А репрезентација ќе ја предводи селекторот Благоја Милевски кој ја создаде златната генерација македонски фудбалери која беше меѓу 12-те најдобри селекции во Европа и фудбалери кои веќе неколку години се дел од нашиот најдобар национален тим“.

„Веруваме во квалитетите на Благоја Милевски и убедени сме дека ќе продолжи со успех да ја предводи и А репрезентацијата. Уште повеќе затоа што на секоја разумна и личност со вистински вредности му докажа каков човек е и каков тренер е“.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.141
Поени од реакции
5.492
Реални да сме, Пандев пред да се пензионира по прв пат не брилјираше нешто посебно за репрезентацијата, дури би рекол многу пати и знаеше да потфрли. :)
Јасно, ама знаеше и самиот Пандев да утне зицер, еден на еден со голманот, да уопропасти контра и слично.. Небитно, со партиите после неговото враќање од пензија, голот против Грузија и настапот на ЕП си го зацементира местото за најдобар македонски фудбалер на сите времиња. :)


Иако и по клубски успеси беше најдобар.
pred godini za ova na drug forum rat vodevme, kako sto citam i tuka bilo taka :D

sekogas bev na stranata na goran pandev, zboruvam za sportskiot del. spored mene i koga bese najkritikuvan i reprezentacijata bese katastrofa on individualno sekogas bese megu najdobrite, mislam deka e smesno nesto drugo da se tvrdi. kritika povise imase deka se sporeduvase so toa sto bese vo negovite klubovi, no sporedbata ne bese fer. zaradi toa ima eden kup kvalitetnite fudbaleri sirum svetot koa vo drzavite od koi poteknuvaat se kritikuvani demek za reprezentacijata igrale poslabo. ima fudbaleri kako na primer zahovic kaj slovenija koi duri podobri bea za reprezentacijata, ama realno kaj podobrite fudbaleri od poslabi drzavi toa e isklucok. pogolemiot del ima problem deka igra so poslabi soigraci i toa ne e do zalaganjeto. kolku cesto gledav natprevari na makedonija na koi pandev celosno se iscrpi i se gledase deka ima zelba, imase i solzi vo ocite posle porazite, a posle sepak imase svirezi i kiritka demek ne se trudel. povekoto gledaa samo na toa sto ne postignuvase golovi na vazni/kvalifikaciski natprevari, ama toa e i do pritisokot. potesko e koga site nesto baraat/ocekuvaat od tebe. pandev nikogas ne bil igrac so mnogu golovi, ne bil nekoj koj za klubovite strelal 20+ golovi od sezona iako igral za klubovi koi kreirale mnogu sansi. na pandev sekogas pojaka tocka mu bese da gi pravi podobri soigracite, ama vo makedonija cesto tolku ocajni bea soigracite sto i on ne mozese mnogu da smeni.

od site natprevari koi sum gi gledal za reprezentacijata ne znam dali ima 4-5 na koi ne bil megu najdobrite nasi fudbaleri na utakmicata. realno sekogas bese klasa za drugite duri i koga promasuvase siceri. imase periodi koga tricko gazese, pa i trajkovski, ili kratok period koga agim ibraimi imase odlicna statistika. sekako i vreminjata koga imase jaki stoperi ili vo posledno vreme veznite, ama pandev sekogas i po performansite bese megu najdobrite. koga igrase poslabo za negov level toa najcesto bese koga go forsiraa kako centarfor, veke se spomna. toa ednostavno ne mu odgovarase, posebno ne so sredinata koja togas ja imavme bidejki on bese otsecen od igrata. realno toa bese kriminal na trenerite, da go otsecis od igra fudbalerot koj ustvari e najdobriot tvoj igrac bas koga ima mnogu posed. inace kako sto spomnav pogore go pamtam vremeto koga postojano promasuvase dobri sansi, ama jas licno toa nikogas ne go gledav kako kriterium za slabi partii bidejki ednostavno toa nikogas ne bese negova jaka tocka. i so promaseni 1-3 siceri na natprevar sepak celokupno sekogas bese megu najdobrite. fintata e sto drugite bea tolku golemi drva sto cesto ne bea ni sposobni da stignat do sansa. a pandev sekogas go imase najgolemiot pritisok da strela i toa e kontraproduktivno.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom