Македонска фудбалска репрезентација

Член од
4 март 2007
Мислења
698
Поени од реакции
137
Ја има ли негде утакмицата, да се гледа т.е да се спушти? Ми се гледа уште неколну пати...
 

Трибиани

Ванда Вештерката
Член од
21 јули 2018
Мислења
3.751
Поени од реакции
8.837
Баш ме радува ова.

Со добар настап на ЕУРО, а и континуитет во иднина, не само што се отвараат вратите за актуелните репрезентативци да се продадат во тимови од Топ 5 лигите, туку се повеќе и вниманието на скаутите од тие лиги (како и централно Европските, пред се Хрватската) ќе се насочува на млади и талентирани деца од кај нас.

Да не збориме, колку ќе се подигне мотивацијата и менталитетот на децата кои тренираат фудбал од најмала возраст, ќе си повлече цела низа на фактори сево ова.
Нормално...на пример да не беше Пандев и неговото влијание во Италија...никогаш немаше полуиграч како Несторовски,Трајковски или Елмас да играа/т во Палермо/Удинезе/Наполи....секој што ќе се покажи ќе си има влијание....ама пак зависи од чоекот...на пример Новевски е легенда во Мајнц и има влијание во Германија ама е таков ладен чоек и не се замара многу со другите(како што кажваат луѓето низ градот)..а Пандев очигледно е поинаков.....сигурен сум дека самиот Новевски можи да издејствува кај некои Бундеслигаши за одредени наши фудбалери доколку сака односно доколку е во контакт.

Кога сме кај нив..онај од Штудгарт Чурлинов игра воопшто?...или скисна на клупа?
 
Член од
19 август 2017
Мислења
261
Поени од реакции
850
Нормално...на пример да не беше Пандев и неговото влијание во Италија...никогаш немаше полуиграч како Несторовски,Трајковски или Елмас да играа/т во Палермо/Удинезе/Наполи....секој што ќе се покажи ќе си има влијание....ама пак зависи од чоекот...на пример Новевски е легенда во Мајнц и има влијание во Германија ама е таков ладен чоек и не се замара многу со другите(како што кажваат луѓето низ градот)..а Пандев очигледно е поинаков.....сигурен сум дека самиот Новевски можи да издејствува кај некои Бундеслигаши за одредени наши фудбалери доколку сака односно доколку е во контакт.

Кога сме кај нив..онај од Штудгарт Чурлинов игра воопшто?...или скисна на клупа?
Точно, точно, од топ 5 лигите, Италија логично очекувам да е најотворена за наши фудбалери, што најмногу за legacy-то што го има изградено таму Пандев, па и преку другите наши играчи кои играат/поминуваат таму.

Пред се и нивниот менталитет е најблиску до Балканскиот, не случајно доста фудбалери од екс-Ју државите својот фудбалски просперитет го трасираат токму преку Италија.

За Чурлинов, знам дека отсуствуваше поради операција на носот, гледам статистики дека има 7 appearances за Штутгарт во Бундеслига сезонава, а приметив вчера против Вердер Бремен влегол од клупа во 78-ма минута.

Мислам дека засега тоа му е улогата таму, да влага како џокер од клупа, што е ОК за неговата возраст, само нека продолжи со прогресот.

ПС - Иначе да не заборавиме, за у Бундес и Саша Чириќ има оставено значаен legacy таму, а очигледно и сеуште е активен со контактите во тие фудбалски кругови, па може да очекуваме и преку него, со неговото влијание, да го олесни патот за наши млади таленти да се промовираат по нивните школи.
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.471
Поени од реакции
5.474
Слабо игра. Да го пуштат треба на позајмица во втора лига наредната сезона.

Прегледај го приврзокот 290846
Мислам дека треба да го зееме на ЕП. Добро би ни дошол. Или барем на контролни (ако има) пред ЕП. Добро би му дошла и малце минутажа во репка за да напредне. Многу е млад, крило офанзивно е, ако се покаже множе добра кариера да напраи. Талентот како талент го има.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Мислам дека треба да го зееме на ЕП. Добро би ни дошол. Или барем на контролни (ако има) пред ЕП. Добро би му дошла и малце минутажа во репка за да напредне. Многу е млад, крило офанзивно е, ако се покаже множе добра кариера да напраи. Талентот како талент го има.
И јас истото го мислам и за него и за Мијовски, Станковски и останати. Подобро тие да дремат на клупа отколку Крсте Велкоски, Ибраими, Хасани и останати играчи кои се во поодминати години. Вака барем што се повикани е некаков знак за во клубовите да добиваат посолидна минутажа, а да не напоменувам дека барем колку толку ќе се уиграат и запознаат со првотимците. Но тоа е што е, Мрме нема да оди со ниту еден на ЕП. А после тоа ќе видиме.
 

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
5.032
Поени од реакции
3.607

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.170
Поени од реакции
15.981
И јас истото го мислам и за него и за Мијовски, Станковски и останати. Подобро тие да дремат на клупа отколку Крсте Велкоски, Ибраими, Хасани и останати играчи кои се во поодминати години. Вака барем што се повикани е некаков знак за во клубовите да добиваат посолидна минутажа, а да не напоменувам дека барем колку толку ќе се уиграат и запознаат со првотимците. Но тоа е што е, Мрме нема да оди со ниту еден на ЕП. А после тоа ќе видиме.
Хасани не можам да го глеам у репкава, тотално непотребен и бескорисен е.
 

acermk

лавот во сенка
Член од
18 јуни 2009
Мислења
1.920
Поени од реакции
826
Хасани не можам да го глеам у репкава, тотално непотребен и бескорисен е.
Има дадено за репкава доста, тоа не му се оспорува ама треба да му се каже фала и збогум.

Sent from my SM-A715F using Tapatalk
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.170
Поени од реакции
15.981
Има дадено за репкава доста, тоа не му се оспорува ама треба да му се каже фала и збогум.

Sent from my SM-A715F using Tapatalk
Ја не се сеќавам шо има дадено, освен придонесот на утакмицата против Србија на Градски.
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.471
Поени од реакции
5.474
И јас истото го мислам и за него и за Мијовски, Станковски и останати. Подобро тие да дремат на клупа отколку Крсте Велкоски, Ибраими, Хасани и останати играчи кои се во поодминати години. Вака барем што се повикани е некаков знак за во клубовите да добиваат посолидна минутажа, а да не напоменувам дека барем колку толку ќе се уиграат и запознаат со првотимците. Но тоа е што е, Мрме нема да оди со ниту еден на ЕП. А после тоа ќе видиме.
Сеа е идеално време да се подмлади клупата.
Со младите и иднината ќе си ја обезбедиме. Као и да е, боље последни 10 минути да игра напред младо крило него некој веќе потрошен играч.

Се надевам дека Мрме барем малце ќе подмлади, барем 2-3 играчи.

Согурно боље е Резерва од Германија него резерва од некоја 10 пати послаба лига да зееме.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.900
Поени од реакции
84.291
Чурлинов го сметаат уште како у21 играч нашиве, многу веројатно и ќе игра за у21 квалификациите од есен, а не за возрасните.

Имаше и повреда некоја мислам, со маска тренираше Чурлинов пред некое време, вака како за 20 годишен му е тамам, мислам дека ако планираат почесто да го играат од следна сезона може да остане, не дека па и Штутгарт е некоја надреално јака екипа за да не може да се избори за место почесто да игра.

Мене Елмас ме плаши, голем талент, ретко игра за Наполи, Гатузо ваљда и ќе си оди на крај на сезона... ако новиот тренер не му се погоди, не би се изненадил и он како Џани да заврши у турска лига
 

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
5.332
Чурлинов го сметаат уште како у21 играч нашиве, многу веројатно и ќе игра за у21 квалификациите од есен, а не за возрасните.

Имаше и повреда некоја мислам, со маска тренираше Чурлинов пред некое време, вака како за 20 годишен му е тамам, мислам дека ако планираат почесто да го играат од следна сезона може да остане, не дека па и Штутгарт е некоја надреално јака екипа за да не може да се избори за место почесто да игра.

Мене Елмас ме плаши, голем талент, ретко игра за Наполи, Гатузо ваљда и ќе си оди на крај на сезона... ако новиот тренер не му се погоди, не би се изненадил и он како Џани да заврши у турска лига
Чурлинов носот го скрши на тренинг, беше аут еден месец, затоа и игра со маска...

за Елмас се појави некоја шпекулација за Бенфика... мислам дека тоа би била совршена екипа за него.. исто имаше инфо дека Лидс пратил официјална понуда која шо била експресно одбиена од де Лаурентис..

Sent from my SM-G980F using Tapatalk
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.900
Поени од реакции
84.291
Инаку стварно мислам дека не сфаќаме колку е битна ваква победа пред ЕП за атмосферата

Факт е дека екипи ко нашата вадат резултати на адреналин и самодоверба.

Затоа впрочем и можеме со сите да се носиме и вообичаено вадиме добри резутлати со фаворити а се губевме во мечеви со аутсајдери.

Е сега, знаејќи дека сме на ЕП. Знаејќи дека сме на второ место и пред нас е само Ерменија што може да падне. Знаејќи дека ја надигравме Германија на гости. Знаејќи дека Пандев можеби ќе се пензионира. Знаејќи дека Мрме ќе биде на клупата. Знаејќи дека сите овие играчи еден до друг гинеле и играле со повреди и дека духот во екипата е огромен.

А воедно и знаејќи дека ние сме дебитантни и секој гол и поен е само + за нас и не одиме со огромни очекувања...

Мислам дека оваа победа со Германија ќе помогне на екипава да влезе малце опуштена и растеретена и без страв против било кого.

Мислам сите три мечеви ќе ги одиграме без некој притисок, баш онака "Ајде да видиме што можеме"

Ќе биде забавно, очекувам да се носиме со сите три екипи и да не им се плашиме.
 
Член од
12 мај 2014
Мислења
1.007
Поени од реакции
1.799
Мене искрено ме изненади Трајковски. Со оглед на тоа што не игра многу во Мајорка. Лига нации беше лош, ама овие квалификации ги игра супер. Со Романија влезе и ја размрда играта. Трча, дрибла. Само што и он е технички поткован, ама минутажата и залагањето си го прави своето.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom