Македонска ракометна суперлига

  • Креатор на темата Xsago
  • Време на започнување

Кои 4 екипи ќе влезат во завршната фаза од првенството?


  • Вкупно гласачи
    22
  • Гласањето е завршено на .

Nino Manchester

Oŋce α RED, αlwαys α RED
Член од
4 јуни 2009
Мислења
14.530
Поени од реакции
17.887
Кактус бе КАКТУС рече:pos:
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.451
Поени од реакции
68.693
Највеќе ме нервираат вакви мрење фаци што само плачат како немало квалитетна дискусија, а на самите нив постовите им се левел ВТОРО ОДДЕЛЕНИЕ.
Посодржаен е мојот состав за ЈУНИ И СЕПТЕМВРИ во второ што сум го напишал, отколку нивниве постови во темиве.
И после ќе дојде некој модератор и ќе ме банира пет месеца за недоличен речник, а овие дрипциве ќе коментираат еднаш месечно со коментари кои се постирани исклучиво за предизвикување реакција кај спортивните фанови.
Интересно е еднаш да испровоцираш, два пати, еднаш во 20 поста, ама секој пост? Бар нешто паметно да кажуваат.

Затоа преку тасета ми е од утакмициве со Металург. Не толку од реултатот на мечот, колку што знам дека и да победиме и да изгубиме некој ќе успее да ме изнервира со моронски коментари. Абе зошто коментирате кога немате врска со тоа? Зошто јас не коментирам за филхармонија, за религија, за музика? Пошто сум факинг неук за тоа, и нема што да пикам нос. Дури и да дадам некое мислење ќе нагласам дека е со доза на сомнеж бидејќи сум НЕУК. А не кај не знам ништо уште да се топорам, како другите не чинеле, само јас чинам :tapp:
Не можеш со вакви ликови пошто него кур го боли и да тепале и да не тепале. Ако изгубиле, воопшто не му значи, ќе го снема од темиве и никому ништо. Некад ако тепаат на глава ќе ти се качи пошто дома дрка дека успеал да изнервира некој, а победата онака небитна ко ланскиот снег во Бурунди, битно да ја искористиш ко мотив за провокација :facepalm:
 
Последно уредено:
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
Па што не дадеш ти една анализа за мечевите бе кактус еден, 20 коментари имаш за 6 години во подфорумов, сите ти се гомна јадење.

Највеќе ме нервира кога куртони како тебе што врска немаат од животот, што секој пост им е ебано НЕСОДРЖАЕН во подфорумов се жалат за квалитетот на постовите.
Еве ти кажи некој збор-два па да тргне дискусијава напред може?

Со Томас може немаме исти ставови (мада во последно време некако се совпаѓаат :D) али чест ти е муабет да правиш.
Со тебе може за дркање на комшики да муабетиме и за коледе-леде, не знам што курац бараш во подфорумов.
Кактус :icon_mrgr: Добар си,кај и да е и смешен ќе станеш.
Квалитетот на постовите,т.е. неквалитетот го поставија како стандард фановите на твојот тим,на секој мој пост у фан клуб Металург редовно се убацуваат 2-3 ца кои почнуваат да играат курташак се додека не дојде модератор и почне да ги брише.И не само на моите туку и на постовите на други фанови. И ти очекуваш ја со нив дискусија на ниво да водам,е нема.
Пишувам чат-пат и на Вардар страната,али таму сум провоцирал се нешто,ај ок.
И пошто речникот на грото е со навреди према Металург,епа јбг,ќе вреѓам и ја по Вардар,не дека ми е нешто интересно..чисто онака да провоцирам.
 
Член од
30 август 2012
Мислења
3.295
Поени од реакции
5.498
Како прво ептен добра работа шо отворивте под форум за да не ги триеме темите на клубојте :).
Инаку се сложвам со Томасино и не ми е јасно како можеа судиите да дозволат Металург да оди на толку долги напади :facepalm:.Инаку иако Вардар во моментот има според мене далеку поквалитетен тим од Металург сепак тоа успеаа да го надохнадат со искуството на Лино.Јас сепак мислам дека најслаба алка во составот на Вардар е тренерот.Не ми е јасно како можи да дозволи Вугринец слободно да шутира кога реално тој беше единствена опасност на поставена одбрана,не ни мораше класичен фластер него само еден играч кога ќе ја прими топката да му излегва на 9 и ќе беше отсечен сооглед на то шо Ванчо како единствен пикер неможи да излегва и да прај блокови за него,па ќе мора укрстување со среден бек со што Вигринец ќе оди на централна страна или лев бек од кај не е толку опасен.
Сепак мислам дека и двете екипа играа очајно слаба одбрана и не се толку криви голманите кога најголем дел од головите беа од чисти ситуации.
Судиите се изгубиа на натпреварот тотално ја испуштија ситуацијата.Во прво полувреме имаа одлуки во корист на Вардар а во второ во корист на Металург.Јас добив впечаток дека штом една екипа се одлепи на 2-3 разлика се судише во корист на тој шо е во негатива.Едноставно недораснати да судат меч под притисок и лесно подлекнуваа на сугестии од играчите и клупата.
Незнам некако натпреварот ми беше без жар Вардар како да беа емотивно исцрпени по поразот од Флензбург а Металург не ни сакаа да победат само гледаа да е шо помала разликата па да решават на реваншот.Некако нападите без идеа,се истите акции,без форсирање брз центар мислам дека Вардар можеше да форсира, се на се барем јас очекував поквалитетен ракомет.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.451
Поени од реакции
68.693
Кактус :icon_mrgr: Добар си,кај и да е и смешен ќе станеш.
Квалитетот на постовите,т.е. неквалитетот го поставија како стандард фановите на твојот тим,на секој мој пост у фан клуб Металург редовно се убацуваат 2-3 ца кои почнуваат да играат курташак се додека не дојде модератор и почне да ги брише.И не само на моите туку и на постовите на други фанови. И ти очекуваш ја со нив дискусија на ниво да водам,е нема.
Пишувам чат-пат и на Вардар страната,али таму сум провоцирал се нешто,ај ок.
И пошто речникот на грото е со навреди према Металург,епа јбг,ќе вреѓам и ја по Вардар,не дека ми е нешто интересно..чисто онака да провоцирам.
Сите кои ти реплицираат во темата на Металург ОДМА СЕ БРИШАТ.
Ниту тоа не го оправдувам затоа што и таму немаш никаква содржајност во постовите.
Ама сепак модераторите одамна ми објаснија дека ако пишуваш во свој фан клуб НИКОЈ НЕ СМЕЕ ДА ТЕ ИЗБРИШЕ колку и да ти е не точно мислењето од спортски аспект (само ако спомнеш директна навреда тогаш обавезно бан), така да јасно ми е зошто не те бришат.
Постот за кој се бунеше пред некој ден беше, ајде да ги победиме плачипичките и да ја вратиме титулата каде што припаѓа?
Те прашав и тогаш, зошто би требало титулата да припаѓа кај вас, но не ми одговори. Ти нагласив дека после сите курвински коментари на Лино, фан на Металург да нарече БИЛО КОЈ ДРУГ ТИМ НА СВЕТОВ со називот плачипички, едноставно нема издржано мислење. Ми направи некоја глпа споредба со нашето сосема оправдано бунење (кое некои го поддржаа, а некои не, и е фино документирано од мечот со Фленс) :tapp:

Демек ради нас не си пишувал квалитетни постови во подфорумов?
Дечко, од 2008 си член, прво мислење во ракомет ти е во 2013, да си сакал да коментираш тука, ќе си коментирал и кога 95% од сегашниве ликови не постоеле на темиве и не биле членови на кајгана.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
Демек ради нас не си пишувал квалитетни постови во подфорумов?
Дечко, од 2008 си член, прво мислење во ракомет ти е во 2013, да си сакал да коментираш тука, ќе си коментирал и кога 95% од сегашниве ликови не постоеле на темиве и не биле членови на кајгана.
Немам намера ја да ти се правдам ни отчет да ти давам кога и зашто е мојот прв пост.Ја можам да пишувам какви сакам постови ,со 5 букви со два реда или 20 реда,мое право сабјо,ти никој фактор не си тука,и не се прави некој факмен да тераш правда,се додека не кршам некои правила и не ме опоменат од администрација.Кратко и јасно,мое право како сакам така ќе играм.Пишувам на фан металург а не на вардар а на металург ќе пишувам се што сакам,ако сакам од гнасно погнасно за вардар..впрочем...ха.. твојот фан клуб е познат по такви работи,честа слика е таму да се пишува се најгрдо за Металург.Впрочем,не за џабе те банираа толку време,сигурно памет си делел па за тоа.
Кога тепавте со Хамбург ја честитав одма,за разлика од вас,кои се радувате на секој пораз на Металург,па дур и кога ќе победи цинички викате дека победил со судии,со глума,со курци-палци.Едноставно такви сте,немате срце да честитате победа,а ни муда да признаете пораз.Тоа ме иритира.
И тука завршувам со ова глупа дискусија со тебе,а впрочем и со сите вардарци
 

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
6.013
Поени од реакции
7.730
Она што јас го видов денес на утакмицата:
Во Металург денес играја двајца самци, Ренато и Миркуловски, значи буквално самци држи ја топката 20 секунди и шутни, зато и Миркуловски толку беше истепан денес...не знам дали глумел или не ама ко си таков играч ќе си трпиш. Значи никаква комбинаторика, овој факт доволно е прикажан со неможноста на Металург да направи вишок со 2 играчи повеќе, 2!!!?; исто така и на една рака се броеа чистите зицери на крилата, значи Манасков нема ниту една можност да влези а ние го класифицираме како слаб и велиме нека влези Ојлески кој исто како и претходниот само си дреми....не се тие криви!
Ванчо Димовски јас како љубител на спортот и како страствен навивал на сите Македонски репрезентации веќе не можам да го трпам, ако читаш пензионирај се дебел доста ти е! значи буквално поим за некорисен играч ако играш против квалитетна екипа, оној гол што би го дал веднаш после го примаш затоа што не стигнал во одбраната или не се сменал.
Не знам колку пати имам опцуено на 43223523 измени шо ги прават Металург и Македонија при почнување на напад, значи очобол ми е.
Се жалат Мојсо и Атман фалеле, што би сменале? Нема да дај Ренато денес 13 гола туку ќе дај 6, 4 од 7те гола шо би ги дал Атман ќе ги примиш заради измените! Металург мене ми е поим за импровизација, исто така никој не можи да го смени фактот дека за успесите кои ги постигнаја си имаја доста среќа во ждрепката, не замерувам ништо тука си имаја си добија.

Од друга страна прилично анемичен Вардар, најверојатно заради она што некни го гледавме не навикна на игра во транс, факт е дека Карачиќ е најдобар и клучен играч...му замерувам што го нема тој менталитет и да го догази противникот, типичен пример денес беше тоа, мора да му наметниш на Металург брзо нема тука што да се чека и да се прилагодува на нивна игра..на страна шо после онакво испаѓање играчите се тотално психички испразнети. Меѓутоа очигледен е поразличниот и помодерен пристап, ги споредувам со Германските екипи, во нив најдобри и најекспонирани играчи се крилата значи има развиено добра комбинаторика.
Се на се Вардар според мене повеќе го заслужува второто место, нормално после Пелистер. :icon_lol:
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Нема да коментирам ништо освен тоа дека од авион се гледаше која екипа игра поубав и помодерен ракомет со 423543 осмислени акции. Не го догледав до крај натпреварот, морав да излезам и ми е многу криво, ама многу е нереален резултатот. Вугринец, Димовски и Миркуловски сами го носеа Металург и требаше барем 3-4 да биде за Вардар.

А, да и не знам од кај ги ископаа овие судии. Појма немаат. Очекував Начевци да бидат делегирани. Судат ЛШ, судат дерби утакмици во ПРВА лига, а не им го даваат мечот за титулата....:facepalm:
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.220
Поени од реакции
35.824
Шо став ќе каже липсанион. Да не има став за тоа во која сала ќе се игра дербито. Нит некогаш го гледал нит ќе си го гледа клубот за кој драпа тука. Засекогаш гледачот пред малиот екран :icon_mrgr:
 
Член од
5 април 2013
Мислења
3.311
Поени од реакции
6.533
Ајде малце и за другите екипи.

Зомимак ми се чини е сигурен на 3тата позиција. Без разлика ќе киксира на гости кај Пролет и Пелистер (Јуниор одвај ги доби на среќа) ми се чини се далеку поконстанта па и поуиграна и искусна екипа од останатите.

Пелистер, Пролет и Јуниор ќе се борат за тоа 4то место и излез во Европа. Табелата малку и лаже бидејќи Јуниор иако има еден куп порази, ги има практично одиграно сите најтешки натпревари (порази со Вардар, Металург и во гости со Пелистер и Пролет, едино боли Зомимак дома). Плус ги играа сите во десетина дена и тоа одма после јуниорските квалификации, децата се отепаа од играње во Април. Додај неискуство и нормално дека изгубија. Мислам дека е и грешка на управата на Металург како да немаа доверба во нив и не им дадоа шанса за да пробаат 4то место да изборат. Пролет се неубедливи и едино дома против овие послабите екипи можат да се надеваат на нешто. Пелистер си ги одработи 2те победи дома со Пролет и Јуниор како така, ама не направи којзнае колкава гол разлика која може да е пресудна. Моја претпоставка е дека Пролет и Јуниор ќе си победат дома во ова трио екипи и на крај ќе решава оној кој дома може да освои бод со Зомимак. Некој веројатно и ќе успее. Мој тип: Пелистер.
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.241
Поени од реакции
19.440
Не е толку Металург послаб од Вардар....
Можеби некој очекуваше лесна и сигурна победа на Вардар од над 5 разлика,но на терен не е така,тешко е да играш против Металург,навистина се одличен тим..
Можеби на терен не делуваат така,со таа нивна бавна и досадна игра,но таа игра дава резултати...
Лино е стар пес и знае точно со какви играчи располага и ги користи максимално...
Намерно форсира долги напади,со тоа внесува нервоза кај противникот,го тера на неизнудени грешки(исклучувања,пад на концентрација итн),а има таков калибар на играчи кои знаат да го завлечкаат нападот како Миркуловски...колку само добиваат во време со неговите влезови(и падови)кои во најголем дел не се толку страшни како изгледаат,иако некогаш и знаат да го потчукнат,пред се зошто оди со цела сила на зоната...
Со ова се внесува голема нервоза кај противникот,и затоа се создаваат тие дупки во одбрана,поради пад на коцентрација,зошто тешко е една одбрана да остани компактна ако нападот трае по 1 минута,кога тогаш ќе испадни некој во зоната и ќе се напрај вишок некаде...
Тоа е таа психолошка војна,игра на нерви,нешто во кое Лино можи да се наречи доктор на наукии....
Тоа е таа стара југословенска школа,се игра на резултат.....
Е сега се зависи од судиите,ако дозволат таква игра ќе има игра:),ако не ќе има проблеми(како со Кил на мечот во Скопје)....
Вардар од друга страна има друга филозофија,сосема поразлична,се оди на (по)брзо завршување на нападите,далеку подобро технички поткована екипа...
Можеби да имаа некој шо ќе изнудува фаули и ќе го троши времето сега ќе беа на Ф4,но ова не се создава преку ноќ,Металург ја гради оваа екипа со години,Вардар е речиси повеќе од пола нов тим од онаа екипа која лани ја освои титулата...
Затоа и паднаа на крај,психички(по таа бркотница со исклучувањата) и малку физички,иако имаа добри решенија не ги посака среќата(престапот на Душебаев,промашувањето на Карачич при отворен шут,изнудените шутеви на Прибак итн)плус Станиќ фати некоја топка и Металург се врати во мечот,малку на сила,многу се мачеа за гол,посебно кога имаа два играчи плус,одвај успеваа да направат некоја позиција,и кај нив видлив беше притисокот од тежината на мечот....
Во Автокоманда очекувам уште потврд меч,не ми се верува да има отворена стрелба како во првото полувреме вчера,уште од почеток ќе се води борба за секоја топка,Лино за ова е махер,е сега колку ќе се снајди Раул ќе видиме,од почеток малку беше под притисок и немаше резултати,но како одминува времето се покажува како голем тактичар и логичар...
Доста добро знае да постави зона,да ги увиди грешките на противникот,знае да анализира до детал екипа,сигурно Вардар нема да оди неспремен во Автокоманда..
Е сега се ќе зависи од ударната артилерија на Металург,плус од Станиќ,секако и од судиите....
Ќе видиме има време до четврток...
За останатиот дел од лигата..
Мислам дека Струмица ќе биди сигурно трета,покажаа дека се далеку постабилна екипа од Пелистер кој најави дека има амбиции за да се замеша за тоа трето место,но се покажа за кратко време дека тие соништа биле нереални,допрва треба да се спрема тој проект на Пелистер,колку ќе се реализира ќе видиме,едно е да сакаш друго е да можиш..
За 4то место ќе се води голема битка,Пелистер е во подобра позиција,но ќе мора да покажи денес со Јуниор во Скопје дека има барем некој квалитет,ако изгубат(шо нема да е изненадување)ќе се замрси работата...
Пролет е ослабен за разлика од есента,но сепак за заебана екипа дома,можат да победат и со Пелистер и со Јуниор....
Се ќе зависи од денешниот меч Јуниор-Пелистер,ако победи Пелистер оечекувам разрешница во таа борба за 4то место,во спротивно ќе биди интересно....
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
Дај бе ве молам фанови на Металург и Вардар, барем во оваа тема да не ви ги читаме препуцувањата и глупостите меѓусебе !!!!!!!!!
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.451
Поени од реакции
68.693
Струмица има подобар тим од останатите екипи во лигата и со победата кај Металург Јуниор според мене веќе си го завери третото место, особено што го декласираше Пелистер во Струмица.
За 4-тата позиција ни следи интересна битка. Воглавно сите екипи си слават на домашен терен во меѓусебните дуели, така да бар едно нерешено на некоја од екипите на гостински терен може да направи разлика, исто и доколку некоја од овие екипи дома ја совлада екипата на Струмица
Како што кажа Томас многу работи зависат од тоа како ќе заврши мечот меѓу Јуниор и Пелистер, ако тепаат Битолчани тогаш скоро и да го загарантираат четвртото место.
Ќе видиме како ќе поминат на домашен терен Пелистер и Тинекс против Зомимак. Исто доколку едните тепаат, а другите изгубат, можат да се најдат во пол позиција пред конкурентот. Мој тип е дека сепак Тинекс Пролет ќе заврши четврт.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
Она што јас го видов денес на утакмицата:
Во Металург денес играја двајца самци, Ренато и Миркуловски,
Како двајца кога Циндриќ беше клучниот играч на крај кога врати на -1 да не изигра он ќе беше минимум 3 разлика.?
И Ванчо беше одличен.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.451
Поени од реакции
68.693
Пелистер го добиле Јуниор во Автокоманда, така да веќе може да здивнат затоа што во голема мера го имаат загарантирано четвртото место.
Ако им се поклопат коцките, да слават со Тинекс Пролет во Скопје, а Зомимак да загуби во Скопје и Пелистер да го добие дома Зомимак тогаш можат и до трето место.
Мада за ова последново ми е малку поневеројатно, со оглед на тоа како игра Зомимак.

Кога планираат Вардар и Металург да ги играат куп квалификациите?
Купот е закажан за 17 мај, а Вардар на пример до 10-ти мај треба да изигра уште 3 меча само од првенството.
Претпоставува после мечот со Тинекс на 10-ти, ќе следуваат дуелите со Јуниор и Охрид од квалификациите за купот и одма после тоа се оди во Охрид (ваљда нема да изгубиме во квалификации :D).
Дури ова паузава од три дена меѓу мечевиве и многу ќе им дојде. После мечевите Вардар-Металург како тргнале и двете екипи има секој ден да играат :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom