Македонска ракометна суперлига

Дискусија во форумот 'Ракомет' започната од Xsago, 2 мај 2014.

?

Кој ќе биде шампион на Македонија во 2014?

 1. Вардар

  79 гласови
  50,0%
 2. Металург

  32 гласови
  20,3%
 3. Зомимак М

  9 гласови
  5,7%
 4. Пелистер

  23 гласови
  14,6%
 5. Тинекс Пролет

  11 гласови
  7,0%
 6. Металург Јуниор

  4 гласови
  2,5%
 1. Xsago

  Xsago

  Член од:
  5 април 2013
  Мислења:
  2.578
  Допаѓања:
  3.762
  Како што можев да забележам, нема тема за домашното првенство на форумот, па еве јас решив да отворам, во пресрет на првиот дуел меѓу Металург и Вардар.

  Плејоф фазата во која учествуваат Вардар, Металург, Зомимак М, Пелистер, Тинекс Пролет и Металург Јуниор е веќе во тек. Заради премногуте поместувања и одлагања на натпревари доста тешко е да се следи табелата (а и страната на РФМ тотално не е во тек со настаните од првенството), но според сајтовите на Вардар и Металург ситуацијата е следна:

  Табела Плеј Оф:

  1. Металург 9(3)
  2. Зомимак М 9(5)
  3. Вардар 6(2)
  4. Пелистер 6(3)
  5. Тинекс Пролет 3(4)
  6. Металург Јуниор 0(5)

  забелешка: Име - поени (одиграни натпревари)

  Јасно е дека клучната борба за титулата ќе се одвива во двата меча помеѓу Металург и Вардар. Денес е првиот. Многу дискусии имаше сезонава за тоа кој е подобар, а кој послаб. Лично мислам дека реалноста е дека и двете екипи се доста блиску по квалитет и нема некои големи разлики. Очекувам да решаваат нијансите, подобрата подготвеност и можеби некои тактички ситници кои ќе ги подготват Червар и Гонзалез.

  Здравствениот билтен секогаш се покажува како значаен во овие дуели и тука дефинитивно Вардар има предност, со оглед дека тој горе долу и може да преживее без повредените играчи (Стоилов и Петриќ), додека оние на Металург (Мојсовски и Атман) се од поголемо значење за екипата. Металург покажа сезонава дека може да го надомести отсуството на Мојсовски, ама и без Атман ќе биде доста тешко, премногу ќе падне на рамената на младите Циндриќ и Борозан на таа лева бековска позиција. Згора на тоа и не брилјираа во последно време (дуелите со Кил). Од друга страна Вардар игра одлично последно време, но е во одреден психички пад после несреќната елиминација во ЛШ.

  Првата средба се игра во БТ и домаќин е Вардар. Мој тип е победа на Вардар од 3-4 разлика, но титулата ќе се одлучува на вториот натпревар во Автокоманда.

  П.С. Не верувам дека една екипа ќе ги добие и двете средби. Многу веројатно е на крај да одлучува и гол разликата.

  П.П.С. Додадов и анкета за да видиме што мислат другите.
   
  На Џони От и dragonsky им се допаѓа ова.
 2. c i t r o

  c i t r o

  Член од:
  20 септември 2008
  Мислења:
  11.417
  Допаѓања:
  7.671
  Победа вечер за Металург и титула.
  Тешко ќе биде без Атман,али очекувам Циндриќ и посебно Борозан да ги отворат.
   
 3. dragonsky

  dragonsky Hate leads to suffering

  Член од:
  25 декември 2010
  Мислења:
  34.148
  Допаѓања:
  66.738
  Фала богу некој да отвори тема и за ова за тие што не сакаат да читаат дебилни постови по фан клубовине :cuc:
   
  На SanIker му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Толстој

  Толстој екс Бомбастичен

  Член од:
  28 септември 2012
  Мислења:
  11.728
  Допаѓања:
  11.839
  Сакав зомимак, но немат шанси така да сакам Металург да освои :)
   
  На c i t r o му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Дуле Пацов

  Дуле Пацов Гостин

  ПЕЛИСТЕР!!!!

  Браво за отворањето на темава.(y)

  Во врска со денешниот натпревар , според мене во мала предност како фаворит во овај дуел мислам дека е Вардар .
  Со сигурност нема ништо да биди решено во денешниот натпревар , титулата ќе се решава на реванш натпреварот.
  Не очекувам кикс ни на Металург нити пак на Вардар со останатите екипи од плеј-оф .
  Исто интересна ќе биди борбата за 3 место каде Зомимак ја има фаворитската улога , но има уште натпревари па можно е да има интересни разврски до крајот на првенството.
   
 6. dragonsky

  dragonsky Hate leads to suffering

  Член од:
  25 декември 2010
  Мислења:
  34.148
  Допаѓања:
  66.738
  Добро очекувано се ќе се решава на реваншот. Ми се свиѓа што Македонија има вака големо дерби.Ќе биде неизвесно до последната секунда другата недела.
   
 7. dagau

  dagau Гостин

  Ретко во било кој спорт се гледа екипа со вака сељачки менталитет, договорени лежења по терен, глумење Барса да учи :гомце:
   
 8. c i t r o

  c i t r o

  Член од:
  20 септември 2008
  Мислења:
  11.417
  Допаѓања:
  7.671
  На Вардар сигурно мислиш..епа ретко се гледа.
   
 9. dagau

  dagau Гостин

  Kojзнае што утакмица си глеал ако мислиш дека на Вардар алудирам :D
   
 10. Xsago

  Xsago

  Член од:
  5 април 2013
  Мислења:
  2.578
  Допаѓања:
  3.762
  Во рамки на очекувањата. Реално и едните и другите можат да жалат за пропуштените шанси. Вардар имаше контрола до финишот кога несфатливо паднаа во играта. Металург одигра катастрофално во моментот кога требаше пресврт да направат кога имаа 2 играчи повеќе.

  Вардар играше поубаво за око, а Металург поискусно. 50/50 остануваат шансите, макар што мислам дека еден ваков резултат му оди во прилог на Металург.

  П.С. Зошто Карачиќ играше толку малку?
   
 11. c i t r o

  c i t r o

  Член од:
  20 септември 2008
  Мислења:
  11.417
  Допаѓања:
  7.671
  Имал некаква повреда.
   
 12. Xsago

  Xsago

  Член од:
  5 април 2013
  Мислења:
  2.578
  Допаѓања:
  3.762
  И уште нешто. Судиите како да беа преимпресионирани од играчите, и не воспоставија никаков авторитет. Во прво полувреме, дозволија прегруба игра и не санкционираа неколку фаули за 2 минути на двете страни. Имаа неколку многу задоцнети одлуки по сугестии на играчите и на двете екипи. Неколку пати немаа чувство да остават да продолжи нападот, па прекинуваа дали за лесен фаул или за лежење на терен на противнички играч. Различни одлуки носеа понекогаш двајцата. Се на се не беше никој којзнае колку фаворизиран, ама се доби впечаток дека немаат контрола врз натпреварот.
   
  На c i t r o му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Tomasino

  Tomasino Млаџи референт

  Член од:
  19 март 2009
  Мислења:
  9.015
  Допаѓања:
  17.581
  Одлично прво полувреме,и слабо второ...
  Доста добар ракомет во првиот дел,нетипичен за дуелите на овие екипи,како да не беше меч кој можеби ќе ја реши титулата...
  Како на тренинг...
  Голманите речиси и топка да не фатија(ако не се лажам)4цата голмани од двете страни имаа само 4 одбрани во цело прво полувреме..:гик:
  Не е ни чудо шо првиот дел од мечот заврши со рекордни 29 гола :vozbud:..
  Второ полувреме,стара приказна...
  Премногу почетнички грешки,слабо судење(со грешки на двете страни),Металург ја стегна центалната одбрана и веќе немаше лесни голови од надвор,Вардар се мачеше за секој гол,за секоја позиција,и станиќ се разбуди од сонот и фати некоја топка(додуша две топки го погодија):icon_mrgr:
  Малку Вардарци ги измести од такт судењето,посебно тие 3 исклучувања на средина на второ полувреме...а таман влегоа во ритам...
  Внесоа нервоза во мечот судиите,имаа грешки на двете страни...
  Не се толку слаби судии,ама не се за вакви утакмици,едноставно немаат авторитет...дозволуваа кој стигне да им вика и дофрла,Лино во прво полувреме повеќе со судиите се довикуваше отколку шо се замараше со играта на својот тим...
  Многу слаби беа при тие толеранции за пасивен напад,само кај нас имаме напади кои траат по една минута,во Европа одамна не се толерира ова....
  Тоа е,македонска реалност е ова....
  За играта,добра партија на Дибиров и Душебаев,исто и Прибак беше одличен во прво,во второ повеќе внимаваа на него,а неколку пати мораше тој да презема одговорност кога другите беа покриени..
  Се виде колку значи Карачиќ за оваа екипа,го немаше со Фленсбург,го немаше денес...фалеа неговите голови....тактички Раул го чуваше за реваншот...
  Одбраната малку потфрли,иако примија само 24 гола,но со со оглед дека се играше само на средината не е ни чудо шо речиси сите голови на Металург ги бапнаа само 4 играчи...:icon_mrgr:
  Потрфлија пред се при влезовите на Циндриќ,но сепак мора да се признае дека Ванчо правеше добри блокови...
  Металург од друга страна,стандарден во одбрана,солиден во напад во прво,и просечен во второ,пред се во последните минути кога го поправија впечатокот..
  Фалеше фантазија во играта,фалеше течност,играа на сила,играа рововски,изолирани беа крилата и целата борба беше со централната одбрана на Вардар..тактички интересен потег на Лино кој на крај даде резулатат...
  Со ваков резултат Металург е во пол-позиција за титула,посебно шо пред своја публика во Автокоманда ќе имаат шанса за да победат барем со еден разлика...
  Ќе го имаат Атман во тимот,но и Вардар сигурно не го кажал последниот збор,сигурно ова не е најдоброто од нив.сигурно и Карачиќ нема да е мирен,го чуваат за мечот за одлука...
  Како и да е,следи уште едно интересно дерби....
   
  На Xsago, pi-lif, Џони От и уште 3 други им се допаѓа ова.
 14. c i t r o

  c i t r o

  Член од:
  20 септември 2008
  Мислења:
  11.417
  Допаѓања:
  7.671
  Браво Tomasino,да не си ти само лепојкиве Вардарски ќе ги читавме како се они најубави,а и хороскопот не им е погоден и не тепале со разлика која што ја заслужиле.
   
 15. Colt Willcox

  Colt Willcox Љамче-Бутин Фанс

  Член од:
  27 ноември 2007
  Мислења:
  25.847
  Допаѓања:
  41.691
  Па што не дадеш ти една анализа за мечевите бе кактус еден, 20 коментари имаш за 6 години во подфорумов, сите ти се гомна јадење.

  Највеќе ме нервира кога дрипци како тебе , што секој пост им е ебано НЕСОДРЖАЕН во подфорумов се жалат за квалитетот на постовите.
  Еве ти кажи некој збор-два па да тргне дискусијава напред може?

  Со Томас може немаме исти ставови (мада во последно време некако се совпаѓаат :D) али чест ти е муабет да правиш.
  Со тебе може за дркање на комшики да муабетиме и за коледе-леде, не знам што курац бараш во подфорумов.
   
  Последно уредено: 3 мај 2014
  На No9, TheWhiteMamba, Хефест и уште 13 други им се допаѓа ова.

Сподели преку: