Македонска берза

Dar_Mak

ексцентрик
Член од
22 октомври 2010
Мислења
337
Поени од реакции
325
Луѓе, незнам зошто пишувате и ги буните луѓето дека се плаќа за eTrader, поприлично сум сигурен дека не се наплаќа кај повеќето брокери (јас користам НЛБ, но скоро сигурен сум дека не се наплаќа и во Шпаркасе - така им пишува и во тарифникот). Може да се гледа најдобра продажна и куповна цена за секоја акција во real-time, и да се даваат налози. Почна да се наплаќа само за mTrader и гледање во длабочина (не само најдобра куповна и продажна цена, туку сите налози), но тоа е опционално и не е пречка за користење на eTrader.
Комплет гледам со длабочина, а со провизии како стојат НЛБ?
 
Член од
6 април 2023
Мислења
22
Поени од реакции
23
Комплет гледам со длабочина, а со провизии како стојат НЛБ?
Океј, може со длабочина, ама се доплаќа. Сакав да кажам дека eTrader може да се користи и бесплатно, и за нови членови кои сакаат да пробаат да купат неколку акции на МСЕ нема потреба од тоа (особено бидејќи дури и акции од МБИ10 некогаш немаат ниту една продажна или куповна цена, камо ли повеќе :)). Некои членови почнаа со тоа дека треба 100 евра за eTrader, па да не излезе дека ги плашиме луѓево да видат што е МСЕ.

НЛБ гледано по тарифнициве може се и најскапи (има големи провизии за купување на акции ако мислише на тоа), но ова за eTrader мислам дека е вака за сите брокери. Во тарифникот на Шпаркасе на пример пишува:

Ниво 1 (испраќање на електронски налози и преглед на најдобра куповна/продажна цена) > Бесплатно
Ниво 2 (испраќање на електронски налози и преглед на длабочина на пазарот) > 700 МКД + ДДВ
 
Член од
25 август 2011
Мислења
42
Поени од реакции
9
Здраво,вака како неискусен да прашам.Дали има инфо на што се должи зголемувањето кај Окта,иако повеќето акции се во пад?
 
Член од
6 мај 2021
Мислења
31
Поени од реакции
54
Spored mene ne bi trebalo da ima nekoja skriena informacija za da Okta odi gore. Ova od mnogu pricini, no bi gi izdvoil slednite:
Minimum regionalen igrac vo biznisot so nafteni derivati + prenasocen so investicii vo obnovlivi izvori na energija ;
Po site parametri, top akcija odnosno pazarnata cena mu e pomala od knigovodstvenata ;
Za ljubitelite na akcii koi plakat dividenda, Okta nekolku godini po red plaka dividenda, a za 2022 godina dividendata bila recisi tri pati poveke sporedbeno so prethodnite godini. Za tie koi trcat po dividendi, 20 akcii kupeni na Okta pravat priblizno kolku edna akcija na Makpetrol. Od edna akcija na makpetrol ke zemas 3000den dividenda, dodeka so 20akcii na okta ke zemas nesto pomalce od 4000den dividenda, a i so potencijalna moznost na akcijata da mu raste pazarnata cena. E sega za site tie koi trcat po dividendi, koja e logikata da kupis 1 akcija koja ti dava 3000den dividenda ili 20akci koi ti davat priblizno 4000, neka razmislat tie koi gi brkat akciite koi davat dividenda. Ne blagodarno e da se sporedat akcii od razlicni sektori, no koga sme veke kaj lugeto koi se nasoceni kon dividendite i se tepat da ja kupat na primer Alkaloid na 18000den za edna akcija za da dibijat dividenda od 450den, a so tie pari bi se kupile minimum 5 akcii na okta so koi bi se dobile nesto ispod 1000den dividenda, ne znam sto bi trebalo da se kaze poveke.
Kaj ova akcija e problem sto ima sporovi so drzavata, no jas poveke ovie sporovi bi gi gledal od aspekt da se dobiva potencijalno nesto vo slednite godini otkolku da se ima zagubi.
Ne bi me iznenadil akcijata da dojde na cena 10% na toa kolku kosta MPT sega (nad 6000den), ako se prodolzi so vakva dividendna politika kako sto bese sega.
Ja imam akcijata, i ne i pravam reklama, po sto ne bi ja prodal i na cena od 6000den. Vo dobrite berzanski vreminja koga site akcii odea gore, a bea so polosi rezultati kolku sto se sega, akcijata na Okta stigna cena do 24000den ako ne se lazam (iako jas ne sum tip koj se bazira mnogu na istoriski podatocii, no samo da se znae do kaj mozebi moze da ide ako doagat podobri vreminja od reginalnoto povrzuvanje na nasata berza t.e. ako stranciite bi imale interes da investirat tuka).
Ovie se nekoi povrsinski priliki ili sostojbi kaj ovaa akcija koja ke pridonesuvaat perspektivno akcijata da se kaci gore. No za mene i da se kaci, i da ne se kaci, nemam namera da ja prodavam tokmu poradi gorenavedenite pricini. Duri mene mi odgovara i da ne se kaci, za da kupuvam od nea uste poveke
 
Последно уредено:

LP1519

ЧастиОбраз
Член од
2 февруари 2012
Мислења
405
Поени од реакции
298
@Blerim Според читањето на твојот пост, Окта ми станува примамлива на мене како на нов неискусен акционер :D
Автоматски споено мислење:

Но се разбира, се надевам дека и останатите акции сега почеток на сеп. ке паднат уште малку.. ако не грешам :)
 
Член од
15 февруари 2012
Мислења
427
Поени од реакции
523
Za tie koi trcat po dividendi, 20 akcii kupeni na Okta pravat priblizno kolku edna akcija na Makpetrol. Od edna akcija na makpetrol ke zemas 3000den dividenda, dodeka so 20akcii na okta ke zemas nesto pomalce od 4000den dividenda, a i so potencijalna moznost na akcijata da mu raste pazarnata cena.
Ако пак купиш ТНБ со истио влог ќе добиеш 5.500 ден дивиденда! ;)
 
Член од
25 август 2011
Мислења
42
Поени од реакции
9
Spored mene ne bi trebalo da ima nekoja skriena informacija za da Okta odi gore. Ova od mnogu pricini, no bi gi izdvoil slednite:
Minimum regionalen igrac vo biznisot so nafteni derivati + prenasocen so investicii vo obnovlivi izvori na energija ;
Po site parametri, top akcija odnosno pazarnata cena mu e pomala od knigovodstvenata ;
Za ljubitelite na akcii koi plakat dividenda, Okta nekolku godini po red plaka dividenda, a za 2022 godina dividendata bila recisi tri pati poveke sporedbeno so prethodnite godini. Za tie koi trcat po dividendi, 20 akcii kupeni na Okta pravat priblizno kolku edna akcija na Makpetrol. Od edna akcija na makpetrol ke zemas 3000den dividenda, dodeka so 20akcii na okta ke zemas nesto pomalce od 4000den dividenda, a i so potencijalna moznost na akcijata da mu raste pazarnata cena. E sega za site tie koi trcat po dividendi, koja e logikata da kupis 1 akcija koja ti dava 3000den dividenda ili 20akci koi ti davat priblizno 4000, neka razmislat tie koi gi brkat akciite koi davat dividenda. Ne blagodarno e da se sporedat akcii od razlicni sektori, no koga sme veke kaj lugeto koi se nasoceni kon dividendite i se tepat da ja kupat na primer Alkaloid na 18000den za edna akcija za da dibijat dividenda od 450den, a so tie pari bi se kupile minimum 5 akcii na okta so koi bi se dobile nesto ispod 1000den dividenda, ne znam sto bi trebalo da se kaze poveke.
Kaj ova akcija e problem sto ima sporovi so drzavata, no jas poveke ovie sporovi bi gi gledal od aspekt da se dobiva potencijalno nesto vo slednite godini otkolku da se ima zagubi.
Ne bi me iznenadil akcijata da dojde na cena 10% na toa kolku kosta MPT sega (nad 6000den), ako se prodolzi so vakva dividendna politika kako sto bese sega.
Ja imam akcijata, i ne i pravam reklama, po sto ne bi ja prodal i na cena od 6000den. Vo dobrite berzanski vreminja koga site akcii odea gore, a bea so polosi rezultati kolku sto se sega, akcijata na Okta stigna cena do 24000den ako ne se lazam (iako jas ne sum tip koj se bazira mnogu na istoriski podatocii, no samo da se znae do kaj mozebi moze da ide ako doagat podobri vreminja od reginalnoto povrzuvanje na nasata berza t.e. ako stranciite bi imale interes da investirat tuka).
Ovie se nekoi povrsinski priliki ili sostojbi kaj ovaa akcija koja ke pridonesuvaat perspektivno akcijata da se kaci gore. No za mene i da se kaci, i da ne se kaci, nemam namera da ja prodavam tokmu poradi gorenavedenite pricini. Duri mene mi odgovara i da ne se kaci, za da kupuvam od nea uste poveke
Значи да си седиме мирни и да си чекаме фала на исцрпниот одговор
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
Дали може да се купуваат акции на мк берза на име на фирма, и ако да како од процесот? (Трошоци, кои даноци ако ги продадам, дали ако земам дивиденда се даночи исто како на физичко лице...)?
Дали има некаде табела со инфо кога ги пуштаат дивидендите фирмите што котираат на мби10?
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Би требало мсе уште да паѓа до крајот на годината. Од почетокот на следната оди нагоре и тоа многу.
 
Член од
27 август 2023
Мислења
13
Поени од реакции
3
Здраво, нов сум на форумов и заинтересиран сум да инвестирам но немам некое искуство со хартии од вредност, би инвестирал во се што би било поисплатливо од поседување недвижнини. Бидејќи погоре прочитав дека не треба да се верува на брокери ме интересира каде може да добијам подобра едукација книги/курсеви? Од каде да отворам акаунт како да закупам акции? И кои акции би можел да ги купам како аматер? Битно ми е да одам во плус дали капитално или и со дивиденда... кој период се најиски цени? На што треба да внимавам? И пример ако вложам 10 к е колку би можел да бидам во плус на годишно ниво? Извинете за долгиот пост

Sent from my SM-S918B using Tapatalk
 

Dar_Mak

ексцентрик
Член од
22 октомври 2010
Мислења
337
Поени од реакции
325
Здраво, нов сум на форумов и заинтересиран сум да инвестирам но немам некое искуство со хартии од вредност, би инвестирал во се што би било поисплатливо од поседување недвижнини. Бидејќи погоре прочитав дека не треба да се верува на брокери ме интересира каде може да добијам подобра едукација книги/курсеви? Од каде да отворам акаунт како да закупам акции? И кои акции би можел да ги купам како аматер? Битно ми е да одам во плус дали капитално или и со дивиденда... кој период се најиски цени? На што треба да внимавам? И пример ако вложам 10 к е колку би можел да бидам во плус на годишно ниво? Извинете за долгиот пост

Sent from my SM-S918B using Tapatalk
Верувал или не на брокери, секако мораш преку нив да направиш налог, а дали налог ќе направиш бесплатно преку повик/емаил или "платно" преку Etrader тоа си е твој избор.
 
Член од
27 август 2023
Мислења
13
Поени од реакции
3
Верувал или не на брокери, секако мораш преку нив да направиш налог, а дали налог ќе направиш бесплатно преку повик/емаил или "платно" преку Etrader тоа си е твој избор.
Која процедура според тебе е нај добра и ако мора преку брокер кој би ми ги препорачал? Фала

Sent from my SM-S918B using Tapatalk
 
Член од
15 октомври 2019
Мислења
59
Поени од реакции
94
Која процедура според тебе е нај добра и ако мора преку брокер кој би ми ги препорачал? Фала

Sent from my SM-S918B using Tapatalk
Jas bi ti preporacal da go procitas forumot od pocetok, dosta raboti ke ti stanat jasni.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
Дали може да се купуваат акции на мк берза на име на фирма, и ако да како од процесот? (Трошоци, кои даноци ако ги продадам, дали ако земам дивиденда се даночи исто како на физичко лице...)?
Дали има некаде табела со инфо кога ги пуштаат дивидендите фирмите што котираат на мби10?
Може да се купуваат акции на име на фирма. Иста е постапката како за физички лица. Претходно си носиш потребните документи до кај брокерот.
Даноците за добиена дивиденда и остварен профит од продажба се како за фирми, односно влегуваат во крајните биланси, па после си плаќаш.

Имаше некои глупи сметководствени правила, ако не ги продадеш акциите до крај на година, а им пораснала вредноста од моментот кога си ги купил, во годишна сметка треба вредносно да им се зголеми вредноста, па поголем данок да платиш. А ако им паднала цената, ќе се намали вредноста, па ќе дојде како загуба, ќе ти се намали добивката.

Но ако не сакаш така, не мора, сметководителот ќе ги води како долгорочни вложувања, па истата вредност по која си ги купил ќе ја книжи, се додека не ги продадеш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom