Македонска берза

bRutal savaGe

ಠ_ಠ
Член од
10 јули 2009
Мислења
4.213
Поени од реакции
88
иам едно прашање.. зашто на мсе.ком.мк го нема Бетон?

и би ве замолил кога ќе има следни поголеми инвестиции и вработувања во некоја компанија да се изнесат овде :)
сепак не би сакал уште од сега да почнам да фрлам пари на брокери,аналитичари... ќе има време за тоа подоцна.. моментално со татко ми иаме акции во Гранит,Бетон,Телеком и Топлификација... слушнав од пријатели дека повторно ќе има голем пад на МБИ како пред десетина дена, мислите ли дека има вистина во ова?
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Таков пад ќе има ако не ни дадат датум за преговори.До тогаш ќе се грее атмосферата,затоа малку претпазливо:smir:
 
Член од
15 март 2008
Мислења
546
Поени од реакции
63
Може да ми објасните некои работи ?
- што е :блок трансакција,вредност на портфолио,зошто се разликува портфолиото од тоа колку вкупно пари имаш?
МБИ10,МБИД,ОБМ? Зошто има три индекси ?
 
Член од
14 јуни 2008
Мислења
1.369
Поени од реакции
1.075
Ај ако може некој да ми каже како може да се регистрирам на студентска берза(ако уопште е можно тоа...)
 
Член од
6 април 2007
Мислења
9
Поени од реакции
0
иам едно прашање.. зашто на мсе.ком.мк го нема Бетон?

и би ве замолил кога ќе има следни поголеми инвестиции и вработувања во некоја компанија да се изнесат овде :)
сепак не би сакал уште од сега да почнам да фрлам пари на брокери,аналитичари... ќе има време за тоа подоцна.. моментално со татко ми иаме акции во Гранит,Бетон,Телеком и Топлификација... слушнав од пријатели дека повторно ќе има голем пад на МБИ како пред десетина дена, мислите ли дека има вистина во ова?
Moze da porazgovarame na msn ako sakas i da razmenime nekoe mislenje na ovaa tema. Mojot msn e goran_jankov@hotmail.com Istiot msn vazi i za stie drugi sto sakaat da razgovaraat, i koi sakaat da vlozat pari na berza. Pozdrav
 
Член од
18 ноември 2009
Мислења
1
Поени од реакции
0
bi sakala da kupam akcii i da se vklucam vo toa trguvanje megutoa ne sum dovolno zapoznaena so berzata.moze li nekoj da mi objasni kako odi taa procedura i dali e vo red sega da se kupat akcii iako se poskapeni i dali znaete od koi firmi bi bilo ubavo da se kupat akcii a da ne se razocaram?:D
Bi mozel da ti objasnam se sto te interesira vo vrska so toa pa ako sakas da porazgovarame na temata moze na msn vase_dur@hotmail.com. Pozdrav
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
6
Поени од реакции
0
Bidejki mi e potrebna seminarska rabota na aktuelnava tema bi ve zamolil dokolku imate seminarska na tema : makedoska berza za hartii od vrednost da mi pomognete pri izrabotuvanjeto na istata...
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
692
Поени од реакции
191
во програмата во средно ни беше тоа предвидено т.с во 2ра али не се реализира али баш би сакала така да го наречам тоа искуство,само знам дека е во петок и купување и продавање на акции
 
Член од
7 декември 2009
Мислења
26
Поени од реакции
0
kokiche :))

:tv: OK, akolku od vas ste zapoznaeni so Investicionite fondovi i nivnata rabota?
ako veke sakate da vlozite pari najdobro vi e preku fondovi :tv:

иам едно прашање.. зашто на мсе.ком.мк го нема Бетон?

и би ве замолил кога ќе има следни поголеми инвестиции и вработувања во некоја компанија да се изнесат овде :)
сепак не би сакал уште од сега да почнам да фрлам пари на брокери,аналитичари... ќе има време за тоа подоцна.. моментално со татко ми иаме акции во Гранит,Бетон,Телеком и Топлификација... слушнав од пријатели дека повторно ќе има голем пад на МБИ како пред десетина дена, мислите ли дека има вистина во ова?

:tv: nasava berza e fenomen. Granit kolku proekti lapna a cenata i natamu nemoze da mrdne. ima firmi sto super rezultati ostvaruvaa, a pak akcijata i paga. zatoa mislam najdobro e da se trguva na stranski berzi. tek koga ke vlezat investicioni fondovi vo firmive ke se trgne na dobro :tv:
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
:tv: OK, akolku od vas ste zapoznaeni so Investicionite fondovi i nivnata rabota?
ako veke sakate da vlozite pari najdobro vi e preku fondovi :tv:
Не те разбрав дали се зезаше или озбилно збореше? Преку фондови е далеку по ризично одколку на берза или да ги орочиш парите во банка. Фондовите ти се исплаќаат само на долг рок ако сакаш, а што ако ти требаат пари на пример по 6 месеци, можеш да земеш нула, за разлика од берза или банка колку толку можеш да земеш повеќе. Фондовите се исплатливи само за период над 5 години.
 

up

Член од
12 август 2007
Мислења
55
Поени од реакции
5
http://rep.hr/vijesti/internet/nepovratno-ugasen-mojnovac-net/1088/
Financijska kriza ugasila je portal mojnovac.net Alena Pejića poznat prvenstveno po forumu na kojem se raspravljalo o financijama
Motivirani brojnim upitima bivših korisnika tog foruma na drugim web mjestima, nazvali smo Alena Pejića i doznali kako je razlog gašenja portala financijska kriza zbog koje se projekt više nije mogao održavati.
"Već više od godinu dana nema novca od oglašivača" rekao je Pejić, dodavši kako su nekada u mjesec dana znali zaraditi više nego danas u godinu dana. Neki računi nisu naplaćeni ni nakon 14 mjeseci čekanja. Kako osim oglašavanja MojNovac nije nudio nikakve dodatne usluge, situacija je postala neodrživa.
Na naš upit postoji li mogućnost da se forum jednog dana vrati, Pejić je odgovorio kako je on sad profesionalno u nekim drugim vodama, te kako je jednog dana moguć jedino neki novi projekt. Na pitanje bi li se forum vratio kad bi se nekako skupila sredstva odgovorio je kako čak ni tada ne bi jer je hosting kompanija u međuvremenu izbrisala back-up foruma te je on nepovratno izgubljen.


Na koj forum ke se prenasoci taja grupa na forumasi ???
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
ова со акцииве у задње време ја избегаваат ко тема на муабет. шознам има многу луѓе шо се изгореле но има многу луѓе и шо добиле. јас гласав дека тргувам но не дека ја тргувам.. моите тргуваат но влучен сум со нив секогаш па дури и им делам совети некад а најмило ми е шо и ги прифаќаат:smir:
е сеа народов наш малку се излажа со тргувањево.. знаете и сами продаваа коли станови куќи за да вложат и нагло кога падна берзава некако многу разочарани се.... сите гледаат на подсобра иднина ко у стил ај ке рипне берзава али кога е само прашање без одговор.. некои викаат годинава некои викаат коа ке се реши имево со грција некои викаат коа ке искочиме од рецесијава.. на кој да веруваш..... сепак ке кажам само едно.. треба мнооогу да се внимава кога се тргува најпрво од се треба да се гледа статистиката и политиката на фирмата од која што сакате да земете акции.. статистики има години уназад па не е лшо да се види како се одвивала цената како и нејзиниот раст или пад....
 
Член од
4 септември 2009
Мислења
10
Поени од реакции
2
Dali znae nekoj kolku objavi komercijalna banka dobivka za 2009 (neodanocena)

 
Член од
4 септември 2009
Мислења
10
Поени од реакции
2
17 500 000,00 еур :helou:

дааа бре гледам го нема форумот за Мак Берза на мојновац.хр али тоа е тоа баш ми е жал имаше доста искусни форумџии :toe:
 
Член од
22 јуни 2009
Мислења
89
Поени од реакции
3
ke bide!

Steta za sajtot MOJ NOVAC, imase mnogu dobri prilozi i informacii.
Kako na primer Metalec Prilep METZ- ke se prodava naskoro na edna Hrvatska kompanija itn....
Ali sega ke ima drugi sajtovi kako bik.com.mk
A isto i TOTAL go nema veke ovoj vlavot mu izgorea parite...
Samo Kapital go stampa i toj uste malce....

Kupujte akcii po djabe cena kako METZ!!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom