Македонска берза

up

Член од
12 август 2007
Мислења
55
Поени од реакции
5
Steta za sajtot MOJ NOVAC, imase mnogu dobri prilozi i informacii.
Kako na primer Metalec Prilep METZ- ke se prodava naskoro na edna Hrvatska kompanija itn....
Ali sega ke ima drugi sajtovi kako bik.com.mk
A isto i TOTAL go nema veke ovoj vlavot mu izgorea parite...
Samo Kapital go stampa i toj uste malce....

Kupujte akcii po djabe cena kako METZ!!!
Spodeli so nas po koja cena ke se prodava Metalec Prilep.Pozdrav.
 

Брокер

Broker of the Year
Член од
25 јули 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
257
Spodeli so nas po koja cena ke se prodava Metalec Prilep.Pozdrav.


Абе МЕТЦ од 15,16 октомври до денес перманентно опаѓаат не знам ни зошто ти се тие, акции не се сигурни, сега во моментот менаџерскиот тим има интерес да паднат до номиналната вредност 111 денари, и кога ќе дојдат до таа цена, тогаш сите пари ставајте ги во МЕТЦ, сигурно добро ќе добиете, само по извесен период кога ќе дојдат околу 250,300 денари продавајте ги... мој совет не мора да е точен :smir:
 
Член од
14 јуни 2008
Мислења
1.369
Поени од реакции
1.075
А што мислите за ЕМО Охрид ? Можно е да пораснат пак за брзо време ?
 
Z

ziko bt

Гостин
А што мислите за ЕМО Охрид ? Можно е да пораснат пак за брзо време ?
ЕМО не е пропадната фирма?Мислам дека поке пати имаше не успешни тендери така да ако ја немам помешано со друга фирма мислам не е многу паметно да се земат од ЕМО акции.
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Последно го фати тендерот за далеководот Македонија - Бугарија, и успешно го спроведе. Сепак, ризикот постои, и единствено е стимулиран со поединечни погони од фирмата кои работаат во полна пареа.
Крајна линија, ЕМО нема добра основа да се вложи во него.
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Јас не би го чепкала ЕМО.
Пошто се гледа дека имаш големи познавања од областа на финасиските пазари би сакал да пишеш стручно мислење на мојата тема на форумов со наслов
Цена нафта, цена железо, цена струја, однос долар-евро

Благодарам, Поздрав
 

up

Член од
12 август 2007
Мислења
55
Поени од реакции
5
Steta za sajtot MOJ NOVAC, imase mnogu dobri prilozi i informacii.
Kako na primer Metalec Prilep METZ- ke se prodava naskoro na edna Hrvatska kompanija itn....
Ali sega ke ima drugi sajtovi kako bik.com.mk
A isto i TOTAL go nema veke ovoj vlavot mu izgorea parite...
Samo Kapital go stampa i toj uste malce....

Kupujte akcii po djabe cena kako METZ!!!
sajtot proraboti
se suska za Metalec-stecaj ?
 
Член од
26 април 2010
Мислења
501
Поени од реакции
21
Каква држава таква берза.Ништо не бидува од неа.:drk::drk::drk:
 

fearless

in Arsenal we trust!
Член од
5 јануари 2008
Мислења
1.193
Поени од реакции
185
razmisluvam da zeam akcii vo telekom akcijata vredi nekoj si 420 maks a isplakaat dividenda od 60denari pa taka uslovno receno na 42 000 vie imate dividenda od 6000denari sto e skoro edna osmina od akcijata...pa taka da na 100 000denari bi imale okolu 15 000 denari od dividenda, dodeka pak da vi stojat vo banka ke zemete okolu 6000den...a gi gledav akciite vo poslednite 52 nedeli imaat dzvizenje od min 390 do maks 520dem so sto mislam deka pred dividenda akcijata ke raste taka da moze da cekate dividenda i da gi prodadete posle toa...ili pak ako pred dividenda vi ripne od 420 na 520 imate 100ka od akcia so sto ne vi ni treba da ja cekate dividendata! aj da vidam so mislite
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
1.952
Поени од реакции
14
razmisluvam da zeam akcii vo telekom akcijata vredi nekoj si 420 maks a isplakaat dividenda od 60denari pa taka uslovno receno na 42 000 vie imate dividenda od 6000denari sto e skoro edna osmina od akcijata...pa taka da na 100 000denari bi imale okolu 15 000 denari od dividenda, dodeka pak da vi stojat vo banka ke zemete okolu 6000den...a gi gledav akciite vo poslednite 52 nedeli imaat dzvizenje od min 390 do maks 520dem so sto mislam deka pred dividenda akcijata ke raste taka da moze da cekate dividenda i da gi prodadete posle toa...ili pak ako pred dividenda vi ripne od 420 na 520 imate 100ka od akcia so sto ne vi ni treba da ja cekate dividendata! aj da vidam so mislite
Кога се објавува одлука за дивиденда има законско ограничување на тоа до кога смееш да ја продадеш акцијата. Дивидендата е индивидуална работа на секоја компанија и може некоја година и да ја нема. На нашата берза речиси сите берзи се потценети и доколку си инвеститор на среден и долг рок во тој случај која и акција да ја земеш нема да погрешиш. Мој совет ти е земи си акции од Алкалоид бидејќи сметам дека каде и да е Алкалоид ќе иде на продажба ќе го земе некоја голема меѓународна компанија и би можел да добиеш барем 3-4 пати поглема цена од денешната.
 

fearless

in Arsenal we trust!
Член од
5 јануари 2008
Мислења
1.193
Поени од реакции
185
Кога се објавува одлука за дивиденда има законско ограничување на тоа до кога смееш да ја продадеш акцијата. Дивидендата е индивидуална работа на секоја компанија и може некоја година и да ја нема. На нашата берза речиси сите берзи се потценети и доколку си инвеститор на среден и долг рок во тој случај која и акција да ја земеш нема да погрешиш. Мој совет ти е земи си акции од Алкалоид бидејќи сметам дека каде и да е Алкалоид ќе иде на продажба ќе го земе некоја голема меѓународна компанија и би можел да добиеш барем 3-4 пати поглема цена од денешната.
rabotata e sto sto TELEKOM akciite se samo 410 denari a sekoja godina delat dividendi od 60 i nad 60 denari...vladata ima akcii tamu cii prinosi gi racuna za budzet i bla bla...ali sepak 1/7 od akcijata ako ti e dividenda e top...a ne gledam da cekam akciite da ripnat i slicno.. tuku samo kupi gi zemi dividenda i sitni gi...na 2 000evra so 60 dividenda se fakaat okolu 300e kar za nepolni 7-8 meseci...sto e top...a za investiranje na dolg rok ima vreme...da sme zdravi i zivi i da postoime ko drzava uste malce...
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.842
Поени од реакции
10.210
Ме интересира што се треба да направам за да продадам акции на берза. Акциите што ги имам се од Македонски Телеком! Ако може некој да ми објасни што како треба и дали воопшто да ги продадам сега?
 

fearless

in Arsenal we trust!
Член од
5 јануари 2008
Мислења
1.193
Поени од реакции
185
Ме интересира што се треба да направам за да продадам акции на берза. Акциите што ги имам се од Македонски Телеком! Ако може некој да ми објасни што како треба и дали воопшто да ги продадам сега?
zavisi kolku si gi kupil....i dali ti trebaat parite...ako ne ti trebaat parite..prodaj gi pred dividenda...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom