Македонска берза

Член од
22 јуни 2009
Мислења
89
Поени од реакции
3
2013 ke bide repriza na 2005-ta!
2-3 akvizicii so novi gazdi i pari kolku sakas na berza!
Samo da ima dividendi i sve ke bide odlicno.
Politikava e sega jos bolja od porano, sega VMRO e zakon.
Se e javno i preku beza, nema veke igri pod masa!
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
Еве на добар пат е Топлификација кон 150 ЕУР! :P
http://www.mse.mk/mk/symbol/TPLF лупна денес 5%
од каде толкав оптимизам кај тебе!?
Zmigo ne gi komentiram biserite na startrack11 :) Inaku kje bide i MSE samo treba malku trpenie se razbira nema da se ostvarat ludite prognozi na toj pogore ama kje odi nagore toa e dosta verojatno. Na primer ovaa godina e vekje okulu 10% plus sto ne e loso doduse regionalnite berzi se povekje otideni nekako MSE kaska a sega e vo nekoja si korekcija/plato. Kje vidime imase sega losi informacii od Evrozonata poslednite BDP rezulatit za Q4 im bea losi. Spored mene nivoto od 1700 e mnogu silna podrska koja e tesko da se probie. A i tesko e da se ocekuva deka rabotite mozat da odaat poloso od pred nekolu meseci.
Spored valuacii najgolem del od kompaniite se epten podcenti (doduse ima i isklucoci).
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
Стеф, да не имаш инфо какви податоци ќе објави ТНБ во петок?
Ништо незнам. Да не треба финансиски извештај за 2012? Инаку секогаш имам проблем да ги најдам извештаите на ТНБ на интернет не се на СЕИНЕТ а на нивниот сајт има само годишни извешаи нема квартални :mad:. Дај ми линк каде се. Инаку ТНБ малку скокна последните недели редно беше...
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.072
Поени од реакции
11.440
Ништо незнам. Да не треба финансиски извештај за 2012? Инаку секогаш имам проблем да ги најдам извештаите на ТНБ на интернет не се на СЕИНЕТ а на нивниот сајт има само годишни извешаи нема квартални :mad:. Дај ми линк каде се. Инаку ТНБ малку скокна последните недели редно беше...
Колку што знам они финансиските извештаи ги вадат во последниот петок од февруари, мислев да не имаш некоја информација од прва рака, пред да го извадат извештајот.
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
Колку што знам они финансиските извештаи ги вадат во последниот петок од февруари, мислев да не имаш некоја информација од прва рака, пред да го извадат извештајот.
Ааааа ти да не сакаш инсајдер трејдинг да правиме :LOL: Така кажи
 
Член од
18 јануари 2013
Мислења
27
Поени од реакции
11
.
Spored valuacii najgolem del od kompaniite se epten podcenti (doduse ima i isklucoci).[/quote]


Moze li da slusneme koi se iskllucocite???
 
Член од
18 јануари 2013
Мислења
27
Поени од реакции
11
stil ima 160 book, mpt..31.000, tplf 4.600, tel... tel preku 800..

kako gi opredeli za skapi...toa te prasuvam imas nekoj kriterium ili onaka
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
stil ima 160 book, mpt..31.000, tplf 4.600, tel... tel preku 800..

kako gi opredeli za skapi...toa te prasuvam imas nekoj kriterium ili onaka
STIL ima 69 denari a ne 160. MPT i TPLF rabotaat konstantno so zaguba i tie book values stanuvaat se pomali i pomali. TEL isto ima opagjacki trend na book value vekje 7-8 godini poradi toa sto isplakja astronomski dividendi i si go unistuva book vrednosta konstantno. Iskreno ovie firmi ako prodolzat vaka za destina godini kje vredat mnogu malku a mozno e duri i da bankrotiraat. Imaat negativen trend so godini moze kje se smeni toa no sega za sega ne bi sakal da imam del od niv.
 
Член од
15 февруари 2012
Мислења
429
Поени од реакции
525
Ништо незнам. Да не треба финансиски извештај за 2012? Инаку секогаш имам проблем да ги најдам извештаите на ТНБ на интернет не се на СЕИНЕТ а на нивниот сајт има само годишни извешаи нема квартални :mad:. Дај ми линк каде се. Инаку ТНБ малку скокна последните недели редно беше...

http://www.sec.gov.mk/default.aspx?item=rassociations&subitem=rassociationdetails&display=both&year=2012&itemid=16681
--- надополнето: 19 февруари 2013 во 20:43 ---
http://www.kapital.mk/mk/makedonija/92874/nlb_objavi_zaguba_od_273,5_milioni_evra.aspx

Moze li nekoj da mi kaze dali osven podelba na dividenda postoi drug LEGALEN nacin kako firmata majka da povlece sredstva od kjerkata?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom