Македонска берза

Член од
18 јануари 2013
Мислења
27
Поени од реакции
11
STIL ima 69 denari a ne 160. MPT i TPLF rabotaat konstantno so zaguba i tie book values stanuvaat se pomali i pomali. TEL isto ima opagjacki trend na book value vekje 7-8 godini poradi toa sto isplakja astronomski dividendi i si go unistuva book vrednosta konstantno. Iskreno ovie firmi ako prodolzat vaka za destina godini kje vredat mnogu malku a mozno e duri i da bankrotiraat. Imaat negativen trend so godini moze kje se smeni toa no sega za sega ne bi sakal da imam del od niv.
--- надополнето: 19 февруари 2013 во 21:36 ---
ne me svati sto mi e poentata...znam deka ne e 160 den..book, 78 den e za 2012...podatocite so gi vlecis od mse se za 2011 se...kako i da e sekoj ima pravo na svoj izbor neli vo drzavcevo demokratija cveta.....
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.079
Поени од реакции
11.463
Македонскиот индекс МБИ 10 ќе порасне 15% годинава?!


Проценките на берзанските аналитичари се дека после падот на вредноста на МБИ 10 од 12% лани, основниот берзански индекс годинава ќе порасне за околу 15%, но сепак ќе остане под нивото од 2.000 индексни поени.
Брокерите коментираат дека сега е време да се инвестира во акции, бидејќи на долг рок се очекуваат попозитивни движења во домашната економија, влез на странски капитал и интеграција на земјата во ЕУ и НАТО, што значи дека вредноста на акциите ќе расте.
„Перспективите на економијата генерално се уште не се јасни и од тој апсект, мислам дека не е време за да се инвестира на долг рок. Но најдобро време да се купуваат акции е после исплатата на дивидендите, кога вообичаено цените паѓаат. Изборот во која акција ќе вложите треба да зависи од перспективите на таа компанија, како и износот што го дели како дивиденда. Акциите што обезбедуваат солидна дивиденда се секогаш добар избор“, оценува Џон Јоновски, финансиски аналитичар.
Проценките на аналитичарите се дека сите позначајни берзански индекси во регионот, Европа, Азија и Америка ќе растат. На Балканот, словенечкиот SBI TOP и хрватскиот Crobex се проценува да пораснат за 15%, колку што се и прогнозите за МБИ 10. Српскиот индекс Belex 15 се очекува да порасне 7%.
 
С

Спасе супата

Гостин
Нема да расте берзата оваа година. Треба чудо невидено да се случи за 15%.
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
Нема да расте берзата оваа година. Треба чудо невидено да се случи за 15%.
Sega za sega e 8-9% porasnata vo 2013ta sega mi izgleda deka formira plato (barem taka izgleda :rolleyes:) znaci potrebni se nekoi 6-7% za slednite 10 meseci da ja ostvari taa prognoza. Jas nesakam da davam prognozi so nekoi broevi. Ama mislam deka e dosta verojatno da ja zavrsi godinava vo plus.
 
Член од
15 февруари 2012
Мислења
429
Поени од реакции
526
Врвот за 2013 е зад нас. Сега малку рамно се до објава-исплата на дивидендите, а потоа промет катастрофа и лаган но сигурен пад...:facepalm:
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
MTUR izleze so zgolemna dobivka za 2012 vo sporedba na 2011ta iako im se namalil malku prometot usteale da ja zgolemat marzata uspeale da si gi skratat trosocite uspesno... Dobra likvidnost...niski dolgovi...rast na kapitalot...imaat odreden problem so naplatata na kratkrocni pobaruvanje a isplatile dosta kako kratkorocni obvrski...nesto malku se zadolzile za 2012 ama ne mi izgleda mnogu vo odnos na kapitalot koj go imaat. Imaat ogromen soodnos kapital/obvrski sto e bi trebalo da e dobro...Vrsele pogolemi nabavki na oprema i nedviznosti od lani ( go renovirale Holiday Inn i investirale vo solarni kolektori na nekolku hoteli) a imaat poblilicno golemi paricni tekovi od kamati bas i me mi jasno od kade im se tie pari ocigleno imaat nekoi krediti dadeno na nekogo toa mi e malku cudno:confused: . Se na se soliden izvestaj. :)
http://www.seinet.com.mk/Default.aspx?lang=MK&docID=31230
 
Член од
30 мај 2011
Мислења
552
Поени од реакции
130
MTUR izleze so zgolemna dobivka za 2012 vo sporedba na 2011ta iako im se namalil malku prometot usteale da ja zgolemat marzata uspeale da si gi skratat trosocite uspesno... Dobra likvidnost...niski dolgovi...rast na kapitalot...imaat odreden problem so naplatata na kratkrocni pobaruvanje a isplatile dosta kako kratkorocni obvrski...nesto malku se zadolzile za 2012 ama ne mi izgleda mnogu vo odnos na kapitalot koj go imaat. Imaat ogromen soodnos kapital/obvrski sto e bi trebalo da e dobro...Vrsele pogolemi nabavki na oprema i nedviznosti od lani ( go renovirale Holiday Inn i investirale vo solarni kolektori na nekolku hoteli) a imaat poblilicno golemi paricni tekovi od kamati bas i me mi jasno od kade im se tie pari ocigleno imaat nekoi krediti dadeno na nekogo toa mi e malku cudno:confused: . Se na se soliden izvestaj. :)
http://www.seinet.com.mk/Default.aspx?lang=MK&docID=31230
Немој само да те фатат будалите :P
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
Inace Branchez mi rece deka na TUTN izleguva izvestajot za 2012 vo posledniot petok od feb. Ama nema ni traga ni glas od nego sega za sega:)
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.079
Поени од реакции
11.463
Ama nema ni traga ni glas od nego sega za sega:)
Што да ти кажам, полни се со изненадувања.
И јас по три пати на ден проверувам дали го напишале, ако ти е некаква утеха :unsure:
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
Иначе МТУР е пун со кеш има сооднос тековни средства/обврски од 12-13 или окулу 15 милиони евра депозити а што е побизарно имотот си го цени на 20 милиони евра. Значи е способна речиси да си го дуплира имотот со тековни средства...ваљда имаат некоја идеа што да прават со парите зошто очигледно се пуни а немаат речиси никакви долгови и обврски. Повеќе ми изгледа дека го изгубиле компасот и тие и се исплашени како зајци од кризава. Ај баш ме интересира што ќе направат кога ќе изживее економијава бидејќи имаат доста средства кој лесно може да ги активираат. Ваљда нема да испаднат смотани и пропуштат шансата.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.079
Поени од реакции
11.463
Имаат намалување на добивката за 5%, а цената на акцијата сеуште расте. Изгледа планираат да го шитнат АЛК на странци.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom