Македонска берза

Член од
5 април 2012
Мислења
8.123
Поени од реакции
8.912
Голема неизвесност е ова со вирусот особено на ова ниво на цени. Се надевам дека нема да стигне до Македонија иако за економијата и проблемите во ЕУ ќе влијаат на резултатите.
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.455
Поени од реакции
1.883
Гледам Рено се тргува негде околу триеска. Дали е сега добар момент за влез?
 
  • Љубов
Reactions: MSE
Член од
30 март 2018
Мислења
1.455
Поени од реакции
1.883
Купувате преку брокери од нашите банки?
Јас се' уште немам купувано ништо надвор, такашто освен рамковната анализа за Рено, би било добро членовите да напишат за начинот на којшто инвестирале во странство, како и искуствата со банките, брокерите, платформите, даночењето...
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Моментално цела Европа е во црвено. На ЦАЦ 40 нема ништо у зелено. Така да подобро почекај си.

Инаку Рено на 30 е скоро па гратис. Мој личен таргет е некаде околу 80 јура.
 
Член од
23 јуни 2017
Мислења
591
Поени од реакции
1.098
Јас се' уште немам купувано ништо надвор, такашто освен рамковната анализа за Рено, би било добро членовите да напишат за начинот на којшто инвестирале во странство, како и искуствата со банките, брокерите, платформите, даночењето...
Grimi I ti kje ni begash??? Izgleda jas kje ja gasam sijalicata na mse... :cool:
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
Јас се' уште немам купувано ништо надвор, такашто освен рамковната анализа за Рено, би било добро членовите да напишат за начинот на којшто инвестирале во странство, како и искуствата со банките, брокерите, платформите, даночењето...
Ја би само во САД, ЕУ пазар само некој плав чип, некоја фармација.
 
Член од
3 декември 2019
Мислења
71
Поени од реакции
30
Na ovie ceni ima li nekoja akcija so e evtina ili seve skapo za kupuvajne sega na mse
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
310
Поени од реакции
490
Јас се' уште немам купувано ништо надвор, такашто освен рамковната анализа за Рено, би било добро членовите да напишат за начинот на којшто инвестирале во странство, како и искуствата со банките, брокерите, платформите, даночењето...
Искуство преку Илирика, парите ги префрлаш на онлине платформа на Илирика Словенија.
Трансакции купи-продај правиш сам директно на веб платформата, огромен избор на компании од различни пазари.
Провизии некаде околу 1% по трансакција, за трансакции од 4000ЕУР па нагоре, за помали трансакции може и да е поголем процентот.
За Амерички пазар плус 10$ за конверзија одприлика по трансакција.
Данок на добивка немаш во наредни 3 години и сум немал искуство како иде зашто почнав да тргувам од Август 2019.

Тоа е тоа одприлика ако ве интересира уште нешто слободно прашајте.
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.108
Поени од реакции
705
Искуство преку Илирика, парите ги префрлаш на онлине платформа на Илирика Словенија.
Трансакции купи-продај правиш сам директно на веб платформата, огромен избор на компании од различни пазари.
Провизии некаде околу 1% по трансакција, за трансакции од 4000ЕУР па нагоре, за помали трансакции може и да е поголем процентот.
За Амерички пазар плус 10$ за конверзија одприлика по трансакција.
Данок на добивка немаш во наредни 3 години и сум немал искуство како иде зашто почнав да тргувам од Август 2019.

Тоа е тоа одприлика ако ве интересира уште нешто слободно прашајте.
Kako dobivas dokument za poseduvanje na akciite, t.e sto e pandan na nasiot izvod od centralen depozitar ?
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
310
Поени од реакции
490
Гледам Рено се тргува негде околу триеска. Дали е сега добар момент за влез?
Мое мислење 22-25ЕУР пред да сврти нагоре.
Искрено и мене ми изгледаше ефтин на 42ЕУР па купив малку ама брзо излегов со мала загуба кога видов дека возот оди надоле.
Автоматски споено мислење:

Kako dobivas dokument za poseduvanje na akciite, t.e sto e pandan na nasiot izvod od centralen depozitar ?
За секоја трансакција посебно наредниот ден добиваш извештај за трансакцијата со сите наплатени провизии директно на емаил.
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
310
Поени од реакции
490
Kako dobivas dokument za poseduvanje na akciite, t.e sto e pandan na nasiot izvod od centralen depozitar ?
Колку што знам акциите ти ги чува Custodian банка, не се на твое лично име и за тоа има некоја ситна провизија на годишно ниво.
Ова најверојатно е специфирано во договорот што се потпишува со Илирика, за повеќе детали со нив најдобро.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom