Македонска берза

Член од
23 јуни 2017
Мислења
591
Поени од реакции
1.098
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.108
Поени од реакции
705
Да нагласам една толку едноставна, а толку занемарувана работа. Ако ставиш 30.000 евра заштеда у банка, кога ќе треба да ги подигнеш - пак ќе бидат 30.000 евра. Ама ако купиш акции за 30.000 евра, кога ќе сакаш да ги продадеш - можеби ќе вредат 5.000 евра. Ова не е ништо чудно и ништо што веќе се нема случувано токму со ТНБ. Во 2007. паднала од 10.000 денари на 1.600
Sekoja investicija si nosi svoj rizik, ama sprema rizikot i dobivkata. Ako 30000 evra gi stavis vo banka na kraj na godina so ovie kamati ke dobies 120evra ili 0.4% [ da ne zaboravime deka REALNA INFLACIJA e okolu 2% ],a ako istite tie pari gi vlozis vo akcii na TNB. pa kupis 100 akcii ocekuvana dobivka o dividenda ke ti bide okolu 2000evra, plus kapitalna dobivka [ za TNB cca 3-5% ], sto dava vkupna dobivka od okolu 3000evra ili 10% od investicijata. NIJE SVEJEDNO.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.650
Поени од реакции
4.957
Sekoja investicija si nosi svoj rizik, ama sprema rizikot i dobivkata. Ako 30000 evra gi stavis vo banka na kraj na godina so ovie kamati ke dobies 120evra ili 0.4% [ da ne zaboravime deka REALNA INFLACIJA e okolu 2% ],a ako istite tie pari gi vlozis vo akcii na TNB. pa kupis 100 akcii ocekuvana dobivka o dividenda ke ti bide okolu 2000evra, plus kapitalna dobivka [ za TNB cca 3-5% ], sto dava vkupna dobivka od okolu 3000evra ili 10% od investicijata. NIJE SVEJEDNO.
Малку оффтопик кога некој пресметува инфлација на камата на депозити ми е најбоље. И секогаш следува прашањето: А на други доходи нема инфлација?
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.108
Поени од реакции
705
Малку оффтопик кога некој пресметува инфлација на камата на депозити ми е најбоље. И секогаш следува прашањето: А на други доходи нема инфлација?
Jas samo napraviv sporedba na vlozuvanje na 30000 evra na dva razlicni nacina.Inflacija ima na site pari, ama vaka so vlozuvanje u banka godisno gubis1.6% od vrednosta, a ako zemes dolgorocna matematika ne zvuci bas ubavo neli ????
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Машала ЗПКО! Номинална 400М реална 1500 М. Е тоа се вика капитална!
Сеа јес да е од лев у десен џеб, ама што има врска? Прашањето ми е зошто побогу ги префрлаат парите од БГ во МК? Или можда мислат дека ако е субјект од БГ ќе биде помалку изложен на рекет?
Апсулутно убав приход ќе биде за ЗПКО во 2020. Исто интересен е делот дека 8,5 милиони евра ќе се исплатат за обврски најмногу спрема Стопанска Банка - Скопје, веројатно и некој помал дел на НЛБ. Убаво е да се знае колку пари се и за кои банки.
Мене искрено оваа ми изгледа дека Орцо и Панделески се договорија со власта и решија да ја спасат ЗКПО со валкани пари преку Бугарија. Инаку зошто би платиле сами на себе толку над номиналната, кога нема друга понуда?
Баш ме интересира твое мислење?
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Исплатената дивиденда по акција за 2018 година изнесуваше над 1700 денари што е еднакво на отприлика 10% од моменталната берзанска вредност на акцијата. Наједноставно, како да си ставил заштеда во банка со 10% камата.
На ова ниво на цени и стагнацијата или малиот раст на приходите кај банките ова вложување што го имаш напишано не е така едноставно и безризично вложување. Еве на личен пример ќе ти кажам што се случи кога јас делумно со слично размислување сакав да ќарам на краток период "безризична дивиденда".

На 30/10/2018 купив акции од СТБ (дел имав и претходно) со план да земам дивиденда и да излезам од компанијата во 2019та година. Цената беше 1.200 денари и иако знаев дека нема многу простор за раст (капитална добивка) очекуваната дивиденда од 100-120 денари беше доволен профит за мене. Во меѓувреме тие исплатија само 65 денари дивиденда и се случи кризата со Пелагонија па акцијата падна и под 1000 денари. Така што во тие моменти мојот приход од 5 проценти дивиденда беше проследен со 20% капитална загуба. Како што се стабилизира работата цената пак порасна и успеав да излезам во август 2019та по цена од 1.200 денари. Кога ќе погледнеш вкупно од оваа трансакција немав ниту ќар ниту зијан ама сепак ризикот беше кај мене.
 
Член од
15 февруари 2012
Мислења
426
Поени од реакции
522
Еве и јас да кажам една банкарска приказна, чисто поради рамнотежа.

2010 со цела заштеда купив ТНБ на 4300,со намера долгорочно да земам дивиденда. Истата година банката објавува дека нема да дели дивиденда во наредните 5 години. Акцијата тргнува надоле и покрај добрите резултати на банката. Јас неискусен ме дрма нервоза секој ден.
2012 го правам најдобриот потез во животот. Покрај сите нервози докупувам ТНБ на 1700 и го погаѓам дното. Ја упросечувам цената што сум ја платил за ТНБ на 3200-3300. По некое време сум на свое и душата ми е раат. 2015 банкат почнува да дели дивиденда и со тоа најпосле целта ми е остварена.
 
Последно уредено:
Член од
3 декември 2019
Мислења
71
Поени од реакции
30
Nekoj da mi objasni sto znaci knigovotsvena vrednost na akcijata . Zosto nese isti so pazarnata vo mn firmi
 
Член од
10 мај 2009
Мислења
827
Поени од реакции
541
Апсулутно убав приход ќе биде за ЗПКО во 2020. Исто интересен е делот дека 8,5 милиони евра ќе се исплатат за обврски најмногу спрема Стопанска Банка - Скопје, веројатно и некој помал дел на НЛБ. Убаво е да се знае колку пари се и за кои банки.
Мене искрено оваа ми изгледа дека Орцо и Панделески се договорија со власта и решија да ја спасат ЗКПО со валкани пари преку Бугарија. Инаку зошто би платиле сами на себе толку над номиналната, кога нема друга понуда?
Баш ме интересира твое мислење?
Комбинатот единствено пари дели од производството на струја сега истата ке си ја продадат сами на себе. го гледам последното интервју со интерес дали ке вратат на стб тоа што имаат или хипотеката ке оди. Сега струјата ке си ја продале сами на себи и со тоа индеректно ке станат доверители кога ке се расчистат со банките.

 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
156
Поени од реакции
192
На ова ниво на цени и стагнацијата или малиот раст на приходите кај банките ова вложување што го имаш напишано не е така едноставно и безризично вложување. Еве на личен пример ќе ти кажам што се случи кога јас делумно со слично размислување сакав да ќарам на краток период "безризична дивиденда".

На 30/10/2018 купив акции од СТБ (дел имав и претходно) со план да земам дивиденда и да излезам од компанијата во 2019та година. Цената беше 1.200 денари и иако знаев дека нема многу простор за раст (капитална добивка) очекуваната дивиденда од 100-120 денари беше доволен профит за мене. Во меѓувреме тие исплатија само 65 денари дивиденда и се случи кризата со Пелагонија па акцијата падна и под 1000 денари. Така што во тие моменти мојот приход од 5 проценти дивиденда беше проследен со 20% капитална загуба. Како што се стабилизира работата цената пак порасна и успеав да излезам во август 2019та по цена од 1.200 денари. Кога ќе погледнеш вкупно од оваа трансакција немав ниту ќар ниту зијан ама сепак ризикот беше кај мене.
Никој не кажа дека вложувањето во акции е безризично. Дечкото бараше пмаксимално поедноставено објаснување за DY и се обидов да му го дадам. Кога вложувањето во акции би било со исто ниво на ризик како вложувањето во банка - никој не би штедел во банка. Но како што е можна капитална загуба, можна е и капитална добивка
 
Член од
23 февруари 2019
Мислења
284
Поени од реакции
257
Еве и јас да кажам една банкарска приказна, чисто поради рамнотежа.

2010 со цела заштеда купив ТНБ на 4300,со намера долгорочно да земам дивиденда. Истата година банката објавува дека нема да дели дивиденда во наредните 5 години. Акцијата тргнува надоле и покрај добрите резултати на банката. Јас неискусен ме дрма нервоза секој ден.
2012 го правам најдобриот потез во животот. Покрај сите нервози докупувам ТНБ на 1700 и го погаѓам дното. Ја упросечувам цената што сум ја платил за ТНБ на 3200-3300. По некое време сум на свое и душата ми е раат. 2015 банкат почнува да дели дивиденда и со тоа најпосле целта ми е остварена.
Значи наравоучение од приказниве: инвестицирање на краток рок е многу ризично додека на подолг рок секогаш добиваш.
 
Член од
9 мај 2017
Мислења
352
Поени од реакции
635
Nekoj da mi objasni sto znaci knigovotsvena vrednost na akcijata . Zosto nese isti so pazarnata vo mn firmi
Со прости зборови колега, книговодствена вредност е она што го гледаш кај некоја што ја меркаш и како ја замислуваш додека седите некаде на шанк или на маса. Додека пазарна вредност е она што го добиваш кога ќе ја легнеш.
 
Член од
19 август 2007
Мислења
941
Поени од реакции
302
На 30/10/2018 купив акции од СТБ (дел имав и претходно) со план да земам дивиденда и да излезам од компанијата во 2019та година. Цената беше 1.200 денари и иако знаев дека нема многу простор за раст (капитална добивка) очекуваната дивиденда од 100-120 денари беше доволен профит за мене. Во меѓувреме тие исплатија само 65 денари дивиденда и се случи кризата со Пелагонија па акцијата падна и под 1000 денари. Така што во тие моменти мојот приход од 5 проценти дивиденда беше проследен со 20% капитална загуба. Како што се стабилизира работата цената пак порасна и успеав да излезам во август 2019та по цена од 1.200 денари. Кога ќе погледнеш вкупно од оваа трансакција немав ниту ќар ниту зијан ама сепак ризикот беше кај мене.
2010 со цела заштеда купив ТНБ на 4300,со намера долгорочно да земам дивиденда. Истата година банката објавува дека нема да дели дивиденда во наредните 5 години. Акцијата тргнува надоле и покрај добрите резултати на банката. Јас неискусен ме дрма нервоза секој ден.

2012 го правам најдобриот потез во животот. Покрај сите нервози докупувам ТНБ на 1700 и го погаѓам дното. Ја упросечувам цената што сум ја платил за ТНБ на 3200-3300. По некое време сум на свое и душата ми е раат. 2015 банкат почнува да дели дивиденда и со тоа најпосле целта ми е остварена.
Zedd, ти си сакал да направиш short на пазарот. Bladeruner очигледно игра на долги патеки. За да направите споредба треба да дискутирате колку ќе бидат акциите на СТБ во 2028 :)

Според 100 годишна анализа на трансакции на америчка берза, во рок од 20 години:
- Просечен ROI на активен инвеститор е 1.9%.
- Просечен ROI на пасивен инвеститор е 8.4%.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom