Македонска берза

Член од
20 април 2009
Мислења
123
Поени од реакции
67
Denes kupeno Alk, si gi vrativ prodadenite od pred nekoj den. Kmb ke pocekam use malku, Mpt standardno si kupuvam na 79+ ( imam info deka ke ima rekordna dobivka )
Granit nemam ali 1200den e super cena za vlez.
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Еве господинот што беше именуван како еден од пумпачите од 2007. година сега објавил имотна состојба. Вака, брат-брату, ми делува дека тежи едно пола миљон евра, без реална валуација на сајтот Фактор како бизнис.
Screen Shot 2020-01-18 at 12.13.32.png
 
Член од
23 јуни 2017
Мислења
591
Поени од реакции
1.098
Vesela matematika :

Na cena od 1650 den po akcija za TTK, 405.644-te akcii koi teteks (I petrolgas) gi poseduva vo TTK vredat 10.883.141 evro... a cel TETE 15,5mil eur.... aj moze ako stigne ttk 2.350 denari, kje dobivame gratisi od zurkata na TETE...

P.s. joooj mse joooooj!!!! Za beograd, za beograd.... firma krstic, firma krstic... :cuc:
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Na cena od 1650 moze da dade 150 denari dividenda a na cena od 2350 dava pomalku taka da soodvetna e cenata a daleku od realna na TETE .Po moe TTK ima prostor do 2000 ladno a TETE do sega trebashe da bide 3500 arno ama :)
Ako odime po logika nema nikakava vo UNI denes da prodade nekoj na 2320 ama MSE e ne e zaebencija bitno ALK 13100 ????
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Се чудам кој е толку луд да купува АЛК на 13.500, па ми текна дека првите акции што ги имам купено се АЛК по 9.000 (коишто подоцна паднаа до 2.200). Тогаш немав апсолутно никаква врска што колку вреди туку купував како ќутук единствено мислејќи дека АЛК е јака компанија од добра бранша. Ете токму такви сега купуваат
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Се чудам кој е толку луд да купува АЛК на 13.500, па ми текна дека првите акции што ги имам купено се АЛК по 9.000 (коишто подоцна паднаа до 2.200). Тогаш немав апсолутно никаква врска што колку вреди туку купував како ќутук единствено мислејќи дека АЛК е јака компанија од добра бранша. Ете токму такви сега купуваат
Купуваат физички и правни лица кои незнаат што да и прават на парите.
Колку и да е скапа веројатно е најсигурната акција која се продава на МСЕ. Константна добивка (со мало зголемување) плус константна дивиденда. На овие каматни стапки од 2-3%, Алк. не е лошо
Пензиските фондови секојдневно прибираат пари од платите па мора да ги пласираат.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Купуваат физички и правни лица кои незнаат што да и прават на парите.
Колку и да е скапа веројатно е најсигурната акција која се продава на МСЕ. Константна добивка (со мало зголемување) плус константна дивиденда. На овие каматни стапки од 2-3%, Алк. не е лошо
Пензиските фондови секојдневно прибираат пари од платите па мора да ги пласираат.
Ако некој кажеше пред 6-7 години дека сакаше да ги паркира парите за 2-3% дивиденда ќе го направеа луд...
Автоматски споено мислење:

Конкретно на прашањето: дали ќе расте берзава? Одговор е Најверојатно ДА! Дали вреди на долг рок да ги ставиш парите во акции на МСЕ? Најверојатно НЕ!
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Ако некој кажеше пред 6-7 години дека сакаше да ги паркира парите за 2-3% дивиденда ќе го направеа луд...
Автоматски споено мислење:

Конкретно на прашањето: дали ќе расте берзава? Одговор е Најверојатно ДА! Дали вреди на долг рок да ги ставиш парите во акции на МСЕ? Најверојатно НЕ!
На долг рок сите сме мртви. :D
Има луѓе кои за едноцифрени проценти се задоволни.
Пред помалку од 2 години, кога советував еден таков човек кој купуваше Алкалоид на 8.150, Тутунска на 14.200, Комерцијална на 5050, и Охридска на 6500 денари, му реков да се надева на дивиденда од 3-5% нето и евентутално плус некои 5-10% капитална. Во очи на очекување на економска криза, кој би поверувал за ваков пораст, плус убавите дивиденди кои ги зема.
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.107
Поени од реакции
705
Ако некој кажеше пред 6-7 години дека сакаше да ги паркира парите за 2-3% дивиденда ќе го направеа луд...
Автоматски споено мислење:

Конкретно на прашањето: дали ќе расте берзава? Одговор е Најверојатно ДА! Дали вреди на долг рок да ги ставиш парите во акции на МСЕ? Најверојатно НЕ!
Zosto da ne gi stavis parite na berza ako mislis deka ke raste MSE? Koja e alternativata. bankite sigurno ne , neli ?
 
Член од
23 јуни 2017
Мислења
591
Поени од реакции
1.098
Dobra kolicina pomina denes teteks... konecno nekoj parajlija :) I mene da me poslusha deka vredi za ovie pari...
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
На долг рок сите сме мртви. :D
Има луѓе кои за едноцифрени проценти се задоволни.
Пред помалку од 2 години, кога советував еден таков човек кој купуваше Алкалоид на 8.150, Тутунска на 14.200, Комерцијална на 5050, и Охридска на 6500 денари, му реков да се надева на дивиденда од 3-5% нето и евентутално плус некои 5-10% капитална. Во очи на очекување на економска криза, кој би поверувал за ваков пораст, плус убавите дивиденди кои ги зема.
Јас сум на мсе но, дел продадов и отидов на странски берзи. Со дел сум на мсе но не очекувам дека ќе бидам подолго. Подолго мислам 3-4 години минимум. Но, нормално незнам што ќе биде но, имам веќе фиксни излезни параметри и стратегија. Не ми е мал делот на мсе така да среќен сум што расте и сакам уште да расте. Ама мсе не ми е желботека за жал.
Поентата со дивидендата ми беше дека валуциите се многу понегативни од пред 7-8 години. Дај боже уште да расте ама моите желби не ги одредуваат пазарните правила. Очекувам раст но добар дел е завршен со висока веројатноста.
Автоматски споено мислење:

Zosto da ne gi stavis parite na berza ako mislis deka ke raste MSE? Koja e alternativata. bankite sigurno ne , neli ?
На пример јас имам добра сума на странски берзи за тоа сум пооптимист од АЛК. П/е 22 п/б 2.0 п/д 2.5% НЕ премногу е за да бидам оптимист многу за раст.
 
Последно уредено:
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Ako nemash nikakvi poznavanja i slucajno naletash na ovoj forum edno ke zakljucosh deka site se dozivuvaat kako bogovi i sezanjkovci a pri toa ni na niv samite ne im e jasno kaj teraat :)
Fakt e deka akcijata e dogorocna hartija od vrednost i skoro sekogash se pokazuva kako ispravna odluka za dolgoroxno stedenje so ogled na toa sto site ekonomski faktori sem loso rabotenje na samata firma se vkalkulirani vo idna realizacija !! Dali taa nosela dividenda ili pak vo sebe sodrzela akumulirana dobivka ili i dvete zaedno e samo sreka isto onolkava kolku sto ke ima sreka na celo na firmata vo nareden period ke zastane soliden i posten upraven i nadzoren odbor !!
Toa sto kaj nas e praktika da se spekulira krade i manipulira vo svetski ramki postojat institucii koi sto istite gi otkriva i gi sankcionira soodvetno taka sto se stimulira rabotenjeto na berzata od pricina sto i samata drzava pribira dobra para od tie transakcii a voedno e i pokazatel deka ekonomijata funkcionira ako firmite koi sto kotiraat na berzata pokazuvaat solidni profiti t.e vredbosta nivna raste !!!
MSE pokraj site pesimisti dojde do 5000 i sekako nema tuka da zastane eve jas kako optimist predviduvam i 6000 so ogled na toa deka site firmi bez razlika koja kolku rabotat pozitivno a ako budzetot raste so ovaa dinamika logicno e da se ocekuva deka i ekonomijata ke raste pa dali toa ke bide zaradi nato ili eu ili meteor ke padne seedno regionot zakrepnuva i fakt e deka site nie sme mnogu popametni posle se sto vidovme vo ovie 30 godini.!!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom