Македонска берза

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.079
Поени од реакции
3.236
Има и бетер од одобрување на акционерите вакви трули работи на вадење пари од банката, пример да ги фалиш, кога се случи последната докапитализација акционерот во охридска Бошко познат како нула седум на форумот станал и ги фалел французите за потегот дури им се заблагодарил за докапитализацијата и за кредитот кон социете кој кредитот беше лихварски а сега е намален ама е еднаков на оној што го пласираат охридска спрема најбонитетните фирми со кои соработуваат. Заедно со докапитализацијата и кредитот бељата кај охридска > од онаа на уни на среднорочен рок од она што ја влечат сега бугарите од уни. Французите напрвија комбинација и по врат и по шија. Има една дијагноза за акционерите кои го одбрија ова Стокхолм синдром, таа е поврзана со рана дијагностика на други работи.
И после ова ке следи класиката абе знаеш што цената беше близу сметководствена тоа е добро... бла.бла како по ноти музика.
Докапитализацијата на Охридска и не е лоша работа, ама лишото е што веднаш по тоа исплаќа дивиденда од 40м денари и 40м денари награда за успешното раководење на Сосиете, и со тоа се покажа дека немало потреба од толкава докапитализација, поточно дека се работи за да се зголеми сопственоста за помала цена.

Додека кај Уни уште кога објавија дека ќе дават обврзница, беше јасно дека тоа се прави за вадење на капиталот од страна на двајцата доминантни сопственици, значи место да зимаат 72% од профитот, они ќе си земат 100%,
11% камата никој не дава (законски е макс 13% мислам), на картичките, пречекорување на сметката ми се чини дека е околу 10%, додека кај другите кредите е далеку помала, па како овие ќе извадат профит?

И Тутунска земаа кредит од централата, ама не објавија колку е каматата и на колку време ќе биде, можно е и они преку легален начин да си вадат ќеш.
 
Член од
10 мај 2009
Мислења
827
Поени од реакции
541
Еве вака Тома замисли стб да емитува уште 7милиони акции што сама ке ги купи по боок цена и у јуни да подели пак 120ден добивка плус слични награди како охб за менаџерите.

Незнам зошто е сето ова тешко да се разбере кој е волкот, а кој јагнето.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.079
Поени од реакции
3.236
Еве вака Тома замисли стб да емитува уште 7милиони акции што сама ке ги купи по боок цена и у јуни да подели пак 120ден добивка плус слични награди како охб за менаџерите.

Незнам зошто е сето ова тешко да се разбере кој е волкот, а кој јагнето.
Е СТБ баш и не може да се докапитализира без да помине на 50%+1 од приоритетните акции, а и имаат 94,5% па и не и е многу битно,

Ама во ОХБ е 70% и 30% се многу да се делат со останатите, 3 години по ред Сосиете си зима по скоро 40м за награди, а докапитализацијата не беше потребна ако се работело за зголемување на капиталот, дивидендите и наградите од птреходните 3 години се скоро исто како и докапитализацијата.
 
Член од
10 мај 2009
Мислења
827
Поени од реакции
541
Па јас имам тргувано само преку нив и на тој начин ги имам купувано акциите немам пробано друг брокер.
Класична финта кога форсираат вкрстени трансакции. Пример тебе ти земаат налог најдобра цена од 5100 до 5500 како што викаш и чекаат да дојдам јас на пример да продадам од истата акција кај нив како клиенти да не спојат, а ти да купиш, тогаш е најпрофитабилно за самиот брокер башка и прометот му се дуплира, јас и ти не сме важни, нас секој пат ке ни се каже најдобра цена беше. Не велам дека тука су сигурност е случај само дека е добар сетинг за да се оствари.

Е СТБ баш и не може да се докапитализира без да помине на 50%+1 од приоритетните акции, а и имаат 94,5% па и не и е многу битно,

Ама во ОХБ е 70% и 30% се многу да се делат со останатите, 3 години по ред Сосиете си зима по скоро 40м за награди, а докапитализацијата не беше потребна ако се работело за зголемување на капиталот, дивидендите и наградите од птреходните 3 години се скоро исто како и докапитализацијата.
Во кое време сака може да се докапитализира тоа го правеа на неколку пати во минатата декада кога излезе од санација. Ама нема логика со 95 соптвеност за тоа си во право, нема потреба да се дерат малите акционери како кај охб.
 
Член од
22 јануари 2009
Мислења
257
Поени од реакции
200
Класична финта кога форсираат вкрстени трансакции. Пример тебе ти земаат налог најдобра цена од 5100 до 5500 како што викаш и чекаат да дојдам јас на пример да продадам од истата акција кај нив како клиенти да не спојат, а ти да купиш, тогаш е најпрофитабилно за самиот брокер башка и прометот му се дуплира, јас и ти не сме важни, нас секој пат ке ни се каже најдобра цена беше. Не велам дека тука су сигурност е случај само дека е добар сетинг за да се оствари.



Во кое време сака може да се докапитализира тоа го правеа на неколку пати во минатата декада кога излезе од санација. Ама нема логика со 95 соптвеност за тоа си во право, нема потреба да се дерат малите акционери како кај охб.
Да но јас кога купувам доколку просекот е 5050 во тој ден јас ги земам за 1% помалку
 
Член од
25 август 2016
Мислења
438
Поени од реакции
317
Vikendov gi studiram brosurite, a za sledniot kje go ceshlam ZAKONOT, da vidam na koja fora kje me zakolat... ili koj kakvi klizaci kje pravi!
 

Attachments

Член од
10 мај 2009
Мислења
827
Поени од реакции
541
Да но јас кога купувам доколку просекот е 5050 во тој ден јас ги земам за 1% помалку
Тоа значи дека клиентот што ти продал го искркал подебелиот крај , затоа што му го извршиле налогот испод просечната цена. Тоа е тоа.
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
Идејата им е прекрасна: Бугарите ќе уплатат 5 миљони евра за обврзницата, а УНИ веднаш ќе им ги врати парите како депозит кај мајката со 0% камата. Скроз легален начин без никаков трошок да си вадат секоја година по 450-550.000 евра, плус дополнителна флексибилност да ја котираат.

Малите акционери нема да биле оштетени, било у нивна полза... курофми :pos: Банката според сите параметри делува како моментално најдобра инвестиција, ама толку многу ми смрди тоа нагло зголемување на добивката и распродажбата на акции од страна на менаџментот што инстинктот ми вика само подалеку од неа.
upload_2019-1-20_22-54-30.png
 
Член од
16 август 2017
Мислења
412
Поени од реакции
1.067
Има и бетер од одобрување на акционерите вакви трули работи на вадење пари од банката, пример да ги фалиш, кога се случи последната докапитализација акционерот во охридска Бошко познат како нула седум на форумот станал и ги фалел французите за потегот дури им се заблагодарил за докапитализацијата и за кредитот кон социете кој кредитот беше лихварски а сега е намален ама е еднаков на оној што го пласираат охридска спрема најбонитетните фирми со кои соработуваат. Заедно со докапитализацијата и кредитот бељата кај охридска > од онаа на уни на среднорочен рок од она што ја влечат сега бугарите од уни. Французите напрвија комбинација и по врат и по шија. Има една дијагноза за акционерите кои го одбрија ова Стокхолм синдром, таа е поврзана со рана дијагностика на други работи.
И после ова ке следи класиката абе знаеш што цената беше близу сметководствена тоа е добро... бла.бла како по ноти музика.
Мене би ми било срам да тропам вакви глупости . . .
Колку и да се обидувам да те игнорирам . . . неможам . . .
Но едно знам . . . дека ОХБ е топ банка, со топ менаџмент и одличен мнозински акционер штом ТИ толку ја плукаш . . .
И да знаат сите дека ОХБ ќе експлодира за некој месец поради тоа што Максимус ја поплука истото се случи и со КМБ лани . . . А тој стави некоја моја акција во уста таа се позлатува . . .
Гарант ОХБ наскоро ќе се приватизира и ќе постигне солидна цена :D .
А нека му ја мислат оние со СТБ ;).
Види за некој месец да ја спомнеш и ЗПКО и таму имам 4% од портфолио :D:D:D:D.
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
Абе ова стварно било отворено за физички лица, не се заебавале. Јас мислев дека е на ниво на оглас у државна администрација: веќе однапред се знае кој е избран :brlav: Под вакви услови не пет, педесет милиони ќе собереа...
Мислам дека им се јавија на сите акционери кои имаат над определен број на акции, со прашање дали сакаат да учествуваат.

Мене бар ми се јавија.
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Se javija najuredno kaj site potencijalni kupuvaci pa i kaj mene .
Mnogu nedoverba ima i se e ova logicno samo mene me zaintrigira nesto novo a sto ako resat da podelat 200-250 denari dovidenda ?
Dali togas akcijava nema da eksplodira nad 3000 pa taka da si go zgolemta kapitalot vrz realna osnova so ogled deka gazat na pazarot ?
 
Член од
8 јуни 2010
Мислења
80
Поени од реакции
34
Абе што се случува со RZLV ? Нешто се засилија, знам имаше нешто со продажба нивна скоро. Некој да не има инфо ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom