Македонска берза

Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Se se plasam deka OTP nema da dobie licenca kaj Narodna Banka zaradi niz okolnosti od pricina sto kaj nas politika I biznis ispaga deka e edno isto ?
A deka plakaat plakaat dobro arno ama ???
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.107
Поени од реакции
705
P/e okolu 11, p/b okolu 1,5...

Za ohb okolu 12.000mkd,
Za stb okolu 1.200 mkd..

P.s. ama goleminata na express bank e pogolema, kaj nas se pomali... namali malku od brojkite vo mkd ;-)
Dekis sekoja cest za analizata, ama mislam deka go imas navedeno ocekuvano P/E za OHB. za 2019, a STB. ja imas staveno so P/E 2018. Mislam deka so dobivkata od 2018 STB. ke ima P/E ~7.;)
 
Член од
23 јуни 2017
Мислења
589
Поени од реакции
1.093
Dekis sekoja cest za analizata, ama mislam deka go imas navedeno ocekuvano P/E za OHB. za 2019, a STB. ja imas staveno so P/E 2018. Mislam deka so dobivkata od 2018 STB. ke ima P/E ~7.;)
Stb 2018ta godina jas ocekuvav da zavrshi so nad 150-160mkd (30den se rezutat na feni), ama poradi rezervaciite za Zik Pelagonija jas cisto se somnevam deka kje bide tolku, vo prashanje se 10 mil eur, pa makar I 50-70% da rezerviraat...

Ohb imashe 1000ce za 9 meseci, sto mislite kolku kje zavrshi? Jas bi rekol nad 1100-1200, a nema ni nekoja najava za nekoj losh plasman...

Vidi, se ova e prashanje na pretpostavka, ali ne e ni tolku bitno, bitna e konstantnosta na bankite da rabotat dobro I da generiraat dobivka...
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.931
Погледнете криви на историски п/е на американски акции ќе за бележиме дека не се добри индикатори на идни резултати, п/б, д/п или САPE или totalmarket/gdp се доста подобри. п/е имаат доста пикови и не се стабилни. Да ве предупредам.
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Погледнете криви на историски п/е на американски акции ќе за бележиме дека не се добри индикатори на идни резултати, п/б, д/п или САPE или totalmarket/gdp се доста подобри. п/е имаат доста пикови и не се стабилни. Да ве предупредам.

Ja gi vidov na alzirskata nekako po avtenticni se so nasive priliki :) Da ne zgresiv ?
Tropajte gluposti kolku sto sakate ova ke odi na 4000 so nas vas ili bez nikoj ednostavno takvi se prilikite a i redno e da se konfirmira dobrata godina !!
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Ja gi vidov na alzirskata nekako po avtenticni se so nasive priliki :) Da ne zgresiv ?
Tropajte gluposti kolku sto sakate ova ke odi na 4000 so nas vas ili bez nikoj ednostavno takvi se prilikite a i redno e da se konfirmira dobrata godina !!
Pa ti dosega edno nesto ne pogodi. Ova so alzirskata ti e prva dobra rabota[DOUBLEPOST=1547829505][/DOUBLEPOST]Mene sve mi se cini deka na nasava MSE uveliko se pretura suplje u prazno, t.e. edni te isti trejderi si gi preprodavaat istite akcii megjusebe.

Zosto mislam taka? Od licno iskustvo. Stom izvadam akcii na prodazba kupcive ili gi snemuva ili nekoj me preduhitruva na prodazna strana za edno denarce.

Toa se slucuvase so OKTA so MESECI, mecka rodiv dur gi prodadov. Eve sega slicno so GRNT, so meseci probuvam da otkacam nekoja kolicina, i nejke pa nejke. Pobaruvacka mizerija. Bez razlika na cenata, bukvalno ne mozam da ja istresam kolicinata, a zborime za nekoj 10-15K evra, znaci nisto spektakularno.

Zamislite tek da im tekne na pokrupnive investitori da se iskrcaat na sloboden pazar. Mission impossible
 
Последно уредено:
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.931
https://faktor.mk/za-prv-pat-vo-korporativna-makedonija-unibanka-kje-izdade-perpetualna-obvrznica

Зар ова не е криминал и испумпување на пари од банката со 9% камата годишно и дури 11% после 5-тата година.
Каматата е поприлично висока...мислам дека може да падне ако има јавно тргување со неа.
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Идејата им е прекрасна: Бугарите ќе уплатат 5 миљони евра за обврзницата, а УНИ веднаш ќе им ги врати парите како депозит кај мајката со 0% камата. Скроз легален начин без никаков трошок да си вадат секоја година по 450-550.000 евра, плус дополнителна флексибилност да ја котираат.

Малите акционери нема да биле оштетени, било у нивна полза... курофми :pos: Банката според сите параметри делува како моментално најдобра инвестиција, ама толку многу ми смрди тоа нагло зголемување на добивката и распродажбата на акции од страна на менаџментот што инстинктот ми вика само подалеку од неа.
 
Последно уредено:
Член од
12 јули 2017
Мислења
109
Поени од реакции
100
Случајот е "легален" единствено ако банката ги оплодува овие 5 милиони со стапка поголема од 11% годишно.
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Ne e tocno deka se bugarski firmi sopstvenici tuku nudea na site samo da bide pomal brojot na firmite koi sto ke se zdobijat so sopstvenost.Imame losi iskustva pa duvame na ladno mleko .
Sepak bankata si gazi sekoja godina toa e fakt a pred faktite i bogovite molcat !!!
 
Член од
25 август 2016
Мислења
438
Поени од реакции
317
I jas imam slicno iskustvo so STB, KMB a osobeno najmnogu so SBT, kako me iritiraat tie so 1denar plus...

Mada koga vekje si resil da Kupovas/Prodavas ako ja ponudis istata cena sto momentalno nekoj kupuva ili prodava negledam zasto da ne prodades ili kupis

Osven neli ako si zacrtal cena i se drzis da ja baras taa cena togas se pojavuvaat majtapciite da se pravat pametni. Nekoj kolega forumdzija imase dobar komantar pred nekoja godina: ako sum resil da kupam nema da se cenkam da ja cekam na 5, 20, 50 ili 100 den ponisko (sekako zavisi od cenata na akcijata)... ama koga kje vidam 1250d prodazna a kupovna 1245d kolicina 100 komada mislis kupuva 10,000 akcii pa 5den mu se bogatstvo...



Pa ti dosega edno nesto ne pogodi. Ova so alzirskata ti e prva dobra rabota[DOUBLEPOST=1547829505][/DOUBLEPOST]Mene sve mi se cini deka na nasava MSE uveliko se pretura suplje u prazno, t.e. edni te isti trejderi si gi preprodavaat istite akcii megjusebe.

Zosto mislam taka? Od licno iskustvo. Stom izvadam akcii na prodazba kupcive ili gi snemuva ili nekoj me preduhitruva na prodazna strana za edno denarce.

Toa se slucuvase so OKTA so MESECI, mecka rodiv dur gi prodadov. Eve sega slicno so GRNT, so meseci probuvam da otkacam nekoja kolicina, i nejke pa nejke. Pobaruvacka mizerija. Bez razlika na cenata, bukvalno ne mozam da ja istresam kolicinata, a zborime za nekoj 10-15K evra, znaci nisto spektakularno.

Zamislite tek da im tekne na pokrupnive investitori da se iskrcaat na sloboden pazar. Mission impossible
 
Член од
22 јануари 2009
Мислења
257
Поени од реакции
200
Pa ti dosega edno nesto ne pogodi. Ova so alzirskata ti e prva dobra rabota[DOUBLEPOST=1547829505][/DOUBLEPOST]Mene sve mi se cini deka na nasava MSE uveliko se pretura suplje u prazno, t.e. edni te isti trejderi si gi preprodavaat istite akcii megjusebe.

Zosto mislam taka? Od licno iskustvo. Stom izvadam akcii na prodazba kupcive ili gi snemuva ili nekoj me preduhitruva na prodazna strana za edno denarce.

Toa se slucuvase so OKTA so MESECI, mecka rodiv dur gi prodadov. Eve sega slicno so GRNT, so meseci probuvam da otkacam nekoja kolicina, i nejke pa nejke. Pobaruvacka mizerija. Bez razlika na cenata, bukvalno ne mozam da ja istresam kolicinata, a zborime za nekoj 10-15K evra, znaci nisto spektakularno.

Zamislite tek da im tekne na pokrupnive investitori da se iskrcaat na sloboden pazar. Mission impossible
Тоа што те нервира кај стопанска брокер се вика с најповолна цена налогот го правиш пример од 5001 до 5050 и тој цело време се мени за најповолен.
 
Член од
10 мај 2009
Мислења
827
Поени од реакции
541
Идејата им е прекрасна: Бугарите ќе уплатат 5 миљони евра за обврзницата, а УНИ веднаш ќе им ги врати парите како депозит кај мајката со 0% камата. Скроз легален начин без никаков трошок да си вадат секоја година по 450-550.000 евра, плус дополнителна флексибилност да ја котираат.

Малите акционери нема да биле оштетени, било у нивна полза... курофми :pos: Банката според сите параметри делува како моментално најдобра инвестиција, ама толку многу ми смрди тоа нагло зголемување на добивката и распродажбата на акции од страна на менаџментот што инстинктот ми вика само подалеку од неа.
Има и бетер од одобрување на акционерите вакви трули работи на вадење пари од банката, пример да ги фалиш, кога се случи последната докапитализација акционерот во охридска Бошко познат како нула седум на форумот станал и ги фалел французите за потегот дури им се заблагодарил за докапитализацијата и за кредитот кон социете кој кредитот беше лихварски а сега е намален ама е еднаков на оној што го пласираат охридска спрема најбонитетните фирми со кои соработуваат. Заедно со докапитализацијата и кредитот бељата кај охридска > од онаа на уни на среднорочен рок од она што ја влечат сега бугарите од уни. Французите напрвија комбинација и по врат и по шија. Има една дијагноза за акционерите кои го одбрија ова Стокхолм синдром, таа е поврзана со рана дијагностика на други работи.
И после ова ке следи класиката абе знаеш што цената беше близу сметководствена тоа е добро... бла.бла како по ноти музика.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom