Македонска берза

Член од
22 јануари 2009
Мислења
257
Поени од реакции
200
Некој да не сака да си купи плочка инвестициско сребро од 1 кг ?
 
Член од
16 август 2017
Мислења
412
Поени од реакции
1.067
Boshko djabe melesh, te mislev mnogu poveke deka se razbirash vo berzava, ali ti si bil od novive berzijanci shto do sega ne izgubile na berza.
Ne te fatila utopija na berza ko pred 10god. da ne ti se vratat akciite na toa nivo.
Se falish si prodal na najakato vo ponedelnikot, poslem kupuvash na neshto poniska cena.
Moli boga shto neshto od neshto se vrati inache otide bajbuk.
P.S pochni da gi sonuvash akciite koga ke se vratat na max. nivo akciite sto si gi kupil i zapishal na forumi, a ne e losho i nekoja shto nemash forumashive da si kupat na poeftino.
Nezaboravaj ide nova svetska kriza.
Ма секој има право да меле (да мисли), па дури и мојата маленкост . . .
Берза освен што е економија, политика, бројки, финансиски извештаи, таа е и психологија, очекувања, тренд, проекции . . .
А во проекции сум скоро непогрешлив во последниве 6-7 години . . .
Незнам што има лошо да продадеш нешто поскапо, а купиш поефтино . . . . ??? Па затоа и сум на берза.
Кризи имало и ќе има . . . И не заборавај и кризите се шанса за богатење за оние со ум и пари ;);).
Една криза (2007-2013) не ме уби ме ојача, а верувај втората ќе ме збогати :D:D..
Чул е господ за криза, ама до пролет уживај во раст и добри дивиденди од банкарскиот сектор . . .
Јас до мај/2019 спијам мирно, а после НАТО ќе не чува од кризи :D:D:D:D.

п.с.
И затоа пишувам и што купувам и што продавам за да можат луѓе да споредат, да те искритикуваат, ти се смејат . . .
Не се кријам зад празни зборови, туку пишувам за бројки . . . Ете ти ми се смееш, но знај без ризик нема шизик..
И да знаеш какво лошо време дојде . . . јас како најголем долгогодишен критичар на Комерцијална во последниве 2 години да станам најгласен подржувач . . . Лани кога КМБ беше бандаж бев единствен подржувач, оваа година не има повеќе . . . . Но едно е да подржуваш можност за профит, а друго е да подржуваш менаџмент, неговите политики, работата на компанијата . . . За некои сето ова е исто . . .
СТБ беше мојата прва љубов, за Охридска се верив, а со КМБ имаме брак од интерес :):):). . .
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Berzata e prav sonovnik sekoj nesto sonuva :)
Na primer MTUR pred nego ke nikne cela naselba ...MPT sonuva za GAMA i noviot budzet koj go planira da go ispalti ....KMB da si ja naplati toplifikacija plus Mane i novata naselba pred holiday in ....niza od sonovi covek samo da si spie i da si ceka :)
Ohridska se dade na 7000 mozese i poveke ama pusta magarska na tapet e !
 
Член од
15 август 2018
Мислења
60
Поени од реакции
49
Ма секој има право да меле (да мисли), па дури и мојата маленкост . . .
Берза освен што е економија, политика, бројки, финансиски извештаи, таа е и психологија, очекувања, тренд, проекции . . .
А во проекции сум скоро непогрешлив во последниве 6-7 години . . .
Незнам што има лошо да продадеш нешто поскапо, а купиш поефтино . . . . ??? Па затоа и сум на берза.
Кризи имало и ќе има . . . И не заборавај и кризите се шанса за богатење за оние со ум и пари ;);).
Една криза (2007-2013) не ме уби ме ојача, а верувај втората ќе ме збогати :D:D..
Чул е господ за криза, ама до пролет уживај во раст и добри дивиденди од банкарскиот сектор . . .
Јас до мај/2019 спијам мирно, а после НАТО ќе не чува од кризи :D:D:D:D.

п.с.
И затоа пишувам и што купувам и што продавам за да можат луѓе да споредат, да те искритикуваат, ти се смејат . . .
Не се кријам зад празни зборови, туку пишувам за бројки . . . Ете ти ми се смееш, но знај без ризик нема шизик..
И да знаеш какво лошо време дојде . . . јас како најголем долгогодишен критичар на Комерцијална во последниве 2 години да станам најгласен подржувач . . . Лани кога КМБ беше бандаж бев единствен подржувач, оваа година не има повеќе . . . . Но едно е да подржуваш можност за профит, а друго е да подржуваш менаџмент, неговите политики, работата на компанијата . . . За некои сето ова е исто . . .
СТБ беше мојата прва љубов, за Охридска се верив, а со КМБ имаме брак од интерес :):):). . .
Bosko da razjasnime - Jas tebe ne ti se smejam, niti pak izmejuvam i navreduvam.
So zadovolstvo sum gi chital site tvoi postiranja i mislam deka pravilno si procenuval i postapuval se do onoj ponedelnik koga malkumina ko tebe i mene prodadoa se ili pogolem del od akciite. Mnogu shto toj den vo ponedelnikot i vtornikot kupija akcii vo nekoi od tvojte postiranja gi ismejuvash i narekuvash ovci, i dr..!
Pa i oni se investitori (momentalno-dolgorochni) mislele deka pravilno gi vlozile svoite pari.
Chitam za bankata shto si se veril si ja prodal na 6800 i povtorno si ja kupil na 6730 vo nieden moment ne ti se smeev i ismejuvav na forumive.
Za bankata shto sega ja sonuvash si prodal na 5600 i povtorno kupuvash na 5400 se do 5050 i naveduvash lugje za kupuvanje- Kire Ultraz mislam cela familija akciite od tvojte postiranja gi prefrlija vo taa akcija. Maliot gi napolnil gakite dodeka ne pochna da se vraka akcijata pa se drzna na forumov da se kurchi.
Me isprovocira shto im se falish na forumashive deka fala bogu nemash akcii vo Uni i STB.
Neznam dali primetuvash deka so sekoe apsenje padjaat akciite. Shto ke se sluchi kako shto se zbori, ako go uapsat najgolemiot akcioner na KBM zaradi zdruzuvanje so predhodnata vlast i nekoj od chelnicite na bankata? Akcijata ke odi isto ko shto se zbori nad 6000 den.? Da ne e Feni godinava, sakash da ne ubedish od site banki najdobri finansiski rezultati pokaza KBM?!?
Te drznav da ne gi ubeduvaj forumashive za odredeni akcii, ni pod razno da ne gi ismejuvash i navreduvash, ostani na povisoko nivo na koe shto si!
 
Последно уредено:
B

Bafra

Гостин
Која цена и колку е чисто сребро, 100%?
Мислам дека нуди на продажба инвестициско сребро, односно го нема во посед кај него, туку има некаков сертификат дека е сопственик на сребро кое се наоѓа во сеф, некаде на Алпите или Хонг Конг :toe:.
Можно е да има повеќе сертификати него ли сребрени плочки, ама кој да знае :D
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
Буби, оној мој сон за Комерцијална не се дава :D.
Изгледа заврши дисконтот, па полека се враќаме на пазарни услови...
Абе сон си е сон, не е заебанција.... само квалитетен толковник треба ;).
Еве го и Мане https://plusinfo.mk/самир-мане-групацијата-балфин-ќе-с/
Ќе има на Саем доста работа за Комерцијална бизнис лоби . . .
Абе КМБ порасна за 7% во 3 дена, а они УНИ па УНИ . . . демек јака банка :D.
Тука на форумов од прво читање одма знаеш кој што портфолио има.
Секој си ја носи водата на сопствена воденица, па дури и кога има лоши одлуки нема самокритичност . . .
Ако критикуваш одлука незначи дека акцијата е лоша . . . . тоа значи да не чекате дивиденда следни 4 години :D:D.
Извини @TENDO што те вознемиривме околу УНИ, но не ми кажа барем еден добар економски проект на владата да го пофалам јавно. Може и Бранко и Џозев конструктивно да ти помогнат и да ни отворите очи ;);).
Бошко немам потреба да ти реплицирам. Немам потреба ни некого да напаѓам, ниту да глорифицирам криминалци.
Не знам што очекуваш? Да го пофалам “Проектот 2351: Поставување на кош во с. Слоештица“ - овековочен од 1.012 камери и пуштен во употреба од избеганиот бивш премиер? 3% раст во услови со -3% градежништво (читај напумпани државни измислени проекти) е успех, особено во услови на тргни-застани и економоија заробена од државата. Напишав и погоре. Има ослободување на економијата, малку послободно се диши од тотално заробената држава пред тоа. Инаку од тоа идеолошко левичарско дуо во министерство за финансии (Тевдовски - Јовновиќ) не очекувам ништо добро во практична економија. Од луѓе што не сакаат да ги слушнат луѓето од бизнисот, туку се палат на подобрување на џини индексот.

Немам потреба ниту од глорифицирање на магионичарот Хари. Акции од КБ, купувам и продавам. Воопшто не им верувам. Повеќе сакам добивки од редовно работење, него вонредни приходи од продажба на резервации. Среќа што Анѓушев им помогна да се одглави Фени, инаку се сомневам дека ќе видевме позитивна нето-добивка.

Има потреба од нов капитал кај УНИ за да се подржи растот до сега и агресивниот раст што планираат да го направат до 2023.
Јас не напишав дека тоа е идеално решение. Но компаративно со другите алтернативи, има најмало делутирање на акционерите.
Ајде ти напиши подобро решение, па ќе им го предложиме на собрание.

П.С. Зголемувањето кај активата кај УНИ е причината за намалувањето на процентот на адекватноста на капиталот. Намалувањето на активата кај КБ им овозможува и со давање на дивиденди да им остане процентот на адекватност на капиталот во регуларните рамки. Е сега секој треба сам да си одлучи дали сака да биде акционер во банка која секоја година го зголемува или го намалува своето пазарно учество.
 
Последно уредено:

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Мислам дека нуди на продажба инвестициско сребро, односно го нема во посед кај него, туку има некаков сертификат дека е сопственик на сребро кое се наоѓа во сеф, некаде на Алпите или Хонг Конг :toe:.
Можно е да има повеќе сертификати него ли сребрени плочки, ама кој да знае :D
Во такви не верувам....само физички да го има :D
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Интересен за читање е Бошко, иако ретко се согласувам со неговото мислење.

п.с сонот стана јаве
 

Kajgana Shop

На врв Bottom