Македонска берза

Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
Абе како сите апокалиптични сценарија за УНИ развивте, алал вера :D

Па нели цело време кукаме дека имаме ултра конзервативен банкарски систем, и дека банките не влегуваат во ризици, а секоја година поставуваат рекорди во профитабилност.

Еве шанса за мудоњасти инвеститори, вистинска прилика, обврзница со 9% гарантирани за една година, ама истата ќе котира, и не е гарантирано дека ќе биде трнасформирана во сопственички капитал.....
upload_2018-12-10_20-17-57.png
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Nikoj ne kaza deka UNI ne gazi i deka ima odlicni performansi za razvoj tuku komentirame nacin na koj saka da napravi adekvatnost na kapitalot t.e. da pokrie izlozenost na poveke dadeni krediti t.e. nov profit!!
Fakt e deka pare su skupe pa e za mene bolja reklama da si plati pogolema kamata na idni stedni vlogovi otkolku nekolkumina da cicaat od idnata dobivka .
Ona po site performansi do sega trebase da bide okolu 3000 taka da za idni 5 godini moze i malku da se 4000 za taa akcija ...
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.071
Поени од реакции
11.435
za idni 5 godini moze i malku da se 4000 za taa akcija ...
Ако за 5 години УНИ не се спои со некоја друга банка од нејзин калибар, големите играчи што сега растураат на терен ќе ја направат мелено месо за ќебапи со се' копарот внатре.
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Ако за 5 години УНИ не се спои со некоја друга банка од нејзин калибар, големите играчи што сега растураат на терен ќе ја направат мелено месо за ќебапи со се' копарот внатре.
Ova isto kako da kazes ako ne se spoi sedmica so kfc ke ja napravt krsh :)
Toa teorijata e strasna rabota samo sto vo praksa gledame deka na ovaka mal prostor site banki dobro rabotat ;)
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
Nikoj ne kaza deka UNI ne gazi i deka ima odlicni performansi za razvoj tuku komentirame nacin na koj saka da napravi adekvatnost na kapitalot t.e. da pokrie izlozenost na poveke dadeni krediti t.e. nov profit!!
Fakt e deka pare su skupe pa e za mene bolja reklama da si plati pogolema kamata na idni stedni vlogovi otkolku nekolkumina da cicaat od idnata dobivka .
Ona po site performansi do sega trebase da bide okolu 3000 taka da za idni 5 godini moze i malku da se 4000 za taa akcija ...
Што има врска зголемување на каматата на депозитите со зголемување на адекватноста на капиталот?
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Na krajot ke zavrsi kako da treba da se dokazuvame ama osnovata e taa kolku e pogolema stranata na plasmanot se zagrozuva I moznosta da se namali adekvatnosta.
Na kraj ke ima ramnoteza I ke se namali pritisokot na adekvatnosta a oni sakaat da gi rabotat svoite pari za da napravat pogolemi razliki a toa nosi I namalena adekvatnost ;)
 
Член од
9 јули 2011
Мислења
117
Поени од реакции
108
Што е подобра инвестиција според вас , сребро или злато?
Офтопик е, но чим праша...
Мислам дека помеѓу тие две злато е подобро, но и злато и сребро ќе си се вратат на долг рок долу од кај што тргнаа и пониско.
Нова генерација, нови луѓе, нови погледи, златото долгорочно губи не чини за чување вредност.
 
Член од
16 август 2017
Мислења
412
Поени од реакции
1.067
Буби, оној мој сон за Комерцијална не се дава :D.
Изгледа заврши дисконтот, па полека се враќаме на пазарни услови...
Абе сон си е сон, не е заебанција.... само квалитетен толковник треба ;).
Еве го и Мане https://plusinfo.mk/самир-мане-групацијата-балфин-ќе-с/
Ќе има на Саем доста работа за Комерцијална бизнис лоби . . .
Абе КМБ порасна за 7% во 3 дена, а они УНИ па УНИ . . . демек јака банка :D.
Тука на форумов од прво читање одма знаеш кој што портфолио има.
Секој си ја носи водата на сопствена воденица, па дури и кога има лоши одлуки нема самокритичност . . .
Ако критикуваш одлука незначи дека акцијата е лоша . . . . тоа значи да не чекате дивиденда следни 4 години :D:D.
Извини @TENDO што те вознемиривме околу УНИ, но не ми кажа барем еден добар економски проект на владата да го пофалам јавно. Може и Бранко и Џозев конструктивно да ти помогнат и да ни отворите очи ;);).
 
Член од
19 мај 2018
Мислења
17
Поени од реакции
27
Во 2023та букот на Уни и КБ ќе се изедначи...и поради неисплата на дивиденда кај Уни, и поради раст на заработка по акција од денешни 450 на идни 700-800 денари по акција. Идно p/e на Уни e 3. Кое е на КБ, знае некој? Пријавувам: имам и Уни и КБ.
 
Член од
15 август 2018
Мислења
60
Поени од реакции
49
Буби, оној мој сон за Комерцијална не се дава :D.
Изгледа заврши дисконтот, па полека се враќаме на пазарни услови...
Абе сон си е сон, не е заебанција.... само квалитетен толковник треба ;).
Еве го и Мане https://plusinfo.mk/самир-мане-групацијата-балфин-ќе-с/
Ќе има на Саем доста работа за Комерцијална бизнис лоби . . .
Абе КМБ порасна за 7% во 3 дена, а они УНИ па УНИ . . . демек јака банка :D.
Тука на форумов од прво читање одма знаеш кој што портфолио има.
Секој си ја носи водата на сопствена воденица, па дури и кога има лоши одлуки нема самокритичност . . .
Ако критикуваш одлука незначи дека акцијата е лоша . . . . тоа значи да не чекате дивиденда следни 4 години :D:D.
Извини @TENDO што те вознемиривме околу УНИ, но не ми кажа барем еден добар економски проект на владата да го пофалам јавно. Може и Бранко и Џозев конструктивно да ти помогнат и да ни отворите очи ;);).
Boshko djabe melesh, te mislev mnogu poveke deka se razbirash vo berzava, ali ti si bil od novive berzijanci shto do sega ne izgubile na berza.
Ne te fatila utopija na berza ko pred 10god. da ne ti se vratat akciite na toa nivo.
Se falish si prodal na najakato vo ponedelnikot, poslem kupuvash na neshto poniska cena.
Moli boga shto neshto od neshto se vrati inache otide bajbuk.
P.S pochni da gi sonuvash akciite koga ke se vratat na max. nivo akciite sto si gi kupil i zapishal na forumi, a ne e losho i nekoja shto nemash forumashive da si kupat na poeftino.
Nezaboravaj ide nova svetska kriza.
 
Член од
30 април 2018
Мислења
257
Поени од реакции
504
Prvo: Do togas KMB ke isplati 5 pati dividenda koja mozes da ja reinvestiras i vo 2023 ke imas skoro 2x povece akcii od KMB.
Vtoro: Od kade ja izvadi dobivkata na UNI od 800 denari po akcija?
Treto: Jas ne veruvam vo KMB kako bosko, ama veruvam deka tamu ima uste mnogu rezervirani pobaruvanja i prevzemeni kolaterali koi koga ke se realiziraat ke se izkazat golemu dobivki. Bashka sto ako golema banka saka da vleze vo MKD momentalno kupuvanjeto na KMB e najbrz i najlesen nacin. A koga taa banka bi ja kupuvala KMB sigurno ne bi go gledala oficijalniot book, tuku bi pravela due diligence i bi presmetala drug book.
Edinstvena maana na KMB e Hari i tie okolu nego.

Inaku i jas mislam deka ako malite banki ne se pripojat za da se okrupnat ke go jadat od top 4.

Во 2023та букот на Уни и КБ ќе се изедначи...и поради неисплата на дивиденда кај Уни, и поради раст на заработка по акција од денешни 450 на идни 700-800 денари по акција. Идно p/e на Уни e 3. Кое е на КБ, знае некој? Пријавувам: имам и Уни и КБ.
 
Член од
19 мај 2018
Мислења
17
Поени од реакции
27
Prvo: Do togas KMB ke isplati 5 pati dividenda koja mozes da ja reinvestiras i vo 2023 ke imas skoro 2x povece akcii od KMB.
Vtoro: Od kade ja izvadi dobivkata na UNI od 800 denari po akcija?
Treto: Jas ne veruvam vo KMB kako bosko, ama veruvam deka tamu ima uste mnogu rezervirani pobaruvanja i prevzemeni kolaterali koi koga ke se realiziraat ke se izkazat golemu dobivki. Bashka sto ako golema banka saka da vleze vo MKD momentalno kupuvanjeto na KMB e najbrz i najlesen nacin. A koga taa banka bi ja kupuvala KMB sigurno ne bi go gledala oficijalniot book, tuku bi pravela due diligence i bi presmetala drug book.
Edinstvena maana na KMB e Hari i tie okolu nego.

Inaku i jas mislam deka ako malite banki ne se pripojat za da se okrupnat ke go jadat od top 4.
Пласманите на Уни во 2017ма пораснале 26%. Банката предвидува до 2022-2023 добивката да стане 7м евра, а тоа е 770 денари добивка по акција. Се сложувам дека колатерали наплатени и резервирани можат да дадат вонредни добивки, но кај Уни се работи за предвидливи редовни добивки со кои сметководствената вредност би дошла до 7.000 денари во 2023, а кај КБ поради предвидени исплати на дивиденди за 4-5 години сметководстве би станала се на се 7.000 денари. Друг факт е дека ако денес би се продала Уни на бук од 2019, би добиле цена 4000, а за Кб 6.000.
Значи заради дивиденда, да Кб, но заради капитална на Уни може повеќе да се заработи. Повторувам, ги држам и двете, како и Охб и Ттк и Тнб. Микс од банки, негде чекам дивиденди негде преземања, но p/e 3 идно има само кај Уни гледано од денешниве цени
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Некаков коментар за блокот на ЗИК Пелагонија кој помина денес од 1749 акции или нешто преку 80.000 евра? На берзата колку што видов се нудат за 2500-2600. После дополнителен пад дали постои можност за некој кјар на подолг рок?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom