Македонска берза

Член од
16 август 2017
Мислења
412
Поени од реакции
1.067
Многу стручњаци и душегрижници околу Комерцијална и нејзините кредити....
Па де на Бетон Штип дале, де на ЗПКО, де Топлификација не бил резервиран ???
А верувам дека сите тие немаат акции во КМБ . . . и сите информации им се од рекла казала . . .
Да сум на нивно место повеќе би се секирал за оние 2х милиони на ЗПКО кои не се резервирани ;)...
Кога КМБ го има дадено кредитот на Топлификација јас не сум бил акционер таму, па така и површно знам...
Моите информации говорат дека кредитот е реструктуиран пред 5-6 години баш поради состојбата со Топлификација при тоа е резервиран, но незнам во која мерка... а и логиката ми го збори тоа...
А во секој случај КМБ ќе помине добро со Топлификација, ќе има таму вондредни приходи . . .
Топлификација оди во Стечај, КМБ плени, БЕГ останува без дистрибуција, градот плаќа на КМБ . . .

@TENDO
1. Не ми посочи ЕДЕН добар позначаен економски потег на СДССМ владата што јас треба да го пофалам.
2.Колку е каматата на обврзницата на Рајфајзен и во која држава ??? И со среќа нека ви е Уни обврзницата. Штом тебе не ти смета мене ич. И немој да се споредувате со ОХБ бидејќи ќе плаќате далеку повеќе, а ОХБ и УНИ беа на скоро исто ниво во 2006, а денес ОХБ е дупло поголема и попрофитабилна банка... И не верувам дека со ваков пристап ќе ја пристигнете...
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Ima li ovaa drzava institucija koja sto gi stiti pravata na stedacite vo slucajot so uni i slicni vakvi glupi idei ?
Ne znam na kogo mu odgovara da napravi neobezbeden plasman i dali smee drzavata da propagira nebezbeden biznis koga znaeme deka za 10.000 mora da bide overen i od notar i od advokat ?
Od ovakvi pati cel sistem i ova mora da se sankcionira i pokraj toa sto na golemo se trubi deka e se zakonski !! Ako e se zakonski zakonite vi se kriminogeni i ovozmozuvaat kriminal !!
Pred edna godina pobarav kamata povisoka od drugite so ogled na toa sto imaat razvojna komponenta pa mislev deka se gladni za pari i bev odbien ?
Za 10 min ke se postigne likvidnost ako ponudat povisoki kamati od konkurencijata ???
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Нејќам да ве разочарувам, ама идејата кај Уни не е да се приберат средства. Да беше тоа идејата, обврзницата ќе беше понудена на отворен пазар.

Не, идејата е да се цица од профитот без да се подели со малите акционери.

Излезот е прост: ПРОДАЈТЕ. Дур има генијалци на куповна страна.
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Нејќам да ве разочарувам, ама идејата кај Уни не е да се приберат средства. Да беше тоа идејата, обврзницата ќе беше понудена на отворен пазар.

Не, идејата е да се цица од профитот без да се подели со малите акционери.

Излезот е прост: ПРОДАЈТЕ. Дур има генијалци на куповна страна.

Site go mislime istoto zatoa e i revoltot .Koja druga budala bi dal takvi pari bez nikakvo obezbeduvanje?
 
Член од
9 мај 2017
Мислења
352
Поени од реакции
635
Абе како сите апокалиптични сценарија за УНИ развивте, алал вера :D

Па нели цело време кукаме дека имаме ултра конзервативен банкарски систем, и дека банките не влегуваат во ризици, а секоја година поставуваат рекорди во профитабилност.

Еве шанса за мудоњасти инвеститори, вистинска прилика, обврзница со 9% гарантирани за една година, ама истата ќе котира, и не е гарантирано дека ќе биде трнасформирана во сопственички капитал.....
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Nema sto da gledas pomina raspustot kaj KMB se slozija kockite se e po staro samo nego go nema ....denes sramezlivo 300 akcii se prodale na 4960-50 ima uste nesto za sirotinja
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Јас го тргнав мојот налог за Тиквеш, како е таму сега ситуацијата?
 
Член од
25 август 2016
Мислења
438
Поени од реакции
317
Ne barash na pravilno mesto... eve vo mojot slucaj mene mi odobrija. dodeka site kukaat zasto im e 1% mene mi e 3.3% ne deka e fenomenalno ama kape.

Ima li ovaa drzava institucija koja sto gi stiti pravata na stedacite vo slucajot so uni i slicni vakvi glupi idei ?
Ne znam na kogo mu odgovara da napravi neobezbeden plasman i dali smee drzavata da propagira nebezbeden biznis koga znaeme deka za 10.000 mora da bide overen i od notar i od advokat ?
Od ovakvi pati cel sistem i ova mora da se sankcionira i pokraj toa sto na golemo se trubi deka e se zakonski !! Ako e se zakonski zakonite vi se kriminogeni i ovozmozuvaat kriminal !!
Pred edna godina pobarav kamata povisoka od drugite so ogled na toa sto imaat razvojna komponenta pa mislev deka se gladni za pari i bev odbien ?
Za 10 min ke se postigne likvidnost ako ponudat povisoki kamati od konkurencijata ???
[DOUBLEPOST=1544441820][/DOUBLEPOST] tkvs.jpg

Јас го тргнав мојот налог за Тиквеш, како е таму сега ситуацијата?
 
Член од
25 август 2016
Мислења
438
Поени од реакции
317
na 5500 den ja ocekav sredina na 2019, no priblizno ja dostigna taa cena i noemvri 2018. odlicno iznenaduvanje.

Me raduva sto aktivno ja koristat dozvolata za trguvanje so struja i sklucuvaat dogovori za snabduvanje, a najmnogu sto menadzmentot e nasocen kog idninata:
vo slucajov imaat klient koj kje mu prodavaat struja no vo isto vreme mu instaliraat i fotovoltaici za da mu se namali godisnata cena na strujata. taka se dobiva zadovolen dolgorocen klient win win za dvajcata. Sekoja komapnija treba da is iskoristi denesnata tehnologija i da gleda vo idninata, mislam deka se svesni deka nema idnina vo naftata i navremeno se presaltuvaat...

So netrpenie cekam da gi vidam rezultatite za 2~5g, imajki vo predvid deka vekje drzat 2/3 od pazarot za nafta vo MK, +ALB, +KS strujata samo kje dopolnuva...
Mislam deka sega prognozite za cenata se porazlicni od ovie podole...


https://www.youtube.com/watch?v=2mpzgNgGuMo&fbclid=IwAR3mI_vTFJs7tIoxcqWJGhEJly2fRlMZMXgbJFp9XynIONNsBIcpLAnfXy4

https://www.youtube.com/watch?v=2mpzgNgGuMo&fbclid=IwAR3mI_vTFJs7tIoxcqWJGhEJly2fRlMZMXgbJFp9XynIONNsBIcpLAnfXy4

okta.jpg
:bravobe:

Jas ja prognoziram negde 5500~5800 (kraj 2018~sredina 2019)

OKTA vekje rastura vo MK i KS, pazarot na MNE i SRB e tek da se vlaga, a za BG cisto se somnevam vo bliska idnina deka kje mozoat da vlezat - (momentalno nie uvezuvame od BG)

Za uvozot se slagam 100% - dopolnitelna regulacija mora da ima kade sto OKTA e sekako vo pogolema prednost od MPT i LUK, no toa neznaci deka nemoze da sorabotuva so niv i site da imaat kjar naftovodot

Nadomestite mislam deka vo periodov nema da bidat no posle 2022 bi mozelo da se donese - sega za sega kje se fokusiraat na obestetuvanjeto

I sam,o bi dodal moznata prodazba koja se ocekuva 2019

sumasumarum duplo od denesnata cena...
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom