Македонска берза

Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
СТБ ќе има 6 месечна дивиденда од 65,7 денари? Има некои информации дали е изгласано и од кога е пресек на книга?
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.073
Поени од реакции
11.441
:confused:
Како се заработува а да не е на нечија сметка :toe:
Во заблуда си друже Бафра, берзата не е zero-sum игра, во одредени периоди може и речиси сите да заработат (како што имавме перидов на МСЕ).

------

Btw, што се деси со гласањето за приоритетните од СТБ?
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
161
Поени од реакции
196
:confused:
Каква констатација wow. Како се заработува а да не е на нечија сметка :toe:
Ти зашто си на берзава и како заработуваш, дај сподели....
Па сигурно не заработувам со навлекување на наивни...
 
B

Bafra

Гостин
Во заблуда си друже Бафра, берзата не е zero-sum игра, во одредени периоди може и речиси сите да заработат (како што имавме перидов на МСЕ).

------

Btw, што се деси со гласањето за приоритетните од СТБ?
Прво сам кажуваш во одредени периоди. Второ, врз основа на што си заработил ....
Особа А купила акција од КБ на 2.000, паѓа акцијата на 1.800, ти му ја купуваш на 1.800 и ја продаваш на 3.ххх

Особа А ја има добиено акцијата од фирмата (пример СтбПрио.) како бонус или што ти ја знам. Му ја купуваш на 700 си ја продаваш на 1100

Има уште многу примери, ама за да заработиш единствен начин е некој да ја купи твојата акција за повисока цена, а тој што ќе прави после негова работа. Може да расте уште, во тој случај ти имаш опортунитетен трошок, може акцијата да остане на исто ниво, ти си профитирал но купецот не, а може и да падне после тоа.
Нема тука морални објаснувања врска берза. Тоа дали ќе се остварат очекувањата на купецот си е лично и субјективно, а не дека некој го зафрканал или што ти ја знам. Исто и за продавачот.

@TENDO кај да е, би требало да јави за Стопанска приоритетните. Јас моите шитнав на 1.200, купецот имал можност да ги продаде на 1.300+

Па сигурно не заработувам со навлекување на наивни...
А на какви заработуваш жити се. Дај морал продавај на други теми. И која е дефиниција за наивни... се работи за очекувања а не за сигурни работи.
На темава имаме доказ дека момци со солидни познавања на читање и толкување на извештаи па пак се чудат зашто некоја акција не расте или па паѓа или па не гледаат причина да расте, а таа расте.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.073
Поени од реакции
11.441
Прво сам кажуваш во одредени периоди. Второ, врз основа на што си заработил ....
Особа А купила акција од КБ на 2.000, паѓа акцијата на 1.800, ти му ја купуваш на 1.800 и ја продаваш на 3.ххх
ама за да заработиш единствен начин е некој да ја купи твојата акција за повисока цена
Најголемиот дел од заработка до сега ми е од дивиденди, на реализирана капитална добивка имам помалку (иако потенцијално можам и на капитална доста да заработам ако распродадам сега).
Со инвестирање на берза купуваш дел од фирма, дел од разработен бизнис, кој може постојано да расте и без ти да мораш постајано да инвестираш во него.

--------

Уште една причина плус за инвестирање на берза, наместо орочен депозит.
 
Последно уредено:
B

Bafra

Гостин
Најголемиот дел од заработка до сега ми е од дивиденди, на реализирана капитална добивка имам помалку (иако потенцијално можам и на капитална доста да заработам ако распродадам сега).
Со инвестирање на берза купуваш дел од фирма, дел од разработен бизнис, кој може постојано да расте и без ти да мораш постајано да инвестираш во него.

--------

Уште една причина плус за инвестирање на берза, наместо орочен депозит.
Јасно де. Е сега да речеме, сакаш нешто да се почастиш и шитнеш Стопанска или па се откажеш од твоите очекувања дека ќе е да речеме 1.500, тој што ќе ти ги купи, што значи тоа .... си заработил на негова сметка, ама си го зафркнал ли нешто, наивен ли бил или едноставно таков е процесот на Берза !!!
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.108
Поени од реакции
705
Јасно де. Е сега да речеме, сакаш нешто да се почастиш и шитнеш Стопанска или па се откажеш од твоите очекувања дека ќе е да речеме 1.500, тој што ќе ти ги купи, што значи тоа .... си заработил на негова сметка, ама си го зафркнал ли нешто, наивен ли бил или едноставно таков е процесот на Берза !!!
Toa vo medicinata se vika circulus viciosus. ili zacaran krug, hipoteticki i Branchez gi kupil tie akcii od nekogo i toj sto mu gi prodal mislel deka go zaebal, a i Branchez koga ke gi prodade ke si go misli istoto, deka e popameten od onoj sto gi kupil.T uka e bitna i percepcijata za dobivka - nekoj ke e zadovolen so 10-15% dobivka , a na nekoj ke mu e malku i 60% dobivka.Mislam deka berza ne e mesto za griza na sovest- osven ako ne navlekuvas nekoj no toa e druga prikazna.
 
Член од
25 август 2016
Мислења
438
Поени од реакции
317
kupi/prodaj... nesto akcii imas na rasprodazba??

Cistota 999,9 svajcarsko fizicko ti javdavam plockata na raka so proverka vo zlatara po tvoj izbor cena 520 evra do 600 zavisi od koja learnica I banka e izdadeno moze I zlato I platina dokolku sakas


osnovni principi na berza...

Toa vo medicinata se vika circulus viciosus. ili zacaran krug, hipoteticki i Branchez gi kupil tie akcii od nekogo i toj sto mu gi prodal mislel deka go zaebal, a i Branchez koga ke gi prodade ke si go misli istoto, deka e popameten od onoj sto gi kupil.T uka e bitna i percepcijata za dobivka - nekoj ke e zadovolen so 10-15% dobivka , a na nekoj ke mu e malku i 60% dobivka.Mislam deka berza ne e mesto za griza na sovest- osven ako ne navlekuvas nekoj no toa e druga prikazna.
 
Член од
5 јуни 2017
Мислења
126
Поени од реакции
90
Читам ПКБ се задолжува со 15.000.000 € кај Тутунска. Па нели овие беа топ компанија што има кеш, топ работи, потценета била акцијата... ПКБ има пазарна капитализација 438.000.000 денари а кредитот е дупло поголем.Нешто овде не ми е логично...
 

mishevski

Неимар
Член од
20 јуни 2010
Мислења
105
Поени од реакции
169
Читам ПКБ се задолжува со 15.000.000 € кај Тутунска. Па нели овие беа топ компанија што има кеш, топ работи, потценета била акцијата... ПКБ има пазарна капитализација 438.000.000 денари а кредитот е дупло поголем.Нешто овде не ми е логично...
"Договорот за одобрување на рамковенреволвинг лимит врз основа на договорен залог над недвижност зав.бр. 09-3124 од
14.09.2007 на износ од 15.000.000,00 ЕУР со кој се врши зголемување на износот, се
редефинира и дополнува постоечкото обезбедување и се врши пролонгација на рок"

Рамковен, револвинг од 2007, го продолжуваат со нова проценка на амортизираната опрема. Ништо спектакуларно :)

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.123
Поени од реакции
8.912
Помина или не предлогот за приоритетните акции кај СТБ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom