Македонска берза

Дискусија во форумот 'Економија, бизнис, вработување' започната од Macedonian, 3 јули 2006.

?

При евентуален неуспех на референдумот, колку сметате дека МСЕ ќе отиде во негатива?

Анкетата е затворена 30 септември 2018.
 1. Нема да има влијание, ќе остане приближно ист индексот на МСЕ

  17 гласови
  37,0%
 2. Ќе падне до кај 10%

  15 гласови
  32,6%
 3. Пад од 10-30%

  7 гласови
  15,2%
 4. Пад над 30%

  3 гласови
  6,5%
 5. Не се замарам со ова, јас сум од Пехчево

  4 гласови
  8,7%
 1. Mr.I

  Mr.I

  Член од:
  25 август 2016
  Мислења:
  213
  Допаѓања:
  139
  Поштовани домашни инвеститори, сменете го каналот од фудбалот и вклучете Телма - топ тема... камионите со милијардите веќе тргнале накај мкд, премотајте назад да видите како се споредуваме со Хрватите, како кај нив почнал да цвета туризмот после нато. Какав brainwash :kafence:
  :facepalm: а бонус има и гостин од алб, шознам ваљда се преговара алб да ни даде излез на море, по хрватскиот пример ... и кај нас да почне да цвета.

  Од петоков до сега бев низ еу и сега отварам форум 1 страна не сум прочитал... валјда никој нема време сите пуштаат налози, само јас сум го испуштил возот...
   

  Прикачени податотеки:

  На MSE и bosko007 им се допаѓа ова.
 2. eliotzs

  eliotzs

  Член од:
  30 август 2017
  Мислења:
  3
  Допаѓања:
  0
  Sto ke se kupuva /prodava denes
   
 3. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  10.371
  Допаѓања:
  4.589
  оној жутокосион зае*ава, гледа на друга страна од сите, затоа денес на мсе малку овена зеленилото:icon_mrgr:
  [​IMG]
   
 4. Mandrac

  Mandrac

  Член од:
  11 јули 2017
  Мислења:
  207
  Допаѓања:
  80
  Nekoj spomna KMB 20 miliona I TNB 20 miliona dobivka za pola godina da ne ima nekoj drug vakva informacija pa moze I da dodae nesto ?
   
 5. Zedd

  Zedd

  Член од:
  5 април 2012
  Мислења:
  6.749
  Допаѓања:
  7.260
  На Mr.I му/ѝ се допаѓа ова.
 6. StefusRefus

  StefusRefus

  Член од:
  20 јули 2016
  Мислења:
  2.423
  Допаѓања:
  1.007
  KMB i TNB imaat po 15 mil eur dobivka za kv1...po nekoja logika ako se e isto treba da imaat i nad 30 milioni evra za prvo polugodie. Mislam ako ne napravat 30 mil eur moze loso da im se odrazi na cena. Iako vo sporedba so lani i 20 milioni e dobro. Inaku jas nemam inasjderski informacii :) ke vidime za mesec mesec i pol koga ke izlezaat kv2 izvestai.
   
 7. Branchez

  Branchez Punctum vivimus

  Член од:
  24 јануари 2012
  Мислења:
  5.557
  Допаѓања:
  9.860
  Да додадам уште 5-6 милиони на ТНБ, ако може.
  --- Споено дупло мислење, 12 јули 2018 ---
  ТНБ без фондот има скоро 10 милиона, ако екстраполираш за втор квартал се добива 10 + 10 + 5-6 = 25/6
   
 8. StefusRefus

  StefusRefus

  Член од:
  20 јули 2016
  Мислења:
  2.423
  Допаѓања:
  1.007
  Не сум видел дали сега го книжеле пензискиот фонд и колку му дале. Ако е толку колку што викаш 15кв1+10кв2 =25 е поточно плус и нешто дополнително од задржана добивка 25-30 оди. Тука некаде ќе биде само финатата е што RОЕ е поприлично високо но има услови да остане па и да расте сега за сега.
   
 9. bosko007

  bosko007

  Член од:
  16 август 2017
  Мислења:
  259
  Допаѓања:
  516
  Два дена откако влеговме во НАТО . . . берзата ТАПА !!!
  Па нели ќе експлодираше ???
  Па нели богатството беше на дофат ???
  Што би ??? Купува некој освен Чифлиганец ???
  Кога зборев јас дека Нато нема везе . . . ??
  Таман реков ќе раскстам со акции и јавно ветив дека ќе распродавам под 4000, а тоа индексот ми заглави . . . Ништо од моите лесни пари останав да се мачам на берза и наредните години :) . . .
  Каде сега оние НАТО јунаци да се јават со коментар, да ни дадат патоказ . . . јас скроз се изгубив . . . ќе расте или ќе паѓа ???

  p.s.
  Комерцијална е сигурна над 6000 до крај на година . . . за другите незнам . . .
   
  На idadija и Dexter26 им се допаѓа ова.
 10. StefusRefus

  StefusRefus

  Член од:
  20 јули 2016
  Мислења:
  2.423
  Допаѓања:
  1.007
  Се зависи од 2кв извештаи...би требало да се добри. Очигледно нема лесни пари како во 2007ма. Не очекувам да падне ама и дека ќе има раст по 5% како во 2007ма тешко. Со тоа паѓа и теоријата дека тогаш растеше поради НАТО (се работеше за регионален меур). Додуше и сега МСЕ е со најголем раст во последниве години во ЈИЕ. Така да не е така лошо...може не е еуфорија ама ретко кој е со загуба.
   
  На idadija му/ѝ се допаѓа ова.
 11. hrini900

  hrini900

  Член од:
  23 мај 2017
  Мислења:
  25
  Допаѓања:
  7
  --- Споено дупло мислење, 12 јули 2018 ---
  Berzava ne raste od takvi kako tebe sto jadat samo g___a i pisuvaat na razni portali i falat poedini akcii bidejki oni gi kupile tie akcii a lazat boranija narod da ja diga akcijata za oni da si gi prodadat nivnite akcii koj gi kupile od poodamna.Na forumov gledam 2-3 bolesnici so po dvaeset razlicni iminja. Gledam se karas so isti bolesnici kako tebe za toplifikacija a celo vreme tvrdis deka imas akcii na topl.Ostavi go pomalite akcioneri da si pravat sto sakaat so nivnite akcii a ti so Hadzimisev mozete i dvajcata kolku sskate da se seksate .
   
  Последно уредено: 12 јули 2018
 12. ceasar

  ceasar надеж, страв и алчност

  Член од:
  2 април 2009
  Мислења:
  990
  Допаѓања:
  429
  Во секој филм James Bond има повеќе идентитети. @bosko007 кажи ти колку профили имаш на форумов :D
   
 13. Mandrac

  Mandrac

  Член од:
  11 јули 2017
  Мислења:
  207
  Допаѓања:
  80
  Ako mene nekoj me prasuva I jas sakam da vidam uste edna petka pozadi dvojkata ama I so vakvi cifri seriozno ideme gore !!
  Bolje stabilen rast posto pogolem panicar od makedonec nema :)
  Imav prasanje dali nekoj znae nesto poveke za drugite ama gledam izgleda mudro kutat ?
   
 14. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  10.371
  Допаѓања:
  4.589
  може зајко и да нареди вонредни денди уочи референдумот, нема да ме чуди.. Но има едно прашање, од кај ќе ги намакне парите за овие свирки, од бензинот, лебот или од стрижење на малите акционери ??
   
 15. StefusRefus

  StefusRefus

  Член од:
  20 јули 2016
  Мислења:
  2.423
  Допаѓања:
  1.007
  Благе везе си нема берзава во Зајко...понекогаш нема везе ни со економијава. Додуше според сите логики последниве 2 години треба да е рамна или падната ако се суди по економијата. Ама од друга страна не им оди лошо на крупните фирми посебно на банките.
   
  На Branchez му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: