Македонска берза

Дискусија во форумот 'Економија, бизнис, вработување' започната од Macedonian, 3 јули 2006.

?

Дали тргувате со акции?

1. Да, тргувам

201 гласови
    24,8%
  2. Не

93 гласови
    11,5%
  3. Не тргувам, ама би сакал.

430 гласови
    53,2%
  4. Не се замарам со ова

85 гласови
    10,5%
  1. StefusRefus

StefusRefus

Член од:
    20 јули 2016
    Мислења:
    1.960
    Допаѓања:
    799
    Eве го 11-ти...покана со целосна имплементација на Преспанскиот договор. МСЕ + 0.6%

На idadija му/ѝ се допаѓа ова.
  2. zlamija

zlamija

Член од:
    7 август 2011
    Мислења:
    167
    Допаѓања:
    46
  3. Zedd

Zedd

Член од:
    5 април 2012
    Мислења:
    6.542
    Допаѓања:
    7.033
    Некој убаво пазарил Макпетрол за над 2м евра

На idadija и ceasar им се допаѓа ова.
  4. idadija

idadija

Член од:
    16 мај 2014
    Мислења:
    278
    Допаѓања:
    183
    Cifliganec da ne e :icon_lol:?

На Mr.I и Senzor им се допаѓа ова.
  5. Mr.I

Mr.I

Член од:
    25 август 2016
    Мислења:
    181
    Допаѓања:
    115
    Поштовани домашни инвеститори, сменете го каналот од фудбалот и вклучете Телма - топ тема... камионите со милијардите веќе тргнале накај мкд, премотајте назад да видите како се споредуваме со Хрватите, како кај нив почнал да цвета туризмот после нато. Какав brainwash :kafence:
    :facepalm: а бонус има и гостин од алб, шознам ваљда се преговара алб да ни даде излез на море, по хрватскиот пример ... и кај нас да почне да цвета.

Од петоков до сега бев низ еу и сега отварам форум 1 страна не сум прочитал... валјда никој нема време сите пуштаат налози, само јас сум го испуштил возот...

Прикачени податотеки:

На MSE и bosko007 им се допаѓа ова.
  6. eliotzs

eliotzs

Член од:
    30 август 2017
    Мислења:
    2
    Допаѓања:
    0
    Sto ke se kupuva /prodava denes

7. Ireal

Ireal

Член од:
    12 март 2009
    Мислења:
    9.625
    Допаѓања:
    4.173
    оној жутокосион зае*ава, гледа на друга страна од сите, затоа денес на мсе малку овена зеленилото:icon_mrgr:

8. Mandrac

Mandrac

Член од:
    11 јули 2017
    Мислења:
    113
    Допаѓања:
    52
    Nekoj spomna KMB 20 miliona I TNB 20 miliona dobivka za pola godina da ne ima nekoj drug vakva informacija pa moze I da dodae nesto ?

9. Zedd

Zedd

Член од:
    5 април 2012
    Мислења:
    6.542
    Допаѓања:
    7.033
    На Mr.I му/ѝ се допаѓа ова.
  10. StefusRefus

StefusRefus

Член од:
    20 јули 2016
    Мислења:
    1.960
    Допаѓања:
    799
    KMB i TNB imaat po 15 mil eur dobivka za kv1...po nekoja logika ako se e isto treba da imaat i nad 30 milioni evra za prvo polugodie. Mislam ako ne napravat 30 mil eur moze loso da im se odrazi na cena. Iako vo sporedba so lani i 20 milioni e dobro. Inaku jas nemam inasjderski informacii :) ke vidime za mesec mesec i pol koga ke izlezaat kv2 izvestai.

11. Branchez

Branchez Punctum vivimus

Член од:
    24 јануари 2012
    Мислења:
    5.461
    Допаѓања:
    9.605
    Да додадам уште 5-6 милиони на ТНБ, ако може.
    --- Споено дупло мислење, 12 јули 2018 во 13:29 ---
    ТНБ без фондот има скоро 10 милиона, ако екстраполираш за втор квартал се добива 10 + 10 + 5-6 = 25/6

12. StefusRefus

StefusRefus

Член од:
    20 јули 2016
    Мислења:
    1.960
    Допаѓања:
    799
    Не сум видел дали сега го книжеле пензискиот фонд и колку му дале. Ако е толку колку што викаш 15кв1+10кв2 =25 е поточно плус и нешто дополнително од задржана добивка 25-30 оди. Тука некаде ќе биде само финатата е што RОЕ е поприлично високо но има услови да остане па и да расте сега за сега.

13. bosko007

bosko007

Член од:
    16 август 2017
    Мислења:
    178
    Допаѓања:
    374
    Два дена откако влеговме во НАТО . . . берзата ТАПА !!!
    Па нели ќе експлодираше ???
    Па нели богатството беше на дофат ???
    Што би ??? Купува некој освен Чифлиганец ???
    Кога зборев јас дека Нато нема везе . . . ??
    Таман реков ќе раскстам со акции и јавно ветив дека ќе распродавам под 4000, а тоа индексот ми заглави . . . Ништо од моите лесни пари останав да се мачам на берза и наредните години :) . . .
    Каде сега оние НАТО јунаци да се јават со коментар, да ни дадат патоказ . . . јас скроз се изгубив . . . ќе расте или ќе паѓа ???

p.s.
    Комерцијална е сигурна над 6000 до крај на година . . . за другите незнам . . .

На idadija и Dexter26 им се допаѓа ова.
  14. StefusRefus

StefusRefus

Член од:
    20 јули 2016
    Мислења:
    1.960
    Допаѓања:
    799
    Се зависи од 2кв извештаи...би требало да се добри. Очигледно нема лесни пари како во 2007ма. Не очекувам да падне ама и дека ќе има раст по 5% како во 2007ма тешко. Со тоа паѓа и теоријата дека тогаш растеше поради НАТО (се работеше за регионален меур). Додуше и сега МСЕ е со најголем раст во последниве години во ЈИЕ. Така да не е така лошо...може не е еуфорија ама ретко кој е со загуба.

15. hrini900

hrini900

Член од:
    23 мај 2017
    Мислења:
    20
    Допаѓања:
    5
    --- Споено дупло мислење, 12 јули 2018 во 15:52 ---
    Berzava ne raste od takvi kako tebe sto jadat samo g___a i pisuvaat na razni portali i falat poedini akcii bidejki oni gi kupile tie akcii a lazat boranija narod da ja diga akcijata za oni da si gi prodadat nivnite akcii koj gi kupile od poodamna.Na forumov gledam 2-3 bolesnici so po dvaeset razlicni iminja. Gledam se karas so isti bolesnici kako tebe za toplifikacija a celo vreme tvrdis deka imas akcii na topl.Ostavi go pomalite akcioneri da si pravat sto sakaat so nivnite akcii a ti so Hadzimisev mozete i dvajcata kolku sskate da se seksate .

Последно уредено: 12 јули 2018 во 15:52

Сподели преку: