Македонска берза

Дискусија во форумот 'Економија, бизнис, вработување' започната од Macedonian, 3 јули 2006.

?

Дали тргувате со акции?

 1. Да, тргувам

  201 гласови
  24,8%
 2. Не

  93 гласови
  11,5%
 3. Не тргувам, ама би сакал.

  430 гласови
  53,2%
 4. Не се замарам со ова

  85 гласови
  10,5%
 1. StefusRefus

  StefusRefus

  Член од:
  20 јули 2016
  Мислења:
  1.960
  Допаѓања:
  799
  Eве го 11-ти...покана со целосна имплементација на Преспанскиот договор. МСЕ + 0.6%
   
  На idadija му/ѝ се допаѓа ова.
 2. zlamija

  zlamija

  Член од:
  7 август 2011
  Мислења:
  167
  Допаѓања:
  46
  На idadija му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Zedd

  Zedd

  Член од:
  5 април 2012
  Мислења:
  6.542
  Допаѓања:
  7.033
  Некој убаво пазарил Макпетрол за над 2м евра
   
  На idadija и ceasar им се допаѓа ова.
 4. idadija

  idadija

  Член од:
  16 мај 2014
  Мислења:
  278
  Допаѓања:
  183
  Cifliganec da ne e :icon_lol:?
   
  На Mr.I и Senzor им се допаѓа ова.
 5. Mr.I

  Mr.I

  Член од:
  25 август 2016
  Мислења:
  181
  Допаѓања:
  115
  Поштовани домашни инвеститори, сменете го каналот од фудбалот и вклучете Телма - топ тема... камионите со милијардите веќе тргнале накај мкд, премотајте назад да видите како се споредуваме со Хрватите, како кај нив почнал да цвета туризмот после нато. Какав brainwash :kafence:
  :facepalm: а бонус има и гостин од алб, шознам ваљда се преговара алб да ни даде излез на море, по хрватскиот пример ... и кај нас да почне да цвета.

  Од петоков до сега бев низ еу и сега отварам форум 1 страна не сум прочитал... валјда никој нема време сите пуштаат налози, само јас сум го испуштил возот...
   

  Прикачени податотеки:

  На MSE и bosko007 им се допаѓа ова.
 6. eliotzs

  eliotzs

  Член од:
  30 август 2017
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  0
  Sto ke se kupuva /prodava denes
   
 7. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  9.625
  Допаѓања:
  4.173
  оној жутокосион зае*ава, гледа на друга страна од сите, затоа денес на мсе малку овена зеленилото:icon_mrgr:
  [​IMG]
   
 8. Mandrac

  Mandrac

  Член од:
  11 јули 2017
  Мислења:
  113
  Допаѓања:
  52
  Nekoj spomna KMB 20 miliona I TNB 20 miliona dobivka za pola godina da ne ima nekoj drug vakva informacija pa moze I da dodae nesto ?
   
 9. Zedd

  Zedd

  Член од:
  5 април 2012
  Мислења:
  6.542
  Допаѓања:
  7.033
  На Mr.I му/ѝ се допаѓа ова.
 10. StefusRefus

  StefusRefus

  Член од:
  20 јули 2016
  Мислења:
  1.960
  Допаѓања:
  799
  KMB i TNB imaat po 15 mil eur dobivka za kv1...po nekoja logika ako se e isto treba da imaat i nad 30 milioni evra za prvo polugodie. Mislam ako ne napravat 30 mil eur moze loso da im se odrazi na cena. Iako vo sporedba so lani i 20 milioni e dobro. Inaku jas nemam inasjderski informacii :) ke vidime za mesec mesec i pol koga ke izlezaat kv2 izvestai.
   
 11. Branchez

  Branchez Punctum vivimus

  Член од:
  24 јануари 2012
  Мислења:
  5.461
  Допаѓања:
  9.605
  Да додадам уште 5-6 милиони на ТНБ, ако може.
  --- Споено дупло мислење, 12 јули 2018 во 13:29 ---
  ТНБ без фондот има скоро 10 милиона, ако екстраполираш за втор квартал се добива 10 + 10 + 5-6 = 25/6
   
 12. StefusRefus

  StefusRefus

  Член од:
  20 јули 2016
  Мислења:
  1.960
  Допаѓања:
  799
  Не сум видел дали сега го книжеле пензискиот фонд и колку му дале. Ако е толку колку што викаш 15кв1+10кв2 =25 е поточно плус и нешто дополнително од задржана добивка 25-30 оди. Тука некаде ќе биде само финатата е што RОЕ е поприлично високо но има услови да остане па и да расте сега за сега.
   
 13. bosko007

  bosko007

  Член од:
  16 август 2017
  Мислења:
  178
  Допаѓања:
  374
  Два дена откако влеговме во НАТО . . . берзата ТАПА !!!
  Па нели ќе експлодираше ???
  Па нели богатството беше на дофат ???
  Што би ??? Купува некој освен Чифлиганец ???
  Кога зборев јас дека Нато нема везе . . . ??
  Таман реков ќе раскстам со акции и јавно ветив дека ќе распродавам под 4000, а тоа индексот ми заглави . . . Ништо од моите лесни пари останав да се мачам на берза и наредните години :) . . .
  Каде сега оние НАТО јунаци да се јават со коментар, да ни дадат патоказ . . . јас скроз се изгубив . . . ќе расте или ќе паѓа ???

  p.s.
  Комерцијална е сигурна над 6000 до крај на година . . . за другите незнам . . .
   
  На idadija и Dexter26 им се допаѓа ова.
 14. StefusRefus

  StefusRefus

  Член од:
  20 јули 2016
  Мислења:
  1.960
  Допаѓања:
  799
  Се зависи од 2кв извештаи...би требало да се добри. Очигледно нема лесни пари како во 2007ма. Не очекувам да падне ама и дека ќе има раст по 5% како во 2007ма тешко. Со тоа паѓа и теоријата дека тогаш растеше поради НАТО (се работеше за регионален меур). Додуше и сега МСЕ е со најголем раст во последниве години во ЈИЕ. Така да не е така лошо...може не е еуфорија ама ретко кој е со загуба.
   
  На idadija му/ѝ се допаѓа ова.
 15. hrini900

  hrini900

  Член од:
  23 мај 2017
  Мислења:
  20
  Допаѓања:
  5
  --- Споено дупло мислење, 12 јули 2018 во 15:52 ---
  Berzava ne raste od takvi kako tebe sto jadat samo g___a i pisuvaat na razni portali i falat poedini akcii bidejki oni gi kupile tie akcii a lazat boranija narod da ja diga akcijata za oni da si gi prodadat nivnite akcii koj gi kupile od poodamna.Na forumov gledam 2-3 bolesnici so po dvaeset razlicni iminja. Gledam se karas so isti bolesnici kako tebe za toplifikacija a celo vreme tvrdis deka imas akcii na topl.Ostavi go pomalite akcioneri da si pravat sto sakaat so nivnite akcii a ti so Hadzimisev mozete i dvajcata kolku sskate da se seksate .
   
  Последно уредено: 12 јули 2018 во 15:52

Сподели преку: