Македонска берза

Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Многу долго траеше консолидацијата од кризата 2008ма, особено со продолжението во европа (должничката криза) Можно е овој циклус да трае подолго или да има многу блага корекција. Сеуште не се гледа некој голем меур во некој сектор. Евентуално во "крипто" светот да настане па да се прелее, сега за сега ми се гледа далеку таква ситуација :)
Има меури Акции во САД(посебно биотек, социјални мрежи, информатика и сл), Долар, Недвижности во Канада, Австралија, Кина, во САД студенстски долг, долг на коли, долгорочен федерален долг, корпоративни обврзници, здравствено осигурување и други...плус и на сите омилените крипто (изгледа како сега да се издешаа). Плус ако ФЕД уште ги зголемува каматите ќе биде забавно наскоро.
 
Член од
16 август 2017
Мислења
412
Поени од реакции
1.067
Jas vo 2020 ocekuvam recesija i pad na berzata od najmalku 20-30/100 :P
Не си далеку од вистината . . .
Но ние сме веќе година ипол на граница на рецесија . . .
А гледам дека само бродот го нишаат да се чини дека се движи . . .
Продаваат фоскули . . . ЖИВОТ, СЛОБОДА, ЕУ, НАТО . . .
А 0,1% им е омилен број . . . Веќе година ипол кај нас е све НУЛА :D . . . Единствен показател дека економијата се движела бил индексот на берза . . . Тоа се македонски економски експерти :D
https://a1on.mk/archives/904083
https://www.alsat-m.tv/mk/негативни-реакции-за-поевтинувањето/
https://mbh.mk/2018/03/08/катастрофа-растот-на-бдп-во-2017-година-е-0/
Ама дај НИЕ да направиме пари а во рецесија ЖИВОТ да живееме . . .
И само ако чујам некој овој оптимизам да го руши :) .
Додека има овци ќе има и волна . . . Кој остане последен, магарац . . .
Ајмо НАТО за сите пари . . .
 
Член од
24 јуни 2018
Мислења
11
Поени од реакции
4
За пари . . . Се на берза е за пари . . . Само тој што купува знае зошто купува на тој начин . . .
Јас не знам . . .
Кога не е организирано . . . се пазари натанане, полека и се збираат исти количина за подолго време, а цената стои во место или минимален раст . . . .
Само пред 10 месеци КМБ беше 2650 ден. никој не ја купуваше . . . Случајно ЕБРД излезе на околу 2400 денари . . . некој тогаш купи ефтини акции . . . банката денес работи исто како лани (кредитите паѓаат, провизиите не растат, само резервациите се помали), а цената е дупло . . . .
Мислиш дека е случајно што растат само КМБ, МПТ, ГРНТ . . . случајно и сопственички поврзани.
Случајно се појавуваваат купувни налози уште послучајно многубројните куповни налози наеднаш се губат . . .
Кога нешто расте така брзо мора да е организирано. Ако тој некој купува со пари од свој џеб не би ја скокал цената по 5% дневно, туку макотрпно би собирал на што е пониски нивоа . . .
Фала за одговорот. Прашав за Комерцијална банка бидејќи не се сложувам со мнозинството ( и со Вас за големиот бум на берзата)
Подолу е пораст на акциите од МБИ10 и тие поликвидни (приближно во последниве 6 месеци), а приказната е иста и кај другите:

03.01. 29.06. проценти
-Комерцијална 2600 5200 100%
-Охридска банка 4800 6200 30%
-Макпетрол 32000 41000 28%
-Алкалоид 7400 8200 11%
-Стопанска Скопје 920 1000 10%
-NLB 13000 14300 10%
-Гранит 790 830 5%
-Макстил 133 137 3%
-Телеком 275 275 0%

За охридска банка ја знаеме приказнава дека ке се продава.
Макпетрол еднодевен раст од 10%.
Другите се од 0 до 10тина %.

Позз
 
Последно уредено:
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Komercijalna e bastion na SDSM da ne zaboravime i ako pravime analiza ovoj 100% rast e za period od kako dojde zivot vo makedonija.
Prvo zivotot trebase da go resi feni pa toplifikacija i taka ubavo da zavrsi so 60 miliona poceten profit :)
Dolgi godini site firmi kako makpetrol gi stavija firmite pod hipoteka vo komercijalna za da se spasat od prevzemanje pa kako dojde zivot nelikvidnite zombi pocnaa da nosat zivot vo hartiite nareceni zavrshni smetki .
Ovoj rast ne e zatoa sto ide biznis tuku zatoa sto orce sakase da ja zgrabi bankata pa stanaa svesni site deka premnogu nisko otishle i deka moze sekoj da uleta od strana da im ja lapne kokoshkata zlatna!! (t.e kreditite sto se podignati od bqnkata bea 60 % od pazarnata vrednost na KMB t.e. 2700 denari vea 100 miliona evra a kreditite podignati se brisat :)
Makpetrol kolku sto znam zema kredit za da si gi dokupi akciite pa od 17.000 dojde do 50.000 a realno moze i 100.000 !! Granit doprva ke se budi kako komercijalnq ke nadoaga .
Ostana samo da se razjasni dali rusija ja tepashe amerika vo slucajot so toplifikacija ili solomonsko resenie ke bide silegov da zeme kredit od 30 miliona za da si ja kupi od komercijalna toplifikacija pa so gasifikacijata da si go vratat kreditot ili ke mu smestat na hari da si odi od banka zaradi propadnatiot kredit vo toplifikacija a na celo na komercijalna da zastane nekoj nov fraer ili hari ke gi zaebe pa ke ja prodade solidno na rusite vo zamena za tie 30 milioncinja :)
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Не ја занемерувајте дивидендaта и очекувањата за дивиденда. @pukovnik i pokojnik цената на Комерцијална беше ниска кога немаше или беше многу мала дивидендата. Во ова време на ниски каматни стапки ова излегува како многу битно на инвеститорите. Очекувањата за кбм се високи, во последните две години ако ги тргнете од билансот на успех резервациите (кои се покажуваат на нето основа во однос на претходна година) и загубите на нефинансиски средства, ќе добиете цирка од 50м еур. Кај телеком ако ја тргнете амортизацијата ќе дојдете до 65-70м еур (ебитда). Макпетрол чека пари од државата за ГАМА (имам за ова пишувано) Гранит има задржана добивка (капитал) пола мсе да купи :)
 
Последно уредено:
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Тоа што падна минатата недела, сега се враќа назад.
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Тоа што падна минатата недела, сега се враќа назад.
И тоа со просечен ако не и подпросечен промет, но тоа што го пишувам во неколку наврати, се прави гап помеѓу кбм, мпт и гранит и останатите. Кога расте мсе растат сите (овие повеќе) кога паѓаше паѓаа сите. Овие 3 паѓаа повеќе од другите ама пак се во "нето" раст поголем од останатите.
 
Член од
2 април 2017
Мислења
186
Поени од реакции
154
Screenshot_20180702-133716.png Screenshot_20180702-134042.png

Si dokupiv denes PPIV na 45300 :)
Na p/e 10
p/b 0.9 pri dividenda od 3200 den.
Kolku za sporedba Repl so dividenda 4400 den
se trguva 65000.Samo što Replek toa go pravi pri dobivka od 2300 denari po akcija,što znaci poveke davaat odošto zarabotuvaat.
PPIV pri dobivka od 4500 po akcija ima dividenda 3200 :)
P/b kaj Ppiv rasne dodeka kaj Repl se namaluva..
Istoto važi i za p/e.
Ppiv ima cash od destina petnaeset milioni evra
što vo sekoe vreme moze da go podeli kako dividenda od 20 000 denari. :)
Spored ova jas denes sum gi kupi akciite po 25300 a ne po 45300 .
 
Последно уредено:
Член од
25 август 2016
Мислења
438
Поени од реакции
317
Da go pozdravam @dekis dobra bila procenkata za OKTA, steta go nema se nadevam dobro ja natovaril vo Januari ...
:bravobe:

Jas ja prognoziram negde 5500~5800 (kraj 2018~sredina 2019)

OKTA vekje rastura vo MK i KS, pazarot na MNE i SRB e tek da se vlaga, a za BG cisto se somnevam vo bliska idnina deka kje mozoat da vlezat - (momentalno nie uvezuvame od BG)

Za uvozot se slagam 100% - dopolnitelna regulacija mora da ima kade sto OKTA e sekako vo pogolema prednost od MPT i LUK, no toa neznaci deka nemoze da sorabotuva so niv i site da imaat kjar naftovodot

Nadomestite mislam deka vo periodov nema da bidat no posle 2022 bi mozelo da se donese - sega za sega kje se fokusiraat na obestetuvanjeto

I sam,o bi dodal moznata prodazba koja se ocekuva 2019

sumasumarum duplo od denesnata cena...
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Ete ti sporedba pogore pa sam zakluči dal vredi ili ne.:)
Го разгледав и ревизорскиот. Како вредност на компанијата мислам дека е потценета, како акција пак за тековните перформансии ми се чини ок сегашната вредност.

Малку ме плаши тоа што немаат извоз а домашниот пазар не сум сигурен дека остава простор за значителен раст.

Имаат орочени над 13м евра во домашните банки од што земаат над 500к евра како камата, која што сигурно ќе се намалува а е значителен дел од добивката односно околу 15 проценти.
 
Член од
2 април 2017
Мислења
186
Поени од реакции
154
Izlezi po kafulinja i restorani pa ke vidiš što se pie.:) Ima prostor i toa ušte podosta.Inaku kešot bese pogolem,nekade okolu 18 mil evra,no minatata godina vlozija vo nova proizvodstvena linija 5 mil evra..toa kažuva nešto neli? :)
Koga bi pagjala prodazbata zosto togas novi investicii?

IMG_20180702_141815_119.JPG

Zedd,a izracuna li kolku im e ebidta? :LOL:
Znam nesi,epa jas ke ti kazam 5 milioni evra.:) a ti mi zboris za kamati od oroceni stedni vlogovi.:kafence:
 
Последно уредено:
Член од
9 мај 2017
Мислења
352
Поени од реакции
635
Прегледај го приврзокот 193356 Прегледај го приврзокот 193357

Si dokupiv denes PPIV na 45300 :)
Na p/e 10
p/b 0.9 pri dividenda od 3200 den.
Kolku za sporedba Repl so dividenda 4400 den
se trguva 65000.Samo što Replek toa go pravi pri dobivka od 2300 denari po akcija,što znaci poveke davaat odošto zarabotuvaat.
PPIV pri dobivka od 4500 po akcija ima dividenda 3200 :)
P/b kaj Ppiv rasne dodeka kaj Repl se namaluva..
Istoto važi i za p/e.
Ppiv ima cash od destina petnaeset milioni evra
što vo sekoe vreme moze da go podeli kako dividenda od 20 000 denari. :)
Spored ova jas denes sum gi kupi akciite po 25300 a ne po 45300 .
Како тоа РЕПЛ во 2016 имал многу подобри бројки од 2017, кога во 2017 има зголемена единечна добивка за 21%, и зголемена консолидирана добивка за 17%. Во меѓувреме бројот на акции остана ист??? :cujte:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom