Македонска берза

Член од
2 април 2017
Мислења
186
Поени од реакции
154
Jas ne lažam,podatocite se od mse,proveri..:)
 
Член од
9 мај 2017
Мислења
352
Поени од реакции
635
Jas ne lažam,podatocite se od mse,proveri..:)
Дали можеби си ти или некој близок твој да работи како ИТ на МСЕ? :)
Трагедијата е во тоа што резултатите од РЕПЛ кои фигурираат на МСЕ се извадени од единечниот извештај за 2017, а не од консолидираниот како што треба, и како што е направено за 2016 и 2015.

Вака некој некому, сакајќи или не сакајќи му дава искривена слика.

За вакви „пропусти“ во нормални околности треба да следува оставака на раководството на МСЕ, овие бројки стојат повеќе од два месеци на сајтот на МСЕ, и најмногу ги лажат странците и почетниците на МСЕ.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Не реков дека паѓа продажбата, знам дека расте



Izlezi po kafulinja i restorani pa ke vidiš što se pie.:) Ima prostor i toa ušte podosta.Inaku kešot bese pogolem,nekade okolu 18 mil evra,no minatata godina vlozija vo nova proizvodstvena linija 5 mil evra..toa kažuva nešto neli? :)
Koga bi pagjala prodazbata zosto togas novi investicii?

Прегледај го приврзокот 193358

Zedd,a izracuna li kolku im e ebidta?
Znam nesi,epa jas ke ti kazam 5 milioni evra.:) a ti mi zboris za kamati od oroceni stedni vlogovi.:kafence:
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Денес забележав еден куриозитет меѓу сеопштиот раст на берзата: ДС Смит (KOMU), компанијата со најдобри фундаменти на берзанската котација, се истргувала со ПАД од 19% :pos:
 
Член од
16 август 2017
Мислења
412
Поени од реакции
1.067
АДОРА не дозволува пад на КМБ . . . брани :D . . .
Тоа е добар знак за акцијата . . .
АДОРА купила нови 6500+ акции и го зголемила својот удел . . .
Инаку странските фондови продолжуваат да ја напуштаат КМБ и македонска берза . . . но тоа не е лош знак . . . тоа значи дека КМБ ќе расте :D:D:D . . .
Браво за Чифлиганец !!!!
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
АДОРА не дозволува пад на КМБ . . . брани :D . . .
Тоа е добар знак за акцијата . . .
АДОРА купила нови 6500+ акции и го зголемила својот удел . . .
Инаку странските фондови продолжуваат да ја напуштаат КМБ и македонска берза . . . но тоа не е лош знак . . . тоа значи дека КМБ ќе расте :D:D:D . . .
Браво за Чифлиганец !!!!
Ne mu ja rasipuvaj prikaznata so brasnoto na covekot on kao iskusen se znae isto kako sto si ti sentimentalen za minato vreme taka i toj so pouki od minatoto :)
Ja pa gledam nekako napred i se nekako mi izgleda deka ova ke ide nad 6000 pred polugodisniot izvestaj posto cifliganec ne e vidovit tuku nekako profitot go vlece :)
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Читав вчера постари мислења на форумов... Гледам кога растеа стб, тнб, пкб, ппив... и слични х3, х4, х5 сте биле паметни инвеститори кои се разбираат од берза, експерти за читање финансиски извештаи.
Сега кога кбм расте, и тоа само 10% има пазарна повеќе од бук (гореспоменатите банки имаат и до 30%) одма прогнозирате крах, меур било, црни сценарија, пирамиди... Не другари очи ќе ви извадеа билансите и бројките со години навака. Добивката на кбм беше помала само заради големите резервации, и прашање на време беше кога тоа ќе почне да се ослободува и да се ефектуира на нето добивката. Дури и да не ослободува, само да престане трендот на зголемување на резервациите, добивката ќе биде во најмала рака како на останатите две банки. Имате биланс на успех за 2017ма тргнете ги двете исправки и ќе добиете бројка од 55 МИЛИОНИ ЕВРА. Тоа е страшно голем потенцијал, доколку нема големи економски шокови, КБМ ќе си гази во наредните години.
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
TNB se trguva na book 1.20 bidejki ima ROE 22%. Kaj KMB so godini ne sme videle ROE nad 10%.

Ubavo e da se bide optimist, ama na sto se temeli? Rezervaciite ke se namalele, a vo Kv 1 povtorno bea enormni...rabotata ja izvadija dva vonredni prihodi, otpisot na Feni i kapitalnata od Brilijant.

Rekovme i da povtorime, KMB bo dve godini ima otpis na preku 100M evra pobaruvanja. Traen otpis. Dali nesto od toa ke se naplati ne e jasno. Mnogu ke propadne sigurno.

Malku me buni ovoj besomucen shopping na Adora. Ako bese da se vleze vo Nadzoren, toa e ostvareno. Ako e za dominanten udel, toa ne veruvam deka moze da si go priushti.

Sekoj slucaj pokazuva kakvo e raspolozenieto megju gradeznicite koga vishokot cash go koristat za kupuvanje akcii, namesto za novi investicii. Ili mozebi misli da se finansira so krediti? Od KMB ;)
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
@Бубастис
Некаде прочитав дека имале одложена резервација за 01.01.2018 не сум сигурен дека е точно, но можно да е така затоа што првиот квартал им е со добивка 15.7М ЕУР. Од Фени се негде 10-12М (ако бил 50%- не траеше долго па да бил 100% резервиран) Брилијант околу 7 го продадоа и од редовно работење барем 5М, излегува дека сепак имале поголема резервација и во првиот квартал.

И во најлош случај и денар да не наплатат од тие што се отпишани како што пишав доволно е само да престане прогресијата на зголемување на резервациите. Не гледам сега кој од големите би станал нефункционален, еве ТПЛФ ама тој мислам одамна дека е резервиран.

Не верувам дека Адора, Гранит и останатите влегоа за да се местат по одбори. Очекувам промена во политиката на распределба на добивката и период на повисока дивиденда. Не шпекулирам, не знам дали тоа ќе се случи, но тоа би било по мене најлогично објаснување зошто би влегле градежниците. И не треба многу со 300-350 ден многу акционери би биле среќни :)

Има посебни закони-услови за финансирање на компании кои имаат акции (особено над 5%) во банката. Очекувам уште поголем фокус на КБМ во продажбата на станбени кредити кон население (не очекувам они да ги финансираат градежниците, повеќе очекувам да ги финансираат физичките лица кои би ги купувале становите од овие (секако и други) градежни компании)
 
Последно уредено:
Член од
10 мај 2009
Мислења
827
Поени од реакции
541
Се заборава дека Чифлиганец не е единствен сопственик на Адора чинам СЈО има предистражна споменато. Колку ми е познато Фамилијата има пола! Колку ми е познато Фокус напиша во минатиот број дека по промената на законот за тајност на сопственост во ЦРМ се јави Мијалков дека е сопстеник на Мериот и ред други Фамилијарни ликови се појавуваат, парите од оффшоре Ката Јанева ги набрка во МК ова станува ултра интересно почнувам да верувам дека парите од Скотје 2018 веке се најдени затоа не се прашува за цена на КМБ со пот се заработени, само не ми е јасно од каде Гранит тука улета дали мораат или се недоволно внимателни.
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Излезе најновиот извештај од НБРМ, прв од Кв 2

http://www.nbrm.mk/content/MPI publikacii/Najnovi_makroekonomski_pokazateli_juni_2018.pdf

За нас од посебен интерес страна 29: сомнителни побарувања на банките. Процентот останал непроменет во однос на последниот месец од Кв1, изнесува само 5,1%.

Прво наговестување за добар Кв 2 за банките
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Мислам дека ни претстојат 2-3 недели стагнација, додека не се објават полугодишните извештаи или додека некој не ја дознае таа "јавна тајна"
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.932
Мислам дека ни претстојат 2-3 недели стагнација, додека не се објават полугодишните извештаи или додека некој не ја дознае таа "јавна тајна"
Neli EUNATO i se ke odi nagore do beskraj...ili izdisa EUforijata :)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: MSE
Член од
24 април 2008
Мислења
10.445
Поени од реакции
11.451
Neli EUNATO i se ke odi nagore do beskraj...ili izdisa EUforijata :)
Самитот на НАТО во Брисел ќе се одржи на 11 јули 2018 и на 12 јули 2018, што значи дека ќе следува ново напумпување наредната недела, па после наредната недела следува телефонски повик од 180 - будење.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom