Македонска берза

Член од
27 јули 2017
Мислења
54
Поени од реакции
37
А онаа УНИ, која никогаш не дава дивиденда замина на 5,03 P/E, „да не ти се веруе“ ќе рече Цацко
Има некоја приказна кај УНИ само кога ние обичните ке ја научиме?
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.108
Поени од реакции
705
Тоа е за добивката за 2017та, овде луѓето плаќаат повеќе за идни добивки односно се позиционираат.
Pozicioniranje u mart koga akcijata e u trend i sekoj den raste e najblago kazano pogresno.Posle ovoj meteorski rast mora da ima korekcija, ako ne sega posle presek sigurno i po mene togas e vreme za pozicioniranje, a kupuvanje na ovaa cena e samo sledenje na trend i izbrzuvanje.
Ова е за Амазон
 
Член од
16 мај 2014
Мислења
461
Поени од реакции
369
Дечки гледам пишувате за кмб ќе ви ја кажам вистината од прва рака со 100 осто точност. Банката во задните два месеци успеа да го продаде когел,брилијант и саем .Фантастично да го изменаџира и продаде фени и со уште некои ситни резервации исто да ги продаде , и за оваа година ќе прокаже добивка од една милијарда денари.Од прва рака ви кажувам дека добивката за оваа година односно дивидента хари ќе даде по 230 денари по акција.Додека за наредната година акцијата ќе експлодира бидејки немаат веќе ниеден лош пласман и добивката ќе им се движи две милијарди денари што знаци добивката ќе отиде дупло меѓутоа сето тоа е малку веројатно да се оствари зошто гледам не сте во тек со 99 осто сигурност банката во наредниот месец ипол ке биде продадена .едната група што сака да ја купува банката купува акции преку илирика не за да купи евтино и да ги продаде поскапо него за да може да ги промати сметките на втората фирма што со 99 осто сигурност ќе ја купи банката . Значи купувајте акции за кроз месец дена да остварите солидна добивка зошто работата е скоро готова .
Zborese coekot pred dva meseci na 2900 cena , ama koj da slusa.(n)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: MSE
Член од
19 јуни 2017
Мислења
76
Поени од реакции
19
cena setrguva spored segasni podatoci a ne kolku mislite kebide idnina Mozebi uste polosi rezltati keima OHB a ne podobri Feni go predvide nekojda se sluci? Ne!
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
http://www.seinet.com.mk/Default.aspx?docID=42721
ОХБ планира раст од 230 на 754 милиони добивка за 4 години...Мислам дека планот им е крајно нереален и преоптимистички. Преагевсивни се имаат до 12-15Х левериџ што ја прави најризична банка на МСЕ. Ако колабира кредитниот раст ОХБ прва ќе си го окрка.
 
Последно уредено:
Член од
31 август 2017
Мислења
238
Поени од реакции
164
Pravnik greska si ....otvori cenovno cuvstvitelni informacii imas I kb ;)
Niko nista nezna -svi bili u podrum :)
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
http://www.seinet.com.mk/Default.aspx?docID=42721
ОХБ планира раст од 230 на 754 милиони добивка за 4 години...Мислам дека планот им е крајно нереален и преоптимистички. Преагевсивни се имаат до 12-15Х левериџ што ја прави најризична банка на МСЕ. Ако колабира кредитниот раст ОХБ прва ќе си го окрка.
Интересно што не се планира некоја поголема дивиденда, барем според проектираните БСи. Типично за фирми со мнозинска сопственост. Тоа ги прави поризични од останатите
 
Член од
28 март 2007
Мислења
207
Поени од реакции
100
нема сеуште годишен за 2017 излезено.. тек на почеток на март го очекувам нивниот..
мои очекувања од ПКБ за 2017 се приходи поголеми за околу 10-15% од претходна година, добивка помала во однос на 2016, околу 1,25-1,3 мил евра, и нормално без дивиденда и годинава
Излезе и извештајот за ПКБ..блиску сум бил со прогнозата.. 10% поголеми оперативни приходи годинава со 1.19 мил евра добивка (66% од ланската).. p/e = 5.45, p/b = 0.41 ..
мое мислење, фирмата работи одлично, инвестира континуирано.. но, тоа што не исплаќа дивиденда не е атрактивна, очекувам периодов ситно да паѓа надоле, така да мој совет да се продава сега, со тенденција за купување во втора половина од годината
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Во последното тримесечје од минатата година е испорачана позитива од 1,2 процента, откако во претходните девет месеци бројките се движеа околу нулата или имаа негативен предзнак.
Нула економски раст во 2017-та година, објави Државниот завод за статистика. Стагнирал бруто-домашниот производ.
Очигледно веќе 2 години РМ го плаќа данокот на Шарената Револуција и Бомбите...ај ваљда ќе се оправи економијата 1,2% не е катастрофално но далеку од добро...над 2% да 1кв квартал 2018 на коњ сме.
http://www.mrt.com.mk/node/47441
 
Член од
16 август 2017
Мислења
412
Поени од реакции
1.067
За ова пишував пред 3-4 месеци, но еве официјални бројки . . .
Македонија никогаш до сега немала послаба постава во влада. Дури и оние први влади на транзиција, на Кљусев и Црвенковски се далеку поспособни. . .
Не е страшно што има 0 раст, страшното е што сме последни по раст во Европа.
Во економијата исто како на берза постои тренд . . . Тој тренд во МКД е промашен.

Не само што сите градежни проекти се запрени автопати, клиника, рудници . . . туку се трошат пари и енергија за рушење, преместување . . . Бродовите ќе се преместуваат, панорамското ќе се руши, споменици, врби, фонтани . . . Не само што ќе тапкаме во место, туку даваме пари за враќање назад . . . . Знае ли некој нешто да се изградило во последнава година ??? Или знае ли некој да има некоја најава за градба ??? Се само дебата, филозофирање во празно, разни експерти тупат за наши пари . . . Билансите на банките никогаш со помал раст, тоа се кажува.

Оваа влада се однесува како да е опозиција.
Протестира самата против себе. Де за чист воздух, де за права на жените, ама еден далновод на новиот автопатот за грчка го преместува цела година . . .

http://fokus.mk/foto-zaev-i-soprugata-zoritsa-protestiraa-za-pravata-na-zhenite/

Со ваков однос ни економија ќе расте, ни па фирмите што котираат на берзата ќе растат . . . . .

p.s.
Барем КМБ во овој калабалак ќе си го среди портфолиото :) .


 
  • Ми се допаѓа
Reactions: MSE
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Optimisticki biznis plan na TETE :icon_mrgr:

Ne operativnata dobivka, EBITDA e planirana vo minus:confused:

Da vidis da ne veruvas
 

Kajgana Shop

На врв Bottom