Македонска берза

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.061
Поени од реакции
3.202
Тоа сакав да прашам чива сопственост е Те То
Синтез груп со 85-90% незнам точно

еве еден интересен текст
https://www.mkd.mk/makedonija/ekonomija/noviot-gazda-vo-te-to-so-pari-za-tochak-si-kupi-ferari
тие 9,2% ги има земено синтез груп,
БЕГ се истите тие руси и нема шанси да го дадат парното

викате ТЕТО не вредел 25м евра, а за изградбата се потрошени 110 милиони евра
пак ќе исперат некоја пара во кругот, топлификација, комерцијална, БЕГ, ТЕТО,
сите ќе бидат среќни и задоволни освен акционерите на топлификација и делумно на комерцијална.
 
Член од
6 октомври 2017
Мислења
240
Поени од реакции
150
Bas kako sto pretpostavuvav so 20 akcii si igra majtap nekoj jasna e namerata, se e jabe zavrsena rabota eve konecno da potencirame po tret pat ako treba i tolku dosta e. Silno svetnal den uzivajte :ајнапиво: :pijanco:
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Bas kako sto pretpostavuvav so 20 akcii si igra majtap nekoj jasna e namerata, se e jabe zavrsena rabota eve konecno da potencirame po tret pat ako treba i tolku dosta e. Silno svetnal den uzivajte :ајнапиво: :pijanco:
E da so 20 ja spustas cenata pa vo pon si kupuvash naprimer 200 akcii po poeftina cena (normalno ako ima budali sto ke prodavaat)
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.061
Поени од реакции
3.202
Еве нешто за ТЕТО напишано од топлификација, вредноста на изградбата била 136 милиони евра
http://snabduvanjeistok.mk/wp-content/uploads/ТЕ-ТО-АД.pdf

Проектот почна да се реализира преку специјално за таа намена формирано акционерско друштво ТЕ ТО АД, во кое Топлификација АД поседува 20% од акциите, а СИНТЕЗ 80% од акциите. Во мај 2007 година беше потпишан договорот за градба со конзорциум од две фирми: Мултинационалната копанија Алстом и Турската компанија ГАМА. Вкупната вредност на договорот за изградба “клуч на рака“ е 136 милиони евра. Топлифификација АД совојот дел од финансирање на проектот во висина од околу 27,2 милиони евра го обезбеди со околу 8 милиони евра добиени од продажба на акциите кој ги поседуваше во Комерцијална Банка АД и со околу 19 милиони евра кредит од Комерцијална Банка АД.
 
Член од
19 јуни 2017
Мислења
76
Поени од реакции
19
rzus 170 vraboteni sredstva 700 milioni, dobivka 1.7 milioni :eek:bicen covek sam pravi godisno povekje prihod
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
дајте ми причини зошто да не купам акции во Реплек..

мене ме бендисва што повеќето од добивката ја исплаќаат, и што расти...
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Синтез груп со 85-90% незнам точно

еве еден интересен текст
https://www.mkd.mk/makedonija/ekonomija/noviot-gazda-vo-te-to-so-pari-za-tochak-si-kupi-ferari
тие 9,2% ги има земено синтез груп,
БЕГ се истите тие руси и нема шанси да го дадат парното

викате ТЕТО не вредел 25м евра, а за изградбата се потрошени 110 милиони евра
пак ќе исперат некоја пара во кругот, топлификација, комерцијална, БЕГ, ТЕТО,
сите ќе бидат среќни и задоволни освен акционерите на топлификација и делумно на комерцијална.
Interesna statija zasto nlb castela tolku eftino ?
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.061
Поени од реакции
3.202
дајте ми причини зошто да не купам акции во Реплек..

мене ме бендисва што повеќето од добивката ја исплаќаат, и што расти...
Добар е Реплек, стабилен со дивиденда помеѓу од 3к до 4,5к последните 10-тина години,
ама нема многу акции во оптек со што ја нема многу на пазарот, да ја поделат на 20 дела, ем ќе биде по прифатлива за купување (ќе изгледа ефтино), ем ќе ја има почесто.
Interesna statija zasto nlb castela tolku eftino ?
Зошто толку ефтино ќе си го прашаш раковдството на ТНБ, чаршиски муабет е така се крадат пари, па и шефовите на топлификација којзнае колку пари имаат лапнато од БЕГ-овите за да го отстапат профитабилниот бизнис,
таму има толку многу Х-ови, што мене лично ме наведува дека има завртено огромен криминал со ТЕТО-топлификација-банките
 

mishevski

Неимар
Член од
20 јуни 2010
Мислења
105
Поени од реакции
169
Interesna statija zasto nlb castela tolku eftino ?
Според текстот НЛБ си наплатиле онолку колку бил долгот ~800.000 EUR.Бидејќи се во бизнис за кредити и наплата на кредити, ова за мене е паметен потег.

Еве нешто за ТЕТО напишано од топлификација, вредноста на изградбата била 136 милиони евра
http://snabduvanjeistok.mk/wp-content/uploads/ТЕ-ТО-АД.pdf
Ако изградбата на ТЕТО е 136 Милиони евра, „инвестицијата беше подржана од Landesbank Берлин (LBB). Финасиската конструкција за електраната ја освои меѓународната наградата за Договор на годината за 2007 година од Trade Finance. Финансиска поддршка во вредност од 167 милиони евра беше подигната за изградба на когенеративната електрана за производство на електрична и топлинска енергија“ тогаш според логиката најголем дел од вредноста на инвестицијата е под долгорочен кредит, и затоа и вредноста на акциите (книговодствено) е мала, посебно поради вестите во последните години зза загуба на ТЕТО.

Според мене треба да се запрашаат акционерите на КМБ зошто за истото обезбедување дала 11 Мил Еур. И затоа впрочем е и насловот на написот, како со ппари за велосипед некој си купил Ферари ;)
 
Член од
22 јануари 2009
Мислења
257
Поени од реакции
200
Која акција е најпогодна за инвестиција на долг рок во моментот без купи продај бидејќи се селам во странство во блиска иднина . Пожелно е со добра дивиденда.
 
Член од
10 март 2018
Мислења
1
Поени од реакции
0
Дечки,дали ќе сака некој што се разбира повеќе во инвестирање во акции да ми пише,ми треба малку помош околу проект.Фала :)
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Дечки,дали ќе сака некој што се разбира повеќе во инвестирање во акции да ми пише,ми треба малку помош околу проект.Фала :)
зависи што те интересира, прашај си отворено нема потреба од прајвет пораки
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
Дечки,дали ќе сака некој што се разбира повеќе во инвестирање во акции да ми пише,ми треба малку помош околу проект.Фала :)
Малце повеќе детали што поточно ти треба?
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.298
Поени од реакции
2.359
дајте ми причини зошто да не купам акции во Реплек..

мене ме бендисва што повеќето од добивката ја исплаќаат, и што расти...
Лани имаа 84% пад на прометот, само поради тоа што не го добија тендерот за инсулин.

Заради тоа беа обештетени и го допија тендерот за продажба на медицински канабис, каде наплаќаат луди цени и од таму моментално им се главните заработки.

За мене тие се тендер компанија. Јас не би инвестирал во компанија, која е екстремно чуствителна од потпишувањето на договор за тендер.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom