Македонска берза

Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Почнувајќи од 01.07.2017 година Банката нема да исплаќа камата на позитивното салдо на трансакциски сметки!! Koga ide ide vo korist na bankite ??
 
Член од
10 мај 2009
Мислења
827
Поени од реакции
541
Денес 2 банки заглавија во Фени Кавадарци. Жиро сметката е блокирана токму од нив и најверојатно ке следи стечај по завршување на законскиот рок.

Има ли некој инфо кои банки се најголеми доверители тука.
 
Член од
23 јуни 2017
Мислења
592
Поени од реакции
1.102
Искрено не очекувам дека банкава ќе се продаде над 1050 денари, иако мислам дека работат добро и имаат најдобар биланс од сите банки во МКД . . . . . Но не е време за продажба. Ако продолжат со дивидендна политика, а останат непродадени ќе биде топ.
Затоа распродадов околу 70% од моето портфолио во СТБ.
Последен пат денеска на 970 денари.
Купував претежно на 200 - 300 денари, па сакам да останам скромен :).

Парите ќе ги префрлам или во ОХБ или во КМБ чекам корекција 7-8%. . . Мислам дека така повеќе ќе профитирам.
За КМБ имам само лоши зборови, но има добра позиција на пазарот и очекувам далеку подобри резултати во наредните 2 години. Ако даде господ (Хари).... Плус и одговараат политиките на владата и ќе учука голем дел од вишокот кеш во обврзници . . . Следна година 2018 ако КМБ не оствари 20 милиони ЕУР профит и јас распродавам све.
КМБ ја проектирам на 4500 денари во декември 2018.
Druze bole,

Koga prv pat stb prefrli 1.000 prodavashe, jas ti vikav odmori, pred vtorata dividenda pak prodavashe, pak ti vikav odmori, sega vekje kasno e da ti kazam, si prodaval pak...
Ok e deka kmb na dolg rok kje vredi povekje, sega ne bash so ovoj nacin na rabota...
Na tema OHB, znaesh li koi se IFB?
Stb ima ushte 35-40% prostor za rast za mnoooogu brzo, iskreno grev e sega da se prodava :)
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.123
Поени од реакции
8.912
Интересно сите банки отидоа надолу

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.123
Поени од реакции
8.912
Интересно сите банки отидоа надолу

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.302
Поени од реакции
2.361
Интересно сите банки отидоа надолу

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
Некој добро ги наштима резервациите за кварталот кај ТТК па добро се исчисте од количини во периодов.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.123
Поени од реакции
8.912
Може поминал и мојот налог за купување на СТБ од пред 20 денови
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.123
Поени од реакции
8.912
Site otidoa nadolu samo TNB. nekoj ja butka nagore so vkupno 6 akcii vo 2 transakcii, kako da ne mozes da si kupis na raat, ama zatoa pa e tuka STB.so pad na cenata.
Да, веќе цела недела има многу мал промет НЛБ.

Инаку поминал мојот налог на 940 за СТБ
 
Член од
16 август 2017
Мислења
412
Поени од реакции
1.067
Druze bole,

Koga prv pat stb prefrli 1.000 prodavashe, jas ti vikav odmori, pred vtorata dividenda pak prodavashe, pak ti vikav odmori, sega vekje kasno e da ti kazam, si prodaval pak...
Ok e deka kmb na dolg rok kje vredi povekje, sega ne bash so ovoj nacin na rabota...
Na tema OHB, znaesh li koi se IFB?
Stb ima ushte 35-40% prostor za rast za mnoooogu brzo, iskreno grev e sega da se prodava :)
Ne se raboti za natprevar, trka, navlekuvanje ????
Se trudam da razmisluvam logicki i da otvoram konstruktivna debata . . .
Od STB sum prezadovolen . . . Zarabotiv dosta . . . Pokriv dosta dupki sto gi imav napraveno od 2007/08 . . .
Toa beshe 50% od moeto portfolio i disperzijata beshe logicna . . . . STB ja kupuvav koga nikoj ne ja sakashe . . . Nesto slicno pravam i denes, kupuvam KMB koga nikoj ne ja saka. Sto ke bide, vreme ke pokaze???
Ne velam deka greshite. STB raboti odlicno, najdobra banka e.
Prenosot od STB vo KMB mi e promashuvanje i od toa ne begam . . . . . tuka sum na +2%. . . . No jas igram na dolgi stazi . . .
A prenosot vo OHB mi e odlicen +45%+55% za necela godina . . . .

Вистинското прашање е „На која цена СТБ ќе се продаде“ ????

Јас не сум чул досега дека НБГ продала некоја подружница над боок, а камо ли на 1,6 боок . . . . .
Само велам размислете. . . .
Инаку имам уште доста акции во СТБ и 2000 денари да стигне нема скроз да излезам . . . акционерското собрание без мене би било досадно ;) . . .
 
Член од
10 мај 2009
Мислења
827
Поени од реакции
541
Пријавувам. Купив денес КМБ на 2938 денари.
Одлучив да не ми стојат пари на сметка . . . . оние од продажбата на СТБ . . . .
Очекувам 16 милиони еур профит на крај на година и раст 20% за неколку месеци, па ќе видиме . . . .
Инаку моја стратегија за во иднина е 15-20% годишно полна капа. . .
Каква срека имаше бре Бошко на пик да купуваш, да почекаше бар некој ден се надевам не ги истроши сите пари тој ден. За стб несакам да зборам оти сум ја дувал ама ти добро ја знаеш политиката како стар акционер и ме чудиш за сите пари прво што продаваше уште пре 1 дивиденда па после неа пак си продавал незнам што имаше толку зор и што шанса ке ти избегаше ако почекаше да дојде продажбата ниту охр ниту кмб не отидо повеке.
 
Член од
16 август 2017
Мислења
412
Поени од реакции
1.067
Каква срека имаше бре Бошко на пик да купуваш, да почекаше бар некој ден се надевам не ги истроши сите пари тој ден. За стб несакам да зборам оти сум ја дувал ама ти добро ја знаеш политиката како стар акционер и ме чудиш за сите пари прво што продаваше уште пре 1 дивиденда па после неа пак си продавал незнам што имаше толку зор и што шанса ке ти избегаше ако почекаше да дојде продажбата ниту охр ниту кмб не отидо повеке.
Па стварно ја дуваш СТБ . . . . .
КМБ ја платив 2938 и не ми е жал . . . . Гледаш како реагира пазар??? Намерно и ја платив поскапо. . . Намерно и ја напишав цената . . . . Сакам да играм транспарентно . . . .
Но не забележа дека и СТБ продадов на 970 (врв) денари. . . . и со тие пари ја купив СТБ . . .
Не забележа дека овие денови СТБ за 0,ххх% падна повеќе од КМБ . . . .
За стратегијате не разговарам секој сам си одговара за своите пари . . . . . .
Целта не е да навиваме за своите пулени, туку да разменуваме информации и мислења.
Никому не му се мешам во стратегијата, туку ја пишувам мојата. А ако таа не се поклопува со вашата стратегија незначи дека е контра.
СТБ е далеку подобра банка од КМБ, со најдобар биланс во МКД, но не сум сигурен дека е поефтина...

п.с.
Познавам ликови кои ме убедуваа дека ЗПКО вреди 1000 ЕУР, а ППИВ вреди 2000 ЕУР, а кога ги продадоа акциите, истите почнаа да ги плукаат. Штета што Мојновац веќе не е сведок на тие натписи . . . Дувањето на пазарот ја руши онаа мала инвеститорска култура што е присутна во МКД. . . . Тоа се случи во октомври 2009 година (за 2007/08 несакам да зборувам) и не се оправи до 2014 година . . . .
 
Член од
10 мај 2009
Мислења
827
Поени од реакции
541
Добро што ништо немам за стб напишано со недели а и погоре избегнав да напишам ама ти пак ја дувам. Ајде које е дувач ме влечеш со сила за јазик да ти кажам дека дување е кога нема основа нешто, а го фалиш ги навлекуваш другите, пример нема добивка, лошо работи, а некој ти вика супер топ е банката на долг рок е одлична како што ти кажуваш за кмб тоа е дување да фалиш банка со 0 денари добивка на полугодие ова е факт. А дување било банка што прави 40м евра добивка и дава 14.3% поврат преку дивиденда и 19% поврат на капитал. Е најди слична таква компанија не у МК у СВЕТ. Дали си свесен дека кредитното портфолио на кмб од најголемо стигна во ранг на охридска 6та банка уште малку и уни ке влезе во кругот од најголема банка тоа е пропаст и дување и не ми кажувај уште сега приказни како во претходните постови она отпиша се сега веке нема што да отпишува добро ке биде, тешко на оној кој чека од запленет имот тоа се приказни за мали деца од 2007 навака.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom