Македонска берза

Член од
23 јули 2017
Мислења
40
Поени од реакции
36
Колеги, мислење за ТТК, финансиски фундаменти, цена за влез?
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.302
Поени од реакции
2.360
Од лично познанство со Јанка-Радовишанка, одма да те пресечам, МНОГУ ЛОШ автор :D

Исто како да одиш кај Баба Рада со цел да станеш професионален нутриционист.
Од друга страна, пак Зоран Колев има што да напише за работењето со Хартии од Вредност.
 

Hub

Член од
3 мај 2017
Мислења
672
Поени од реакции
714
Прв месец тргување, нуб левел - 19 СТБ, 5КБ.
Октомври или 12КБ или 3 ТНБ и нешто ситно СТБ.
Мал придонес и од мене. Размисли дали можеш да се одлучиш за една акција и една трансакција месечно (ако разбрав добро имаш намера да вложуваш по 40к месечно ) така ке ги намалиш провизиите што на такво микро тргување не се занемарливи. ;)
 

JKK

Член од
12 август 2017
Мислења
11
Поени од реакции
3
ТТК ми е многу чудна банка, најмала банка во Македонија е, не ми изгледа како некоја стаблина компанија, не ја воопшто разбирам, и незнам колку простор има за раст, а за пад дефинитивно има. Ми изглед многу ризична. Ама шознам јас, само што почнувам, не ме слушајте. :D
 
B

Bafra

Гостин
Изгледа на никој ме им е во портфолио, и јас ја следам веке некој месец, и никако да пресецам да купам.
Обратете се кај dekis , ако е расположен, ќе ви објасни во кратки црти, мислам дека имаше доста информации за нејзе и Тетекс.
ТТК немам, Тетекс имам :D
 
Член од
25 август 2016
Мислења
438
Поени од реакции
318
Jas ja imam i ne e losa ima prostor za rast. Pogledni ja analizata na mse za poslednite 3 godini a imas i dividenda, na tel sum go nemam mojot excel da vidam tocno porastot...


ТТК ми е многу чудна банка, најмала банка во Македонија е, не ми изгледа како некоја стаблина компанија, не ја воопшто разбирам, и незнам колку простор има за раст, а за пад дефинитивно има. Ми изглед многу ризична. Ама шознам јас, само што почнувам, не ме слушајте. :D
 
Член од
10 мај 2009
Мислења
827
Поени од реакции
541
Член од
23 јуни 2017
Мислења
592
Поени од реакции
1.102
што е со форумов кај отидоа сите.
Запеја оперската дама под прозорот на Хари Матахари викав ја ке ја тераат рабоата до крај додека не му земат обезбедувањето, СЈО пред портите на Рим.
http://24vesti.com.mk/sjo-sedishteto-na-vmro-dpmne-e-pod-hipoteka-vo-korist-na-partijata-e-imotot-da-bide-zamrznat
Tuka sme... koj molci, koj dokupuva stb vo 92ra minuta... ;) edno znam, prodolzenija I penali nema da ima, a grcive imaat gol vo gosti...
 
Член од
16 август 2017
Мислења
412
Поени од реакции
1.067
Tuka sme... koj molci, koj dokupuva stb vo 92ra minuta... ;) edno znam, prodolzenija I penali nema da ima, a grcive imaat gol vo gosti...
Искрено не очекувам дека банкава ќе се продаде над 1050 денари, иако мислам дека работат добро и имаат најдобар биланс од сите банки во МКД . . . . . Но не е време за продажба. Ако продолжат со дивидендна политика, а останат непродадени ќе биде топ.
Затоа распродадов околу 70% од моето портфолио во СТБ.
Последен пат денеска на 970 денари.
Купував претежно на 200 - 300 денари, па сакам да останам скромен :).

Парите ќе ги префрлам или во ОХБ или во КМБ чекам корекција 7-8%. . . Мислам дека така повеќе ќе профитирам.
За КМБ имам само лоши зборови, но има добра позиција на пазарот и очекувам далеку подобри резултати во наредните 2 години. Ако даде господ (Хари).... Плус и одговараат политиките на владата и ќе учука голем дел од вишокот кеш во обврзници . . . Следна година 2018 ако КМБ не оствари 20 милиони ЕУР профит и јас распродавам све.
КМБ ја проектирам на 4500 денари во декември 2018.
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.302
Поени од реакции
2.360
Уште 2 и нешто милиони долари од вкупно 50, останаа од првата тура по најевтини цени за купување plexcoin-и по $0,13 за еден.
upload_2017-9-19_0-42-19.png

Овде го постирам, пошо овој е единствениот coin кој може релативно лесно да се купи од МКД.

П.С. Изгледа вечерва ќе се продадат.

П.П.С Многу се ризични, но кој знае, во ова лудило може и добро да се заработи,

https://www.plexcoin.tech/?ref=1dxoHjgAgb
 
Член од
16 мај 2014
Мислења
461
Поени од реакции
369
Искрено не очекувам дека банкава ќе се продаде над 1050 денари, иако мислам дека работат добро и имаат најдобар биланс од сите банки во МКД . . . . . Но не е време за продажба. Ако продолжат со дивидендна политика, а останат непродадени ќе биде топ.
Затоа распродадов околу 70% од моето портфолио во СТБ.
Последен пат денеска на 970 денари.
Купував претежно на 200 - 300 денари, па сакам да останам скромен :).

Парите ќе ги префрлам или во ОХБ или во КМБ чекам корекција 7-8%. . . Мислам дека така повеќе ќе профитирам.
За КМБ имам само лоши зборови, но има добра позиција на пазарот и очекувам далеку подобри резултати во наредните 2 години. Ако даде господ (Хари).... Плус и одговараат политиките на владата и ќе учука голем дел од вишокот кеш во обврзници . . . Следна година 2018 ако КМБ не оствари 20 милиони ЕУР профит и јас распродавам све.
КМБ ја проектирам на 4500 денари во декември 2018.
Spored matematikite ovde na forumov po objavuvanjeto na izvestajot na NBG izleze STB 25 evra po akcija. Mozebi e preoptimisticno no mislam deka pod 20 evra nema da odi vo nikoj slucaj taka da 1050 spored mene e pesimisticki.
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.108
Поени од реакции
705
Искрено не очекувам дека банкава ќе се продаде над 1050 денари, иако мислам дека работат добро и имаат најдобар биланс од сите банки во МКД . . . . . Но не е време за продажба. Ако продолжат со дивидендна политика, а останат непродадени ќе биде топ.
Затоа распродадов околу 70% од моето портфолио во СТБ.
Последен пат денеска на 970 денари.
Купував претежно на 200 - 300 денари, па сакам да останам скромен :).

Парите ќе ги префрлам или во ОХБ или во КМБ чекам корекција 7-8%. . . Мислам дека така повеќе ќе профитирам.
За КМБ имам само лоши зборови, но има добра позиција на пазарот и очекувам далеку подобри резултати во наредните 2 години. Ако даде господ (Хари).... Плус и одговараат политиките на владата и ќе учука голем дел од вишокот кеш во обврзници . . . Следна година 2018 ако КМБ не оствари 20 милиони ЕУР профит и јас распродавам све.
КМБ ја проектирам на 4500 денари во декември 2018.
Mislam deka najniska mozna cena po koja bi se prodala STB. e 1100den. PRESMETKATA E SLEDNATA; 783+130=913x1.2=1095 i toa e min. za ovakva banka.Vo presmetkata ne presmetano deka STB. e najgolema banka vo RM. i deka za deset godini od kupuvanjeto so vakva dobivka bankata sama ke se isplati. Licno ocekuvam cenata na prodazba da bide 1200-1300den. , a najposakuvana opcija mie da prodolzi so ovaa div. politika i da ne se prodade.
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.302
Поени од реакции
2.360
Дечки дај бе малку оладете... Договарањето на цената на банката ќе биде во Атина, и сигурно цената нема да се пресметува на ваков едноставен начин.

Ние тука можиме да си правиме пресметки како сакаме, можат и во NBG, но на крај ќе треба да се најде купувач кој ќе сака толку да плати.
 

Wizz.

TheBest
Член од
27 септември 2009
Мислења
262
Поени од реакции
69
Уште 2 и нешто милиони долари од вкупно 50, останаа од првата тура по најевтини цени за купување plexcoin-и по $0,13 за еден.
Прегледај го приврзокот 177559

Овде го постирам, пошо овој е единствениот coin кој може релативно лесно да се купи од МКД.

П.С. Изгледа вечерва ќе се продадат.

П.П.С Многу се ризични, но кој знае, во ова лудило може и добро да се заработи,

https://www.plexcoin.tech/?ref=1dxoHjgAgb
Со самото тоа што се рекламираат дека заработката е примарен фактор, им опаѓа кредибилитетот. Bitcoin-от никогаш не беше така промовиран, и тешко дека некој ќе го повтори таквиот раст. Секоја недела се појавуваат вакви клонирани крипто-валути, а за нивната судбина мислам дека нема потреба да зборувам. Првите што вложиле и што ќе излезат на време ќе направат профит. А тоа најчесто се, самите основачи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom