Македонска берза

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.062
Поени од реакции
11.411
TNB., posle presekot nema niedna transakcija, sto mislite zosto?.
Нема ниту еден куповен налог веќе недела време, несигурноста дали и догодина ќе дадат дивиденда и во колкав процент од добивката ги става во недоумица инвеститорите. Да не ја спомнувам и политичката криза, повеќе од јасно е дека ги брка странците од берзата.

Inaku jas deneska gi zasiliv svoite pozicii vo STB. po 330den. za akcija,pa za natamu ke vidime.....Mislam deka ostvarenite rezultati na ovaa banka koga -togas ke se vrednuvaat, ili mozebi gresam-kojznae?
Резултатите се повеќе од одлични, ако се исплати ќе биде неколкукратно исплаќање. Само нема ниту најава ниту дојава дека ќе се случи такво нешто во блиска иднина, само се чека изненадување. Цената од 330 денари при ваква несигурност ми е некако голема, ама до пред 2-3 години можеше да се купи и за 120 денари . Има потенцијална енергија, но без динамичка енергија веќе години наназад.
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.107
Поени од реакции
705
Dali TNB. objavi soopstenie za dostavuvanje na transakciski smetki na akcionerite sto imaat pravo na dividenda? Ja go nemam procitano pa ako nekoj znae nesto za toa kade i koga treba da se dostavat transakciskite smetki neka postira.Blagodaram(y)
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.107
Поени од реакции
705
Ve molam ako nekoj znae nesto za toa sto prasav vo pogorniot post za t-s smetki za dividenda voTNB. neka mi odgovori
 
Член од
15 февруари 2012
Мислења
421
Поени од реакции
510
Ve molam ako nekoj znae nesto za toa sto prasav vo pogorniot post za t-s smetki za dividenda voTNB. neka mi odgovori
Денес дивидендата ми е префрлена на сметка. Ниту ме прашале, ниту сум им дал број на трансакциона. Додуше, трансакционата ми е кај нив, па ме нашле некако претпоставувам. :ајнапиво:[DOUBLEPOST=1432820142][/DOUBLEPOST]http://www.nlbtb.com.mk/Default.aspx?mid=87&lId=1&eid=9900

eve i soopstenie izleze
 
Последно уредено:

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.062
Поени од реакции
11.411
Планираат да вратат 40-50 милиони евра субординиран долг во Грција, и онака имаат преголема адекватност на капиталот, не би требало да падне под законскиот минимум и со овој чекор.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Телекомот денес +8,5.... машалаааа! Компанија од неколку стотици милиони со две илјади Евра (петсто и нешто продадени акции) сакаат да ја зголемат вредноста цели 8,5%!!! Еееее море оФчари! ќе се затрча некој! ха-хахаха
 

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.322
Поени од реакции
3.172
Дали во РМ постојат даночни олеснувања за дивидендите?
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.062
Поени од реакции
11.411
Дали во РМ постојат даночни олеснувања за дивидендите?
Компанијата што исплаќа дивиденда ти го плаќа данокот, ти како акционер земаш само нето дивиденда, не знам за какви олеснувања збориш.
 

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.322
Поени од реакции
3.172
Компанијата што исплаќа дивиденда ти го плаќа данокот, ти како акционер земаш само нето дивиденда, не знам за какви олеснувања збориш.
Не знаев како се намирува данокот од дивидендите. Фала.
 
Член од
6 април 2015
Мислења
396
Поени од реакции
128
здраво
многу се заентересирав за ова инвестирање , дали има некоја книга што е насочена кон брокер , брокерска куќа , инвестирање , берза ???
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.107
Поени од реакции
705
STB ili TNB kade epodobro da se investira sega? TNB. najverojatno i bi trebalo da dade dividenda ovaa godina , a STB. mozebi ke se prodade no sto ako NBG. gi prodade vo paket svoite 90% ? Sto togas ke ima za malite akcioneri, i ako moze nekoj da mi gi objasnim poslednite slucki so STB.?
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.107
Поени од реакции
705
Ne mora da mi odgovarate mi se razjasni dilemata deneska koga go vidov polugodisniot na STB,sepak blagodaram nizasto:sneaky:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom