Македонската кошарка!

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Гижо напиша:
немораш да ја сведуваш дискусијава на меѓуградска омраза :wink:
Не ширам јас меѓуградска омраза, само сум испровоциран од изјави на некој тотално неинформирани луѓе. Какви третокласни анонимуси ако барем еден натпревар имаше гледано другарчето ќе видеше дека се работи за одлични играчи. Јас сакам да ви го посочам излезот од кризата на македонската кошарка, а тоа е да се врати публиката на терените. А не во Скопје да има 500 души публика. После немало пари, па кој будала ќе финансира тим ако тој нема гледаност. Сакам да кажам дека немате срце, не знаете да навивате. Не зборам на празно, ете пример Пелистер ова година влезе од втора лига има добар спонзор кој со добра пропаганда успеа да продаде 2000 сезонски карти и донесе сериозни засилувања од странство и ја врати кошарката на голема врата во Битола.

Незнам колку ги имате слушнато и изјавите на тренерите на тимојте шо гостуваја во Битола. Ете пример тренерот на тимот „Тоа сум јас’’ изјави дека радо би играл пред ваква публика во гости, него во празна сала дома.

Го следев натпреварот во живо и атмосферата да ви кажам право ме потсети на златните години на ракометниот тим Пелистер. Мзт во еден момент имаа и 16 поени водство некаде околу половината на 3 четвртина, но со огромна желба и одлична игра во одбрана Пелистер успеа на крајот да стигне до израмнување и покрај огромната наклоност на судиите кон гостинскиот тим (од оправдани причини судите беа скопјани).

Тука е спасот на македонската кошарка во исполнетите сали. Не знам јас како е можно и покрај пласманот во европските купови на Мзт и Работнички да не се наполнат малите сали во Скопје, или пак едвај ќе се исполнат и редовно има некоја театарска атмосфера.
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
е добро де, убаво е тоа дека некаде у македонија се враќа популарноста на кошарката, ама финтата е тоа дека пелистер дојде од 2 лига и сега навивачите имаат желба да го бодрат својот клуб, истото е и со Македонија ЃП во фудбалот, влезе оваа година во прва лига и сега во просек има по 2000 навивачи на утакмица

а шо се однесува на МЗТ и Работнички, незнам дали се сеќаваш до пред 3-4 години какви утакмици имаше, со исполнети сали и атмесфера каква што ретко се гледа, ама ете, квалитетот опадна, клубовите влегоа у финансиска криза, и на навивачите им скурчи, додека не се направи некоја револуција во клубовите како што е сеа во пелистер, навивачите нема да доаѓаат

значи работата не е до тоа дека вие битолчани сте подобри навивачи или што ти ја знам, други фактори играат голема улога
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Добро како било. Ама дека не може близу милионски град да произведе 2000 навивачи не ми се верува. Добро едноставно такво мислење имам стекнато дека во Скопје освен за Кометал Ѓорче Петров во лига на шампиони за друг спорт нема никаква заинтересираност.

Ете Битола е најмалце десет пати помал град и ракометниот тим Пелистер е во најкатастрофална можна финансиска положба па пак салата се полни.
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
има нешто и во народот, менталитетот на секој град, во секој случај битола е поспортски настроен град од скопје, односно по верни навивачи има
 

dajdo

The OuTLaW
Член од
17 октомври 2005
Мислења
5.139
Поени од реакции
19
kosharkata u skopje umre koga city park boys i family (navivachite ke me razberat) prestanaa da idat po utakmici abe pred 5 godini da odish na mzt i rabotnichki i da navivash bilo privilegija da da nese shalam ne sum propushtal utakmici na rabotnichki sum ide u kavadarci u veles u kumanovo sekade sme idele i sme go bodrele klubot shto go sakame ama ete toa odednash prestana neznam kako mi se krshi srceto koa slushanv pred nekoj den na mzt rabotnichki 100 luge abe na tie utakmici salite se polnea saat ipol pred pochetokot na utakmicata imashe navivanje bodrenje sakndiranja tepanje i na kraj ponekogash i solzi!!! jas pred 7 godini duri i plachev koga rabotnichki ke izgubeshe od mzt zasho toa za mene beshe nesto sveto jas sum dete na rabotnichki igrav u rabotnichki 8 godini i ovaa godina trebashe da idam u prv tim ama dobiv stipendija u usa!!! MENE NAJGOLEM SON MI BESHE DA IGRAM ZA RABOTNICHKI I BAREM EDNASH VO ZIVOTOT DA IZLEZAM NA TEREN DA IGRAM PRED SITE TIE NAVIVACHI.nesakam da priznaam ama kosharkata poleka zgasnuva site mladi talenti si otidoa alooooooooo ke dojde denot koga veche nema da ima kosharka i koga samo ke vikame eh toa bea vreminja koga igrashe vrba , machka , simich , djole , afrika , nesakam da spominjam iminja ama toa e nema vishe da ima kosharka vo makedonija ako ne se prezeme nesho zatoa KSM NAPRAVETE NESHO VE MOLAM !!!
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
незнам колку си у тек со сегашнава ситуација со КФМ ама конечно влегоа прави луѓе во кошарката и убеден сум дека ке се опраи
 

dajdo

The OuTLaW
Член од
17 октомври 2005
Мислења
5.139
Поени од реакции
19
neznam i najiskrajno neam prateno makedonska kosharka eve veche 2 godini i najiskrajno ovaa situacija neznam dali moze da se oprai ali so GOSPOD napred i se nadevam deka se ke trgne na pravo
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
ти кога си заминал за америка беше леонид гајдаџиев, катастрофа од човек, ама веќе повеќе од пола година претседател е Дамески (мислам дека порано имал некаква функција во Работнички) а секретар е Војновиќ
 

dajdo

The OuTLaW
Член од
17 октомври 2005
Мислења
5.139
Поени од реакции
19
da da danijel beshe direktor na vremeto korekten chovek a djole si e djole on stvarno ja saka kosharkata i mene mi e prijatel (iako sum tolku mlad) djole moze da napravi mnoguuuu za mak kosharkata mi se sviga sho postavile takvi luge bravo bravo ajde sea ushe da bidat polni salite pa da bide mak koshrkata na nivoto shto beshe pred 5 ili 6 godini iskrajno se nadevam na podobro !!!
 

head

ЧОВЕКОТ СО МАЛО ТЕЛО
Член од
15 септември 2005
Мислења
1.358
Поени од реакции
509
Ако синдикалецот за првпат гледа прволигашка кошарка ај така и така,можам некако да го разберам неговото пување:icon_confМеѓутоа никако не можам да го разберам неговото омаловажување,и продавање на некаков си локал патриотизам....
Една е вистината за отсуство на публика во Скопските кошаркарски сали ,а тоа дека оваа публика е научена да гледа квалитетна кошарка,квалитетни клубови , но за жал денес тоа е само мисловна именка...
Но како и да е за поздрав е тоа што барем некаде постои интерес за следење на нашата кошарка...
 

dajdo

The OuTLaW
Член од
17 октомври 2005
Мислења
5.139
Поени од реакции
19
da dade gospod sekoja utakmica da bide kako taa u bitola im simnuvam kapa na chkembari za atmosferata sho ja napravija na utakmicata so rabotnichki toa me napravi mnogu sreke sho ushe ima navivachi u makedonija bravo bravo bravo za chkembari
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Тенк ју, тенк ју, тенк ју од името на чкембари. Јас мислам дека имаме доволно квалитетна кошарка барем за 60 денари карта (шо не ме чуди низ Македонија и да е бесплатен влезо). Баш во таква атмосфера е интересно да се следи натпревар. И најквалитетен да биде натпреварот ако нема публика се губи смислата.


Малку фалеше да ги скрши атмосферата и работнички како шо се деси со мзт, ама на крајот испадна кобно по битолчани враќањето на Тони Симиќ во работнички. Не отепа во тројки инаку крајно сум разочаран од неговите центарски квалитети. Мислам дека ако до година остани истиот тим на Пелистер со некое засилување на клупа ќебиде многу поинтересно, затоа што не е сеуште уигран тимот на Пелистер има константно падови во играта. Тимот како шо кажав е нов составен е летово со доаѓањето на засилувањата од СЦГ.


Напред напред Пелистер, ова година плеј оф, до година шампион.
 

dajdo

The OuTLaW
Член од
17 октомври 2005
Мислења
5.139
Поени од реакции
19
sindekat od tvoja usta u bozji ushe da dade gospod da se zasilite so trojca stranci pelister e mojot favorit u mak liga mnogu najprijatno sum iznenaden i pomalce mi e krivo sho ne go plesnavte rabotnichki ali zatoa e tuka stalniot pacient MZT taka da ke si igrate vie finale po se izgleda goooolemo bravo za CHKEMBARI i upravata na PELISTER vie ste hit u makedonija ozbilno bravo sekoj chest na grad koj od vtora liga posle mnogu godini vleze u prva i ima skor od 7 pobedi i 2 poraza radi vas pak ke pochnam da sledam kosharka zimi se ushe ednash vie ste za RESPECT
 

Офчар

The Bite of The Mamba [81]
Член од
24 април 2005
Мислења
3.717
Поени од реакции
57
само уште работата со талентите да пркне.. дадо у америка, зифче, пеџа и уше некој у србија, алек у хрватска, курчо у франција, и пар лица што останаа.. нема така баскет.. дур не научат нашиве дека мора да се инвестира у тие младинци, а не да се користат као мазги, ќе нема просперитет.

и молим те, КК ТОА СУМ ЈАС.. бог да чува.. уше КК АДРИЈАН ГАЏА да видам.. срамота..

свака част на битолчани, бтњ
 

dajdo

The OuTLaW
Член од
17 октомври 2005
Мислења
5.139
Поени од реакции
19
epa vidi sea vaka ofchar mislam nema uslovi da ni ponudea na mene alek zivche kurcho pari sho e normalno za sekoj talennt mesto u prv tim i normalno shkolarina ke ostanev u sekoj sluchaj u skopje koj bi sakam da si odi od doma ako ima uslovi da go pravi toa sho go saka ama nema leb luge alek e u cibona zivche e u buduchnost kurcho e u po ortez ja sum na college u amerika kire e u amerika na high school nema leb nesakam uopshte da se nerviram ama dur simich shush i vesel neumrat(ne me sfakajte seriozno) nemoza da se igra u prv tim :( :( na rabotnichki mene mi beshe najgolem son toa ama nemozv da si go ostvaram sonot zatoa sho ne cenat tuka talent epa ete sea sho gi snajde prazni sali nema stranci c c c sramota i na kraj da ima derbi epa nema derbi neznam dali nekoj se sekava na emil rajkovich dechkoto so 19 godini ja osvoi titulata so vrba u ajrodrom dae 7 trojki ako se sekavate na taa utakmica i beshe zvezda!!! ete toa im treba na talentite golemi utakmici za da se dokazat se nadevam deka za 4 godini ke se smeni se i jas eden den ke igram u prviot tim na fershpet rabotnichki koj shto i da kazam mi e prva ljubov klubot vo koj gi nauchiv svoite prvi kosharkarski chekori fala mu zatoa sho da go nemashe sea ja ne ke bef u amerika se nadevam se ke trgne na podobro !!!
P.S MZT dozivoten mushterija pacient posleden pat ja navivav na titula deset ale titla deset!!! mnogu ubavi spomeni mi vrati ova ej :(:( krivo mi e sho nema vishe mora da pisham edna pesna zimi se ide vaka:

rabotnichki!! rabotnichki !!
samo hrabro igraj ti!! city park boys se so tebe!!
zaedno sme najdobri!! aleale aleale!!
i ushe edna:) :
1 ne 2 ne 3 ne 4 ne 5 ne 6 ne 7 ne 8 ne 9 ne 10 ne 11 ne 12 ne 13 titula
SHAMPIONI!!!!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom