Македонската кошарка!

StenmarC

Скијач
Член од
24 март 2005
Мислења
2.179
Поени од реакции
49
Да ви кажам искрено се поретко гледам наша кошарка од проста причина што тоа што го гледам воопшто не личи на кошарка ... абе ние ептен сме се уназадиле бе ... само 3ки се шутираат и 80% (ако не и повеќе) од акциитер се завршуваат со 3ка ... се шутери па па па ... ретко кој кошаркар да стаи кило поише на себе ... ко божем имаат фитнес тренинзи за развивање и ојачување, ама они изглеа само точаци возат и се гледаат у огледало ... срамота еј ....
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
Nema u makedonija igrach na centarska pozicija shto neznae da shutira trojka.namesto da ide pod kosh da se tepa za topka, oni iskachaat na trojka i samo shutiraat ko demek se shuteri.Zhiva mizerija.
 

StenmarC

Скијач
Член од
24 март 2005
Мислења
2.179
Поени од реакции
49
Знаеш зошто ??? Затоа што на сите идоли им се Џордан,Ајверсон, Брајант, МекГреди, Леброн, Џинобили, Реџи Милер и сл ... Ретко на кој идол му е Данкан, Гарнет, Минг, Олајџувон, Џабар .....
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.185
Поени од реакции
34.416
Абе кошаркава кај нас, поточно домашното првенство беше интересно само пред едно 5-6 години, кога Работнички (Годел) и МЗТ стварно имаа квалитет и дерби средбите беа интересни.
Сега.... неам зборови, ни еден натпревар не ме привлекол да го следам на ТВ.

А што се случува со репрезентацијата?
Се пласиравме на едно европско и толку. :cry:
 

StenmarC

Скијач
Член од
24 март 2005
Мислења
2.179
Поени од реакции
49
Acid напиша:
А што се случува со репрезентацијата?
Се пласиравме на едно европско и толку. :cry:
Што сакаш да се случува... види кој е тренер(селектор) па после зори... Не може да се има добра репрезентација, ако се нема добро домашно првенство, или ако се нема добри интернационалци ... Од сите у репрезентација само Врба вреди .... другите се сите маалски баскетџии 8)
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
StenmarC напиша:
Acid напиша:
А што се случува со репрезентацијата?
Се пласиравме на едно европско и толку. :cry:
Што сакаш да се случува... види кој е тренер(селектор) па после зори... Не може да се има добра репрезентација, ако се нема добро домашно првенство, или ако се нема добри интернационалци ... Од сите у репрезентација само Врба вреди .... другите се сите маалски баскетџии 8)

Reprezentacijava shto ke ja sostavat za kvalifikaciive ke bide edna od najdobrite shto sme ja imale.

Samardziski, Bocevski, Gechevski, Jones, Tasovski, Dimitrovski, Antic, Blazhevski, Jovanovski, Gjurov, Chekovski, Stefanov, Ilievski, Kurtovic, Simic, Samardziev, .....

a i mladite talenti od mladinskata reprezentacija kako shto se Kostoski, Trajkovski i nivnite vrsnici.

Propushtiv nekoj ama ke mi tekne.Taka da smetajte deka za edno dve godini povtorno ke bideme na Evropsko.
Za domashnata kosharka znam deka ni e Sranje ama imame izvonredni internacionalci.
 

Radical Boy

Говнојадец
Член од
21 април 2005
Мислења
3.529
Поени од реакции
59
Gizo напиша:
StenmarC напиша:
Acid напиша:
А што се случува со репрезентацијата?
Се пласиравме на едно европско и толку. :cry:
Што сакаш да се случува... види кој е тренер(селектор) па после зори... Не може да се има добра репрезентација, ако се нема добро домашно првенство, или ако се нема добри интернационалци ... Од сите у репрезентација само Врба вреди .... другите се сите маалски баскетџии 8)

Reprezentacijava shto ke ja sostavat za kvalifikaciive ke bide edna od najdobrite shto sme ja imale.

Samardziski, Bocevski, Gechevski, Jones, Tasovski, Dimitrovski, Antic, Blazhevski, Jovanovski, Gjurov, Chekovski, Stefanov, Ilievski, Kurtovic, Simic, Samardziev, .....

a i mladite talenti od mladinskata reprezentacija kako shto se Kostoski, Trajkovski i nivnite vrsnici.

Propushtiv nekoj ama ke mi tekne.Taka da smetajte deka za edno dve godini povtorno ke bideme na Evropsko.
Za domashnata kosharka znam deka ni e Sranje ama imame izvonredni internacionalci.

Не ми се верува дека ке бидеме на Европско во скоро време. Костовски, Трајковски, Какраколев, Николовски, се добри сега. Може нема да бидат за две три години. Македонскиот менталитет може ќе преовлада. А ако не отидат во скоро време во странство тука само ќе стагнираат. Затоашто нема стучњаци.

А за сегашните играчи: Самарџиев играч со една нога. Добар може е за на Фаворити и Неготино и евентуално МЗТ, ама ако има еден поасален да го чува тешко и 3 коша да даде

Симич мојот омилен играч :twisted: Ако има покрај себе малку појак играч се крие, и му плаче на тренерот со зборовите: Вади ме неможам

Тасовски има предиспозиции ама сељандура не видена е. Поима нема од кошарка.

Димиторвски шутот му е екстра ама здебелен е пуши и пие повеќе од мене, што не е за потценување. :D

Ѓуров е страшно уназаден последниве две години, може не е уназаден ама стагнира мноооооогу

Антиќ колку што сум информиран додека е Јорданчо Мајмунот селектор нема намера да игра. Потег за поздравување :twisted:

Имаме некоја генерација, ама луѓето што ни ја водеа кошаркава ја уназадија страшно. Се надеваме на подобри времиња
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.185
Поени од реакции
34.416
Radical Boy напиша:
Gizo напиша:
StenmarC напиша:
Acid напиша:
А што се случува со репрезентацијата?
Се пласиравме на едно европско и толку. :cry:
Што сакаш да се случува... види кој е тренер(селектор) па после зори... Не може да се има добра репрезентација, ако се нема добро домашно првенство, или ако се нема добри интернационалци ... Од сите у репрезентација само Врба вреди .... другите се сите маалски баскетџии 8)

Reprezentacijava shto ke ja sostavat za kvalifikaciive ke bide edna od najdobrite shto sme ja imale.

Samardziski, Bocevski, Gechevski, Jones, Tasovski, Dimitrovski, Antic, Blazhevski, Jovanovski, Gjurov, Chekovski, Stefanov, Ilievski, Kurtovic, Simic, Samardziev, .....

a i mladite talenti od mladinskata reprezentacija kako shto se Kostoski, Trajkovski i nivnite vrsnici.

Propushtiv nekoj ama ke mi tekne.Taka da smetajte deka za edno dve godini povtorno ke bideme na Evropsko.
Za domashnata kosharka znam deka ni e Sranje ama imame izvonredni internacionalci.

Не ми се верува дека ке бидеме на Европско во скоро време. Костовски, Трајковски, Какраколев, Николовски, се добри сега. Може нема да бидат за две три години. Македонскиот менталитет може ќе преовлада. А ако не отидат во скоро време во странство тука само ќе стагнираат. Затоашто нема стучњаци.

А за сегашните играчи: Самарџиев играч со една нога. Добар може е за на Фаворити и Неготино и евентуално МЗТ, ама ако има еден поасален да го чува тешко и 3 коша да даде

Симич мојот омилен играч :twisted: Ако има покрај себе малку појак играч се крие, и му плаче на тренерот со зборовите: Вади ме неможам

Тасовски има предиспозиции ама сељандура не видена е. Поима нема од кошарка.

Димиторвски шутот му е екстра ама здебелен е пуши и пие повеќе од мене, што не е за потценување. :D

Ѓуров е страшно уназаден последниве две години, може не е уназаден ама стагнира мноооооогу

Антиќ колку што сум информиран додека е Јорданчо Мајмунот селектор нема намера да игра. Потег за поздравување :twisted:

Имаме некоја генерација, ама луѓето што ни ја водеа кошаркава ја уназадија страшно. Се надеваме на подобри времиња
Друже, ти ова ни го објасни од многу "стручен" аспект. :D
Ме интересира само зошто рече дека тоа што Јорданчо нема намера да го пушти Антиќ да игра е за поздравување. Според мене тој е најасалниот и најнадежниот што го имаме. :wink:
 

Radical Boy

Говнојадец
Член од
21 април 2005
Мислења
3.529
Поени од реакции
59
Acid напиша:
Radical Boy напиша:
Антиќ колку што сум информиран додека е Јорданчо Мајмунот селектор нема намера да игра. Потег за поздравување :twisted:

Имаме некоја генерација, ама луѓето што ни ја водеа кошаркава ја уназадија страшно. Се надеваме на подобри времиња
Друже, ти ова ни го објасни од многу "стручен" аспект. :D
Ме интересира само зошто рече дека тоа што Јорданчо нема намера да го пушти Антиќ да игра е за поздравување. Според мене тој е најасалниот и најнадежниот што го имаме. :wink:
Лошо испадна. Сакав да кажам дека Антиќ не сака да игра за репрезентација додека е селектор Мајмунот. Иначе се сложувам дека е најасалниот. Прав центар е.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.185
Поени од реакции
34.416
И мене баш ме зачуди... Ама вака веќе може. :wink:
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
Не ми се верува дека ке бидеме на Европско во скоро време. Костовски, Трајковски, Какраколев, Николовски, се добри сега. Може нема да бидат за две три години. Македонскиот менталитет може ќе преовлада. А ако не отидат во скоро време во странство тука само ќе стагнираат. Затоашто нема стучњаци.

А за сегашните играчи: Самарџиев играч со една нога. Добар може е за на Фаворити и Неготино и евентуално МЗТ, ама ако има еден поасален да го чува тешко и 3 коша да даде

Симич мојот омилен играч :twisted: Ако има покрај себе малку појак играч се крие, и му плаче на тренерот со зборовите: Вади ме неможам

Тасовски има предиспозиции ама сељандура не видена е. Поима нема од кошарка.

Димиторвски шутот му е екстра ама здебелен е пуши и пие повеќе од мене, што не е за потценување. :D

Ѓуров е страшно уназаден последниве две години, може не е уназаден ама стагнира мноооооогу

Антиќ колку што сум информиран додека е Јорданчо Мајмунот селектор нема намера да игра. Потег за поздравување :twisted:

Имаме некоја генерација, ама луѓето што ни ја водеа кошаркава ја уназадија страшно. Се надеваме на подобри времиња

ovie shto gi iskritikuva ne deka mi se svigjaat kako igrachi, tuku samo gi nabrojav od prichina shto se momentalni kandidati za reprezentacija.
 

Radical Boy

Говнојадец
Член од
21 април 2005
Мислења
3.529
Поени од реакции
59
Те сфатив. Затоа ти кажувам дека во скоро време, не ни се пишува арно.
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
Ja sum ipak optimist zashto oni se dva trojca slabi igrachi, dodeka drugive se stvarno ekstra.
 

Radical Boy

Говнојадец
Член од
21 април 2005
Мислења
3.529
Поени од реакции
59
Слабите ти ги набројав :D Илиевски е екста играч. Стефанов Врбица е добар ама 31 година има. Боцевски е постар и од Врбица. Јовановски исто е над 30. Чековски е 2 метра висок, има срце ама неможе да се носи со појаки играчи. Самарџиски го нема гледано уште. Блажевски исто е стар. Ние може ќе имаме некоја солидна прва петорка но резервите криминал. Башка сега овој Мајмунов за селектор уште толку ќе ја уназади репрезентацијата. Како може тој Самарџиев да биде викнат, или пак Тасовски.

Да не си гаиме илузии, тие играчи подалеку од Работнички неможат да одат. Тоа им е врвот.
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
Da mozhea do sega ke otidea od Rabotnichki.Koga bi si idel toj "Majmunot" mislam deka za selektor treba da dojde Filipovski od Olimpija.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom