Македонија ја доби препораката за визна либерализација

апец

Јувентус фан
Член од
5 декември 2007
Мислења
1.083
Поени од реакции
60
Македонија ја доби препораката за визна либерализација

15.07.2009 08:52Европската комисија официјално ја предложи долгоочекуваната визна либерализација за Македонија, заедно со Србија и Црна Гора.
Одлуката на Европската комисија ја соопштија потпретседателот Жак Баро и еврокомесарот Оли Рен во Брисел.
Овој предлог до крајот на годината треба да го одобрат владите на ЕУ и Европарламентот, по што може да се очекува одлуката да стапи на сила, најверојатно во првото тримесечие од 2010-та година. Брисел се уште не дава прецизен датум.
Директниот прес на Баро и на Рен во Брисел, на кој беше соопштена препораката на Комисијата за укинување на визниот режим за Македонија, Србија и Црна Гора во живо од ЕУ Инфоцентарот го следеа од мисијата на Европската комисија во Македонија.
Како што е наведено на веб страницата на ЕК, Комисијата треба да усвои серија препораки во рамки на предлогот за либерализација на визниот режим со земјите од Западен Балкан.
Препораките, кои потоа ќе се достават во земјите членки на Унијата, треба да овозможат слободно движење во земјите од Шенгенскиот договор и да ја потврдат заложбата на ЕК за укинување на визите.
Со тоа, државјаните на Македонија, Србија и Црна Гора веќе нема да мора да поминуваат низ долготрајните процедури за добивање визи.
Се оценува дека олеснетото патување во ЕУ значајно ќе придонесе и кон процесот на евроинтеграција на земјите од Балканот.
Според извештајот презентиран во втората половина на минатиот месец, кој ги содржи оценките на експертските тимови на Европската комисија, Македонија има направено најголем напредок во исполнувањето на условите за укинување на визите.
Конечната одлука за визна либерализација треба да ја донесе Советот на министри со квалификувано мнозинство, односно треба да ја поддржат две третини од земјите членки на Унијата, по претходно дадено мислење и од Европскиот парламент.
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
Уба вест, али искрено, еве ја што прочитав:

Македонија ја доби препораката за визна либерализација

15.07.2009 08:52Европската комисија официјално ја предложи долгоочекуваната визна либерализација за Македонија, заедно со Србија и Црна Гора.
Одлуката на Европската комисија ја соопштија потпретседателот Жак Баро и еврокомесарот Оли Рен во Брисел.
Овој предлог до крајот на годината треба да го одобрат владите на ЕУ и Европарламентот, по што може да се очекува одлуката да стапи на сила, најверојатно во првото тримесечие од 2010-та година. Брисел се уште не дава прецизен датум.
Директниот прес на Баро и на Рен во Брисел, на кој беше соопштена препораката на Комисијата за укинување на визниот режим за Македонија, Србија и Црна Гора во живо од ЕУ Инфоцентарот го следеа од мисијата на Европската комисија во Македонија.
Како што е наведено на веб страницата на ЕК, Комисијата треба да усвои серија препораки во рамки на предлогот за либерализација на визниот режим со земјите од Западен Балкан.
Препораките (значи, препорака, не одлука/решение или нешто слично), кои потоа ќе се достават во земјите членки на Унијата, треба да овозможат слободно движење во земјите од Шенгенскиот договор и да ја потврдат заложбата на ЕК за укинување на визите.
Со тоа, државјаните на Македонија, Србија и Црна Гора веќе нема да мора да поминуваат низ долготрајните процедури за добивање визи.
Се оценува дека олеснетото патување во ЕУ значајно ќе придонесе и кон процесот на евроинтеграција на земјите од Балканот.
Според извештајот презентиран во втората половина на минатиот месец, кој ги содржи оценките на експертските тимови на Европската комисија, Македонија има направено најголем напредок во исполнувањето на условите за укинување на визите.
Конечната одлука за визна либерализација треба да ја донесе Советот на министри со квалификувано мнозинство, односно треба да ја поддржат две третини од земјите членки на Унијата, по претходно дадено мислење и од Европскиот парламент.
Скептик сум за било што поврзано со европскиве курветини , јеби га.
 

koleee

Убер Македонче
Член од
6 јули 2008
Мислења
643
Поени од реакции
42
Супер...

до другото лето здравје боже една четвртимна од МАКЕДОНЦИТЕ ќе бидат низ државите во светот.....
 
M

makedon^

Гостин
дај боже да е така ко шо вељат, иначе и за нато многу прашини дигаа па после рекоа менете име или нема нато, и ова така да не биде па после со прст во устата да останеме, како и обично. затоа не се замарам, шо сакат нека прат
 
Член од
8 август 2008
Мислења
1.309
Поени од реакции
151
Супер...

до другото лето здравје боже една четвртимна од МАКЕДОНЦИТЕ ќе бидат низ државите во светот.....


да бе баш така е тоа,шо мислиш ти со слободно движење низ европа сетае наредена еве шо се правилата на игра

1.можеш да престојуваш максимум 90 дена во рок од 181 ден
2,ке те екстрадират ако немаш работна дозвола
3,ако случајно работиш ке работиш како црнец(македонец) и ке немаш пари доволно за таму,ти се исплати само ако таму работиш а тука арчиш
4,Островот не е во шенген,а таму најлесно се доаѓа до работа и најплатено е:nenene:
 

faraon

БОГ
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.397
Поени од реакции
21.952
Супер...

до другото лето здравје боже една четвртимна од МАКЕДОНЦИТЕ ќе бидат низ државите во светот.....


Истото го зборам и јас сега..Само не ми е јасно дали ќе може да работиш во некоја од државите во која ќе одиш??Или ќе треба пак некој документи..
 
Член од
8 август 2008
Мислења
1.309
Поени од реакции
151
bez rabotna dozvola ti si samo turist.............vcera bile izbrkani od spanija bugarski drzavjani koi rabotele na crno vo baskija kako gradeznici,so mislite direktor ke te stavat........koga ke zamines ke placis da se vratis
 

koleee

Убер Македонче
Член од
6 јули 2008
Мислења
643
Поени од реакции
42
да бе баш така е тоа,шо мислиш ти со слободно движење низ европа сетае наредена еве шо се правилата на игра
Абе алоооо... ти не знаеш дека само визата е единствената причина што таа една четвртина е уште тука секој ќе гледа да избега и на црно некаде во некоја држава во некои штали ако треба ќе работи а ти правилата да си ги напишеш дома пред врата:smir:
 
Член од
8 август 2008
Мислења
1.309
Поени од реакции
151
a be mali,bujrum zamini,ne te brane nikoj,samo nemoj posle da baras pari od doma da ti pratat za da se vratis,sea u vaa kriza glej da ne nais nekoja poasalna rabota,ti ako sakas da rabotis i tuka ima rabota...............znais za kakva rabota vikam,ne sanajj deka ke rabotis neso asalno,ke mu gi brises gomcata na evropskite gjubrinja,sepak za da uspees ti trebat kvalifikaciin nekakvi,a kaj nas od 300.000 nevraboteni 200.000 se so 8 oddelenie,a drugite se snaogjat nekako.........jas sakam site da imat pari no mislam deka nema da zaminat poveke od 100.000 prvata godina.i veruam deka ke se vratat polovinata:pishtoldz
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Слушав на вест да добиеме визна либерализација шансите се огромни!!!
Бидејќи Македонија не претставува НИКАКВА закана, бидејќи сме само 2 милиони, и сите да се иселат сме премногу малце.
 

апец

Јувентус фан
Член од
5 декември 2007
Мислења
1.083
Поени од реакции
60
a be mali,bujrum zamini,ne te brane nikoj,samo nemoj posle da baras pari od doma da ti pratat za da se vratis,sea u vaa kriza glej da ne nais nekoja poasalna rabota,ti ako sakas da rabotis i tuka ima rabota...............znais za kakva rabota vikam,ne sanajj deka ke rabotis neso asalno,ke mu gi brises gomcata na evropskite gjubrinja,sepak za da uspees ti trebat kvalifikaciin nekakvi,a kaj nas od 300.000 nevraboteni 200.000 se so 8 oddelenie,a drugite se snaogjat nekako.........jas sakam site da imat pari no mislam deka nema da zaminat poveke od 100.000 prvata godina.i veruam deka ke se vratat polovinata:pishtoldz
Епа тоа е реалноста, Што сака да работи со завршено осмо оделение и под просечна интелегенција. Нека биде среќен како молер или зидар ако најде некаде место. А инаку од јануари се очекува Македонците да патуваат без визи.
 

koleee

Убер Македонче
Член од
6 јули 2008
Мислења
643
Поени од реакции
42
елнинокв.... не сакам да заминам јас.... ти велам за другите во моето село во другите села во близина и струмичко ти зборам кој е муабетот помеѓу народот...
и според тоа 100.000 се многу малку мислам јаас а ако издржат тука една година после нема ни да сакат да заминат... а ќе има и такви кои ќе си дојдат некој што таму црнчи 10 пати повеќе од тука за малку пари ќе си дојди нормално ....
Ете и Бугарија една година трпеше криза затоа што се качие сите цени а платата беше иста после им се качи и платата и сега не е исто.... дури тука од Стумичко им се исплаќа на народот да одат да работат во Бугарија не дека ќе биде голема печалба ама нема да е исто ....
 

RTM

Член од
4 септември 2008
Мислења
827
Поени од реакции
201
bez rabotna dozvola ti si samo turist.............vcera bile izbrkani od spanija bugarski drzavjani koi rabotele na crno vo baskija kako gradeznici,so mislite direktor ke te stavat........koga ke zamines ke placis da se vratis
Во Шпаниjа бугарските државjани могат да работат легално.
Не е точна информациjата.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Само јадица :)

И само препорака, никаква одлука.

А ова има да се тегне, тегне...во пакет со уцени за менување име...пардон - компромис :)
 
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.107
Поени од реакции
150
Oстанува да добиеме уште визно ослободување.... и ФАКАЈ АМЕРИКА ОВДЕ НЕМА ЛЕП.......................
 

Kajgana Shop

На врв Bottom