Македонија тотално блокирана

NikolaP

Команданат Флик
Член од
30 октомври 2005
Мислења
1.095
Поени од реакции
16
Абе ваквите протести и блокади више го нервираат народот него владите. Одвугнале они на тоа...
И дали премиерот ќе те прими или не, голем ташак. Ќе се продаде како што било планирано, а за протестирање и дигање буни, како народ не не бива бе. Адаптивни сме у п.м. Све што ни дојде трпиме и се прилагодуваме. Еј, 500 години се трпело, не па овие ситни 15, 16...
Едино овие што ја нејќат сегашнава влада си ги тријат рацете и се надеваат дека на изборите ќе ги сјебат. Али јебига, народот не ја пцуе владата(повише од обично) за блокадите.
Ги пцуе јадните измрзнати и изнервирани штрајкачи.
И да ти ебам... 200 луѓе блокираат цел град? Абре, убре!
Епа чорба, македонче :)
 

Konstantin

Филозоф
Член од
6 мај 2005
Мислења
244
Поени од реакции
0
SLaCk напиша:
Konsтantin ama ne e jasno dali Bucko ke ja drzi cela desna polovina ili samo eden red od desnata strana. Jas sum poveke za vtorata varijanta:)
Оној што ја држи десната сонува за левата, така што мојот муабет беше насочен на тоа.
 
Член од
25 јануари 2005
Мислења
165
Поени од реакции
3
Vo istorijata e dokazano deka sekoja drzava so vnatresna revolucija ili vojna izleguva od ekonomskata kriza a ne so protesti i blokadi...:sekss:
 

Batistuta

..пак од скриен број...
Член од
16 февруари 2005
Мислења
1.945
Поени од реакции
50
Итар Пејо од Мариово напиша:
Inaku blokadite i protestite za struja,tutun,vino ne gi podrzhuvam.Podrzhuvam samo IZBORI zaradi prichina.
Na site bedni nezadovolnici im porachuvam da razmislat dobro komu mu go davaat pravoto da koli i besi vo ovaa rajska demokratija.
Така е ! :wink:
 

NikolaP

Команданат Флик
Член од
30 октомври 2005
Мислења
1.095
Поени од реакции
16
Ама на кого и да му го дадеш, како и да се свртиш, гзот ти е па на примачката страна... Јебига... Луѓето протестираат од шо ги боли...
Ама македончето е флексибилно. Увек се наоѓа место за некој сантим вишак.
 
Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
TrOtOaRka напиша:
Vo istorijata e dokazano deka sekoja drzava so vnatresna revolucija ili vojna izleguva od ekonomskata kriza a ne so protesti i blokadi...:sekss:
а внатрешните револуции (*има и надворешни?) и војните почнуваат со протести против актуелната власт, предизвикани од незадоволството на широката јавност или дел од населението со актуелната економско/политичка состојба...

прочитано, ама не разбрано :)
 
Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
NikolaP напиша:
Абе ваквите протести и блокади више го нервираат народот него владите. Одвугнале они на тоа...
И дали премиерот ќе те прими или не, голем ташак. Ќе се продаде како што било планирано...
зависи од масовноста на протестите :)

реков јас од дамна, без милион на куп, нишо не прајме...
 

NikolaP

Команданат Флик
Член од
30 октомври 2005
Мислења
1.095
Поени од реакции
16
200 луѓе се масивност? А тоа е и негде генерално колку искачаат. Можда и максимум... Зависи колку вработени имала фирмата. Не не бива бе за буни и протести. Треба ептен до раб да дојде. Ама ептен. Па после и некој да се најде ептен да буни. Ама ја не сум за тоа. У такви времиња се пуштаат и оние што треба негде затворени да седат, посебно оние од Бардовце. У секоја анархија шефови стануваат најсилните, ретко најпаметните. Закон на природата. Затоа е и држава. Да не чува од анархија.
А и протестите се џабе. Тоа сакам да ви кажам. Како наумиле, така ќе биде. Не е до владата наша дали ќе се продава ЕСМ или било која фирма. До нив е само тоа да го оправдаат, а и некој да си лапне провизиичка. НЕ Е ОВА КОМУНИЗАМ. Нити демократија. Нема нигде у свет „демократија”.
Единствено паметно би било да се организира референдум. Пошто е обрзувачки. У Словенија прават референдум за секоја глупост.
Али кај нив и 20% да искочат, ако гласале од тие 51% за, се прифаќа...
Место да мрзнат и блокираат луѓе, нека собираат потписи за референдум, док не е касно.
 
Член од
17 јануари 2006
Мислења
26
Поени од реакции
0
"Ситот не му верува на гладниот" , затоа се вакви вашите коментари. Секоја држава си има свој стратешки производ за извоз, со кој остварува значајни приходи. Нашите се грозјето, тутунот и јагнињата, кои се откупуват за џабе, а потоа државата бара разни кредити и донации. Зошто од нив не се потруди да го збогати буџетот? Ако народот штрајкува пред владата ке ги избркат полицајците ( а тие треба да работат за народот ), ако штрајкуват пред откупните организации ке ги избркаат лугето од агенциите за обезбедување (бидејќи се приватни ). Па каде да штрајкуват? На средно Водно? Зошто да го деградираме трудот на производителите кои работат за сите нас? 70% од Мак. население се земјоделци и ако ги нема нив Мак. ке опстанува од индустријата, туризмот или нешто др. Јас целосно ги поддржувам и им порачувам да бидат уште по радикални.
 

SLaCk

Remember me?
Член од
23 ноември 2005
Мислења
1.451
Поени од реакции
18
Bravo frenki imas poenta!

Ostaj ovie sto zborat demek oni bile protiv ama ne izleguvaat posto ke nemalo efekt i na kraj zaklucuvaat deka ne ne bivalo kako narod, ne ve biva vas kako luge ne me mesajte mene i drugite nemoj da se kriete pozadi narodot. Ako ne vi se izleguva na protesti barem ne odmagajte. BTW denes pominav vo 1:30 niz grad zadocniv 10 minuti.
 

Jakov

Тато
Член од
24 јули 2005
Мислења
2.360
Поени од реакции
58
SLaCk напиша:
BTW denes pominav vo 1:30 niz grad zadocniv 10 minuti.
Kazi pod eden vo kolku saat izleze za da stignes vo 1.30 i pod dva dali odese peski ili so tocak.
Najnovata prikazna koja ja sirat plavite e deka na blokatorite vo skopje im se plaka 100 denari za tri saati stoenje an raskrsnica plus hrana.
Inaku jas edvaj cekam da se donese noviot zakon za zabrana za protesti koj kaj ke mu tekne i blokiranje ulici.
Prvo ke gi rascisti ovie guzvi koi site gi vidoa osven SLack, vtoro bas ke mi bide interesno koga slednata godina plavive ke sakaat da blokiraat ama Slack i drugite ke vikaat "Vas e zakonot vie go donesovte nie go primenuvame, ajde sega Marsh." :)
 

SLaCk

Remember me?
Член од
23 ноември 2005
Мислења
1.451
Поени од реакции
18
Jakov напиша:
Kazi pod eden vo kolku saat izleze za da stignes vo 1.30 i pod dva dali odese peski ili so tocak.
Najnovata prikazna koja ja sirat plavite e deka na blokatorite vo skopje im se plaka 100 denari za tri saati stoenje an raskrsnica plus hrana.
Inaku jas edvaj cekam da se donese noviot zakon za zabrana za protesti koj kaj ke mu tekne i blokiranje ulici.
Prvo ke gi rascisti ovie guzvi koi site gi vidoa osven SLack, vtoro bas ke mi bide interesno koga slednata godina plavive ke sakaat da blokiraat ama Slack i drugite ke vikaat "Vas e zakonot vie go donesovte nie go primenuvame, ajde sega Marsh." :)
Rekov deka od voobicaenoto mesto sto treba da stignam zadocniv 10 minuti posto si meram jas vreme kolku mi treba za do grad. Ne znam sto ne ti e jasno? Prikaznite na tvoite plavi drugari ne sum gi cul mozat da zboruvaat sto sakaat sto im ostanuva drugo? Jas veruvam i deka nekoi luge nesvesno navreduvajki gi tie sto protestiraat vleguvaat vo semata na plavite neli? I jas edvaj cekam da dojde noviot zakon za da go prekrsam. Prvo ne mi odgovorivte cie rabotno vreme pocnuva od 1 saat? Vtoro toa nema da se sluci zosto sum prostestiral i so blokadi pred 2002 za vreme na VMRO ama razbira se togas mediumite(del od niv) bea poblagonakloni kon togasnata opozicija i gi nemase onie montirovki so demek naluteni gragani. Jas poprvo bi rekol deka takvi luge gi plaka esdes za da praat problemi ama toa druga tema. A najnakraj edvaj cekam da se prodade ESM za da ne morate da trpite vakvi "nasilnici" kako tie sto protestiraat i da uzivate vo blagodetite na noviot investitor. Da vidam toa vreme izgubeno kako ke go nadomestite so novite ceni za strujata. T.E. moze vie ste bogatasi site pa ne vi e gajle. Samo imajte gi predvid i 70% od naselenieto na Makedonija koe voopsto ne bilo na internet pred da zboruvate vakvi raboti.
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Се изначитав (глупости)..

И пак сум на мислење кое е блиско до тоа на Бати на почетокот - нека протестираат, слободно, пред Влада, па и пред Собрание. Со денови 20-30 луѓе го блокираат цел Центар, и ете никој друг не им се приклучува.

Штрајк - да. Локација - Влада. Ако се соберат неколку илјади - Собрание. Ама не може да се очекува од 30 луѓе да предизвикаат масовни протести со ваков летаргичен народ. Ама штом нема нови заинтересирани, редно е да се прекине со малтретирањето на останатите 500к жители.
 

SLaCk

Remember me?
Член од
23 ноември 2005
Мислења
1.451
Поени од реакции
18
Mene ne me maltretiraat taka da ne me broi vo tie 500.000 i veruvam i mnogu drugi ne gi maltretiraat. Power to the people!
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
SLaCk напиша:
Mene ne me maltretiraat taka da ne me broi vo tie 500.000 i veruvam i mnogu drugi ne gi maltretiraat. Power to the people!
И ти си во право.. тие што немаат работа во Центар, или што одат пешки нема зошто да се нервираат..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom