Македонија тотално блокирана

Член од
27 август 2005
Мислења
783
Поени од реакции
7
вест земена од Време од пред некои 5-6 месеци

Околу 300 Роми вчера ги блокираа објектите на „Електродистрибуција“ Кочани и на Советот на општината искажувајќи го на тој начин револтот поради тоа што се исклучени од електросистемот во градот.

Тие не им дозволија на вработените да дојдат до нивните работни места, заканувајќи се дека доколку не им биде вклучена струјата, ќе ги исфрлат компјутерите и другата опрема и инвентар, бидејќи ваквата тортура не можеле повеќе да ја издржат. Тие велат дека не е во ред социјалците да плаќаат струја во услови кога нивната месечна парична помош изнесува само 1.800 денари.
Ќе читаме многу вакви вести за едно 5 години кога цената на струјата ќе се зголеми за два-три пати
 

Jakov

Тато
Член од
24 јули 2005
Мислења
2.360
Поени од реакции
58
другарче напиша:
вест земена од Време од пред некои 5-6 месеци



Ќе читаме многу вакви вести за едно 5 години кога цената на струјата ќе се зголеми за два-три пати
Ако правната држава функционира во целост ваквите случаи се решаваат многу лесно.
 

SLaCk

Remember me?
Член од
23 ноември 2005
Мислења
1.451
Поени од реакции
18
Zborete sto sakate samo mislam deka ne pretstavuvate ni 10% od naselenieto na Skopje koe dava poddrska na protestite. A i da ne e taka nikogas ne mi znacelo sto misli pasivnoto i kusogledoto mnozinstvo bitno e deka ja znam vistinata. I samite vikate deka pojma nemate sto se slucuva samo deka vi precele protestite. Ne mi odgovorivte kakvo vi e toa rabotno vreme od 13 casot? Sto pravite na fakultet vo 13 casot koga e raspust i tn... a za propaganda prasajte si gi prijatelite od SDSM posto gledam site dobivate nekakvi informacii od niv!? iako ne ste za niv. BTW kade bevte da kazete nesto koga onoj glupakon Kondarko (SDS) uste prviot den gi snimase tablicite na kolite i javno kazuvase koja bila cija kola so poadtoci so licni karti iso se kako vo vremeto na Stalin. I dali na protest ne smee da ucestvuva partiski clen!? Sto e uste edna moronstinja i nepoznavanje na demokratijata. BTW rekov deka ne sum clen na niedna partija, a dali ste vie ne znam vaka po pisuvanjevo ili ste clenovi na edna partija od vlasta ili ste nezainteresirani egoisti. Whatever vo petok koj saka neka doe na raskrsnicata u centar ke se vidime:)
 
Член од
27 август 2005
Мислења
783
Поени од реакции
7
Jakov напиша:
Ако правната држава функционира во целост ваквите случаи се решаваат многу лесно.
Јаков, точно дека таквите случаи се решаваат лесно, него зашто да се решаваат наместо да се спречат?
 
Член од
12 јануари 2006
Мислења
60
Поени од реакции
1
Јас ја подржувам секоја форма на изразување на незадоволство од било која власт, па и од оваа.
Тоа го викаа демократија, нели?
 

SLaCk

Remember me?
Член од
23 ноември 2005
Мислења
1.451
Поени од реакции
18
I tocno e deka treba da se donese precizen zakon za protestite ama ne kako ovoj sto se predlaga sega. kako i da e vo sekoja civilizirana drzava ako ne blokada e dozvolen i legalen mars ili demonstracii po ulicite. Vo Atina koga bev pred nekolku godini sekoj den imase po dve demonstracii vo centarot na gradot po ulicite. Sea malce na nekoi im e cudno zosto nie sme rasteni u komunizam ama ke se priviknat.
 

Jakov

Тато
Член од
24 јули 2005
Мислења
2.360
Поени од реакции
58
другарче напиша:
Јаков, точно дека таквите случаи се решаваат лесно, него зашто да се решаваат наместо да се спречат?
Како ќе спречиш неплаќање на струја, вода телефон, даноци. Како ќе спречиш постоење на социјални случаи. И во најсоцијалните држави во светов има луѓе кои неможат да ги подмират сметките и кои остануваат без вода, струја, ама не кршат туѓи канцеларии заради тоа.
 

Jakov

Тато
Член од
24 јули 2005
Мислења
2.360
Поени од реакции
58
SLaCk напиша:
Whatever vo petok koj saka neka doe na raskrsnicata u centar ke se vidime:)
Јас ке поминам, баш сега порачав да ми направат нова- лажна- таблица на колата.
 

SLaCk

Remember me?
Член од
23 ноември 2005
Мислења
1.451
Поени од реакции
18
Jakov ti izgleda odamna ne si prosetal nadvor? I vo najbogatite imalo socijalni slucai. Pa ima ama ne gi tretiraat ko stoka i ne im davaat plati po godina dena i gi maftaat uste. Sto da pravat tie luge? Da zastanat na nekoj trotoar koga i na ulica koa ke blokiraat edvaj gi primaat. Ne tresi zeleni. Luge so denovi protestirale bez da blokiraat ulica pa nikoj ne gi primil toa e pravilo. Sto mislis zasto na nekogo mu tekna da blokira ulici? Zosto stana barem poveke efikasno od toa da stoi na trotoar.
 

SLaCk

Remember me?
Член од
23 ноември 2005
Мислења
1.451
Поени од реакции
18
i BTW kazi ti za koja politicka opcija si ili barem sto ti e ideologijata? Defetizam pretpostavuvam.
 

SLaCk

Remember me?
Член од
23 ноември 2005
Мислења
1.451
Поени од реакции
18
Pa odi porano na rabota:) Ne zezaj i lugeto sto protestiraat poveketo od niv nemaat ni sega struja da platat a kamoli poskapa struja. Znaci i oni se grizat za svojata egzistencija i toa najgola egzistencija.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Еве сега ќе излезам:)

Кога сме веќе кај луѓето кои протестираат, некако убави колички ми стојат на блокадите, џипчиња, 206-ки, ретко по некое Југце мамата...сте приметиле какви коли го сочинуваат возниот парк на блокадите? Затоа, ме мава и мала доза на сомнеж во позадината.
 

SLaCk

Remember me?
Член од
23 ноември 2005
Мислења
1.451
Поени од реакции
18
Denes nema blokadi sedi pokasno izlezi:)
Epa sea ima i takvi koli eve i ja ti vikam iam pari kolku tolku ama ke odam samoinicijativno:) Znaes mozebi zosto ima i takvi? Zatoa sto na tie sto imaat barem malce pari ne im e strav da izlezat mene na primer me zabole SDSm ako mi ja snimi tablicata ili mene bas ke im kazam koj sum. A tie luge sto se so najniski plati ili na socijalno im e strav da ne gi snimi nekoj i si kutat doma poveketo a pohrabrite izleguvaat. Taka da SDSM snimaj doagame:)

P.S. A koj ti e somnezot za pozadinata na protestite? Deka VMRO-DPMNE saka da gi dovede vo zabluda graganite od poleznosta i ispravnosta na privatizacijata na ESM? Ili deka VMRO-DPMNE sozdava lazna slika megu narodot deka SDSM ne cinat a site znaat deka cinat i deka ova so ESM e super?:)
 

Jakov

Тато
Член од
24 јули 2005
Мислења
2.360
Поени од реакции
58
SLaCk напиша:
Jakov..... Ne tresi zeleni.
Зеленилото е во мислите на оној кој го пишал а не кај оној кому му е наменето.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom