Македонија тотално блокирана

Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.460
Поени од реакции
43
Се испровоцирав да ја отворам темата кога скоро во сите дневни весници и телевизиски страни налетав на наслови како:

Тутунарите со блокади во битолско

Блокада на лозарите од кавадаречко

„Глас на Светлина“ ќе го блокира Скопје

...

Знаеме дека овие блокади не се прават поради добрата состојба на економијата, стопанството и политиката, но дали се оправдани ваквите постапки и кои се другите опции што им остануваат на овие луѓе?
 
V

Vlad II Draculea

Гостин
Од стео мое досегашно искуство, знам дека блокадите немаат никаква врскса со дејстувјнето н владата, на боло која влада, само креваат паника меѓу народот,а не постигнуваат ништо... Освен што ќќе изѕемнат надвор и на крајот болни ќе си опјдат дома
 
Член од
27 август 2005
Мислења
783
Поени од реакции
7
интересна тема. баш би ја сврзал со еден текст у дневник денес што прочитав. целиот текст е овде али интересното според мене следи

Дневник напиша:
Невработеноста (во Македонија) и понатаму е на највисоко ниво во однос на другите европски земји, а на прво место сме и според севкупната стапка на сиромаштија, корупцијата и според ниското ниво на странски инвестиции - признаваат економските експерти....

...иако бензините кај нас се поскапи во однос на сите земји во регионот, вклучувајќи ја и Грција. Сметките во телефонијата се зголемија за три пати со приватизацијата на "Македонски телекомуникации", што е премногу за македонскиот стандард. Повисоки цени од неодамна има и кај парното греење - се жалат стопанствениците. ...

Единствено што не се менува се платите, кои неколку години едноподруго се на истото ниво од околу 200 евра. Причините за ваквите состојби експертите ги бараат во неконзистентноста на целите во севкупната макроекономска политика.
овој пост само за причината зошто има блокади... за оправданоста на блокадите и алтернативи у друга прилика :)
 

SLaCk

Remember me?
Член од
23 ноември 2005
Мислења
1.451
Поени од реакции
18
Jas voopsto ne sum izrevoltiran i gi poddrzuvam blokadite. Koga drzavnite institucii i funkcionerite vo niv gi prekrsuvaat zakonite kade da se obratat graganite? Ova sto go pravat e od bezizleznost, a ima efekti veruvajte deka ima. Uste tri blokadi da se pojavat vednas ke gi primi premierot Buckovski i ke razgovara so niv a vaka da mu recat nema nikogas da gi primi. Drugite opcii sto im ostanuvaat na lugeto se daleku poradikalni i ne bi sakal da gi spomenuvam.
 

Batistuta

..пак од скриен број...
Член од
16 февруари 2005
Мислења
1.945
Поени од реакции
50
Абе ајде, па ова го нема нигде, им текнало на 10 души да го блокираат центарот на градот и никој не превзема ништо. Па и да протестираат ете им го собрание или влада, нека се соберат на едно место (вкупно не се повеќе од 200 луѓе) а тие се распоредиле по сите крстосници низ Скопје. Мора да има некој ред и го поддржувам предлогот за одредување на место предвидено за вакви собири т.е. штрајкови. Не знам за што и како се протестира по другите градови ама ова за ЕСМ што се случува во Скопје мора да се сопре !!!
Нека си штрајкуваат на предвидено место за тоа, а останатите кои брзаат на работа, факултет, училиште да можат да стигнат на време каде што тргнале. Мене кога ќе задоцнам на испит не ме прашуваат дали имало штрајк, на некого ќе му скинат од плата поради доцнење . . .
 

SLaCk

Remember me?
Член од
23 ноември 2005
Мислења
1.451
Поени од реакции
18
Treba malce da ja gledate sustinata i pricinata zosto lugeto se bunat, sramota e vaka da zborite, osven ako ne ste komunjarcinja togas ke vi dadat bonus od partija.
 

Batistuta

..пак од скриен број...
Член од
16 февруари 2005
Мислења
1.945
Поени од реакции
50
Ех одма кај ти иде паметот :pos:
Јас реков АКО, нека штрајкуваат, ама не низ цел град туку на едно место, пред влада :wink:
А што се однесува до причините, па веројатно е неопходна продажбата, а ако толку многу луѓе се против зошто само 200 души штрајкуваат ? :)
 
Член од
6 јули 2005
Мислења
2.932
Поени од реакции
9
Више од тие протести! Човек отишол од "село" да работи во "град" и на враќање дома во центарот на "градот" мора да чека два саата, за да кога ќе си дојде дома да му остане време само за јадење спиење и утре пак да отиде на работа и пак да чека на враќање два саата, мамицата!
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
SLaCk напиша:
Treba malce da ja gledate sustinata i pricinata zosto lugeto se bunat, sramota e vaka da zborite, osven ako ne ste komunjarcinja togas ke vi dadat bonus od partija.
SLaCk , ne se bunat, samo se mrznat...i gi nerviraat drugite , koi nema da se "pobunat" koga ke pomine zakonot za zabrana na "bunjenje" osven na vrv na Vodno kaj "krstot' :):):)!!!
Bunjenje se znae sto e , a jas ne sum zabelezal pobaruvacka na bezbol palici....toa ti doaga isto ko bunjenjeto na lavovite , ama malku posmesno :):):)!!!!! togas po nekoj od vlasta bese i uplasen ...sega gi boli uvo!!!!Vidoa so kogo imaat rabota :):):)!!!!! da ne gi spomnuvam ...da ne te nerviram..:):):)!!!!
 

SLaCk

Remember me?
Член од
23 ноември 2005
Мислења
1.451
Поени од реакции
18
Pa vi predlagam da odite da gi natepate ili da gi pregazite so kolite mamicata nivna. I razbira se da ne se bunite za strujata nikogas veke:)
 

SLaCk

Remember me?
Член од
23 ноември 2005
Мислења
1.451
Поени од реакции
18
BTW najmnogu mi se dopagaat "dobronamernite" komentari "a be samo ke smrznat i nisto" demek nekoj se zagrizil za zdravjeto na tie sto protestiraat a tie demek se maloletnici pa ne znaat. Xaxaxa kako i da e lugeto prodolzuvaat da protestiraat a vie nervirajte se zosto nekoi budali vi odzemaat vreme za sosema nevazni raboti koga site se vraboteni i imaat ogromni obvrski a baska Makedonija dnevno gubi po tri milijardi dolari od blokadite...ili ne bese taka? OK nema vrska.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
SLaCk напиша:
Pa vi predlagam da odite da gi natepate ili da gi pregazite so kolite mamicata nivna. I razbira se da ne se bunite za strujata nikogas veke:)
A be tebe treba da ti se nacrtaat nekoi raboti...pak ve mestat ko paceri , ama pamet ne vi doaga :):):)!!!
 

SLaCk

Remember me?
Член од
23 ноември 2005
Мислења
1.451
Поени од реакции
18
OK g-dine seznajko prosvetli ne (dodeka ima struja). Sto e resenieto?
 
Член од
6 јули 2005
Мислења
2.932
Поени од реакции
9
SLaCk напиша:
BTW najmnogu mi se dopagaat "dobronamernite" komentari "a be samo ke smrznat i nisto" demek nekoj se zagrizil za zdravjeto na tie sto protestiraat a tie demek se maloletnici pa ne znaat. Xaxaxa kako i da e lugeto prodolzuvaat da protestiraat a vie nervirajte se zosto nekoi budali vi odzemaat vreme za sosema nevazni raboti koga site se vraboteni i imaat ogromni obvrski a baska Makedonija dnevno gubi po tri milijardi dolari od blokadite...ili ne bese taka? OK nema vrska.
Да те прашам ти денеска беше испаднат да протестираш? Ајде ти просветли не од твојот топол дом додека уште имаш струја.
 

Batistuta

..пак од скриен број...
Член од
16 февруари 2005
Мислења
1.945
Поени од реакции
50
vardarce напиша:
Да те прашам ти денеска беше испаднат да протестираш? Ајде ти просветли не од твојот топол дом додека уште имаш струја.
Баш така, Slack дава коментари како тој да е еден од главните организатори :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom