Македонија со најлошо здравство во цела Европа

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.564

s.png

Македонските медиуми ги има само за дневна политика платена од некоја партија, каде се за вакви работи? За ова треба некој да одговара, и кривично и финансиски, се додека не изгорат неколку доктори не очекувајте нешто да се промени!
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.120
Поени од реакции
15.931

Прегледај го приврзокот 317237

Македонските медиуми ги има само за дневна политика платена од некоја партија, каде се за вакви работи? За ова треба некој да одговара, и кривично и финансиски, се додека не изгорат неколку доктори не очекувајте нешто да се промени!
ХОРОР. Уште пострашно е кога ќе помислиш на сите родилки кои изумреа низ годиниве дека поминале низ истово и далеку полошо.

Ко што прочитав во коментари кај девојкава, ќе ги гони правно, т.е веќе изгледа си поднела што треба и затоа не смее да објави јавно кои се мороните од медицински лица.
Се надевам дека ќе ги добие и дека после тие ќе скапат во затвор.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.189
Поени од реакции
19.267
Медицинарите се жалат: Имаме „сестри“ што не разликуваат катетер од инфузија!
треба на пракса у средно да вежбаат повеќе ставање катетер у пенис....не само ставање кондом :cool:
100% се мисли на оние со 3 месеци курс што се, би ме изненадило од СМУГС П.К. да вадат неписмени сестри иако и таму има фаци за кои мистерија е како не забораваат да дишат.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.714
Поени од реакции
15.586
100% се мисли на оние со 3 месеци курс што се, би ме изненадило од СМУГС П.К. да вадат неписмени сестри иако и таму има фаци за кои мистерија е како не забораваат да дишат.
многу не знаат ни крв од вена да извадат
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Во врска со родилката, но и целото наше здравство ... За малце ќе ја убиеле физички, но зошто и психички пробуваат да ги умрат пациентите?! Со недолични коментари, игнорирање, потценување, и дури и бебето не ѝ дале да си го види 12дена. :place: Буквално ѝ го уништиле животот на девојката. Се надевам дека ќе има систем за поддршка за да колку-толку не дозволи да ја уништи ова и психички за цел живот. Премногу ми е жал за неа, но и за сите жени што поминале макар низ 1/10 од некое вакво малтретирање при бременост и пораѓање.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.198
Поени од реакции
27.503
Член од
12 март 2009
Мислења
19.714
Поени од реакции
15.586
Kazi mi deka si manijak, bez da mi kazes deka si manijak.
абер немаш од медицинските проблеми... ставање катетер е многу важна работа, не само при дузини оперативни зафати, туку и кога не може пациентот да мокри, опасна работа.. а потешко и поделикатно е ставање на катетер на машки пациент од повеќе аспекти...прочитај околу проблематиката, сигурно има слики и видеа на интернет, после јави се
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.198
Поени од реакции
27.503
абер немаш од медицинските проблеми... ставање катетер е многу важна работа, не само при дузини оперативни зафати, туку и кога не може пациентот да мокри, опасна работа.. а потешко и поделикатно е ставање на катетер на машки пациент од повеќе аспекти...прочитај околу проблематиката, сигурно има слики и видеа на интернет, после јави се
Toa sho treba personalot da si ja znae rabotata e edno.
Toa sho ti go zamisluvas u treto scenario i ne mozes da se vozdrzis da iskomentiras za "fantaziite" e drugo.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
Невкусни фантазии.
Као у секој занает има и добар и не толку добар/стручен персонал. Многу зависи и каде работи на која клиника, колку пати дневно става инфузии, катетри и слични чуда. Во секој случај не е персоналот толку виновен што ни е здравството вакво, има тука побитни фактори.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.366
Поени од реакции
38.343
Невкусни фантазии.
Као у секој занает има и добар и не толку добар/стручен персонал. Многу зависи и каде работи на која клиника, колку пати дневно става инфузии, катетри и слични чуда. Во секој случај не е персоналот толку виновен што ни е здравството вакво, има тука побитни фактори.
па тој што им дал диплома ваљда е крив.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.714
Поени од реакции
15.586
Toa sho treba personalot da si ja znae rabotata e edno.
Toa sho ti go zamisluvas u treto scenario i ne mozes da se vozdrzis da iskomentiras za "fantaziite" e drugo.
тебе ти се мотат фантазии...тој што се определил да учи медицина мора да биде оперисан и од срам и од предрасуди... може во исламски свет да владеат тие предрасуди, кај гинеколог ако е машко влегува и арапот, мора да ја прегледува женаму со огледало, не смее директно да гледа..
знаеш како почна војната против ССР во Афганистан ????
4 пијани руски војници се обиделе да влезат во џамија па биле крвнички претепани од ордата... утредента СССР им прати 50 тина војни камиони и војници и присилно однесоа мислам 200 тина були на гинеколошки преглед... после тоа се појави и Бин Ладен итн....
 
Последно уредено:

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.198
Поени од реакции
27.503
тебе ти се мотат фантазии...тој што се определил да учи медицима мора да биде оперисан и од срам и од предрасуди... може во исламски свет да владеат тие предрасуди, кај гинеколог ако е машко влегува и арапот, мора да ја прегледува женаму со огледало, не смее директно да гледа..
знаеш како почна војната против ССР во Афганистан ????
4 пијани руски војници се обиделе да влезат во џамија па биле крвнички претепани од ордата... утредента СССР им прати 50 тина а војни камиони и војници и присилно однесоа мислам 200 тина були на гинеколошки преглед... после тоа се појави и Бин Ладен итн....
Gerijatrijo pocna da se gubis.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom