Македонија се “излеа“ во Грција - хаос на „Богородица“ и „Дојран“

Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Хрватска,иако во Грција има поише што да се види и е поубава локација за мене..би отишол ете ради тоа што таму се Хрвати а овие се Грци.Али тој услов што си го поставил го нема...

Не можам да се согласам околу ова, народот генерално оди во Грција поради две причини. Тоа се цените и релативно краткиот пат до таму, посебно во сопствена режија. Да одиш за Црна Гора или Хрватска со кола ќе се отепаш од патување и тоа преку ризичните Косово па може и преку Албанија... Отсекогаш викале дека Јадранското или наше море е далеку поубаво од Егејот... И Грција не е којзнае што на некои делови. Тие места Паралија, Неи Пори по должината накај Лариса се катастрофа, водата е матна... Халкидики е друга приказна... Островите не се рачунаат бидејќи се обично поскапи имајќи го предвид и патот такада ова не држи вода дека е поубава локација иако е генерално ипак и тоа е субјективно.
 
Член од
11 септември 2012
Мислења
20
Поени од реакции
10
Nie generalno za nisto ne sme slozni, pa ne ocekuvam ni na ovaa tema. Jas licno patriotizam gledam samo po forumi i na emisiii, koga se javuvaat na telefon(bidejki sekako nikoj nemoze da gi vidi). Sve samo teorija, nikako praksa. Umorna sum veke od konstantnite, sekojdnevni informativni programi i dnevnici koi zagusuvaat so toa kolku ni e na site loso ili kolku e se roze(zavisi na koj TV kanal gledas). A, lugjeto pak si teraat kako znaat i umeat. Kade i da odite na odmor, ubav pomin (y)
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.780
Поени од реакции
17.497
Не можам да се согласам околу ова, народот генерално оди во Грција поради две причини. Тоа се цените и релативно краткиот пат до таму, посебно во сопствена режија. Да одиш за Црна Гора или Хрватска со кола ќе се отепаш од патување и тоа преку ризичните Косово па може и преку Албанија... Отсекогаш викале дека Јадранското или наше море е далеку поубаво од Егејот... И Грција не е којзнае што на некои делови. Тие места Паралија, Неи Пори по должината накај Лариса се катастрофа, водата е матна... Халкидики е друга приказна... Островите не се рачунаат бидејќи се обично поскапи имајќи го предвид и патот такада ова не држи вода дека е поубава локација иако е генерално ипак и тоа е субјективно.
Водата е матна али плажите се песочни и убави:icon_lol:Не сум бил во Хрватска,глеав по тоа дека Грција е далеку поатрактивна локација на светско ниво..А со парите за во Хрватска може да се отиде и на повеќето Грчки острови.Е за у Црна гора е друг муабет,таму сум бил и е полошо дури и од Паралија не па со другите локации да се споредува :)
 

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.949
Да одиш за Црна Гора или Хрватска со кола ќе се отепаш од патување и тоа преку ризичните Косово па може и преку Албанија...
Па до Будва стигаш за 4-4 и пол саати. Косово не е толку опасно колку што е непрегледно, да не го промашиш патот. Од Призрен до море возиш по нов автопат без патарини....а од есен и косоварите ќе го праат автопат Приштина-граница со Македонија, ќе се стига уште побрзо и побезбедно....бтв не возиш Морача, Лим по тоа провалиите, него покрај Скадарско Езеро и морето....

Јас не бев викендов у Грција. Ги доживувам како шупаци исто како Охриѓани и сите други алтернативи ги доживувам како порелаксирани и попријателски. Црна Гора мислам дека е скапа и неразумно преценета, а и нема реално инфраструктура инаку Јадранот е далеку, далеку подобар од барава околу краците - не знам може јас така го доживувам, субјективно....

Охрид не го стаајте во темава, затоа што Охрид е град без иднина. Езерото е буквално масакрирано од охридскиот простаклук и ќе го избегнувам колку можам повеќе во иднина.....тоа ти се луѓе без визија, осет, знаење што не заслужуваат ништо....и тоа што го добиле во социјализмот им е многу....

Генерално, сами сме си криви. Мене дури и повеќе ме нервира што луѓе ги трошат последните 100 евра за некој ебан викенд, а земаат плата 200 или воопшто не работат.....па кај иделе, грчка-мрчка не е ни битно - нема куче за што да ги угризе, ама џабе им е гиро 2 евра....тоа ми е феномен што не можам да го разберам....
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Во Хрватска не сум бил, се надевам ќе имам можност, и тоа што посеверно - имам слушнато дека е поубаво накај Истра. Што се однесува до Црна Гора, освен по природните убавини, по плажите и угостителството со Грција не можат да се мерат ни со една Паралиа (каде, точно, водата е обично заматена, но тоа е попладне од капачите, бидејќи дното е песокливо а не е камењар како на “Наше Море“).
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.136
Поени од реакции
18.135
Водата е матна али плажите се песочни и убави:icon_lol:Не сум бил во Хрватска,глеав по тоа дека Грција е далеку поатрактивна локација на светско ниво..А со парите за во Хрватска може да се отиде и на повеќето Грчки острови.Е за у Црна гора е друг муабет,таму сум бил и е полошо дури и од Паралија не па со другите локации да се споредува :)

Ама тие не беа до 91-ва во склоп на друга (социјалистичка држава) и 4 години после во војна.Работите во туризмот одат постојано нагоре за нив
http://www.dailymail.co.uk/travel/article-2202585/Croatia-set-record-best-year-tourism-history.htmlАеродромите на крајбрежјето се со супер бројки.Најмногу Дубровник и Сплит по 1,5 милиони годишно (два пати поголем број од Скопје, а 80% сообраќај е во летна сезона), Задар 375.000, Пула 356.000, најмалку Ријека 72.000 (слично колку Охрид)...
Дури работат и 2 островски аеродроми - Мали Лошињ и Брач, со редовен летен сообраќај...

 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.780
Поени од реакции
17.497
Ама тие не беа до 91-ва во склоп на друга (социјалистичка држава) и 4 години после во војна.Работите во туризмот одат постојано нагоре за нив
http://www.dailymail.co.uk/travel/article-2202585/Croatia-set-record-best-year-tourism-history.htmlАеродромите на крајбрежјето се со супер бројки.Најмногу Дубровник и Сплит по 1,5 милиони годишно (два пати поголем број од Скопје, а 80% сообраќај е во летна сезона), Задар 375.000, Пула 356.000, најмалку Ријека 72.000 (слично колку Охрид)...
Дури работат и 2 островски аеродроми - Мали Лошињ и Брач, со редовен летен сообраќај...
Да ама каде била грција кога Хрватска била во склоп на социјалистичката држава.Нигде..А ете сепак сеа има годишно 15 милиони туристи,не зборам дека е поубаво пошто не сум видел,а и субјективно е тоа.
 

Verdict

Galadriel
Член од
21 мај 2012
Мислења
2.197
Поени од реакции
2.114
На 28 Јули одам Неа Пори на одмор, убајни.
 

Verdict

Galadriel
Член од
21 мај 2012
Мислења
2.197
Поени од реакции
2.114
Вазелин да не заборавиш може да ти затреба уште на граница.
15 години одам ништо не ми се случило, и че си одам, а ти можиш да го намачкаш со сало и шмук шмук за време на летово. Срдечни поздрави.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Само за доблесни:

Утре Македонија нема да добие датум за почеток на преговори само заради блокадата на Грција поради проблемот со името.
Ниту заради Грујо, ниту пак заради Мујо.
Грчката влада која е демократско уредување ги заснова и брани своите политички интереси врз основа на желбите на мнозинството на граѓаните, ниту заради желбите на Папендреу, Бакојани, ниту пак заради мрсниот Јорго што продава гиро во Неи Пори.
Грчката влада за да направи и излобира блокада на Македонија троши енормни средства за подмитување на политичари или пак состаноци со челниците на ЕУ.
Тие пари таа ги прибира од своите граѓани преку даноците, кои пак главна егзистенција им е туризмот.
Мислам дека е јасно дотука во чива каса се одлеваат средствата на македонските туристи во Грција.

BREAK.....BREAK....BREAK....

Што значи членство на Македонија во ЕУ и НАТО е расправано надолго и нашироко.
Ако сега имаме странски капитални инвестиции кои се најмали во регионот, со членството во НАТО тие би биле 10пати поголеми без разлика колку е способен Самак или пак Мизо. Корпорациите си гледаат интереси. Само да се потсетиме што се случи на цената на недвижнините пред Букурешкиот Самит кога само се предвидуваше влез во НАТО.
Што тоа би значело за обичниот граѓанин ако Македонија беше членка во ЕУ и НАТО паралелно со една Словенија како што се предвидуваше и имаше сосед како што е Австрија или пак Италија.
Повеќе работни места за сите, рамноправност со сите европски граѓани на основ на вработување, стипенди, итн, итн.
Секако дека ова не е бадијала и си бара даноци како војска во Авганистан, имплементација на закони кои не кореспондираат со нашите традиции и желби, но тоа истото го правиме сега баш бадијала.


Пријатен одмор во Грција Фиромочиња...
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.673
Поени од реакции
11.734
Сето тоа хаос и сл. во ред, ама овие барем нешто градат :D
 
Член од
2 октомври 2009
Мислења
958
Поени од реакции
238
Вазелин да не заборавиш може да ти затреба уште на граница.
aj ne zaebavaj,VAZELIN, sedi si ti doma pred kompjuterot i samo nerviraj se zasto nemas pari da otides nekade, eve ja ke odma vo grcija 3 pat za ovoj mesec juni a vo ohrid NEVER,
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Џабе ќе глумиме патриоти годишно по неколку десетици милиони завршуваат во Грчка.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom