Македонија се “излеа“ во Грција - хаос на „Богородица“ и „Дојран“

Член од
19 април 2012
Мислења
429
Поени од реакции
681
fatile se grizat deka gi navreduvale u grcija a doma u parlament ne im zborat makedonski....GORDI BILE! ahahahahahhahahaha
--- надополнето: 21 јуни 2013 во 19:31 ---



A kako toa turcija e podobro od grcija??pokraj den ipol patot i parite frleni....ako veke glumime patrioti zasto bi idel u zemjata sto okupirala 500 godini i zemala danok vo krv i pola geni se turski.....???? ili turcija e okej denes posto asimilira preku turski serii??i deka ni go priznala imeto???
Во кратки црти да кажам, се работи за достоинство и гордост, а не патриотизам. Ако не се лажам, се намалува, или е помал бројот на Германски туристи поради грчката анти-германска политика.
Како и да е, луѓето ќе си ги трошат парите како што они сакаат; како што рекоа во некои од претходните постови, има и други дестинации за истите пари(плус-минус).
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Во сопствената држава ве третират како стока оти пак да не и другите ?

одам таму да се одморам и тоа и го добивам,никогаш не сум добил навреда или сум се кажувал ставрос од кина.....нема ни потреба на некој да му се објаснувам од кај сум и што сум едноставно ќе го одјебиш.

а некој ги нема ни тиа 200 евра да отиде да се зашлапа на море,а вие гледам полни како бродови седите во охрид.....
Ako dozvolis ke te tretiraat. Mene ni vo mojata država nikoj ne me tretira kako stoka oti ne dozvoluvam. Ubavo da si pomines I letovo tamu. ;)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Ako dozvolis ke te tretiraat. Mene ni vo mojata država nikoj ne me tretira kako stoka oti ne dozvoluvam. Ubavo da si pomines I letovo tamu. ;)
Срц, нема Македонец што не е третиран како стока во државава. Не бегај од реалноста. Face it.
 
П

Пепси_

Гостин
Ako dozvolis ke te tretiraat. Mene ni vo mojata država nikoj ne me tretira kako stoka oti ne dozvoluvam. Ubavo da si pomines I letovo tamu. ;)
кој од фамилијата ти е функционер ? :pos: само тие се заштитени и дел од квази бизнис-мафијашите.....

толкав ми е буџетот,таму ќе одам. Да имав пари за шпанија таму ќе одам,но не гледам зошто пак би ја избегнал грција кога низ цел свет се нудат тие дестинации оти имат што да понудат.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Ok, tvoe mislenje. :)
Ako znaes da se izboris za toa što ti treba od drzavata, nema da te tretira kako stoka. Pokaži malku zabi I znaenje, ke vidiš kako odma dobivas se što ti treba. I na tacna ti go sluzat duri.
Не мислев на тоа. Ако си Македонка по националност ќе сфатиш како си третирана ти а како другите во државава. Не си малце време на форумов, си видела за какви случки имало теми. Е за тоа мислев.


Четири збора - граѓани од втор ред ;)
 

Незапирливи 1903/87

Изгорен за Вардар
Член од
20 јули 2011
Мислења
3.498
Поени од реакции
9.998
Одењето во Гејлада е само еден од многуте начини на кој докажуваме дека сме неединствен,несложен и бескичмењачки народ.Кога Црна Гора го призна Косово 2-3 години србин не им стапна на морето,дури и ден денес процентот на срби кои летуваат на Црногорското крајбрежје е значително намален.Кај нас колку полошо не третираат,поеќе им идеме.Ако така треба,они на нас фиром,скопјано цигани,сеа коа ќе им бидеме и оваа година најбројни туристи као лани со потрошени стотици милиони евра ќе им покажеме убаво :sneaky:

Еј живи глупости. Јас лично познавам неколку Срби што одат редовно секоја година на одмор во Црна Гора. Ако е за тоа и Македонија го призна Косово, па Србите побројни се од нас во Охрид. Не мешајте толку политика во се, али факт е дека коли им шкртаа, таблици им вадеа и што се не им правеа и пак им идат, нивна работа. :unsure:
 

Flikson

Провинцијалец
Член од
27 декември 2012
Мислења
912
Поени од реакции
2.557
Јас лично се чувствувам како гостин во нашава држава и дискриминиран...
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Абе што мешате глупости граѓани од втор ред сме биле...
Абе една работа ме интересира дали за исти пари би одбрале одмор во Грција или Хрватска? Ја никогаш не би ја избрал Грција, Хрватите и Црногорците ми се еднакви со Македонците, се разбираш луѓето те гледаат поинаку. Да сме останеле иста држава е тек тогаш ќе видевме каков бисер е јадранот и колку сме близу до нив и по менталитет и географски. Политиките лошата поврзаност и поделеноста сега не тера се повеќе настрана. Грците како луѓе се клети, кој сака нека оди ваше право ваши пари, а дека кукаат после Македонците е тоа не проаѓа таа државна политика еден ден ќе ја прелие чашата. Само една лоша ситуација може да ме одврати повторно да ја посетам Грција. Викате политиката нема врска да си знаете има луѓе што од тоа што гледаат на тв така им се полни омразата кон Македонците.
А ние не сме по менталитет како нив и никако им немаме наштетено примери нема. Да кажеш дека си Македонец во Хрватска пријатно ќе ти се насмејат.
 
П

Пепси_

Гостин
Чекај бре чудни сте ми....вие одите да одмарате да кулирате,или роуд шоу си правите да смирувате односи и да преговарате од кај сте што сте ?
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Па на никој не му е сеедно во каква околина ќе биде. Старциве кога биле ги прашале од кај сте рекле од Србија :mad: Не го зборам ова ради патриотизам треба да си отиден ептен да се удираш во гради, ама да ги пуниш со пари а тие не блокираат на секаков можен начин е крајност. Па ќе кажам и ја сум бил пред две години таму, никој на никого не може да му каже што да си прави со одморот али на државно ниво ситуацијата е пред ескалација.
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Многу добра логика, типична за нашево поднебје...Слушам исто многу пати, кога може да крадат по еден милион, зошто да не земам јас 10 илјади брат? Кога може да завршуваат магистратури со пријатели, оти бе да не земам јас еден предмет без учење?...Кога можи да го вработат него министер со осмо, оти бе да не ме вработи мене партијата раководител?
И така до бесконечност се давиме во сопствените гомна.
Слично нешто има изјавено и Хитлер за холокаустот...Кога може Турците да ги истребат Ерменците, кој и воопшто ќе се сеќава на некои Евреи за да не можам јас.

Има некој овде сопствено јас со некакви сопствени изградени морални начела и ставови?
Оди одел од Трајко и од Петко син му...Оти е бeскичмењак, ете затоа.
Ама чекај јас не зборам за комшијата трајко петко шеско, туку за втор човек на ДРЖАВАВА, поради која иста држава ја треба да се прам патриот. Значи не за рандом човек, сеа он не се праи патриот што е одицијално прв човек после претседателот јас да се прам. Па гниј Дојран ако ти се гние, ќе ти рече Трајко фала коа ќе оди накај Грчка со државна кола, ти слободно живеј во идеали така ќе ти помине животот во Берово
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.815
Поени од реакции
17.616
Абе што мешате глупости граѓани од втор ред сме биле...
Абе една работа ме интересира дали за исти пари би одбрале одмор во Грција или Хрватска? Ја никогаш не би ја избрал Грција, Хрватите и Црногорците ми се еднакви со Македонците, се разбираш луѓето те гледаат поинаку. Да сме останеле иста држава е тек тогаш ќе видевме каков бисер е јадранот и колку сме близу до нив и по менталитет и географски. Политиките лошата поврзаност и поделеноста сега не тера се повеќе настрана. Грците како луѓе се клети, кој сака нека оди ваше право ваши пари, а дека кукаат после Македонците е тоа не проаѓа таа државна политика еден ден ќе ја прелие чашата. Само една лоша ситуација може да ме одврати повторно да ја посетам Грција. Викате политиката нема врска да си знаете има луѓе што од тоа што гледаат на тв така им се полни омразата кон Македонците.
А ние не сме по менталитет како нив и никако им немаме наштетено примери нема. Да кажеш дека си Македонец во Хрватска пријатно ќе ти се насмејат.
Хрватска,иако во Грција има поише што да се види и е поубава локација за мене..би отишол ете ради тоа што таму се Хрвати а овие се Грци.Али тој услов што си го поставил го нема...
 

levell5

Superlative Сasual Dating - Real-life Girls
Член од
29 јануари 2011
Мислења
397
Поени од реакции
219
Видел некој да вее Грчко знаме во Македонија, од патриотизам.
Многу работи се на страната на Грците сакале ние или не. Ако ти се оди на одмор во Грција оди но да се правиш патриот таму или ти фали нешто или ...______ дополни.
Средена држава со добар стандард на народот тогаш може малку Патриотизам во спотивно чиста глупост.Немој да каже некој дека со патриотизам се средува државата, ќе ви се смеат тие за кого гласавте. На Грците им дошло да се вадат од калта со нашите пари. Тие повеќе трошат во Македонија (претежно во Казината). Јас ако одам на одмор во Грција одам на Одмор а не да барам правда и да ја работам работата на оние за кои јас ги плакам и ептен се патриоти. И да одам Во Охрид ако сум одлучил да одам таму одам да си поминам убаво а не да кукам. Значи никаде не е идеално. Но точно е за мои пари кај сакам.
 
Член од
11 септември 2012
Мислења
20
Поени од реакции
10
Добро, кога ќе ви се разјасни дека 90% од народов иде на одмор во Грција, а останатите 10% сме ние што им јадеме гомна на оние првите затоа што не можеме да отидеме и ние?
Dobar komentar :)
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Во Грција, во туристичките места, има сè освен Грци. Вилите ги изнајмуваат Македонци кои ги имаат купено вилите пред 2 години, продавниците се на Срби, уличните продавачи се од Нигерија, бурекџилниците се на Албанци, гирата се на Турците...Грци има само на граница, после се тоа гледаш други државјани...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom