Македонија се “излеа“ во Грција - хаос на „Богородица“ и „Дојран“

Член од
17 август 2011
Мислења
9.815
Поени од реакции
17.616
прво ако може да ми го објасниш болдот,, а за математика еве една за турција(кушадаси). нормално, НЕ идеш сам него со друштво, 4-ца е најубаво, али и со тројца може
да земеме дека патот коште 250евра (небитно дали со дизел или плин, бензин никако). овој податок е дури и повеќе од што треба, реално е 220-230. али ете.
потоа таму апартман (кој патем речено е а 4-5 луѓе) наоѓаш за .... еве да ја земеме повисоката цена, 28евра од ден, не од човек, ОД ДЕН. значи за 12 дена тоа се 336 евра. ако сите заедно учествувате за зелен картон, тоа се уште 90 евра вкупно. храна, ...... пошто имаш кујна со сите тракатанци, комплетно опремена, 50 се више него доволни по човек. е сега, да сумираме и дојдеме до тоа колку по човек.
250+336+90=876.тоа да се подели на три дела се добива околу 300 евра по човек. а ако се 4-ца тогаш математиката е уште поубава, .... 240евра. плус тие 50 за храна е 350. и нормално по некое пивце или кафе на плажа ќе додјеме до 400 максимум. сега тука нема многу заеебанции за идење по водени аркови, кои ги има 3 на број во кушадаси, или тури до памук кале, или нешто трето, али за скромен и убав одмор ете. а мислам дека баш таков одмор ти опиша.
и ако ова го немам, не ни идам на одмор, си седам дома и се ладам на клима, ко оваа година на пример.
се надевам дека ако нишо друго со математикава ги заголицав “противниците“ и дека ќе се замислат дека има и други места за посетување освен грција.
не да ме заголицка не можам да се соземам..Ќе дадам 400 евра за одмор за кој можам да платам 200,се во име на Македонија.Ти слободно седи си,има луѓе што работат цела година и сакаат да си отидат на одмор.
Да не зборам условиве,да возиш и да биде бензин или плин:pos:
 

acetetovo

Македонец!
Член од
1 мај 2007
Мислења
4.002
Поени од реакции
2.375
Ja решив да неидам на одмор оваа година, 500 евра ќе ставам плински уред на колата! :P

23000 македонски безкичмењаци заминале за грчка, по 100 на човек да поебат тоа ти се 2,3 милиони крвави македонски евра...
 

Pat Bateman

Oh Africa, brave Africa
Член од
7 февруари 2009
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.867
абе луѓе не знам што ви е толку чудно што идат луѓево за Грчка. За Тенерифе да не сакате да идат? Поволни цени има и тоа е тоа. Патриозам на страна, бар во Олимпик Бич кај што бев ем можеш со сите да се разбереш, повеќето српски зборат, и никој ама баш никој не ми приговори нешто кога реков дека сум од Македонија. Кога се пари во прашање, а Грчка е во огромна криза, мислите дека не се и они свестени до сега како да се понашаат со туристи? Ај во Охрид отиди и кажи дека си од Скопје, па ќе видиш како ќе се однесуваат со тебе.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
не да ме заголицка не можам да се соземам..Ќе дадам 400 евра за одмор за кој можам да платам 200,се во име на Македонија.Ти слободно седи си,има луѓе што работат цела година и сакаат да си отидат на одмор.
Да не зборам условиве,да возиш и да биде бензин или плин:pos:
на прва страна реков “секој со свој памет, па до каде стигне нека стигне“!!! - завршен цитат.
во ниеден момент нити опцув, нити употребив навредлив збор, нити пак се смеев на некого (ко во случајов ТИ али поштујем, отворено и директно, иако од околу и други упатија навредливи зборови) за изборот што го прави. едноставно зборев во свое име, и за мојот избор и на кои основи се заснива тој избор.
П.С. како бонус, одморот ми е и да посетам, видам нови работи, а не цело време да имам дежаву.
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Фала богу дека ќе идат во Грчка, најблиску ни е како туристичка дестинација а згора на тоа и на море, плус прекрасни плажи. А број еден причина за одење во Грција мислам дека за Македонецот се цените и близината. Грција е светска туристичка дестинација, а цените се багатела, во споредба со нашите во Охрид. Лани во Охрид испод 500 денари од вечер спиење немаше шанси да најдеш, а во Грција 300 денари, цените за јадење и пиење во Лидл - џабе. Тоа што последниве 20 години имаме недоразбирања и не се сакаме со Грците да го оставиме на страна, пред тоа има луѓе што ми кажувале дека во Грција биле прифаќани многу добро. И сега да немаме политички проблеми мислам дека за Македонците во Грција би било рај.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.815
Поени од реакции
17.616
на прва страна реков “секој со свој памет, па до каде стигне нека стигне“!!! - завршен цитат.
во ниеден момент нити опцув, нити употребив навредлив збор, нити пак се смеев на некого (ко во случајов ТИ али поштујем, отворено и директно, иако од околу и други упатија навредливи зборови) за изборот што го прави. едноставно зборев во свое име, и за мојот избор и на кои основи се заснива тој избор.
П.С. како бонус, одморот ми е и да посетам, видам нови работи, а не цело време да имам дежаву.
не навредив нигде,само кажувам дека секој си има своја математика зашто иде каде.И јас нејкам и не ни идам на исто место али не можеш да им се мешаш во изборот на другите со ист стандард муабет секоја година.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
не навредив нигде,само кажувам дека секој си има своја математика зашто иде каде.И јас нејкам и не ни идам на исто место али не можеш да им се мешаш во изборот на другите со ист стандард муабет секоја година.
е тука си малку јалнаш. член сум од октомври, така да “ист стандард муабет секоја година“ за мене не важи ;) а и не ми беше целта да му се мешам на некого. него да посочам дека “најефтино е“, не држи вода. дека има и други дестинации.
уште еден пример, ........ знаеш ли дека да идеш во дубаи со партнерот самото престојување(со доручек) таму во апартман нема да те чини повеќе од 400 долари? за двајцата е тоа. а пошто е апартман, можеш да си готвиш, така да за 12 дена не повеќе од 70-тина евра за двајцата. нормално, во дубаи се иде есен или пролет, па идејата за нова година во дубаи е повеќе од топ. воедно и одмор и нова година. и колку испадна без превоз за двајца? неполни 400 евра за 12 дена. за превоз, во зависност дали ќе си купиш карта 4-6 месеци однапред (поефтино), или 2 недели, толку и ќе те чини (поскапо).
па веќе АКО земам кредит за да идам на одмор, ете за каде би ми бил изборот.
да не бидам сфатен погрешно, но мислам дека нема ништо лошо да се сугерираат и нови убави работи освен грција која е веќе видена за повеќето македонци
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Дај ми пари во шпанија ќе одам океј ??

А 200 евра да оставам во охрид мало морген.....

И сите ја знаеме ситуацијата со грција каква ни е,што има со сила да се правиш патриота кога одиш таму ?
Си тргнал на одмор или роуд шоу правиш ?
Kaj I da odam ke si go nosam znameto, I ako toa me pravi patriot, togas sum. Oti sum gorda na toa istoto zname I nikoj ama bas nikoj nema pravo da mi kaže dali da go nosam ili ne. A lepenkata na kola na koja pisuva MKD, I taa me pravi patriot? Ili pasosot koj juznive ni sosedi ne ni go priznavaat I vi stavaat pečat na hartija za da minete granica kako da ste stoka za uvoz/izvoz? Kaži mi uste gi pokrivaat registraciite na kolite so hartija oti na niv ima MKD? I toa ne ve navreduva I ponizuva? Valjda ne sum samo jas do tolku gorda, pa samo na mene da mi smetaat I navreduvaat ovie raboti kako covek prvo, pa posle kako drzavjanin na Makedonija.
Za istite pari možeš da odis na drugo mesto na odmor. Procitaj ovde vo temata ima predlozi. A I u Makedonija ima eden kup mesta, na koi možeš da teras odmor, a jas sum sigurna deka 95 posto od tie koi odat južno na odmor, nikogas u život ne ni čule za istite, a ne pa da gi videle. Ama važno znaete kolku kraci ima na egejsko more I koi mesta se dobri za letuvanje I teranje odmor tamu.
 

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.531
Поени од реакции
2.752
Kaj I da odam ke si go nosam znameto, I ako toa me pravi patriot, togas sum. Oti sum gorda na toa istoto zname I nikoj ama bas nikoj nema pravo da mi kaže dali da go nosam ili ne. A lepenkata na kola na koja pisuva MKD, I taa me pravi patriot? Ili pasosot koj juznive ni sosedi ne ni go priznavaat I vi stavaat pečat na hartija za da minete granica kako da ste stoka za uvoz/izvoz? Kaži mi uste gi pokrivaat registraciite na kolite so hartija oti na niv ima MKD? I toa ne ve navreduva I ponizuva? Valjda ne sum samo jas do tolku gorda, pa samo na mene da mi smetaat I navreduvaat ovie raboti kako covek prvo, pa posle kako drzavjanin na Makedonija.
Za istite pari možeš da odis na drugo mesto na odmor. Procitaj ovde vo temata ima predlozi. A I u Makedonija ima eden kup mesta, na koi možeš da teras odmor, a jas sum sigurna deka 95 posto od tie koi odat južno na odmor, nikogas u život ne ni čule za istite, a ne pa da gi videle. Ama važno znaete kolku kraci ima na egejsko more I koi mesta se dobri za letuvanje I teranje odmor tamu.

fatile se grizat deka gi navreduvale u grcija a doma u parlament ne im zborat makedonski....GORDI BILE! ahahahahahhahahaha
--- надополнето: 21 јуни 2013 во 19:31 ---
прво ако може да ми го објасниш болдот,, а за математика еве една за турција(кушадаси). нормално, НЕ идеш сам него со друштво, 4-ца е најубаво, али и со тројца може
да земеме дека патот коште 250евра (небитно дали со дизел или плин, бензин никако). овој податок е дури и повеќе од што треба, реално е 220-230. али ете.
потоа таму апартман (кој патем речено е а 4-5 луѓе) наоѓаш за .... еве да ја земеме повисоката цена, 28евра од ден, не од човек, ОД ДЕН. значи за 12 дена тоа се 336 евра. ако сите заедно учествувате за зелен картон, тоа се уште 90 евра вкупно. храна, ...... пошто имаш кујна со сите тракатанци, комплетно опремена, 50 се више него доволни по човек. е сега, да сумираме и дојдеме до тоа колку по човек.
250+336+90=876.тоа да се подели на три дела се добива околу 300 евра по човек. а ако се 4-ца тогаш математиката е уште поубава, .... 240евра. плус тие 50 за храна е 350. и нормално по некое пивце или кафе на плажа ќе додјеме до 400 максимум. сега тука нема многу заеебанции за идење по водени аркови, кои ги има 3 на број во кушадаси, или тури до памук кале, или нешто трето, али за скромен и убав одмор ете. а мислам дека баш таков одмор ти опиша.
и ако ова го немам, не ни идам на одмор, си седам дома и се ладам на клима, ко оваа година на пример.
се надевам дека ако нишо друго со математикава ги заголицав “противниците“ и дека ќе се замислат дека има и други места за посетување освен грција.

A kako toa turcija e podobro od grcija??pokraj den ipol patot i parite frleni....ako veke glumime patrioti zasto bi idel u zemjata sto okupirala 500 godini i zemala danok vo krv i pola geni se turski.....???? ili turcija e okej denes posto asimilira preku turski serii??i deka ni go priznala imeto???
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Kaj I da odam ke si go nosam znameto, I ako toa me pravi patriot, togas sum. Oti sum gorda na toa istoto zname I nikoj ama bas nikoj nema pravo da mi kaže dali da go nosam ili ne. A lepenkata na kola na koja pisuva MKD, I taa me pravi patriot? Ili pasosot koj juznive ni sosedi ne ni go priznavaat I vi stavaat pečat na hartija za da minete granica kako da ste stoka za uvoz/izvoz? Kaži mi uste gi pokrivaat registraciite na kolite so hartija oti na niv ima MKD? I toa ne ve navreduva I ponizuva? Valjda ne sum samo jas do tolku gorda, pa samo na mene da mi smetaat I navreduvaat ovie raboti kako covek prvo, pa posle kako drzavjanin na Makedonija.
Za istite pari možeš da odis na drugo mesto na odmor. Procitaj ovde vo temata ima predlozi. A I u Makedonija ima eden kup mesta, na koi možeš da teras odmor, a jas sum sigurna deka 95 posto od tie koi odat južno na odmor, nikogas u život ne ni čule za istite, a ne pa da gi videle. Ama važno znaete kolku kraci ima na egejsko more I koi mesta se dobri za letuvanje I teranje odmor tamu.

Види вака вчера излезе информација дека 20.000 луѓе заминале ја преминале границата... Во тие има и Срби и гастербајтери нека се пола од нив наши што се многу повеќе, од нив секој нека потроши по 70 евра викендов тоа се околу 700.000 евра инвестирани пари во Грција. Среќа што не се државни пари инаку ќе им изградевме по неколку проекти Скопје 2014 на нашите браќа :icon_mrgr:
 
Член од
13 јануари 2012
Мислења
1.800
Поени од реакции
1.665
pa iskreno po se isplajka da odis vo grcija na odmor odkolku vo ohrid. vo grcija e poeftino od ohrid.
 

Marchelo93

Дипломиран Џаболебар
Член од
10 јули 2011
Мислења
1.931
Поени од реакции
1.997
Одењето во Гејлада е само еден од многуте начини на кој докажуваме дека сме неединствен,несложен и бескичмењачки народ.Кога Црна Гора го призна Косово 2-3 години србин не им стапна на морето,дури и ден денес процентот на срби кои летуваат на Црногорското крајбрежје е значително намален.Кај нас колку полошо не третираат,поеќе им идеме.Ако така треба,они на нас фиром,скопјано цигани,сеа коа ќе им бидеме и оваа година најбројни туристи као лани со потрошени стотици милиони евра ќе им покажеме убаво :sneaky:
 
П

Пепси_

Гостин
Во сопствената држава ве третират како стока оти пак да не и другите ?

одам таму да се одморам и тоа и го добивам,никогаш не сум добил навреда или сум се кажувал ставрос од кина.....нема ни потреба на некој да му се објаснувам од кај сум и што сум едноставно ќе го одјебиш.

а некој ги нема ни тиа 200 евра да отиде да се зашлапа на море,а вие гледам полни како бродови седите во охрид.....
 

Flikson

Провинцијалец
Член од
27 декември 2012
Мислења
912
Поени од реакции
2.557
Македонците биле сиромашни! Ма немој да ме је***ш!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom