Македонија и Србија - Носталгија или тивко припојување

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
2.960
Поени од реакции
3.005
Многу историја се напиша погоре, ајде за промена малку сегашност. Најверојатно во Цариград отаде океанот гледат да заштедат на пари за администрирање на вазалските државички на Балканот па оттаму ова тивко припојување Србија-Македонија-Косово.
Србија, колку и да се чукаат в гради како гледаат да се тргнат од глобалистичките канџи, колку и да се колнат на братство со Русија, неизбежен факт е дека се сепак вазалска држава на САД. Мнозинството српски медиуми се во сопственост на пензионираниот американски генерал Петреус. Сѐ што се случува на нивната политичка сцена е диригирано однадвор. Без амин на Америка тие не прават ништо, настрана целиот театар.
Преку тивкото припојување, ако е таквото припојување вистина, врз грбот на Македонија ќе се реши косовското прашање. Косово вазалско државиче, тивко е веќе присоединето кон вазалското државиче Македонија. Увезени косовски политичари се во врвот на власта на Македонија. По тивкото припојување на Македонија кон Србија, Косово ефективно станува дел од Србија. Дали во ваквата поставка е Косово независна држава? Де јуре, да. Дали е дел од Србија? На еден чуден начин, де факто да. Ќе им дојдеме како тампон зона на двете спротивставени вазалски држави.
Косово никако не е дел од Србија и нема ниту да биде, барем во ваков стек од политички и воени околности на Балканов, каде САД свират, а другите („као„ држави) играат според отсвиреното.

Во случај Русија да стане фактор на Балканов, состојбите секако дека ќе се променат.

Тоа што Косово и според Резолуцијата 1244 е дел од Србија, не значи ама баш ништо „на терен„, оти на Косово, американските окупациони сили практично имаат инсталирано државна структура, која не е дел од Србија, туку е засебна држава.

Но, не е проблемот дали Косово е или не е дел од Србија, туку мнооогу поголем проблем е дали „севернава„ ќе биде дел од Косово а не обратно...
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
6.988
Поени од реакции
4.622
Досега преддигра беше, сега им влегува главата на македонците.

Македонецот сега е возбуден, убаво му е, а резултатот ќе се види малку подоцна, за 9 месеца кога ќе дојде новороденото македонче, збунето, мелезче, ќе викне по србинот Тата.

Цело маало ќе се чуди како тоа родилката мажена за Александар Македонски донесе на свет мелез кој личи на комшијата србин.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
6.988
Поени од реакции
4.622
Србинот ќе ти напраи дете, Албанците ќе ти го убијат за Велигден и после ќе излезат да ги бранат убијците.
Кога се размножуваш со нечисти раси, не очекувај плодот да е храбар како Александар Македонски.

Одоколу муабетот, ама верувам се разбираме.

До скоро најблиски до србите беа црногорците, последните години македонците станаа покатолици од папата.
 
Член од
14 август 2006
Мислења
42.078
Поени од реакции
74.630
Досега најблиски до србите беа црногорците, последните години македонците станаа покатолици од папата.
ДУИ така не насочи. ДУИ просеше од Србите вакцини, енергенси, млеко и жито. Србија те храни, Србија те вакцинира, Србија те грее. Тебе и сите Албанци во Македонија.
Но, овој пат во ДУИ ќе прашаш зашто е тоа така, пошто не ми се верува дека дури и ти веруваш дека СДСМ ја води државава а не ДУИ и Кале.
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
3.754
Поени од реакции
8.044
Шиптаринот кога тогаш ќе го јаде. Ниту Римско ниту турско додржало тука па ни шиттарско нема да фати корен.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
15.732
Поени од реакции
41.775
Кога се размножуваш со нечисти раси, не очекувај плодот да е храбар како Александар Македонски.

Одоколу муабетот, ама верувам се разбираме.

Досега најблиски до србите беа црногорците, последните години македонците станаа покатолици од папата.
Ти треба да се прашаш како тоа, при ситуација во која секоја ваша албанска опција се изнареди во Влада во овие последни години, така непречено се случи тој српски пробив во Македонија.
Како баш под нивното будно, анти-спрско око Македонија стана толку зависна од Србија.
 
Член од
6 декември 2022
Мислења
972
Поени од реакции
1.462
Косово никако не е дел од Србија и нема ниту да биде...

Но, не е проблемот дали Косово е или не е дел од Србија, туку мнооогу поголем проблем е дали „севернава„ ќе биде дел од Косово а не обратно...
Две многу убаво подведени работи, севернава ни Македонија Е дел од Косово, или Косово стана дел од Македонија. Треба ли да ги бројам сите закони со кои албанското малцинство се интегрира во Македонија... или колку албански политичари во Македонија се всушност увезени од Косово, или колку гласачи секој изборен циклус увезуваме од Косово...
Косово ќе стане дел од Србија по принципот на споени садови: веќе е дел од Македонија, Македонија тихо се припојува кон Србија... тоа ми е поентата. Де Јуре не е дел од Србија, де факто ќе биде, штом Македонија до крај се асимилира во српското општество па закони слични на оние за Албанците во Македонија почнат да се носат и за Србите.
Автоматски споено мислење:

Албанскиот терор спонзориран од САД, ги зближи Србите и Македонците.
Убаво кажано, меѓутоа... бидејќи ништо на Балканов не е спонтано и изворно од народ туку е режирано од тутори: Македонија е жртвувана во име на решавање на косовското прашање. Србија и Косово ќе се обединат преку Македонија.
 
Член од
29 декември 2007
Мислења
545
Поени од реакции
1.253
Шиптаринот кога тогаш ќе го јаде. Ниту Римско ниту турско додржало тука па ни шиттарско нема да фати корен.
Сигурно е така, прашање е само дали нас ќе не има до тогаш. Кај се денеска Пеонците, Анитичките Македонци, Илирите, Куманите, Римјаните, Византијците и мн. други кои владееле или живееле некогаш во Македонија...
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
3.754
Поени од реакции
8.044
Сигурно е така, прашање е само дали нас ќе не има до тогаш. Кај се денеска Пеонците, Анитичките Македонци, Илирите, Куманите, Римјаните, Византијците и мн. други кои владееле или живееле некогаш во Македонија...
Па каква е моменталната ситуација подобро е и да не снема и онака никој нема ни да не спомне ниту ќе не памти. Барем да ни се пружи шанса да не снема борејќи се, да изгинеме херојски во војна.
Што се однесува на античките племиња се е претопено во Срби, Бугари и Грци.
 
Член од
29 декември 2007
Мислења
545
Поени од реакции
1.253
Што се однесува на античките племиња се е претопено во Срби, Бугари и Грци.
Па ваљда има понекој претопен и во Македонец, албанец или Влав...
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
3.754
Поени од реакции
8.044
Па ваљда има понекој претопен и во Македонец, албанец или Влав...
Се подразбира ние Македонците сме од најстарите племиња. Може да се каже слободно дека белата раса е македонска.
 

Major Tom

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
2.232
Поени од реакции
8.266
Се подразбира ние Македонците сме од најстарите племиња. Може да се каже слободно дека белата раса е македонска.
Тоа е тоа.
Миленко?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom