Македонија и Србија - Носталгија или тивко припојување

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.224
Поени од реакции
50.076
Знаат дека сме поданички и лесно поводлив народ, мирно и паметно делуваат. Левиве, десниве и долниве комшии ни се курчеа, ги замразивме и долги години имавме спор и неслога со нив, додека не дојде тотално поданичката власт на власт и ги отвори картите, им призна све што бараа од нас. Али меѓу обичниот народ стои таа нетрпеливост и одбивање на све нивно.

Горниве малце тактички играат, не галат по тил. Ко емотивно ранета девојка после караница или раскинување со дечко, ќе и пријде некој мајчин да и ги избрише солзите.

Јасно е дека никој не ни мисли добро, ко прво и основно ние самите на себе не си мислиме добро па сакаме некој од надвор да не чува и да се грижи за нас.

Припојување класично нема да има, повеќе ќе биде како и до сега, нашите пари да ги трошиме на нивни производи, услуги и слично, пошто они се добри и не бранат, не ни бараат ништо само сакаат да се дружат.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
15.732
Поени од реакции
41.775
Ако договорот од Букурешт е на сила и валиден за Грција и Бугарија, нема зошто да не е валиден и за Србија, без разлика на денешниот наш формат. Сепак, сите страни своеволно си се потпишале.

Нашата трагедија ќе биде неопеана кога тие што сонуваат за СФРЈ ќе добијат СХС.
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.885
Поени од реакции
1.371
Старите генерации го знаат српскиот јазик, младите го учат преку музиката и останатите забавни содржини.
Не учат младите српски јазик. Англиски учат. Старите генерации се со српски.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.569
Поени од реакции
1.486
Не учат младите српски јазик. Англиски учат. Старите генерации се со српски.
Па го учат постепено, преку медиумите, ете јад на пример немаше потреба да знам кој месец е Рујан или Ожујак, да не го сретнев како поим кој го користи господинот Иван Ивковиќ на телевизија Спорт Клуб, а тоа е така зошто државата одредила дека нема потреба да се користи Македонски јазик на телевизиите. Исто немаше да има потреба да знам што се Заклада или Кирвајз како поими, да не ги сретнев некаде. Во голема заблуда си ако мислиш дека јазик се учи во училиште само. Јас би додал дека исто така имаме голема среќа што имаме Српски и Хрватски медиуми, пошто лесно можеше да навлезе и Бугарскиот јазик преку нивните медиуми.
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.074
Поени од реакции
1.707
Македонска мафија не постои во земјава, албанска е таа мафија што владее тука. Можда у Аустралија, Канада или Германија има тоа.
Иди онамо у темана за криминалци и процени дали е македонска мафијата што владее тука.
Приштин станиц, Шкуп престолниц. Приштинската банда што раководи со државата завзема значителен дел од колачот за коруптивни активности, никој не го спори тоа. Кога ќе отидат Немачка и Швицарска и ќе направат срање, тие се поголеми Македонци од тебе, одма безрезервно кажуваат дека се Северни Македонци на полицијата таму. Тоа автохтонското им е само за по дома кога треба да бидат угнетувани, кога треба да се краде струја, да се копаат биткоини, да не се плаќаат сметки, бидејки нели, каурите плаќаат, итд.
Автоматски споено мислење:

Знаат дека сме поданички и лесно поводлив народ, мирно и паметно делуваат. Левиве, десниве и долниве комшии ни се курчеа, ги замразивме и долги години имавме спор и неслога со нив, додека не дојде тотално поданичката власт на власт и ги отвори картите, им призна све што бараа од нас. Али меѓу обичниот народ стои таа нетрпеливост и одбивање на све нивно.

Горниве малце тактички играат, не галат по тил. Ко емотивно ранета девојка после караница или раскинување со дечко, ќе и пријде некој мајчин да и ги избрише солзите.

Јасно е дека никој не ни мисли добро, ко прво и основно ние самите на себе не си мислиме добро па сакаме некој од надвор да не чува и да се грижи за нас.

Припојување класично нема да има, повеќе ќе биде како и до сега, нашите пари да ги трошиме на нивни производи, услуги и слично, пошто они се добри и не бранат, не ни бараат ништо само сакаат да се дружат.
Јас би рекол дека повеќе ситуацијата не спојува. Поготово во тоа дека и Србите и Македонците се гледаат себеси пред се како жртви на ЕУ, Нато и САД. Србија го изгуби Косово, кој е крив? ЕУ, НАТО, САД што ги бомбардирааа. Македонија потпиша триста договори кои одат спротивно од здравиот разум на просечниот етнички Македонец. Кој е крив за тоа, ЕУ, НАТО, САД? Они го спонзорираат извлекувањето со автобуси на терористите, они го спонзорираа рамковниот, они го спонзорираа преспанскиот итд. А за такви домашни поданици како Заев, па да не беше он, ќе најдеа некој друг, малку ли ги има будали и у ДПМНЕ и у СДСМ.

Види сега, цело тешко наоружување што го имавме, 30 и кусур тенкови и неколку хеликоптери и авиони беа дадена на Украина, како помош, бидејки сме НАТО членка. А просечниот етнички Македонец, додека гледа на телевизија како тенковите товарени на камиони заминуваат, истовремено моли бога тие тенкови да не повредат некој Руски војник, и моли бога колку е можно побрзо Русите да ги уништат. Таков тип на размислување би било соодветно за некој Србин или Русин, ама не и за Македонец чија држава е НАТО членка. А зошто просечниот етнички Македонец размислува како просечниот Србин... тоа е вистинското прашање.
 
Последно уредено:

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.179
Поени од реакции
4.369
...многу едноставно,затоа што немаме изградено чувство за одговорност и љубов кон ова парче земја на кое егзистираме.И затоа што немаме политичари со јасни визии за нашата држава.Сакаме и овците на број и волкот сит,е тоа не пали секогаш.:)
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
2.960
Поени од реакции
3.005
Се чини ова никому не му претставува проблем па ме интересира дали на ова гледате како на позитивна ствар или задкулисно се пласира одредено влијание од едната страна према другата?
Какво е и колкаво е Македонското влијание врз Србија?
Никакво...никогаш го немало.

Доволно е да вклучиш ТВ и да видиш колку телевизиски материјал, кој се прикажува на нашите телевизии е увезен од Србија. Влези во самопослуга и види колку од понудените производи се увезени од Србија...

Купувајте Македонски производи?
Кои ли се тие? Виртулени, непостоечки?...

Кој користи „...изми„ во секојдневниост говор? Кој Македонец не користи „србизми„ а кој Србин користи „македонизми„?...

Јасно е кој е кому потчинет. Македонската моќ и капацитет на било кое поле и ниво‚ споредени со Српската, е смешна...непостоечка.

Српското влијание во Македонија е константа, особено после Балканските војни, а посебно од 1918-тата, кога денешна Македонија станува бановина во склоп од Кралска СХС/Југославија.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Српското влијание во Македонија е константа, особено после Балканските војни, а посебно од 1918-тата, кога денешна Македонија станува бановина во склоп од Кралска СХС/Југославија.
Посебно после Немањиќи, поточно после Краљ Милутин, Цар Душан... па и после Мрњавчевиќи...
 
Член од
12 март 2009
Мислења
18.957
Поени од реакции
14.559
https://www.slobodenpecat.mk/firmata-na-zaevi-ostana-bez-licenca-za-proizvodstvo-na-kanabis-vladata-ѝ-ja-odzede/

дали зеко со свитканата кичма, а на кој патем и првата љубоф му беше во Србија :icon_mrgr:, напраи грешка во чекори со Отворен Балкан ????
..сабајле гледам на Тв некоја дебата за оградување од проектот Отворен Балкан...а имаше неодамна, без многу детали, дека на Зеко му се заканила поради Отворен Балкан и министерката од Косова, па ја набркал од канцеларија ????
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
2.960
Поени од реакции
3.005
Посебно после Немањиќи, поточно после Краљ Милутин, Цар Душан... па и после Мрњавчевиќи...
Точно, ако се враќаме во средновековието, на преодот од XIII во XIV век, кога отпочуваат освојувањата на кралот Милутин и зацарувањето на Душан врз јужниот Балкан, што значи и преку Македонска земја, што веодно е основа за Српските територијални претензии кон Македонија, запакувани во полагање историско право на сопственост врз земјава...

Накратко кажано, сите наши соседни не‘ сакаат, ама само на наша штета...
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.040
Поени од реакции
26.792
Доволно е да вклучиш ТВ и да видиш колку телевизиски материјал, кој се прикажува на нашите телевизии е увезен од Србија.
Mislis Turcija?
Posto na kanali alfa, sitel, anal5 bas od 5 do 10 popladne cepaat turski serii.
Edino zvezde granda e srpski, drugo ne znam.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
2.960
Поени од реакции
3.005
Mislis Turcija?
Posto na kanali alfa, sitel, anal5 bas od 5 do 10 popladne cepaat turski serii.
Edino zvezde granda e srpski, drugo ne znam.
Не мислам на Турција и на нејзината тековна ТВ продукција, иако е силно застапена на нашите телевизии, оти муабетот се донесува на Србија.

Покрај „Ѕвездите...„, тука се уште една слична забавна емисија („Никогаш не е доцна„), како и неколку безвезни серијали, снимени по моделот на „ријалити шоу„ емисии.
 
Член од
6 декември 2022
Мислења
972
Поени од реакции
1.462
Многу историја се напиша погоре, ајде за промена малку сегашност. Најверојатно во Цариград отаде океанот гледат да заштедат на пари за администрирање на вазалските државички на Балканот па оттаму ова тивко припојување Србија-Македонија-Косово.
Србија, колку и да се чукаат в гради како гледаат да се тргнат од глобалистичките канџи, колку и да се колнат на братство со Русија, неизбежен факт е дека се сепак вазалска држава на САД. Мнозинството српски медиуми се во сопственост на пензионираниот американски генерал Петреус. Сѐ што се случува на нивната политичка сцена е диригирано однадвор. Без амин на Америка тие не прават ништо, настрана целиот театар.
Преку тивкото припојување, ако е таквото припојување вистина, врз грбот на Македонија ќе се реши косовското прашање. Косово вазалско државиче, тивко е веќе присоединето кон вазалското државиче Македонија. Увезени косовски политичари се во врвот на власта на Македонија. По тивкото припојување на Македонија кон Србија, Косово ефективно станува дел од Србија. Дали во ваквата поставка е Косово независна држава? Де јуре, да. Дали е дел од Србија? На еден чуден начин, де факто да. Ќе им дојдеме како тампон зона на двете спротивставени вазалски држави.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom