Македонија - внатрешни случувања (генерална дискусија)

  • Креатор на темата Shellshock nam67
  • Време на започнување
Статус
Затворена за нови мислења.

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.751
Поени од реакции
8.247
од кои 5 со тешки повреди ... ниеден од напаѓачите не добива затворска казна.
Не и се верува на оваа држава дефинитивно.
Кои тешки повреди бе?

На сликата се гледа едно дете кое најверојатно е со расекотини по кожата на главата!

Не е ниту инвалид, ниту сакат!
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.805
Поени од реакции
3.058
?
Ниеден од напаѓачите кај Кисела Вода не доби затворска казна.
Само двајца добија условна казна (ех) , а другите 5 невини.
Во овој напад беа нападнати 15 ученици , 5 завршија со тешки повреди на болница.
Иако според тепаните , во групата напаѓачи биле над 15 лица , се идентификуваа 7мина , за на крај сите да бидат ослободени дома , без ниеден ден притвор или затвор.


--
!
Од друга страна , досега : - Со 10 месеци затвор е казнет 23 годишник за нападот врз старецот во Ѓорче.

А денеска беа изречени казните и за напаѓачите кај Ентернет , кога беше нападнат еден дечко. Тројца од напаѓачите добија 3 месечна затворска казна , а еден условна.
=
Сега мене не ми е јасно , како тоа за напад над едно лице се добива 10 месечна затворска казна ... а за напад над 15 лица , од кои 5 со тешки повреди ... ниеден од напаѓачите не добива затворска казна.
Не и се верува на оваа држава дефинитивно.
па шо мислиш ти бе, сами ќе се ставаме у затвор?
хахаха будала. Ај плачи сега :)
ми го разубави денов со твојов коментар :rolleyes:
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.453
Поени од реакции
5.861
Кои тешки повреди бе?

На сликата се гледа едно дете кое најверојатно е со расекотини по кожата на главата!

Не е ниту инвалид, ниту сакат!
Да де , расекотини од удар со шипка по глава.

Тешка повреда е затоа што дечкото лежеше 1 недела во болница, а откако беше пуштен на домашно лекување , пак беше примен во болница поради влошување на здравјето.

И дечкото кај Ентернет не почина , нити остана инвалид . но неговите напаѓачи добија затворски казни.

Што мислиш ти , што е работата со овие одлуки ?
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.751
Поени од реакции
8.247
Да де , расекотини од удар со шипка по глава.

Тешка повреда е затоа што дечкото лежеше 1 недела во болница, а откако беше пуштен на домашно лекување , пак беше примен во болница поради влошување на здравјето.

И дечкото кај Ентернет не почина , нити остана инвалид . но неговите напаѓачи добија затворски казни.

Што мислиш ти , што е работата со овие одлуки ?
Ти најде да збориш за правда? А каде се виновниците за малтретираните мавровски работниици?

 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.805
Поени од реакции
3.058
Што мислиш ти , што е работата со овие одлуки ?
си се штитиме бе, ко вие што протестирате за убијците да ги извадат од затвор така ние се браниме македонците.
problem ?
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.453
Поени од реакции
5.861
Ти најде да збориш за правда? А каде се виновниците за малтретираните мавровски работниици?
Во Влада се моментално , министри и директори.

problem ?
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.453
Поени од реакции
5.861
си се штитиме бе, ко вие што протестирате за убијците да ги извадат од затвор така ние се браниме македонците.
problem ?
Ние не успеавме да ги браниме , вие успеавте.

Вие цивилно и институционално ги подржувате хулиганите.

Разликуваш состојби ?

Знаејќи дека истите тие судии и полицајци ги пуштат тепачите ... ние си протестиравме , не верувавме дека тие истите ќе бидат праведни.
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.805
Поени од реакции
3.058
Ние не успеавме да ги браниме , вие успеавте.

Вие цивилно и институционално ги подржувате хулиганите.
јбг ни се може, прифати ја реалноста или.. организирај протест во тоа ве бива.
 
Член од
14 јуни 2008
Мислења
1.369
Поени од реакции
1.075
Ние не успеавме да ги браниме , вие успеавте.

Вие цивилно и институционално ги подржувате хулиганите.

Разликуваш состојби ?

Знаејќи дека истите тие судии и полицајци ги пуштат тепачите ... ние си протестиравме , не верувавме дека тие истите ќе бидат праведни.
Ни се може !
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.453
Поени од реакции
5.861
јбг ни се може, прифати ја реалноста или.. организирај протест во тоа ве бива.
Не бе , каки протест.

Слушнав ќе се вработат доста албанци по судовите ... замисли што ќе биде и тие кога ќе работат по правилото : Штити го својот.
Има да го јадеш , а тој што ти го дал , има да го видиш у ист бус со тебе гланц нов , има да го биде интересно ... тотален хавуз.
--- надополнето: 23 мај 2012 во 19:07 ---
Ни се може !
Ти се може, но не на сите , заради тие идиоти од Кисела Вода се разгоре Скопје , не смееше после 18:00 часот да излезеш на прошетка ... заради тие идиоти десетина македонци го изедоа.

Не знаев дека ти се може ... а цело време плачеше на форум дека се плашиш.
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.805
Поени од реакции
3.058
Не бе , каки протест.

Слушнав ќе се вработат доста албанци по судовите ... замисли што ќе биде и тие кога ќе работат по правилото : Штити го својот.
Има да го јадеш , а тој што ти го дал , има да го видиш у ист бус со тебе гланц нов , има да го биде интересно ... тотален хавуз.
ооо пуста желба твоја хахахаха,
што ќе вработат бе ??? чистачи ? на шалтер ??? аххахахаха
па и да имавте некој си "кадар" прашање е дали ќе стават некој судија, само на список може колку да се рече дека има некој рамковен.
 
Член од
14 јуни 2008
Мислења
1.369
Поени од реакции
1.075
Не бе , каки протест.

Слушнав ќе се вработат доста албанци по судовите ... замисли што ќе биде и тие кога ќе работат по правилото : Штити го својот.
Има да го јадеш , а тој што ти го дал , има да го видиш у ист бус со тебе гланц нов , има да го биде интересно ... тотален хавуз.
--- надополнето: 23 мај 2012 во 19:07 ---


Ти се може, но не на сите , заради тие идиоти од Кисела Вода се разгоре Скопје , не смееше после 18:00 часот да излезеш на прошетка ... заради тие идиоти десетина македонци го изедоа.

Не знаев дека ти се може ... а цело време плачеше на форум дека се плашиш.
Не реков ми се може туку ни, во множина. Дека сум плачел не памтам, ама дека ми е страв, да.
Тебе нема да ти биде страв да ти се избацат најмалце петорица со минимум ладно оружје во нив?

И заборавив, Скопје не се разгоре, разгорено е од 2001. Не е ради некој што се тепаат по автобуси или на улица (ива е само повод за понатамошни немири), туку ради тие што ја почнаа војната и ради 90% од етничките албанци во Македонија што ги подржуваат овие првите!
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.805
Поени од реакции
3.058
Ти се може, но не на сите , заради тие идиоти од Кисела Вода се разгоре Скопје , не смееше после 18:00 часот да излезеш на прошетка ... заради тие идиоти десетина македонци го изедоа.

.
уште немаш осетено како е да се разгоре скопје ;)
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.453
Поени од реакции
5.861
Не реков ми се може туку ни, во множина. Дека сум плачел не памтам, ама дека ми е страв, да.
Тебе нема да ти биде страв да ти се избацат најмалце петорица со минимум ладно оружје во нив?
Не нема да се плашам , ако знам дека и тие ќе го јадат 10 месеца затвор.

Но ако знам дека ИМ СЕ МОЖЕ , е тогаш страв ќе ми е , може и да не ми е страв , ако МИ СЕ МОЖЕ да им се одмаздам лично.

На следниот сличен напад како тој во Кисела Вода ... повторно ќе биде хавуз ... пошто тој обичниот албанец ќе рече : Џабе што ќе ги најдат напаѓачите , тие и онака нема да бидат казнети пошто се штитени од своите. , дај да преземеме правда у свои раце.

Те ти каква порака праќа ваквата судска одлука , ја прехранува крвната одмазда.

Од една страна ги охрабрува едните да напаѓаат знаејќи дека ќе поминат со условни , а другите ќе ги охрабри да се одмаздат , знаејќи дека напаѓачите не ќе се казнат.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom